LEGÚJABB SZÁM | RÉGEBBI SZÁMOK
30. SZÁM  / 2002. február 18.  / i can hardly spell my name 

*** AMI VAN ***

[jubileum] 30. SZÁM!
[beszámoló] RADIAN * WERNER PUNTIGAM DUO * TOM BARMAN (dEUS) * ANIMA
 

*** MEGLEPETÉS ***

A harmincadik szám tiszteletére elkészült a HÍRLEVÉL archívuma. Sajnos nem annyira lo-fi, mint ahogy eredetileg terveztük, de azért nem is bonyolítottuk túl :) Tartalomjegyzék lesz rövidesen, további extrákra viszont nem érdemes számítani a távolabbi jövõben sem :)

http://dami.finet.hu/indierock
 

*** AMI VOLT ***

RADIAN (A), WERNER PUNTIGAM DUO (A) - MU Színház, Bp., február 13.
Az osztrák kortárs mûvészeti fesztivál elõzõ programja keretében rövidfilmeket vetítettek, amikor megérkeztünk a tetthelyre. Érdemes lett volna korábban érkezni, két kisfilmet sikerült még elcsípnünk és az egyik egészen tûrhetõ volt, minimál posztrock zenére túlvilágított tájkép morfolódott, néha egy-két flash fõzõcskézõ parasztasszonyokról meg egy nagy hídról. A vetítõvászon elõtt már ott álltak a hangszerek, csalódást is okozott késõbb, hogy egyik zenekar sem használt vetítõt, hasonló hangulatú filmek remekül kiegészíthették volna a koncerteket. Werner Puntigam nem könnyû eset, az elõadás elsõ felében még valamelyest hagyományosabb formában kezelte pozanját, késõbb már preparálta, aztán betorzított mikrofont is bevetett. Mûvészete inkább a kortárs zene világába tartozik, de segítõtársa, Martin Siewert valamelyest emészthetõbbé tette az elõadást. A srácot tulajdonképpen gitárosnak is nevezhetjük, bár leginkább az elõtte lévõ asztalt roskadásig megtöltõ pedálokkal és egyéb kütyükkel foglalatoskodott, viszont ezek inputját egy lapsteel és egy néha-néha ölbe vett Stratocaster jelentette. Martin szerepe az volt, hogy a mû feszültségét folyamatosan magas szinten tartsa, a gerjedõ hangokat bizonyos hangerõt elérvén elnyisszantotta, amikor aztán a pozan pihent egy kicsit, a srác végre szabadabban játszhatott a zajokkal és tulajdonképpen ezek volt a koncert legjobb pillanatai. A szünetben a tavalyelõtti albumuk ismeretében azt ígértem Áginak, a RADIAN közelebb lesz a mi fogalmaink szerinti zenéhez, de magam sem gondoltam, mennyire igazam lesz. Az a bizonyos album (TG 11) meglehetõsen minimál zenét tartalmazott néhány, reményre okot adó mozzanattal, mára viszont az osztrák trió határozott poszt-rock-ot mûvel(!), viszonyításképp gondoljunk bátran a TORTOISE experimentális oldalára. A dobcucc rengeteg effektezett mikrofonnal volt körülvéve, csukott szemmel legtöbbször dobgépet vizionáltunk, pedig az összes ütem hús-vér dobos mûve volt. A basszusgitárost is pótolhatta volna a midi, szerencsére nem tette, néha nem is gondolnánk, mennyit jelent az az apró különbség gép és ember között. Amikor a dobhang megtisztult az effektektõl, a zene egyszeriben felszabadult, lendületet kapott (megint csak a TORTOISE-t kell emlegetnem), azonban még ilyenkor is hiányzott egy kicsit a vetítés a háttérbõl. Filmmel együtt 10 pontos lehetett volna a produkció, így kb. 8 és fél, ami azért hamvazószerdán, 30 fõs közönség elõtt nem is olyan rossz teljesítmény. *smartpunk
 

TOM BARMAN (dEUS), GUY VAN NIEUTEN (THE SAND, MITSUBISHI JACKSON) - The Jazz Café, Camden, London, február 13.
(tömött telt ház, kb. 150 belga, 50 egyéb európai és 200 angol nézõ)

(Tom Barman a dEUS frontembere, gitáros-énekes-dalszerzõ, Guy Van Nieuten a belga indie rock és indie jazz állandó alakja, session zenész, fiatal Woody Allen hasonmás, kinézetre egy belga tudós az ötvenes évekbõl.  Duettjük a Montrauxi Jazzfesztiválon debütált, idõnként itt-ott fellépnek egy dalesttel). 

Micsoda véletlen, múlt héten a dEUS új számát méltattam, és azzal gyanusítottam õket, hogy az elmúlt két év side-projectjei lazsálás-gyanúsak. Tévedtem, és teljesen véletlenül belefutottam ennek legkézenfekvõbb cáfolatába: egy dEUS side-project koncertjébe.  (A londoni Animát kellett feladni érte, lásd késõbb...) Amolyan színész-dalestes egész éjszakás produkcitót láthatott London egyik legmenõbb klubjának, a Jazz Cafénak a közönsége. Tom Barman estje arról szólt, mit jelent belgának lenni és mit jelent a legnagyobb belga sztárnak lenni, függetlennek maradni. Nem kis téma, kiválóan válogatott dalok, örületes poénok, szövegek. Pedig igen rosszul indult a dolog. Az elsõ szám, feldolgozás, totálisan gyenge, egy akusztikus gitáron játszik valaki, aki valamirõl híres, de nem errõl. Utána egy lassú dEUS-szám, szintén egy szál gitáron, a közönség türelmetlen... Még egy balsiker, Tom zavartan mosolyog, kér egy pohár tiszta vizet - nem kellett volna whiskyt innom a fellépés elõtt, mondja, zavartan behúnyja a szemét, és csukott szemmel végigénekel két Nick Drake dalt csak zongorakísérettel - itt megfordul minden. Fantasztikus hanngon, tisztán, telten, hitelesen énekel, sokkal több hangja van, mint bármelyik dEUS lemezen.  A második szám teljesen megteremti a produkció hitelét - a zongora, szemben a nagyon telten szépen kihangosított flamenco gitárral úgy szól, mint egy hetven éves jazzlemezen. Gyönyörû ballada, a végén már ki meri nyitni a szemét, a közönség tapsol. Ismét akusztikus gitár, a legnehezebben visszaadható dEUS szám: Everybody's Weird, teljsen elektronikus a lemezen, és háromszor ilyen gyors. Elismerés, jól sikerül, és ezután le lehet ütni a magas labdát, jöhet az akusztikusra írt közönségkedvenc Instant Street. Bingó, a produkció el van adva, most lehet felvinni a tétet. Barman mûsora meg van mentve, és igazából még csak most kezdõdik. Innentõl a mûsor a belgákról szól, egy nem létezõ ország nemzeti identitásáról -- belgának lenni csak hatalmas iiróniával lehet, és a dEUS a legirónikusabb zenekarok egyike, sõt... Barman bejelenti, hogy belgának lenni nincs tétje, nincs határ: következzék egy Dawid Bowie  feldolgozás, itt, Londonban.  A közönség hüledezik majd tombol.  Innentõl a számok között belgaviccek, személyes történetek, számok kamu története, és így tovább.  Általában vagy a gitár szól, vagy a zongora, ahogy kijön, mert a show Barmanról szól, olyan, mint egy magyar színészest. Ennek a csúcspontja az, amikor elénekel egy klasszikus francia sanzont - tomboló ováció a közönség válasza, és mellesleg megértjük, mitõl különös a dEUS, ez a szám a leginkább deusszos... a belga indie gyökere a francia sanzon, és a jazz (ld. még DAAU, KISS MY JAZZ, SAND, stb). Ezután következik a múlt héten méltatott új szám, a Nothing Really Ends, csak zongorán - gyönyörû, és pont olyan mint egy hatvanas évekbeli magyar tangó, mintha egyenesen a Megáll az idõ soundtrackjérõl jönne, a közönség teljes odaadással ünnepel. (Aki az ismert lemezekrõl akar valami távolian hasonlatos számot, gondoljon a Disappointed to the Sun-ra, In a Bar, Under the Sea.) Az est poénja, amikor megkapjuk a kulcsot a dEUS-hoz: "a dEUS egy posztironikus zenekar", közli egy SUPERTRAMP feldolgozás elõtt. Belgának lenni, ehhez irónia kell, de Belgiumot, illetve Flandriát és Vallóniát ma már csak a királyi család, a focicsapat és a dEUS tartja össze. Deus tagnak lenni tehát nem lehet csak irónikusan, ez elég lehet egy amerikai college rock produkcióhoz, de itt tovább kell lépni még egy regressziós körrel. Amilyen szarul indult az est, olyan fényes lett a végére. Csodálatos líra következik, igazi érzelmekkel, tiszta akusztikus gitáron és tompa jazz-zongorán, a számok között humorral - vajon Leonad Cohen egójából jöttek a lassú érzelmes számok, vagy a speedbõl, kérdezi, és a Right As Rainnel válaszolja meg, "how beautiful the poetry, how beautiful the prose", énekli, belõlem speciel a speed hozta ki ezt a Cohen-gyanús dalt, mondja.  "Úgy szeretnék meghívni mindenkit egy sörre, de nincs rá idõm... Kérjetek egy ráadást". 400 ember kiabál számokat, végül megállapodik egy régi slágernél, és megmutatja, hogy nos, ez a szám ezzel a riffel kezdõdik. És pont ezért nem tudom ezt játszani ráadásnak, folytatja - mindenki viccet sejt -, noha valóban, ez kúszott legmagasabbra, a háromszázvalahanyadik helyre az angol charton. És megmutatja a gitáron, miért NEM lehet egy gitárra feldolgozni a számot, akkordról akkordra... Hülyéskedés, de mellesleg aki tud gitározni, tudja, hogy igazat mond. Helyete egy spanyol népdalt kapunk, majd Barman mondja, elfogyott az idõ, de lesz 11 után kiváló drum 'n' bass show (Londonban jelentõs pénzbírságot szabnak ki a 11.01-kor még játszó zenekarokra), viszont egy szép Nick Drake dalt még át szeretne nyújtani nekünk. Megható produkció, nevetés és érzelmek - Barman az indie egyik legnagyobb személyisége. *AD
 

ANIMA SOUND SYSTEM - Cargo, East End, London, február 13.
(telt ház, kb. 250 ember, fõleg magyarok)
A "Magyarországon világhírû" Anima Sound System koncertjérõl a délben megtudott Barman koncert miatt le kellett mondanom, viszont szemtanúk kikérdezése és e-mailek útján a következõ oknyomozó anyagot sikerült összeállítani.  (Az egyik jelenlévõ ígért egy beszámolót a hírlevélnek, de a szöveg elég töredékesre sikerült, ezért összeraktam). Levélírom azzal kezdi, hogy meglepõdött magán, hogy az itteni viszonylatban igen szolid jegyárat, 7 fontot kifizette, hiszen otthon ingyen sem menne el rá: a koncert ugyanis az itt élõ magyar fiataloknak szolgált apropót egy közös bulira.  A helyszín Kelet-London feljövõ újgazdag East Endjének egy nem túl nagy, de menõ, profi klubja, a Cargo, a negyed kulturális életének tartóoszlopa a Club 333 mellett. Telt ház van, a közönségben erõs a magyar többség - az énekesnõ zavartan hol thanks-t, hol köszit rebeg -, jelentõs magyar au-pair/fizikai munkás felhozatal, köszönhetõen annak, hogy volt szórólapozás az ún. magyar discoban (www.londonimagyarok.com, heti au-pair diszkó, 400 magyar lány, yeah!).  Az angolokat elsõsorban a klub éttermében ragadt, a környéken dolgozó öltönyös fiatalos funky üzletemberek képviselik, valamint jelentõs számú egyetemista is megjelent (2 font discount). A zenekar egyik informátorom szerint "két évvel ezelõtti siófoki Beach House outfitben nyomult", lassabb számokkal indított, amit gyors, pörgõs, populáris drum'n'bass irányba tolt tovább.  A közönség abszolút vevõ volt a bulira, nagy táncos party kerekedett.  Kicsit Barman koncertjéhez hasonlóan egy kozmopolita metropolisz itt élõ magyarjai ünnepelték lokális sztárjaikat, sõt, inkább magukat, hogy a levélbõl idézzek: "fura szituáció, hogy Londonban elmész egy koncertre, ahol mindenki magyar: tényleg találkozni lehetett olyan arcokkal, akiket utoljára Pesten láttam. Perverz community érzés". *AD
 

*** KONCERTEK ***

Február 21. Bp., Petõfi Csarnok - 
ROLLINS BAND (US), SUPERBUTT (H)

Február 22. Sárvár, Vár - 
UNSOLVED PROBLEMS, DOOMSDAY, TROOPERS, A GÁTNÁL, BURNING BARBIES, B.A.D., SPARK 

Február 22. Mutter Fater Klub (Vekker) - 
WASZLAVIK, TIMUR LENK, TESTI EGYENLEG

Február 23. Bp., Simon's Pub - 
UNLIKE YOU (US - deszkás punk from kelifornia), SOUPSHOP (A), CHEEK DAKOTA (A), DEADBEATS (H)

Február 28. Bp., Rocktogon - 
THE TAKTIKA, (THE) ANNABARBI, THE PUZZLE (H - kaposvári britpop)

Március 1. Gödöllõ, Trafo Club - 
GARRISON (US), ANNABARBI, FALCONGATE (H), HÁTSÓ SZÁNDÉK

Március 2. Bp., Simon's Pub - Crust/grind Est
ABORTION (SK), JACK (H), HUMAN ERROR (H), DIN-ADDICT (H), SZARGYEREK (H)

Március 3.v.4. Bp., Jailhouse -
TIDAL (D - emo/sreamo), THE TAKTIKA

Március 8. Gödöllõ, Trafo Club - 
FROM ASHES RISE (US - brutál hardcore Nashville-bõl), Y (D - power violence), MY OWN LIES (D), JACK, HUMAN ERROR

Március 19. Miskolc, Földalatti Klub - 
CHILDREN OF FALL (S), NIKAD (CRO)

Március 28. - április 2.
INERDZIA (I - oi-punk, magyar turné)

Március 29. Gödöllõ, Trafo Club - 
CATARACT (CH - metalcore), LACK (DK - mint a REFUSED), PAINT THE TOWN RED (D), NEWBORN, FALLEN INTO ASHES

Március 29. Bp., Simon's Pub -
SPEICHELBROISS (D), ANALOG (D), LECSA-PUNK, HIBABEJELENTÉS

Március 30. Bp., SAP - 
JUDAS PRIEST

Március 31. Gödöllõ, Trafo Club - 
MORONIQUE (A - emopunk), ALVIN ÉS A MÓKUSOK, FALCON GATE 

Április 1. Eger, New Face (=Rolling Rock, =Soho)
INERDZIA (I), SEVEN DAYS A WEEK (H)

Április 2. Budapest - 
TIME X (POR - straightedgehc)

Április 5. Budapest - Fesztivál
BURN HOLLYWOOD BURN (F), ANALENA (HR), THE TAKTIKA (H) + ...

Április 6. Miskolc, Földalatti Klub - 
ANALENA (HR)

Április 9. Budapest - 
OIL (NL)

Április 23.Bp., Süss Fel Nap - 
ENSIGN (US - oldchool HC), SPEAK UP! (H), HOLD X TRUE (H)

Április 27. Bp. - 
CHILDREN OF FALL (S), PLEDGE ALLIANCE (A), ANNABARBI

Május 9. Gödöllõ, Trafo Club - 
KILL YOUR IDOLS (US)

Május 10. Sárvár, Vár -
ENTREAT (SLO - emo-metal-mayhem), EMBERS (H - prog.metal)

Május 29. Bp. - 
THE BLACK HAND (CAN - metal+core)
 

*** KONCERTEK KÖZÉP-EURÓPÁBAN ***

Február 19. Bécs, TüWi -
xMAROONx, MASADA

Február 19. Klagenfurt (A), Barfly - 
XBXRX (US - keyboardchaosscreamo)

Február 20. Bécs, Szene - 
THE FALL (UK)

Február 21. Ljubljana, Orto Klub -
LO-LITE (NL), DEXTER (NL)

Február 22. Bécs, Flex - 
THE NOTWIST (D)

Február 27. Bécs, Arena - 
ALL SYSTEMS GO (US - punk), BURNING HEADS (F - punk), SATANIC SURFERS (S - punk)

Március 1. Bécs, EKH - 
SABOT (US - dob+basszus instr.), SENSUAL LOVE

Március 2. Bécs, TüWi - 
GARRISON (US), TIDAL (D), THE ATLANTIC MONTHLY (A)

Március 3. Bécs, Flex -
ESKOBAR (SE)

Március 7. Prága, Rock Cafe - 
LES SAVY FAV (US - art rock), MARS VOLTA (US - AT THE DRIVE-IN, LONG BEACH DUB ALLSTARS, GOLDEN tagok!), THE APES (US - elektrogarázsrock)

Március 7. Bécs, Szene - 
SIX BY SEVEN (UK - posztrock), THE (INTERNATIONAL) NOISE CONSPIRACY (SE - agit-retro-rock), YVONNE (SE)

Március 8. Prága, Akropolis - 
THE STROKES (US), STEREO TOTAL

Március 9. Bécs, Pepsi Music Hall - 
THE STROKES (US), STEREO TOTAL

Március 9. Bécs, EKH - 
FROM ASHES RISE (US - brutál hardcore Nashville-bol), Y (D - powerviolence), SEE YOU IN HELL, MY OWN LIES

Március 9. Ilirska Bistrica (Szlovénia), MKNZ - 
LES SAVY FAV (US - art rock), MARS VOLTA (US - AT THE DRIVE-IN, LONG BEACH DUB ALLSTARS, GOLDEN tagok!), THE APES (US - elektrogarázsrock)

Március 10. Zágráb, KSET - 
LES SAVY FAV (US - art rock), MARS VOLTA (US - AT THE DRIVE-IN, LONG BEACH DUB ALLSTARS, GOLDEN tagok!), THE APES (US - elektrogarázsrock)

Március 11. Bécs, Arena - 
CAPDOWN

Március 13. Bécs, TüWi - 
SONG OF ZARATHUSTRA (US), METROPHON, JAMES GORDON

Március 13. Bécs, Arena - 
NEBULA (US)

Március 18. Csáktornya (Cakovec, Horváto.) - 
CHILDREN OF FALL (S), NIKAD (CRO)

Március 21. Bécs, Flex - 
FIREWATER (US - NYC indie legenda)

Március 23. Bécs, Pepsi Music Hall - 
HEATHER NOVA

Március 26. Prága, 007 -
ANTISEEN (US - motorheadpunk)

Április 1. Bécs, TüWi - 
PYLON

Április 4. Prága - 
DIANOGAH (US - mathrock)

Április 5. Bécs, Arena - 
HYPOCRISY, MAYHEM, VADER, MALEVOLENT CREATION

Április 5. Zágráb -
DIANOGAH (US - mathrock) 

Április 19. Bécs, Szene -
LAMBCHOP (US - alt.country)

Április 19. Bécs -
TRISTEZA (US - poszt rock) 

Április 20. Bécs -
90 DAY MEN (US)

Április 22. Zágráb, KSET -
90 DAY MEN (US)

Április 25. Bécs, TüWi - 
YAPHET KOTTO (US - érzelmes hardcore Santa Cruz-ból), ANALENA (HR - emo), HOLLY MAY

Április 28. Bécs - 
CHILDREN OF FALL (S)

Május 7. Bécs, Chelsea - 
KARATE (US), THE ATLANTIC MONTHLY (A)

Május 9. Prága -
HANSON BROTHERS (CAN - punkrock) 

Május 13. Bécs - 
ENDSTAND (FIN)

Május 14. Bécs -
DEAD AND GONE (US - sötét noiserock)

Május 30. Ljubljana - 
OXES (US - mathrock)

Május 31. Zágráb - 
OXES (US - mathrock)

Június 1. (A) - 
OXES (US - mathrock)

Június 2. Bécs - 
OXES (US - mathrock)

Június 7. Bécs, EKH - 
THE BLACK HAND (CAN)

Június 11. Bécs - 
SUNSHINE (CZ)

Július 4. Bécs - 
MDC (US - punk), MOLOTOW COCTAIL (US)

Július 16. Prága, Futurum - 
MDC (US - punk), US BOMBS (US - punk)
 

*** LINKEK ***

RADIAN
http://www.sra.at/bands/59/10299.htm

BARMAN
http://houbi.simplenet.com/belpop/

ANIMA+LONDON
http://londonimagyarok.com
http://www.cargo-london.com
 

**********************************************************
LEIRATKOZÁS: [email protected]
subject: (bármilyen anyázás)
body: (itt lehet folytatni)

**********************************************************
CIKKEKET, KRITIKÁKAT, BESZÁMOLÓKAT
az [email protected] címre várunk

 


 
Hosted by www.Geocities.ws

1