LEGÚJABB SZÁM | RÉGEBBI SZÁMOK
27. SZÁM  / 2002. január 21.  /  city loves you 

*** AMI VAN ***

[beszámoló] ANNABARBI
[lemez] AMERICAN ANALOG SET * THE GET UP KIDS * THE LIARS
 

*** AMI VOLT ***

ANNABARBI: Törökszentmiklósi kaland

Péntek este 9-10 körül érkezõ hirtelen lehetõségre csapott le a zenekar (kösz krisz & monique), az 1 órás õrült telefonálgatás eredménye: szombaton koncert a gödörben, téeszmiklóson. Tipikus vidéki koncerthangulat, mikrobuszos utazás, rengeteg cucc a csomagtérben (köszi bandi), fél 10-es érkezés a helyszínre. Kedves a hely, a rengeteg hvcs+normál helyi elem épp a szombat esti kikapcsolódása (vad italozás+közösségi élet) közepén/elején tart, mikor beesünk, mit mondjak, szívélyes nagydarab vidéki kocsma egy kis színpadocskával, megy a roma dancefloor ezerrel, Ernõ mondja is (már nem emlékszem hogy viccnek szánja-e, mert komolynak is elmegy) hogy itt bizony lincselés lesz. Ekkor még ez a variáció sem kizárt. Gyors összeszerelés, gyors beállás, féltizenegykor megkezdi kedves koncertjét az oly nagyon várt ANNABARBI (aznap egyébként eredetileg ACTION koncert lett volna, cseppet sem frusztráló). De láss csodát, táncos csapat folyamatosan duzzad, az eredeti szett vége felé már igazi vidéki mulatóshangulat, féllábon ugráló, söröspohárral hadonászó metálosok, lincshangulatnak még csak szele sincs, annak ellenére, hogy néhol eléggé szétesõ, bakikkal sürített produkciót kap a nagyérdemû. A végére hálisten bemelegszik a zenekar is, a záró "Minden rendben" gitárriffjét a lezáró akkordok után is egyszerre énekli a vad csorda, nem is engednek sehovasem, Ákos abszolút közönségkedvenc a CREAM nótával (ami az este egyetlen kötelezõ kompromisszuma). A nagyon szimpatikus helyi fõnök, a közönség hangja, egy rövidített értékelés után a mikrofonba közli, hogy nagyon rossz ötlet lenne most abbahagynunk a mûsort, célzás egyértelmû, tehát jön az elsõ ráadásblokk, majd a második, egyre jobb a hangulat is, teljesítmény is, jönne a harmadik blokk is, csakhát kis bibi adódik, valaki ellopta (!!!!!) az egyik mikrofont. Kavarodás, értetlenség, elõször vicchangulatú a dolog, aztán világossá válik, hogy ezt valaki bizony emlékbe szánja magának errõl az emlékezetes estérõl, csupán aláiratni felejtette el. Szomorú hangulat, zenekar gyorsan pakolni kezd (nehogy másnak is lába keljen ugye), miközben a még meglévõ mikrofonban több helyi is kéri az illetõt az eltûnt érték visszaszolgáltatására, vagy elejtésére, csak legyen meg. Vesztegzárat hirdetnek, nagy verések vannak beígérve, kifelé megmotoznak mindenkit, erre valószínuleg beijedhet a tettes, mikrofon megkerül a férfimosdóban, mindenki boldog, óriási taps+ováció, szép volt fiúk, csakhát közben már a zenekar szinte teljesen összepakolt, tehát csak a fájdalmas búcsú meg a fárasztó hazaút marad hátra ebbol a rendkívül tartalmas estébõl.  Nagyon vendégszeretõek a miklósiak, nagyon lelkesek, nagyon kedvesek, megszerettük õket örökre, aki meg zenészt meglop az tényleg egy szarházi. *EgyediP
 

*** LEMEZEK ***

AMERICAN ANALOG SET - Know By Heart (Tiger Style Records, 2001)
Újabb csodálatos lemez egy olyan zenekartól, akinek a nevével már sokan találkoztak, de a közelebbi ismeretség csak keveseknek adatott meg. Az AMERICAN ANALOG SET a kilencvenes évek közepe óta mûködik, persze csak csendben, a háttérben (vagy ha jobban tetszik, Texasban). Az õ Amerikájuk nem New York meg Kalifornia, hanem a "többség Amerikája", ahogy azt leginkább csak tengerentúli "újhullámos" rendezõk filmjeibõl ismerjük, de azon keresztül közelebb áll hozzánk (értsd: "vidéki" európaiakhoz), mint bármi egyéb odaátról. A filmes utalás persze nem véletlen, az album dalainak többsége felbukkanhatna Hartley valamelyik következõ filmjében, lassú, folkos popzene, leginkább a LOW-hoz hasonlítható, fõleg abban, ahogy vegyülnek és egymást erõsítik az akusztikus és elektronikus hangzások. Az album nagyon szépen, organikusan szól, ha ki kellene emelnem egyetlen dalt, akkor az a lemez közepén elterülõ 7 perces, földöntúli hangulatú Gone To Earth lenne, ezt is csak sajátos atmoszférája miatt említem külön, hiszen színvonalban a többi sem marad el mögötte. 

THE GET UP KIDS - Eudora (Vagrant Records, 2001)
Nem kell megijedni, ez még nem az új album, mindössze a kiadó gyûjtötte egy cd-re a korábbi kislemezeket és válogatáslemezeken található számokat (gondolom, pusztán jótékonyságból). Ebbõl már következik, hogy a dalok jó része feldolgozás. A GET UP KIDS mindig értett ahhoz, hogyan kell jó feldolgozásokat csinálni, bár ez a mûfaj inkább kislemezekre való, így összegyûjtve elég Dáridósnak hat a kavalkád, annak ellenére, hogy mindegyik szám nagyon frankó önmagában. Gyûjtõknek (inkább mp3-vadászokra gondolok, a kislemezgyûjtõk nem lehetnek sokan, mivel a GET UP KIDS esetében nincs könnyû dolguk) egy dal kivételével már mindegyik ismerõs lehet. Ez az egy viszont igazi csemege: a Suffragette City (David Bowie) újabb adalék ahhoz, hogy a srácok érzik a rock'n'roll-t (másik bizonyíték a REPLACEMENTS-nóta). A feldolgozásokon kívül (nem sorolom most fel mindegyiket, legyen elég annyi, hogy van köztük NEW ORDER is meg MÖTLEY CRÜE), azért jócskán vannak saját dalok is a cd-n, egy részük albumos dalok korábbi kislemezváltozata, de a többi is megállná a helyét albumon (a GET UP KIDS esetében sosem kellett félni a B-oldalas számoktól). Azért érdemes legalább kétszer meggondolni a vásárlást: a zenekar már stúdióban van az új albummal, április körül meg is jelenik, ráadásul most jött ki az új NEW AMSTERDAMS lp (az énekes folkos-popos szólóprojektje), szóval talán hasznosabban is el lehet költeni azt a kis pénzt.

THE LIARS - They Threw Us in a Trench and Stuck a Monument on Top (Gern Blandsten Records, 2001)
Az utóbbi évek termése alapján úgy tûnt, New York kifulladt zeneileg (elég csak végignézni a korábban a város indie életét reprezentáló Matador kiadó jelenlegi, leginkább hip-hopból és európai elektronikus zenébõl álló repertoárján). Most meg itt ez a LIARS, mintha egy lefüggönyözött, dohos szobába beengednéd a friss levegõt, lábjegyzetnyi utalások szintjén minden benne van, ami valaha is értékelhetõ volt nyújork zenei életében, de egybõl meg is haladja azt. Valami ilyesmi született volna, ha néhány évvel ezelõtt a JESUS LIZARD-nak valaki fölajánlott volna egy karton viszkit cserébe egy "táncolható" lemezért (de az is lehet, hogy már egyetlen palackért is megcsinálták volna) vagy mondjuk a BEASTIE BOYS producerkedett volna egy, aztán ki nem adott P.I.L. albumon. A They Threw Us... tipikusan az a fajta "elsõlemez", ami még egy kis független kiadónál jelenik meg, aztán késõbb lecsap rá valami nagyobb label. A producer is láthatott némi fantáziát (pénzt?) a dologban, Steve Revitt dolgozott már korábban a BEASTIE BOYS-szal és JON SPENCER-rel is, higgyétek el, tuti befutó a zenekar, akik késõbb fel akarnak vágni vele, hogy õk már az elsõ lemez óta ismerik a LIARS-t, azok még most csapjanak le rá. Egy dolgot még el kell árulnom: nem hallgattam végig a lemezt; ezúton is le a kalappal azelõtt, aki végig bírja hallgatni az utolsó szám mind a 30 (!) percét (de csak józanul ér!) *smartp
 

*** KONCERTEK ***

Január 22. Bp., Süss Fel Nap - 
HOPE DIES LAST (A - ex-H-STREET moshing HC) , KEVÉS, HÁTSÓ SZÁNDÉK (lemezbemutató)

Február 2. Sárvár, Vár -
DÜHÖS ELVTÁRSAK (H - oi), SZOBAFOGSÁG (H - oi punk), I.R.A. (H - hc-punk), TIZENHÉT (H - ska)

Február 5. Bp., Süss Fel Nap - 
VERY BAD THINGS (H - Bp. fantomjai, ex-LEUKÉMIA), BANDANAS (H - Tizedes és a többiek), BÖILER (H - oi! all-stars)

Február 7. Bp., Pesti Est Café -
ANNABARBI, FISH!

Február 8. Bp. - 
PARKER FRISBEE (D), NARZISS (D)

Február 16. Bp. Trafó - 
GODSPEED YOU BLACK EMPEROR (CAN - poszt rock)

Február 21. Bp., Petõfi Csarnok - 
ROLLINS BAND (US), SUPERBUTT (H)

Február 28. Bp., Rocktogon - 
THE TAKTIKA, (THE) ANNABARBI, THE PUZZLE (H - kaposvári britpop)

Március 1. Gödöllõ, Trafó - 
GARRISON (US), ANNABARBI, FALCONGATE (H)

Március 4. Bp., Jailhouse -
TIDAL (D - emo/sreamo)

Március 8. Gödöllõ, Trafó - 
FROM ASHES RISE (US - brutál hardcore Nashville-bõl), Y (D - power violence), MY OWN LIES (D)

Március 19. Miskolc, Földalatti Klub - 
CHILDREN OF FALL (S), NIKAD (CRO)

Április 4. Budapest - Fesztivál
BURN HOLLYWOOD BURN (F), ANALENA (HR), THE TAKTIKA (H) + ...

Április 6. Miskolc, Földalatti Klub - 
ANALENA (HR)

Április 27. Bp. - 
CHILDREN OF FALL (S)

Május 29. Bp. - 
THE BLACK HAND (CAN - még egy lapát metál a darkest hour-ra)
 

*** KONCERTEK KÖZÉP-EURÓPÁBAN ***

Január 27. Bécs, Arena - 
GRADE (CAN - !!!), SICK OF SILENCE (A)

Január 30. Bécs, TüWi- 
PIEBALD (US - rock revolution), 3 MINUTE POETRY (D)

Február 2. Bécs, EKH - 
RIFU (N), HOPE DIES LAST (A)

Február 4. Bécs, TüWi -
MISSING 23rd (US - punk/HC), FORCE OF CHANGE (D), WICKED CON (A)

Február 7. Prága, 007 - 
RIVER CITY HIGH (US - emo), AMBROSE (D)

Február 10. Bécs, Flex - 
THE ICARUS LINE (US)

Február 14. Ljubljana - KUD France Pesern
GODSPEED YOU BLACK EMPEROR (CAN - poszt rock)

Február 15. Bécs, Arena - 
TERRORGRUPPE (D), RASTA KNAST (D), PLEXIS (CZ)

Február 15. Zágráb, Skuc Pauk - 
GODSPEED YOU BLACK EMPEROR (CAN - poszt rock)

Február 17. Bécs, WUK - 
GODSPEED YOU BLACK EMPEROR (CAN - poszt rock)

Február 19. Bécs, TüWi -
xMAROONx, MASADA

Február 19. Klagenfurt (A), Barfly - 
XBXRX (US - keyboardchaosscreamo)

Február 21. Bécs, Flex - 
THE HARD-ONS (AUS)

Február 21. Ljubljana, Orto Klub -
LO-LITE (NL), DEXTER (NL)

Február 27. Bécs, Arena - 
ALL SYSTEMS GO (US - punk), BURNING HEADS (F - punk), SATANIC SURFERS (S - punk)

Március 2. Bécs, TüWi - 
GARRISON (US), TIDAL (D), THE ATLANTIC MONTHLY (A)

Március 7. Prága, Rock Cafe - 
LES SAVY FAV (US - art rock), MARS VOLTA (US - AT THE DRIVE-IN, LONG BEACH DUB ALLSTARS, GOLDEN tagok!), THE APES (US - elektrorock)

Március 7. Bécs - 
THE (INTERNATIONAL) NOISE CONSPIRACY (S - agit-retro-rock)

Március 8. Prága, Akropolis - 
THE STROKES (US), STEREO TOTAL

Március 9. Bécs, Pepsi Music Hall - 
THE STROKES (US), STEREO TOTAL

Március 9. Bécs, EKH - 
FROM ASHES RISE (US - brutál hardcore Nashville-bol), Y (D - powerviolence), SEE YOU IN HELL, MY OWN LIES

Március 11. Bécs, Arena - 
CAPDOWN

Március 13. Bécs, TüWi - 
SONG OF ZARATHUSTRA (US), METROPHON, JAMES GORDON

Március 13. Bécs, Arena - 
NEBULA (US)

Március 18. Csáktornya (Cakovec, Horváto.) - 
CHILDREN OF FALL (S), NIKAD (CRO)

Március 21. Bécs, Flex - 
FIREWATER (US - NYC indie legenda)

Március 23. Bécs, Pepsi Music Hall - 
HEATHER NOVA

Április 1. Bécs, TüWi - 
PYLON

Április 4. Prága - 
DIANOGAH (US - mathrock)

Április 5. Bécs, Arena - 
HYPOCRISY, MAYHEM, VADER, MALEVOLENT CREATION

Április 5. Zágráb -
DIANOGAH (US - mathrock) 

Április 20. Bécs -
TRISTEZA (US - poszt rock) 

Április 25. Bécs - 
YAPHET KOTTO (US - érzelmes hardcore Santa Cruz-ból), ANALENA (HR - emo)

Április 28. Bécs - 
CHILDREN OF FALL (S)

Május 7. Bécs, Chelsea - 
KARATE (US), THE ATLANTIC MONTHLY (A)

Május 9. Prága -
HANSON BROTHERS (CAN - punkrock) 

Május 13. Bécs - 
ENDSTAND (FIN)

Május 30. Ljubljana - 
OXES (US - mathrock)

Május 31. Zágráb - 
OXES (US - mathrock)

Június 1. (A) - 
OXES (US - mathrock)

Június 2. Bécs - 
OXES (US - mathrock)

Június 7. Bécs, EKH - 
THE BLACK HAND (CAN)
 

*** LINKEK ***

http://www.extra.hu/annabarbi
http://www.southern.net/southern/band/AMANS/
http://www.tigerstylerecords.com
http://www.getupkids.net
http://www.vagrant.net
http://www.gernblandsten.com/
 

**********************************************************
LEIRATKOZÁS: [email protected]
subject: (bármilyen anyázás)
body: (itt lehet folytatni)

**********************************************************
CIKKEKET, KRITIKÁKAT, BESZÁMOLÓKAT
az [email protected] címre várunk
 

 


 
Hosted by www.Geocities.ws

1