***
AMI VAN ***
[beszámoló]
ANNABARBI
[lemez]
AMERICAN ANALOG SET * THE GET UP KIDS * THE LIARS
***
AMI VOLT ***
ANNABARBI:
Törökszentmiklósi kaland
Péntek
este 9-10 körül érkezõ hirtelen lehetõségre
csapott le a zenekar (kösz krisz & monique), az 1 órás
õrült telefonálgatás eredménye: szombaton
koncert a gödörben, téeszmiklóson. Tipikus vidéki
koncerthangulat, mikrobuszos utazás, rengeteg cucc a csomagtérben
(köszi bandi), fél 10-es érkezés a helyszínre.
Kedves a hely, a rengeteg hvcs+normál helyi elem épp a szombat
esti kikapcsolódása (vad italozás+közösségi
élet) közepén/elején tart, mikor beesünk,
mit mondjak, szívélyes nagydarab vidéki kocsma egy
kis színpadocskával, megy a roma dancefloor ezerrel, Ernõ
mondja is (már nem emlékszem hogy viccnek szánja-e,
mert komolynak is elmegy) hogy itt bizony lincselés lesz. Ekkor
még ez a variáció sem kizárt. Gyors összeszerelés,
gyors beállás, féltizenegykor megkezdi kedves koncertjét
az oly nagyon várt ANNABARBI (aznap egyébként eredetileg
ACTION koncert lett volna, cseppet sem frusztráló). De láss
csodát, táncos csapat folyamatosan duzzad, az eredeti szett
vége felé már igazi vidéki mulatóshangulat,
féllábon ugráló, söröspohárral
hadonászó metálosok, lincshangulatnak még csak
szele sincs, annak ellenére, hogy néhol eléggé
szétesõ, bakikkal sürített produkciót
kap a nagyérdemû. A végére hálisten bemelegszik
a zenekar is, a záró "Minden rendben" gitárriffjét
a lezáró akkordok után is egyszerre énekli
a vad csorda, nem is engednek sehovasem, Ákos abszolút közönségkedvenc
a CREAM nótával (ami az este egyetlen kötelezõ
kompromisszuma). A nagyon szimpatikus helyi fõnök, a közönség
hangja, egy rövidített értékelés után
a mikrofonba közli, hogy nagyon rossz ötlet lenne most abbahagynunk
a mûsort, célzás egyértelmû, tehát
jön az elsõ ráadásblokk, majd a második,
egyre jobb a hangulat is, teljesítmény is, jönne a harmadik
blokk is, csakhát kis bibi adódik, valaki ellopta (!!!!!)
az egyik mikrofont. Kavarodás, értetlenség, elõször
vicchangulatú a dolog, aztán világossá válik,
hogy ezt valaki bizony emlékbe szánja magának errõl
az emlékezetes estérõl, csupán aláiratni
felejtette el. Szomorú hangulat, zenekar gyorsan pakolni kezd (nehogy
másnak is lába keljen ugye), miközben a még meglévõ
mikrofonban több helyi is kéri az illetõt az eltûnt
érték visszaszolgáltatására, vagy elejtésére,
csak legyen meg. Vesztegzárat hirdetnek, nagy verések vannak
beígérve, kifelé megmotoznak mindenkit, erre valószínuleg
beijedhet a tettes, mikrofon megkerül a férfimosdóban,
mindenki boldog, óriási taps+ováció, szép
volt fiúk, csakhát közben már a zenekar szinte
teljesen összepakolt, tehát csak a fájdalmas búcsú
meg a fárasztó hazaút marad hátra ebbol a rendkívül
tartalmas estébõl. Nagyon vendégszeretõek
a miklósiak, nagyon lelkesek, nagyon kedvesek, megszerettük
õket örökre, aki meg zenészt meglop az tényleg
egy szarházi. *EgyediP
***
LEMEZEK ***
AMERICAN
ANALOG SET - Know By Heart (Tiger Style Records, 2001)
Újabb
csodálatos lemez egy olyan zenekartól, akinek a nevével
már sokan találkoztak, de a közelebbi ismeretség
csak keveseknek adatott meg. Az AMERICAN ANALOG SET a kilencvenes évek
közepe óta mûködik, persze csak csendben, a háttérben
(vagy ha jobban tetszik, Texasban). Az õ Amerikájuk nem New
York meg Kalifornia, hanem a "többség Amerikája", ahogy
azt leginkább csak tengerentúli "újhullámos"
rendezõk filmjeibõl ismerjük, de azon keresztül
közelebb áll hozzánk (értsd: "vidéki"
európaiakhoz), mint bármi egyéb odaátról.
A filmes utalás persze nem véletlen, az album dalainak többsége
felbukkanhatna Hartley valamelyik következõ filmjében,
lassú, folkos popzene, leginkább a LOW-hoz hasonlítható,
fõleg abban, ahogy vegyülnek és egymást erõsítik
az akusztikus és elektronikus hangzások. Az album nagyon
szépen, organikusan szól, ha ki kellene emelnem egyetlen
dalt, akkor az a lemez közepén elterülõ 7 perces,
földöntúli hangulatú Gone To Earth lenne, ezt is
csak sajátos atmoszférája miatt említem külön,
hiszen színvonalban a többi sem marad el mögötte.
THE GET
UP KIDS - Eudora (Vagrant Records, 2001)
Nem kell
megijedni, ez még nem az új album, mindössze a kiadó
gyûjtötte egy cd-re a korábbi kislemezeket és
válogatáslemezeken található számokat
(gondolom, pusztán jótékonyságból).
Ebbõl már következik, hogy a dalok jó része
feldolgozás. A GET UP KIDS mindig értett ahhoz, hogyan kell
jó feldolgozásokat csinálni, bár ez a mûfaj
inkább kislemezekre való, így összegyûjtve
elég Dáridósnak hat a kavalkád, annak ellenére,
hogy mindegyik szám nagyon frankó önmagában.
Gyûjtõknek (inkább mp3-vadászokra gondolok,
a kislemezgyûjtõk nem lehetnek sokan, mivel a GET UP KIDS
esetében nincs könnyû dolguk) egy dal kivételével
már mindegyik ismerõs lehet. Ez az egy viszont igazi csemege:
a Suffragette City (David Bowie) újabb adalék ahhoz, hogy
a srácok érzik a rock'n'roll-t (másik bizonyíték
a REPLACEMENTS-nóta). A feldolgozásokon kívül
(nem sorolom most fel mindegyiket, legyen elég annyi, hogy van köztük
NEW ORDER is meg MÖTLEY CRÜE), azért jócskán
vannak saját dalok is a cd-n, egy részük albumos dalok
korábbi kislemezváltozata, de a többi is megállná
a helyét albumon (a GET UP KIDS esetében sosem kellett félni
a B-oldalas számoktól). Azért érdemes legalább
kétszer meggondolni a vásárlást: a zenekar
már stúdióban van az új albummal, április
körül meg is jelenik, ráadásul most jött ki
az új NEW AMSTERDAMS lp (az énekes folkos-popos szólóprojektje),
szóval talán hasznosabban is el lehet költeni azt a
kis pénzt.
THE LIARS
- They Threw Us in a Trench and Stuck a Monument on Top (Gern Blandsten
Records, 2001)
Az utóbbi
évek termése alapján úgy tûnt, New York
kifulladt zeneileg (elég csak végignézni a korábban
a város indie életét reprezentáló Matador
kiadó jelenlegi, leginkább hip-hopból és európai
elektronikus zenébõl álló repertoárján).
Most meg itt ez a LIARS, mintha egy lefüggönyözött,
dohos szobába beengednéd a friss levegõt, lábjegyzetnyi
utalások szintjén minden benne van, ami valaha is értékelhetõ
volt nyújork zenei életében, de egybõl meg
is haladja azt. Valami ilyesmi született volna, ha néhány
évvel ezelõtt a JESUS LIZARD-nak valaki fölajánlott
volna egy karton viszkit cserébe egy "táncolható"
lemezért (de az is lehet, hogy már egyetlen palackért
is megcsinálták volna) vagy mondjuk a BEASTIE BOYS producerkedett
volna egy, aztán ki nem adott P.I.L. albumon. A They Threw Us...
tipikusan az a fajta "elsõlemez", ami még egy kis független
kiadónál jelenik meg, aztán késõbb lecsap
rá valami nagyobb label. A producer is láthatott némi
fantáziát (pénzt?) a dologban, Steve Revitt dolgozott
már korábban a BEASTIE BOYS-szal és JON SPENCER-rel
is, higgyétek el, tuti befutó a zenekar, akik késõbb
fel akarnak vágni vele, hogy õk már az elsõ
lemez óta ismerik a LIARS-t, azok még most csapjanak le rá.
Egy dolgot még el kell árulnom: nem hallgattam végig
a lemezt; ezúton is le a kalappal azelõtt, aki végig
bírja hallgatni az utolsó szám mind a 30 (!) percét
(de csak józanul ér!) *smartp
***
KONCERTEK ***
Január
22. Bp., Süss Fel Nap -
HOPE
DIES LAST (A - ex-H-STREET moshing HC) , KEVÉS, HÁTSÓ
SZÁNDÉK (lemezbemutató)
Február
2. Sárvár, Vár -
DÜHÖS
ELVTÁRSAK (H - oi), SZOBAFOGSÁG (H - oi punk), I.R.A. (H
- hc-punk), TIZENHÉT (H - ska)
Február
5. Bp., Süss Fel Nap -
VERY
BAD THINGS (H - Bp. fantomjai, ex-LEUKÉMIA), BANDANAS (H - Tizedes
és a többiek), BÖILER (H - oi! all-stars)
Február
7. Bp., Pesti Est Café -
ANNABARBI,
FISH!
Február
8. Bp. -
PARKER
FRISBEE (D), NARZISS (D)
Február
16. Bp. Trafó -
GODSPEED
YOU BLACK EMPEROR (CAN - poszt rock)
Február
21. Bp., Petõfi Csarnok -
ROLLINS
BAND (US), SUPERBUTT (H)
Február
28. Bp., Rocktogon -
THE TAKTIKA,
(THE) ANNABARBI, THE PUZZLE (H - kaposvári britpop)
Március
1. Gödöllõ, Trafó -
GARRISON
(US), ANNABARBI, FALCONGATE (H)
Március
4. Bp., Jailhouse -
TIDAL
(D - emo/sreamo)
Március
8. Gödöllõ, Trafó -
FROM
ASHES RISE (US - brutál hardcore Nashville-bõl), Y (D - power
violence), MY OWN LIES (D)
Március
19. Miskolc, Földalatti Klub -
CHILDREN
OF FALL (S), NIKAD (CRO)
Április
4. Budapest - Fesztivál
BURN
HOLLYWOOD BURN (F), ANALENA (HR), THE TAKTIKA (H) + ...
Április
6. Miskolc, Földalatti Klub -
ANALENA
(HR)
Április
27. Bp. -
CHILDREN
OF FALL (S)
Május
29. Bp. -
THE BLACK
HAND (CAN - még egy lapát metál a darkest hour-ra)
***
KONCERTEK KÖZÉP-EURÓPÁBAN ***
Január
27. Bécs, Arena -
GRADE
(CAN - !!!), SICK OF SILENCE (A)
Január
30. Bécs, TüWi-
PIEBALD
(US - rock revolution), 3 MINUTE POETRY (D)
Február
2. Bécs, EKH -
RIFU
(N), HOPE DIES LAST (A)
Február
4. Bécs, TüWi -
MISSING
23rd (US - punk/HC), FORCE OF CHANGE (D), WICKED CON (A)
Február
7. Prága, 007 -
RIVER
CITY HIGH (US - emo), AMBROSE (D)
Február
10. Bécs, Flex -
THE ICARUS
LINE (US)
Február
14. Ljubljana - KUD France Pesern
GODSPEED
YOU BLACK EMPEROR (CAN - poszt rock)
Február
15. Bécs, Arena -
TERRORGRUPPE
(D), RASTA KNAST (D), PLEXIS (CZ)
Február
15. Zágráb, Skuc Pauk -
GODSPEED
YOU BLACK EMPEROR (CAN - poszt rock)
Február
17. Bécs, WUK -
GODSPEED
YOU BLACK EMPEROR (CAN - poszt rock)
Február
19. Bécs, TüWi -
xMAROONx,
MASADA
Február
19. Klagenfurt (A), Barfly -
XBXRX
(US - keyboardchaosscreamo)
Február
21. Bécs, Flex -
THE HARD-ONS
(AUS)
Február
21. Ljubljana, Orto Klub -
LO-LITE
(NL), DEXTER (NL)
Február
27. Bécs, Arena -
ALL SYSTEMS
GO (US - punk), BURNING HEADS (F - punk), SATANIC SURFERS (S - punk)
Március
2. Bécs, TüWi -
GARRISON
(US), TIDAL (D), THE ATLANTIC MONTHLY (A)
Március
7. Prága, Rock Cafe -
LES SAVY
FAV (US - art rock), MARS VOLTA (US - AT THE DRIVE-IN, LONG BEACH DUB ALLSTARS,
GOLDEN tagok!), THE APES (US - elektrorock)
Március
7. Bécs -
THE (INTERNATIONAL)
NOISE CONSPIRACY (S - agit-retro-rock)
Március
8. Prága, Akropolis -
THE STROKES
(US), STEREO TOTAL
Március
9. Bécs, Pepsi Music Hall -
THE STROKES
(US), STEREO TOTAL
Március
9. Bécs, EKH -
FROM
ASHES RISE (US - brutál hardcore Nashville-bol), Y (D - powerviolence),
SEE YOU IN HELL, MY OWN LIES
Március
11. Bécs, Arena -
CAPDOWN
Március
13. Bécs, TüWi -
SONG
OF ZARATHUSTRA (US), METROPHON, JAMES GORDON
Március
13. Bécs, Arena -
NEBULA
(US)
Március
18. Csáktornya (Cakovec, Horváto.) -
CHILDREN
OF FALL (S), NIKAD (CRO)
Március
21. Bécs, Flex -
FIREWATER
(US - NYC indie legenda)
Március
23. Bécs, Pepsi Music Hall -
HEATHER
NOVA
Április
1. Bécs, TüWi -
PYLON
Április
4. Prága -
DIANOGAH
(US - mathrock)
Április
5. Bécs, Arena -
HYPOCRISY,
MAYHEM, VADER, MALEVOLENT CREATION
Április
5. Zágráb -
DIANOGAH
(US - mathrock)
Április
20. Bécs -
TRISTEZA
(US - poszt rock)
Április
25. Bécs -
YAPHET
KOTTO (US - érzelmes hardcore Santa Cruz-ból), ANALENA (HR
- emo)
Április
28. Bécs -
CHILDREN
OF FALL (S)
Május
7. Bécs, Chelsea -
KARATE
(US), THE ATLANTIC MONTHLY (A)
Május
9. Prága -
HANSON
BROTHERS (CAN - punkrock)
Május
13. Bécs -
ENDSTAND
(FIN)
Május
30. Ljubljana -
OXES
(US - mathrock)
Május
31. Zágráb -
OXES
(US - mathrock)
Június
1. (A) -
OXES
(US - mathrock)
Június
2. Bécs -
OXES
(US - mathrock)
Június
7. Bécs, EKH -
THE BLACK
HAND (CAN)
***
LINKEK ***
http://www.extra.hu/annabarbi
http://www.southern.net/southern/band/AMANS/
http://www.tigerstylerecords.com
http://www.getupkids.net
http://www.vagrant.net
http://www.gernblandsten.com/
**********************************************************
LEIRATKOZÁS:
[email protected]
subject:
(bármilyen anyázás)
body:
(itt lehet folytatni)
**********************************************************
CIKKEKET,
KRITIKÁKAT, BESZÁMOLÓKAT
az [email protected]
címre várunk
|