LEGÚJABB SZÁM | RÉGEBBI SZÁMOK
31. SZÁM  / 2002. február 25.  / be a criminal

*** AMI VAN ***
 

[ajánló] GARRISON
[beszámoló] THE NOTWIST * SMITHS PARTY Manchesterben
[lemez] CORNELIUS * LAMBCHOP * THE GADJITS
 

*** AMI LESZ ***

GARRISON (US), FALCONGATE, HÁTSÓ SZÁNDÉK, ANNABARBI - Március 1. Gödöll&otiilde;, Trafo Club
Kihagyhatatlan!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Magyarázkodni nem fogok, húzós indierock Bostonból, derék magyar elõzenékkel. Mindenki ott lesz, találkozunk Gödöllõn, buli remélhetõleg reggelig.
 

*** AMI VOLT ***

THE NOTWIST (D) - Flex, Bécs, február 22.
A német Notwistet az osztrákok szinte honfitársi szeretettel üdvözlik, annyian vannak, mint az oroszok. A helyi ingyenújság aktuális száma pedig azt írja a Neon Golden címû új lemezrõl, hogy "a legmeglepõbb, legeredetibb, legérzékenyebb, legkorszerûbb, legklasszikusabb és legkedvesebb pop-platte hosszú idõ óta". A zenekart nem hatja meg különösebben a szívélyes fogadtatás, kilátástalanul sokáig készülõdnek, fél tizenkettõ van, mire, nem éppen kapkodva, belevágnak végre. Nem néznek ki jól. Öregek és szemüvegesek, az énekes Markus Acher-re (ld. még THE TIED AND TICKLED TRIO, LALI PUNA) mindez hatványozottan igaz. Rokonszenves ember, egy magányos kollégiumi nevelõtanár optimizmusával énekel, de a gitározás szemmel láthatóan örömet okoz neki. Mint egy elemes maci, forog jobbra-balra, és szégyellõsen mosolyog hozzá. A Neon Golden törékeny elektronikája helyett a pirosba tolt gitárok uralják a hangzást, és a csendesen szomorkás új számok közé rendre egy-egy régebbi, zajosan szomorkás ékelõdik. Martin Gretschmann laptop-felelõs (ld. még CONSOLE) ilyenkor munka nélkül marad, de nem sértõdik meg, õ is mosolyog. *tufapunk

SMITHS/MORRISSEY PARTY - Star & Garter Club, Manchester, február 15.
Vajon mennyire posztmodern magyar kozéposztálybeli SMITHS-rajongónak lenni 2002-ben Manchesterben? Semennyire, úgyhogy inkább a lényegre térek. Amennyire jól láttam, csak a neten (www.morrissey-solo.com - bármi, akár a legenyh&eaacute;bb szalon, de Morrissey-vel és SMITHS-el kapcsolatos) lett meghirdetve ez a ma esti buli, legalábbis egy flyer-t sem láttam a városban. Amúgy a hangulat megvan, napközben megvolt a kötelezõ zarándoklat (Salford Lads Club, 384 Kings Road, ami a szallasunk kozeleben volt). Amit még mindig nem értek, miért állítják többen, hogy gázos környék, bár egy csúnya arcú arab bácsi megkérdezte, nem akarunk-e belül is körülnézni, mert neki van kulcsa, de inkább a "nem" mellett döntöttünk. Szinte látom, amint Johnny Marr becsönget 20 évvel ezelõtt azon az ajtón... Idõ elõtt érkezünk, a party kezdetéig még lecsúszik néhány pint, és szemügyre vesszük a klub/pub falát, amin hasonló tribute-bulik (BLUR, STONE ROSES, JAM, ezekre emlékszem) szórólapjai vannak felragasztva, szóval úgy tûnik, nem ez az elsõ alkalom. Aztán 10 elõtt szabad az út az emeletre. Nem túl nagy hely, talán 100-150-en lehetünk? Sosem voltam jó saccolásban. Amúgy meg persze olyan a buli, amilyennek elképzelhetõ: 4 és fél órán keresztül Morrissey + SMITHS számok (néha nagy ritkán egy-egy Bowie, SUEDE és NEW YORK DOLLS is becsúszik, csak az egyhangúság elkerülése végett, de szigorúan vonatkozó irodalom, csakis), teljesen durva dalokkal, amiket csak a valóban hardcore rajongók énekelhetnek (netrõl letöltött Bowie-feldolgozás a tavalyelõtti turnéról, Piccadilly Palare uj verziója meg ilyenek). A színpadon a DJ, a háttérben a falra diáról James Dean meg Albert Finney-képeket vetítenek, amolyan SMITHS-es lemezborító stílusban. Vannak Morrissey-hasonmások is, persze, fõleg két srác néz ki nagyon durván: Jim, aki mint megtudtam, építész Londonban és Jez, a haverja. Egyik Morrissey-bb, mint a másik. Haj, ruha, mozgás (áll tartása, figyelitek?), minden stimmel. Ja, meg van egy, aki nárciszokat is osztogatott, hát azon teljesen eldobtam az agyam. Ami mindenképpen furcsa és említésre méltó, hogy bár néhány 40-es is képviselte magát, a "közönség" 80%-a 25-30 közötti arc volt (vagy fiatatalabb), ami igen különös egy 15 éve megszûnt zenekar esetében. Azért remekül éreztem magam, az angolok most nem erõltették provincializmusukat (oh), úgyhogy lehettett velük együtt inni meg szórakozni, fél háromkor, amikor vége lett a bulinak, nagy érzelgõs ölelkezések közt búcsúztunk egymástól, hogy "viszlát április 12-én!" (ha valaki "erre jár", jöjjön el, megéri! Fairfield St, szám nincs, de nem lehet eltéveszteni, rögtön a Travis St után. Nem viccelek.) *amber 

Ehhez nehéz bármi újat hozzáfûzni. A beszámoló már így is teljes. Talan csak egy megjegyzés. Lehet, hogy az angolokról az a hír járja, hogy merevek, távolságtartóak és egyáltalán nem barátságosak az idegenekkel. Ez a buli (is) bizonyította, hogy ez csak tévhit. Nem tudom miért, de Europának ezen a felén az emberek valahogy NAGYON tudnak szórakozni, a szó jó értelmében. Nem vagyok elvakult rajongója sem a SMITHS-nek sem Morrissey szóló cuccainak, de be kell, hogy valljam: életem egyik legjobb buliján voltam február 15-én. + ST
 

*** LEMEZEK ***

CORNELIUS - Point (Trattoria/Matador, 2002)>
CORNELIUSt gyakran becézték a japán BECKnek, de azt hiszem, BECKnek nagyot kell idén alakítania ahhoz, hogy ne õ váljék az amerikai CORNELIUS-szá... A Point CORNELIUS eddigi legjobban sikerült albuma, a japán alter tini-idol mostanra alkotott egy igazán érett lemezt; nem mintha az eredetiségnek hijján lett volna korábban. A japán szoftpornó-clubpop hullámmal futott be a PIZZICATO FIVE farvizein, de albumai a BECK-es, fogyasztható garbage/lofi forradalom kicsit experimentálisabb alkotásai voltak. 1999-ben egy kis belga fesztiválon volt szerencsém élõben látni - a közönség akkor a Sushi válogatásokról ismerte, és club-popos bossanova partyra számított. CORNELIUS azonban kirohant a színpadra öt 150 centis katonai egyenruhás punkrock harcos élén, és lenyomta életem egyik legintenzívebb (nagyjából instrumentális) punk rock showját, tökéletes dermedtséget, majd nagy lelkesedést kiváltva a clubberekbõl.  Akkor úgy szólt, mint JON SPENCER - a hasonlóság most is nagyon mély. Jon Spencer ars poetikája szerint úgy szeretne gitározni, mintha dobolna, és Cornelius is a végtelenül primitiv gitárenergiával, az éles, világos, agyonsúlykolt ritmussal operált. A Point azonban egészen más lemez, megint. Alapvetõ stílusa az elektronizált brazil jazz, abban a stílusban, ahogy azt a nagyközönség BECK híres szambáiról (Tropicalia, Deadweight) ismeri, de sokkal muzikálisabban. CORNELIUS a bossa nova felõl közelít a posztrock felé, kristálytiszta, de Jon Spencerien határozott ritmusgitározás, a háttérben a megbízhatóan kutyuló sequencerek mögött egy kiváló élõ dobos is dolgozik. CORNELIUS lemeze lasabb részein megmutatja, mi a különbség a trip hop és a posztrock között: pont annyival több humán input, amitõl nem csak egy trendy kávézóban használhatjuk függönynek a zenéjét, hanem rá is figyelünk. Ahogy a Time Out interjúban mondja: a természetes hangminták megnyugtatóak, de egy idõ után önálló hangszerekké válnak a kompozícióban. Így is van. A Bug vicces, nagy felütés, amit nem soká követ a Bird Watching, egy igazi csendes bossa nova a japán erdõben, relaxativ lugaszajok között, és fokozatosan kulminál a kicsit DAFT PUNK-os elektronikus Another Point of View és a lemez közepén az egyetlen igazi JON SPENCER-es Fly felé, ami egy monoton, punkos gitárzúzás, kicsit metálos beütéssel, az élõ show maradéka. A filmzene-kedvelõknek pedig a Brazil elektronikus szamba feldolgozása fog meghatodótt mosolyt csalni az arcára. Nagy vokálokkal, bugyborékoló kádból szólal meg a retrós Drop, majd minden idõk egyik legnagyobb posztrock alkotása, a Tone Twilight Tone - gyönyörû üveghangok, tiszta akusztikus gitár, barátságos harkály a seqencuerben... És egy nagy csend. A japán mûvészek legnagyobb inputja az indiebe a csend dramaturgiája, a lemez két nagy csöndje kiválóan tagolja az egységes alkotásként hallgatandó albumot. *AD

LAMBCHOP - Is A Woman (Merge Records, 2002)
Nem egyszerû feladat behatárolni a LAMBCHOP stílusát, majdnem egy évtizeddel ezelõtt még találó volt rájuk nézve az alt.country címke, õket hallva sokan kényszerültünk átértékelni annak idején ezt a Paffon, a bûvös sárkányon keresztül megismert mûfajt. A LAMBCHOP azóta számtalan hangzással próbálkozott, a folk már csak nyomokban bukkan föl az utóbbi évek lemezein. Amitõl mégis jellegzetes és elsõre felismerhetõ minden LAMBCHOP szerzemény, az maga Kurt Wagner, az õ egyénisége villan ki a dalok mögül, bárhogy is legyenek hangszerelve. Az Is A Woman zeneileg talán a legszemélyesebb albuma (hangsúly a zeneileg szón, mivel a szövegeket tekintve az eddigiek is épp ennyire személyesek voltak). A dalok zongorán és gitáron íródtak, de a végleges, rögzített változatok sem lettek túlcifrázva, néhány hangszer színesítésképp, általában csak a dalok második felében (ha ki kellene emelni valamit, akkor az egy szép, mély szaxofon lenne a The New Cobweb Summer-ben), valami kis ütem a dobkáván, meg persze Wagner lenyûgözõen sajátos hangja. A lemez alapvetõen lassú ütemû, nyoma sincs az egyébként zseniális elõzõ stúdióalbum (Nixon) néhol már táncra ingerlõ tételeinek. Hangulatában, ritmusában épp annyira homogén, mint a How I Quit Smoking, a párhuzam a dalok egyszerû szépsége okán is fennáll, pedig country elemek már csak elvétve fedezhetõk fel az új lemezen. Sokkal inkább füstös, kiürült bárokban járunk, hajnaltájban, józanodó fejjel. A zongorista már csak a saját szórakoztatására játszik, letargiája ránk is átragad, de nem engedi, hogy ebben az állapotban távozzuk, egy modoros reggae-vel (!) bocsát minket utunkra, hogy derûsen induljon a nap, ami idõközben ránk virradt. *DP

THE GADJITS - Today Is My Day (Thick Records, 2002)<
A ska/punk zenekarok néhány évvel ezelõtti áradatából a GADJITS volt az egyik kedvencem, fúvósok helyett valami régi elektromos orgonát használtak, vidám, átmozgatós kis dalaik voltak és még egy lány is vokálozott nekik. Erre most itt ez az új album, az énekes hangján és az orgonán kívül semmi sem utal arra, hogy ugyanarról a zenekarról van szó. Déli, blues-os rockzenével próbálkoznak, ami önmagában még nem lenne akkora probléma, de sajnos úgy tûnik, néhány akciós Best Of Rock 60-70's cd-n kívül nem érte õket egyéb hatás a mûfajból. Szinte minden témájuk ordító lopás, ráadásul még arra sem vették a fáradságot, hogy legalább b-oldalas AC/DC-számokat kotorjanak elõ, maradtak prédának a rádiós WHO meg TROGGS slágerek.Elsõ hallásra olyan, mintha a BLACK CROWES szólna, de néhány taktus után kiderül, hogy itt bizony valami másról lehet szó, a GADJITS még õket is könnyedén alulmúlja. Szégyen. *smartpunk
 

*** KONCERTEK ***

Február 28. Bp., Rocktogon - 
THE TAKTIKA, FABULON, ANNABARBI

Március 1. Gödöllõ, Trafo Club - 
GARRISON (US), ANNABARBI, FALCONGATE (H), HÁTSÓ SZÁNDÉK

Március 2. Bp., Simon's Pub - Crust/grind Est
ABORTION (SK), JACK (H), HUMAN ERROR (H), DIN-ADDICT (H), SZARGYEREK (H)

Március 3.v.4. Bp., Jailhouse -
TIDAL (D - emo/sreamo), THE TAKTIKA

Március 8. Gödöllõ, Trafo Club - 
FROM ASHES RISE (US - brutál hardcore Nashville-bõl), Y (D - power violence), MY OWN LIES (D), JACK, HUMAN ERROR

Március 8. Bp., Vekker (Muter és Fater) Klub - XI. BluePop Fesztivál
BRIGÁD (pécsi skate punk), BANKRUPT (Bp. dallamos punk), FÜRGERÓKALÁBAK (szekszárdi debilcore), THE BUTTHOLES (veszprémi melodycore), ÉSZKIJÁRAT (Bp. melodycore)

Március 9. Szolnok - 
FALCONGATE (H)

Március 15. Gyõr - 
ALVIN ÉS A MÓKUSOK, FALCONGATE (H)

Március 19. Miskolc, Földalatti Klub - 
CHILDREN OF FALL (S), NIKAD (CRO)

Március 23. Eger, Soho - 
HOPE DIES LAST (A )

Március 27. Wigwam - 
IGNITE (US), SUPERBUTT (H), DAWNCORE (H)

Március 28. - április 2.
INERDZIA (I - oi-punk, magyar turné)

Március 29. Gödöllõ, Trafo Club - 
CATARACT (CH - metalcore), LACK (DK - mint a REFUSED), PAINT THE TOWN RED (D), NEWBORN, FALLEN INTO ASHES

Március 29. Bp., Simon's Pub -
SPEICHELBROISS (D), ANALOG (D), LECSA-PUNK, HIBABEJELENTÉS

Március 30. Bp., SAP - 
JUDAS PRIEST

Március 31. Gödöllõ, Trafo Club - 
MORONIQUE (A - emopunk), ALVIN ÉS A MÓKUSOK, FALCON GATE 

Április 1. Eger, New Face (=Rolling Rock, =Soho)
INERDZIA (I), SEVEN DAYS A WEEK (H)

Április 2. Budapest - 
TIME X (POR - straightedgehc)

Április 5. Budapest - Fesztivál
BURN HOLLYWOOD BURN (F), ANALENA (HR), THE TAKTIKA (H) + ...

Április 6. Miskolc, Földalatti Klub - 
ANALENA (HR)

Április 9. Budapest - 
OIL (NL)

Április 23.Bp., Süss Fel Nap - 
ENSIGN (US - oldchool HC), SPEAK UP! (H), HOLD X TRUE (H), SFF (H)

Április 27. Bp. - 
CHILDREN OF FALL (S), PLEDGE ALLIANCE (A), ANNABARBI

Május 9. Gödöllõ, Trafo Club - 
KILL YOUR IDOLS (US), ENTREAT (SLO), HÁTSÓ SZÁNDÉK

Május 10. Sárvár, Vár -
ENTREAT (SLO - emo-metal-mayhem), EMBERS (H - prog.metal)

Május 18. Bp. - 
DAYGLO ABORTIONS (CAN), BANDANAS (H)

Május 29. Bp. -
THE BLACK HAND (CAN - metal+core)

Június 7. Bp. - 
SUNSHINE (CZ)
 

*** KONCERTEK KÖZÉP-EURÓPÁBAN ***

Február 19. Bécs, TüWi -
xMAROONx, MASADA

Február 19. Klagenfurt (A), Barfly - 
XBXRX (US - keyboardchaosscreamo)

Február 20. Bécs, Szene - 
THE FALL (UK)

Február 21. Ljubljana, Orto Klub -
LO-LITE (NL), DEXTER (NL)

Február 22. Bécs, Flex - 
THE NOTWIST (D)

Február 27. Bécs, Arena - 
ALL SYSTEMS GO (US - punk), BURNING HEADS (F - punk), SATANIC SURFERS (S - punk)

Március 1. Bécs, EKH - 
SABOT (US - dob+basszus instr.), SENSUAL LOVE

Március 2. Bécs, TüWi - 
GARRISON (US), TIDAL (D), THE ATLANTIC MONTHLY (A)

Március 3. Bécs, Flex -
ESKOBAR (SE)

Március 7. Prága, Rock Cafe - 
LES SAVY FAV (US - art rock), MARS VOLTA (US - AT THE DRIVE-IN, LONG BEACH DUB ALLSTARS, GOLDEN tagok!), THE APES (US - elektrogarázsrock)

Március 7. Bécs, Szene - 
SIX BY SEVEN (UK - posztrock), THE (INTERNATIONAL) NOISE CONSPIRACY (SE - agit-retro-rock), YVONNE (SE)

Március 8. Prága, Akropolis - 
THE STROKES (US), STEREO TOTAL

Március 9. Bécs, Pepsi Music Hall - 
THE STROKES (US), STEREO TOTAL

Március 9. Bécs, EKH - 
FROM ASHES RISE (US - brutál hardcore Nashville-bol), Y (D - powerviolence), SEE YOU IN HELL, MY OWN LIES

Március 9. Ilirska Bistrica (Szlovénia), MKNZ - 
LES SAVY FAV (US - art rock), MARS VOLTA (US - AT THE DRIVE-IN, LONG BEACH DUB ALLSTARS, GOLDEN tagok!), THE APES (US - elektrogarázsrock)

Március 10. Zágráb, KSET - 
LES SAVY FAV (US - art rock), MARS VOLTA (US - AT THE DRIVE-IN, LONG BEACH DUB ALLSTARS, GOLDEN tagok!), THE APES (US - elektrogarázsrock)

Március 11. Bécs, Arena - 
CAPDOWN

Március 13. Bécs, TüWi - 
SONG OF ZARATHUSTRA (US), METROPHON, JAMES GORDON

Március 13. Bécs, Arena - 
NEBULA (US)

Március 18. Csáktornya (Cakovec, Horváto.) - 
CHILDREN OF FALL (S), NIKAD (CRO)

Március 21. Bécs, Flex - 
FIREWATER (US - NYC indie legenda)

Március 23. Bécs, Pepsi Music Hall - 
HEATHER NOVA

Március 26. Prága, 007 -
ANTISEEN (US - motorheadpunk)

Április 1. Bécs, TüWi - 
PYLON

Április 4. Prága - 
DIANOGAH (US - mathrock)

Április 5. Bécs, Arena - 
HYPOCRISY, MAYHEM, VADER, MALEVOLENT CREATION

Április 5. Zágráb -
DIANOGAH (US - mathrock) 

Április 17. Zágráb, KSET - 
AMERICAN HERITAGE (US), HAYMARKET RIOT (US)

Április 19. Bécs, Szene -
LAMBCHOP (US - alt.country)

Április 19. Bécs -
TRISTEZA (US - poszt rock) 

Április 20. Bécs -
90 DAY MEN (US)

Április 22. Zágráb, KSET -
90 DAY MEN (US)

Április 25. Bécs, TüWi - 
YAPHET KOTTO (US - érzelmes hardcore Santa Cruz-ból), ANALENA (HR - emo), HOLLY MAY

Április 28. Bécs - 
CHILDREN OF FALL (S)

Május 7. Bécs, Chelsea - 
KARATE (US), THE ATLANTIC MONTHLY (A)

Május 7. Prága, 007 - 
ENGINE DOWN (US), AINA (E)

Május 9. Prága -
HANSON BROTHERS (CAN - punkrock) 

Május 13. Bécs - 
ENDSTAND (FIN)

Május 14. Bécs -
DEAD AND GONE (US - sötét noiserock)

Május 30. Ljubljana - 
OXES (US - mathrock)

Május 31. Zágráb - 
OXES (US - mathrock)

Június 1. (A) - 
OXES (US - mathrock)

Június 2. Bécs - 
OXES (US - mathrock)

Június 7. Bécs, EKH - 
THE BLACK HAND (CAN)

Június 11. Bécs - 
SUNSHINE (CZ)

Július 4. Bécs - 
MDC (US - punk), MOLOTOW COCTAIL (US)

Július 16. Prága, Futurum - 
MDC (US - punk), US BOMBS (US - punk)
 

*** LINKEK ***
 

http://www.garrisonkills.com
http://www.extra.hu/annabarbi
http://www.trafoclub.hu

http://www.notwist.de
http://www.morrissey-solo.com

http://www.cornelius-sound.com
http://www.matadorrecords.com
http://www.mergerecords.com
http://www.thegadjits.com
http://www.thickrecords.com
 

**********************************************************
LEIRATKOZÁS: [email protected]
subject: (bármilyen anyázás)
body: (itt lehet folytatni)

**********************************************************
CIKKEKET, KRITIKÁKAT, BESZÁMOLÓKAT
az [email protected] címre várunk

 


 
Hosted by www.Geocities.ws

1