***
AMI VAN ***
[jubileum]
30. SZÁM!
[beszámoló]
RADIAN * WERNER PUNTIGAM DUO * TOM BARMAN (dEUS) * ANIMA
***
MEGLEPETÉS ***
A harmincadik
szám tiszteletére elkészült a HÍRLEVÉL
archívuma. Sajnos nem annyira lo-fi, mint ahogy eredetileg terveztük,
de azért nem is bonyolítottuk túl :) Tartalomjegyzék
lesz rövidesen, további extrákra viszont nem érdemes
számítani a távolabbi jövõben sem :)
http://dami.finet.hu/indierock
***
AMI VOLT ***
RADIAN
(A), WERNER PUNTIGAM DUO (A) - MU Színház, Bp., február
13.
Az osztrák
kortárs mûvészeti fesztivál elõzõ
programja keretében rövidfilmeket vetítettek, amikor
megérkeztünk a tetthelyre. Érdemes lett volna korábban
érkezni, két kisfilmet sikerült még elcsípnünk
és az egyik egészen tûrhetõ volt, minimál
posztrock zenére túlvilágított tájkép
morfolódott, néha egy-két flash fõzõcskézõ
parasztasszonyokról meg egy nagy hídról. A vetítõvászon
elõtt már ott álltak a hangszerek, csalódást
is okozott késõbb, hogy egyik zenekar sem használt
vetítõt, hasonló hangulatú filmek remekül
kiegészíthették volna a koncerteket. Werner Puntigam
nem könnyû eset, az elõadás elsõ felében
még valamelyest hagyományosabb formában kezelte pozanját,
késõbb már preparálta, aztán betorzított
mikrofont is bevetett. Mûvészete inkább a kortárs
zene világába tartozik, de segítõtársa,
Martin Siewert valamelyest emészthetõbbé tette az
elõadást. A srácot tulajdonképpen gitárosnak
is nevezhetjük, bár leginkább az elõtte lévõ
asztalt roskadásig megtöltõ pedálokkal és
egyéb kütyükkel foglalatoskodott, viszont ezek inputját
egy lapsteel és egy néha-néha ölbe vett Stratocaster
jelentette. Martin szerepe az volt, hogy a mû feszültségét
folyamatosan magas szinten tartsa, a gerjedõ hangokat bizonyos hangerõt
elérvén elnyisszantotta, amikor aztán a pozan pihent
egy kicsit, a srác végre szabadabban játszhatott a
zajokkal és tulajdonképpen ezek volt a koncert legjobb pillanatai.
A szünetben a tavalyelõtti albumuk ismeretében azt ígértem
Áginak, a RADIAN közelebb lesz a mi fogalmaink szerinti zenéhez,
de magam sem gondoltam, mennyire igazam lesz. Az a bizonyos album (TG 11)
meglehetõsen minimál zenét tartalmazott néhány,
reményre okot adó mozzanattal, mára viszont az osztrák
trió határozott poszt-rock-ot mûvel(!), viszonyításképp
gondoljunk bátran a TORTOISE experimentális oldalára.
A dobcucc rengeteg effektezett mikrofonnal volt körülvéve,
csukott szemmel legtöbbször dobgépet vizionáltunk,
pedig az összes ütem hús-vér dobos mûve volt.
A basszusgitárost is pótolhatta volna a midi, szerencsére
nem tette, néha nem is gondolnánk, mennyit jelent az az apró
különbség gép és ember között.
Amikor a dobhang megtisztult az effektektõl, a zene egyszeriben
felszabadult, lendületet kapott (megint csak a TORTOISE-t kell emlegetnem),
azonban még ilyenkor is hiányzott egy kicsit a vetítés
a háttérbõl. Filmmel együtt 10 pontos lehetett
volna a produkció, így kb. 8 és fél, ami azért
hamvazószerdán, 30 fõs közönség elõtt
nem is olyan rossz teljesítmény. *smartpunk
TOM BARMAN
(dEUS), GUY VAN NIEUTEN (THE SAND, MITSUBISHI JACKSON) - The Jazz Café,
Camden, London, február 13.
(tömött
telt ház, kb. 150 belga, 50 egyéb európai és
200 angol nézõ)
(Tom Barman
a dEUS frontembere, gitáros-énekes-dalszerzõ, Guy
Van Nieuten a belga indie rock és indie jazz állandó
alakja, session zenész, fiatal Woody Allen hasonmás, kinézetre
egy belga tudós az ötvenes évekbõl. Duettjük
a Montrauxi Jazzfesztiválon debütált, idõnként
itt-ott fellépnek egy dalesttel).
Micsoda
véletlen, múlt héten a dEUS új számát
méltattam, és azzal gyanusítottam õket, hogy
az elmúlt két év side-projectjei lazsálás-gyanúsak.
Tévedtem, és teljesen véletlenül belefutottam
ennek legkézenfekvõbb cáfolatába: egy dEUS
side-project koncertjébe. (A londoni Animát kellett
feladni érte, lásd késõbb...) Amolyan színész-dalestes
egész éjszakás produkcitót láthatott
London egyik legmenõbb klubjának, a Jazz Cafénak a
közönsége. Tom Barman estje arról szólt,
mit jelent belgának lenni és mit jelent a legnagyobb belga
sztárnak lenni, függetlennek maradni. Nem kis téma,
kiválóan válogatott dalok, örületes poénok,
szövegek. Pedig igen rosszul indult a dolog. Az elsõ szám,
feldolgozás, totálisan gyenge, egy akusztikus gitáron
játszik valaki, aki valamirõl híres, de nem errõl.
Utána egy lassú dEUS-szám, szintén egy szál
gitáron, a közönség türelmetlen... Még
egy balsiker, Tom zavartan mosolyog, kér egy pohár tiszta
vizet - nem kellett volna whiskyt innom a fellépés elõtt,
mondja, zavartan behúnyja a szemét, és csukott szemmel
végigénekel két Nick Drake dalt csak zongorakísérettel
- itt megfordul minden. Fantasztikus hanngon, tisztán, telten, hitelesen
énekel, sokkal több hangja van, mint bármelyik dEUS
lemezen. A második szám teljesen megteremti a produkció
hitelét - a zongora, szemben a nagyon telten szépen kihangosított
flamenco gitárral úgy szól, mint egy hetven éves
jazzlemezen. Gyönyörû ballada, a végén már
ki meri nyitni a szemét, a közönség tapsol. Ismét
akusztikus gitár, a legnehezebben visszaadható dEUS szám:
Everybody's Weird, teljsen elektronikus a lemezen, és háromszor
ilyen gyors. Elismerés, jól sikerül, és ezután
le lehet ütni a magas labdát, jöhet az akusztikusra írt
közönségkedvenc Instant Street. Bingó, a produkció
el van adva, most lehet felvinni a tétet. Barman mûsora meg
van mentve, és igazából még csak most kezdõdik.
Innentõl a mûsor a belgákról szól, egy
nem létezõ ország nemzeti identitásáról
-- belgának lenni csak hatalmas iiróniával lehet, és
a dEUS a legirónikusabb zenekarok egyike, sõt... Barman bejelenti,
hogy belgának lenni nincs tétje, nincs határ: következzék
egy Dawid Bowie feldolgozás, itt, Londonban. A közönség
hüledezik majd tombol. Innentõl a számok között
belgaviccek, személyes történetek, számok kamu
története, és így tovább. Általában
vagy a gitár szól, vagy a zongora, ahogy kijön, mert
a show Barmanról szól, olyan, mint egy magyar színészest.
Ennek a csúcspontja az, amikor elénekel egy klasszikus francia
sanzont - tomboló ováció a közönség
válasza, és mellesleg megértjük, mitõl
különös a dEUS, ez a szám a leginkább deusszos...
a belga indie gyökere a francia sanzon, és a jazz (ld. még
DAAU, KISS MY JAZZ, SAND, stb). Ezután következik a múlt
héten méltatott új szám, a Nothing Really Ends,
csak zongorán - gyönyörû, és pont olyan mint
egy hatvanas évekbeli magyar tangó, mintha egyenesen a Megáll
az idõ soundtrackjérõl jönne, a közönség
teljes odaadással ünnepel. (Aki az ismert lemezekrõl
akar valami távolian hasonlatos számot, gondoljon a Disappointed
to the Sun-ra, In a Bar, Under the Sea.) Az est poénja, amikor megkapjuk
a kulcsot a dEUS-hoz: "a dEUS egy posztironikus zenekar", közli egy
SUPERTRAMP feldolgozás elõtt. Belgának lenni, ehhez
irónia kell, de Belgiumot, illetve Flandriát és Vallóniát
ma már csak a királyi család, a focicsapat és
a dEUS tartja össze. Deus tagnak lenni tehát nem lehet csak
irónikusan, ez elég lehet egy amerikai college rock produkcióhoz,
de itt tovább kell lépni még egy regressziós
körrel. Amilyen szarul indult az est, olyan fényes lett a végére.
Csodálatos líra következik, igazi érzelmekkel,
tiszta akusztikus gitáron és tompa jazz-zongorán,
a számok között humorral - vajon Leonad Cohen egójából
jöttek a lassú érzelmes számok, vagy a speedbõl,
kérdezi, és a Right As Rainnel válaszolja meg, "how
beautiful the poetry, how beautiful the prose", énekli, belõlem
speciel a speed hozta ki ezt a Cohen-gyanús dalt, mondja.
"Úgy szeretnék meghívni mindenkit egy sörre,
de nincs rá idõm... Kérjetek egy ráadást".
400 ember kiabál számokat, végül megállapodik
egy régi slágernél, és megmutatja, hogy nos,
ez a szám ezzel a riffel kezdõdik. És pont ezért
nem tudom ezt játszani ráadásnak, folytatja - mindenki
viccet sejt -, noha valóban, ez kúszott legmagasabbra, a
háromszázvalahanyadik helyre az angol charton. És
megmutatja a gitáron, miért NEM lehet egy gitárra
feldolgozni a számot, akkordról akkordra... Hülyéskedés,
de mellesleg aki tud gitározni, tudja, hogy igazat mond. Helyete
egy spanyol népdalt kapunk, majd Barman mondja, elfogyott az idõ,
de lesz 11 után kiváló drum 'n' bass show (Londonban
jelentõs pénzbírságot szabnak ki a 11.01-kor
még játszó zenekarokra), viszont egy szép Nick
Drake dalt még át szeretne nyújtani nekünk. Megható
produkció, nevetés és érzelmek - Barman az
indie egyik legnagyobb személyisége. *AD
ANIMA
SOUND SYSTEM - Cargo, East End, London, február 13.
(telt
ház, kb. 250 ember, fõleg magyarok)
A "Magyarországon
világhírû" Anima Sound System koncertjérõl
a délben megtudott Barman koncert miatt le kellett mondanom, viszont
szemtanúk kikérdezése és e-mailek útján
a következõ oknyomozó anyagot sikerült összeállítani.
(Az egyik jelenlévõ ígért egy beszámolót
a hírlevélnek, de a szöveg elég töredékesre
sikerült, ezért összeraktam). Levélírom
azzal kezdi, hogy meglepõdött magán, hogy az itteni
viszonylatban igen szolid jegyárat, 7 fontot kifizette, hiszen otthon
ingyen sem menne el rá: a koncert ugyanis az itt élõ
magyar fiataloknak szolgált apropót egy közös bulira.
A helyszín Kelet-London feljövõ újgazdag East
Endjének egy nem túl nagy, de menõ, profi klubja,
a Cargo, a negyed kulturális életének tartóoszlopa
a Club 333 mellett. Telt ház van, a közönségben
erõs a magyar többség - az énekesnõ zavartan
hol thanks-t, hol köszit rebeg -, jelentõs magyar au-pair/fizikai
munkás felhozatal, köszönhetõen annak, hogy volt
szórólapozás az ún. magyar discoban (www.londonimagyarok.com,
heti au-pair diszkó, 400 magyar lány, yeah!). Az angolokat
elsõsorban a klub éttermében ragadt, a környéken
dolgozó öltönyös fiatalos funky üzletemberek
képviselik, valamint jelentõs számú egyetemista
is megjelent (2 font discount). A zenekar egyik informátorom szerint
"két évvel ezelõtti siófoki Beach House outfitben
nyomult", lassabb számokkal indított, amit gyors, pörgõs,
populáris drum'n'bass irányba tolt tovább. A
közönség abszolút vevõ volt a bulira, nagy
táncos party kerekedett. Kicsit Barman koncertjéhez
hasonlóan egy kozmopolita metropolisz itt élõ magyarjai
ünnepelték lokális sztárjaikat, sõt, inkább
magukat, hogy a levélbõl idézzek: "fura szituáció,
hogy Londonban elmész egy koncertre, ahol mindenki magyar: tényleg
találkozni lehetett olyan arcokkal, akiket utoljára Pesten
láttam. Perverz community érzés". *AD
***
KONCERTEK ***
Február
21. Bp., Petõfi Csarnok -
ROLLINS
BAND (US), SUPERBUTT (H)
Február
22. Sárvár, Vár -
UNSOLVED
PROBLEMS, DOOMSDAY, TROOPERS, A GÁTNÁL, BURNING BARBIES,
B.A.D., SPARK
Február
22. Mutter Fater Klub (Vekker) -
WASZLAVIK,
TIMUR LENK, TESTI EGYENLEG
Február
23. Bp., Simon's Pub -
UNLIKE
YOU (US - deszkás punk from kelifornia), SOUPSHOP (A), CHEEK DAKOTA
(A), DEADBEATS (H)
Február
28. Bp., Rocktogon -
THE TAKTIKA,
(THE) ANNABARBI, THE PUZZLE (H - kaposvári britpop)
Március
1. Gödöllõ, Trafo Club -
GARRISON
(US), ANNABARBI, FALCONGATE (H), HÁTSÓ SZÁNDÉK
Március
2. Bp., Simon's Pub - Crust/grind Est
ABORTION
(SK), JACK (H), HUMAN ERROR (H), DIN-ADDICT (H), SZARGYEREK (H)
Március
3.v.4. Bp., Jailhouse -
TIDAL
(D - emo/sreamo), THE TAKTIKA
Március
8. Gödöllõ, Trafo Club -
FROM
ASHES RISE (US - brutál hardcore Nashville-bõl), Y (D - power
violence), MY OWN LIES (D), JACK, HUMAN ERROR
Március
19. Miskolc, Földalatti Klub -
CHILDREN
OF FALL (S), NIKAD (CRO)
Március
28. - április 2.
INERDZIA
(I - oi-punk, magyar turné)
Március
29. Gödöllõ, Trafo Club -
CATARACT
(CH - metalcore), LACK (DK - mint a REFUSED), PAINT THE TOWN RED (D), NEWBORN,
FALLEN INTO ASHES
Március
29. Bp., Simon's Pub -
SPEICHELBROISS
(D), ANALOG (D), LECSA-PUNK, HIBABEJELENTÉS
Március
30. Bp., SAP -
JUDAS
PRIEST
Március
31. Gödöllõ, Trafo Club -
MORONIQUE
(A - emopunk), ALVIN ÉS A MÓKUSOK, FALCON GATE
Április
1. Eger, New Face (=Rolling Rock, =Soho)
INERDZIA
(I), SEVEN DAYS A WEEK (H)
Április
2. Budapest -
TIME
X (POR - straightedgehc)
Április
5. Budapest - Fesztivál
BURN
HOLLYWOOD BURN (F), ANALENA (HR), THE TAKTIKA (H) + ...
Április
6. Miskolc, Földalatti Klub -
ANALENA
(HR)
Április
9. Budapest -
OIL (NL)
Április
23.Bp., Süss Fel Nap -
ENSIGN
(US - oldchool HC), SPEAK UP! (H), HOLD X TRUE (H)
Április
27. Bp. -
CHILDREN
OF FALL (S), PLEDGE ALLIANCE (A), ANNABARBI
Május
9. Gödöllõ, Trafo Club -
KILL
YOUR IDOLS (US)
Május
10. Sárvár, Vár -
ENTREAT
(SLO - emo-metal-mayhem), EMBERS (H - prog.metal)
Május
29. Bp. -
THE BLACK
HAND (CAN - metal+core)
***
KONCERTEK KÖZÉP-EURÓPÁBAN ***
Február
19. Bécs, TüWi -
xMAROONx,
MASADA
Február
19. Klagenfurt (A), Barfly -
XBXRX
(US - keyboardchaosscreamo)
Február
20. Bécs, Szene -
THE FALL
(UK)
Február
21. Ljubljana, Orto Klub -
LO-LITE
(NL), DEXTER (NL)
Február
22. Bécs, Flex -
THE NOTWIST
(D)
Február
27. Bécs, Arena -
ALL SYSTEMS
GO (US - punk), BURNING HEADS (F - punk), SATANIC SURFERS (S - punk)
Március
1. Bécs, EKH -
SABOT
(US - dob+basszus instr.), SENSUAL LOVE
Március
2. Bécs, TüWi -
GARRISON
(US), TIDAL (D), THE ATLANTIC MONTHLY (A)
Március
3. Bécs, Flex -
ESKOBAR
(SE)
Március
7. Prága, Rock Cafe -
LES SAVY
FAV (US - art rock), MARS VOLTA (US - AT THE DRIVE-IN, LONG BEACH DUB ALLSTARS,
GOLDEN tagok!), THE APES (US - elektrogarázsrock)
Március
7. Bécs, Szene -
SIX BY
SEVEN (UK - posztrock), THE (INTERNATIONAL) NOISE CONSPIRACY (SE - agit-retro-rock),
YVONNE (SE)
Március
8. Prága, Akropolis -
THE STROKES
(US), STEREO TOTAL
Március
9. Bécs, Pepsi Music Hall -
THE STROKES
(US), STEREO TOTAL
Március
9. Bécs, EKH -
FROM
ASHES RISE (US - brutál hardcore Nashville-bol), Y (D - powerviolence),
SEE YOU IN HELL, MY OWN LIES
Március
9. Ilirska Bistrica (Szlovénia), MKNZ -
LES SAVY
FAV (US - art rock), MARS VOLTA (US - AT THE DRIVE-IN, LONG BEACH DUB ALLSTARS,
GOLDEN tagok!), THE APES (US - elektrogarázsrock)
Március
10. Zágráb, KSET -
LES SAVY
FAV (US - art rock), MARS VOLTA (US - AT THE DRIVE-IN, LONG BEACH DUB ALLSTARS,
GOLDEN tagok!), THE APES (US - elektrogarázsrock)
Március
11. Bécs, Arena -
CAPDOWN
Március
13. Bécs, TüWi -
SONG
OF ZARATHUSTRA (US), METROPHON, JAMES GORDON
Március
13. Bécs, Arena -
NEBULA
(US)
Március
18. Csáktornya (Cakovec, Horváto.) -
CHILDREN
OF FALL (S), NIKAD (CRO)
Március
21. Bécs, Flex -
FIREWATER
(US - NYC indie legenda)
Március
23. Bécs, Pepsi Music Hall -
HEATHER
NOVA
Március
26. Prága, 007 -
ANTISEEN
(US - motorheadpunk)
Április
1. Bécs, TüWi -
PYLON
Április
4. Prága -
DIANOGAH
(US - mathrock)
Április
5. Bécs, Arena -
HYPOCRISY,
MAYHEM, VADER, MALEVOLENT CREATION
Április
5. Zágráb -
DIANOGAH
(US - mathrock)
Április
19. Bécs, Szene -
LAMBCHOP
(US - alt.country)
Április
19. Bécs -
TRISTEZA
(US - poszt rock)
Április
20. Bécs -
90 DAY
MEN (US)
Április
22. Zágráb, KSET -
90 DAY
MEN (US)
Április
25. Bécs, TüWi -
YAPHET
KOTTO (US - érzelmes hardcore Santa Cruz-ból), ANALENA (HR
- emo), HOLLY MAY/sup>
Április
28. Bécs -
CHILDREN
OF FALL (S)
Május
7. Bécs, Chelsea -
KARATE
(US), THE ATLANTIC MONTHLY (A)
Május
9. Prága -
HANSON
BROTHERS (CAN - punkrock)
Május
13. Bécs -
ENDSTAND
(FIN)
Május
14. Bécs -
DEAD
AND GONE (US - sötét noiserock)
Május
30. Ljubljana -
OXES
(US - mathrock)
Május
31. Zágráb -
OXES
(US - mathrock)
Június
1. (A) -
OXES
(US - mathrock)
Június
2. Bécs -
OXES
(US - mathrock)
Június
7. Bécs, EKH -
THE BLACK
HAND (CAN)
Június
11. Bécs -
SUNSHINE
(CZ)
Július
4. Bécs -
MDC (US
- punk), MOLOTOW COCTAIL (US)
Július
16. Prága, Futurum -
MDC (US
- punk), US BOMBS (US - punk)
***
LINKEK ***
RADIAN
http://www.sra.at/bands/59/10299.htm
BARMAN
http://houbi.simplenet.com/belpop/
ANIMA+LONDON
http://londonimagyarok.com
http://www.cargo-london.com
**********************************************************
LEIRATKOZÁS:
[email protected]
subject:
(bármilyen anyázás)
body:
(itt lehet folytatni)
**********************************************************
CIKKEKET,
KRITIKÁKAT, BESZÁMOLÓKAT
az [email protected]
címre várunk
|