***
AMI VAN ***
[zeneipar]
KEMÉNY IDÕK
[beszámolók]
TRAVIS * TURIN BRAKES * WHITE STRIPES * THE VON BONDIES
(A következõ
írás a Jello Biafra által alapított Alternative
Tentacles kiadó idõszaki hírlevelével érkezett.
Egy kis adalék ahhoz, AMI VAN :)
*Kemény
idõk a zeneiparban*
Recessziót
élünk át. Ezt most már hivatalosan kijelenthetem.
A zeneipar szenved. Egyik legnagyobb terjesztõnk, a Valley Media
múlt héten csõdöt jelentett. (Közvetlen)
terjesztõnk, a Mordam Records több tízezer dollárt
bukott emiatt. Baszki! Mindenki azt mondja, ez olyan csapás, aminek
a hatását csak hónapok múltán mérhetjük
fel igazán. Valószínûleg néhány
kiadó és kisebb terjesztõ be fog csõdölni.
Szívás! Alan McGee kiadója, a Poptones, úgy
néz ki, szintén bezárt. A Times írta, hogy
a kiadó az összes dolgozóját elbocsátotta
a zeneipart sújtó "nehéz idõkre" hivatkozva.
A Maverick-et (Madonna saját kiadója) egy nagyobb kiadó
kebelezi be. A Beastie Boys kiadójának, a Grand Royalnak
szintén vége. És akkor ott van Frank Kozik igazán
népszerû kiadója, a Man's Ruin, amelyik úgy
látszik, szintén bezár, népszerûsége
csúcsán! Felfoghatatlan! Az emberek nem vásárolnak
többé zenét? Vagy egy kicsit bonyolultabb a dolog? Mi
(az Alternative Tentacles) is érezzük a kemény idõket.
Egyrészt nem adunk el annyi lemezt, mint korábban. Egy zenekar,
amelyik 4 évvel ezelõtt 4 ezer lemezt adott el, most jó,
ha 2 ezret. És ennek nem a rosszabb zene az oka, vagy az, hogy nem
turnéznak eleget a zenekarok. Vannak zenekaraink, akik hónapokat
töltenek turnézással, mégsem látszik meg
az eladásaikon. Pedig az utóbbi 2 évben egy csomó
jó lemezt adtunk ki! A múlt héten el kellett küldenünk
a grafikusunkat. Már csak négytagú a személyzet.
Még mindig dolgozik nekünk a srác, de már csak
otthonról, szabadúszóként. Reméljük,
nem lesznek további elbocsátások, de sose lehet tudni.
Hihetetlen, amit ez alatt a hosszú idõ alatt összehoztunk.
22 év és még mindig itt vagyunk és a saját
feltételeink szerint dolgozunk; ez azért elég ritka!
De a DEAD KENNEDYS lemezek elvesztése nekünk is betett. (A
bíróság döntése 2002 áprilisától
megfosztja a kiadót az elsõ DK-album, a Fresh Fruit For Rotting
Vegetables terjesztési jogától is. Mint ismeretes,
a négy másik DK albumot már korábban elperelte
Jello kiadójától az egykori zenekar másik három
tagja - a szerk.)
***
AMI VOLT ***
TRAVIS
(UK), TURIN BRAKES (UK) - november 20. Gasometer, Bécs
4.10
budapest, boráros tér... 6.45 bécs, gasometer. rohadt
hideg volt... valami -40 c. de komolyan, tök szétfagytam kint
az épület elõtt, aztán 7 elõtt nem sokkal
beengedték az embereket. a 8-as kezdéskor már rendesen
nyomorogtunk a színpad elõtt, egyébként is
majdnem teltház volt, csak az erkélyen maradtak üres
helyek. az osztrák fiatalok körében sajnos elég
népszerû a helyfoglalásnak nevezett "küzdõtéren
való csoportos leülés", ami minket rettentõen
zavart az elõrejutásban. az átlagéletkor pedig
a 16-17 körül mozgott. a TRAVIS tinizenekar lenne? TURIN BRAKES.
jópofa arcok. semmi pózolás, szerény megjelenés
(a basszeros tagon orosz szõrmekucsma) és profi, tiszta elõadás.
nagyon szép, szomorkás dalok. nekem pont ezért volt
fura a szövegbe itt-ott elrejtett "fucking". nagyon jó hangszínekkel
dolgoznak, és a billentyûs témák nagyon hangulatosan
illeszkedtek a zenébe. kellemes zene volt... amolyan igazi elõétel
a fõfogáshoz, 40 percben. kb. 20 perc átszerelés...
majd jött a négy skót. a TRAVIS. igaz, az elõre
beállított banjo utalt rá, mi mégis csak találgattuk,
hogy vajon melyik számmal kezdenek majd. a papírforma beigazolódott:
'sing'... majd pedig a 'writing to reach you' következett egymás
után... az albumverziókhoz képest sokkal erõsebben.
ez mondjuk az egész koncertre jellemzõ volt. a gitárokat
megküldték torzítóval... és valahogy az
énekbe is több energia szorult. gondolom ez amolyan vica-versa,
mert a közönség nagyon lelkes volt, és ez nyilván
a zenekart is feltöltötte. a koncert kétharmadában
leginkább a 'the man who' és a 'the invisible band' dalaiból
válogattak. a buli egyik legemlékezetesebb pillanata, mikor
fran egyedül jött vissza a színpadra egy szál akusztikus
gitárral. bejelentette, hogy a következõ számot
erõsítés nélkül fogja eljátszani...
szóval mindenki maradjon csöndben. ezt többé kevésbé
sikerült is elérnie, majd amikor kiállt a színpad
szélére, hogy felkonferálja a számot, a háttérbõl
elkezdték kiabálni: 'baby, 1 more time!!' (gyk.: britney
! spricc feldolgozás) erre mindenki tapsolni kezdett. néhány
kedvetlen pillantás, és egy-két 'shut up!' elhangzása
után végül csönd lett. a 'twenty' címû
opusz következett, amit fran 20 éves korában írt,
és egy átlagos, skót középiskolás
hétköznapi gondjairól szól. vicces, de ugyanakkor
zeneileg rendben megcsinált dalról van szó. ezután
természetesen "mindenki örömére", az említett
b.s. feldolgozás jött. megjegyzem: a zenekar utálja
játszani. aztán a harmadik harmadban az elsõ lemezes
OASIS-retro rock-dalokat (pl: all i wanna do is rock) vették elõ,
valamint eljátszottak egy david bowie (all the young dudes) és
egy AC/DC (back in black) feldolgozást is. mindkettõt meglepõen
hitelesen. persze, nem is vártam mást. erõs befejezés.
ez egy "full-time-smiling" koncert volt nekem. ha akartuk volna sem tudtuk
volna rosszul érezni magunkat. jó volt rájuk nézni
a színpadon. érzelgõs meg minden, de sosem felejtem
el. *gé
WHITE
STRIPES (US), THE VON BONDIES (US) - november 23. Astoria, London
A múltkor,
amikor a MUSE-ról írtam, azon csodálkoztam, hogy hármas
felállásban is milyen jól meg tudtak szólalni.
Hát, a detroiti WHITE STRIPES esetében még inkább
csodálkozhatok: duóról van ugyanis szó, mégpedig
rock`n`roll-t játszó duóról. A (mindig piros-fehérben
fellépõ) zenekart a "frontember" Jack White gitáros-énekes
és testvére (vagy ex-csaja, kedvelt téma ez az amúgy
a WHITE STRIPES-ot hype-oló brit sajtóban, amit persze õk
eddig konkrétan se nem cáfoltak, se nem erõsítettek
meg - hadd legyen min csámcsogni) Meg, a dobos alkotja. Ja, az elõzenekar
(THE VON BONDIES) nekem nem jött be, amolyan amerikai lo-fi rock`n`roll,
beszélõs-éneklõs bõrdzsekis flegma frontemberrel.
Engem kicsit a CRAMPS-re emlékeztet, de lehet, hogy csak a két
csaj miatt (basszeros + gitáros - az egyik állítólag
Jack White nõje). Aztán szokás szerint fél
10-kor színpadra lép a WHITE STRIPES, Jack & Meg White.
Kicsit szkeptikus vagyok most is, mint az ember mindig az, amikor valakit
nagyon hype-olnak. Még a lemezüket ("White blood cells") hallgatva
nem is értem igazán, mire a nagy felhajtás - korrekt
kis rock`n`roll, rossznak nem mondanám, de azért... A koncert
feléig tartom is a véleményem, szimpla punkos rock`n`roll
dalokat játszanak, de semmi extra. Aztán... nem is tudom,
Jack White bemelegszik, és amit produkál, az nagyon király!
Valami furcsa, punkos blues ez és nagyon bejön, ami furcsa,
mert egyébként utálom a blues-t. De nagyon szuggesztív
és energikus, ahogy elõadja magát. Talán a
"karizma" a legjobb szó rá, mert egyébként
nem sokat beszél a számok között, mégis
speciális... A ráadásban egy feldolgozás (Jolene)
(Dolly Parton - a szerk.) és egy duett Meg-gel, ami nagyon elragadó.
Szóval a hype-ot kicsit túlzásnak érzem, de
azért a WHITE STRIPES egy jó koncertzenekar, akiket élõben
kell látni. *amber
***
KONCERTEK ***
November
30. Bp., Simon's Music Pub -
PROSECTURA
(H - punk), KARABÉLY (alternatív), A BRIGÁD
December
1. Bp., Simon's Music Pub -
3 FEET
SMALLER (A - melody-core), SOUPSHOP (A - ska-punk), HÁTSÓ
SZÁNDÉK (punk)
December
2. Bp., E-Klub - UNITY fesztivál-turné
AGNOSTIC
FRONT (US - hardcorepunk legenda), THE DISTILLERS (US - street punk), DEATH
TREAT (US - brutál HC) + BANDANAS (H), SOCIAL FREE FACE (H)
December
4. Szarvas -
FALCONGATE
(H), MAGNA CUM
December
5. Gyõr, PSVMK -
POZVAKOWSKI
(H - experimentális posztrock)
December
8. Bp., Bem Rockpart -
PLEXIS
(CZ - punk), RÓZSASZÍN PITBULL, BANKRUPT, SEMMI KOMOLY
December
9. Bp. - Three Steps Beyond Ska Jamboree
PERSIANA
JONES (I), POLEMIC (SK), PSY-9 (A - az osztrák RAMONES), MACSKANADRÁG,
CSIZMÁSKANDÚR, KABINET RT., HOMOSKAPIENS (H)
December
10. Bp. Süss Fel Nap -
DAWNCORE
(H), THE TAKTIKA (H)
December
14. Debrecen -
MORONIQUE
(A - pop-punk/emo), ALVIN ÉS A MÓKUSOK, FALCONGATE (H)
December
15. Bp., Vekker Idõmúlató -
ANNABARBI
(H), FISH! (H)
December
22. Bp. Petõfi Csarnok -
DAWNCORE
(H - a legsúlyosabb), TANKCSAPDA (utózenekar)
December
28. Miskolc, Földalatti -
DAWNCORE
(H), THE TAKTIKA (H)
December
29. Debrecen, Lovarda -
DAWNCORE
(H - a legsúlyosabb), TANKCSAPDA (utózenekar)
Január
3. Bp., Süss Fel Nap -
FEAR
MY THOUGHTS (D), NEWBORN (H), EMBERS (H)
Január
4. Bp., Hard Ball Club - II. Közép-Európai Hardcore-Punk
Fesztivál
E.M.S.
(A), ODPISANI (SL), LECSA-PUNK, BURNING INSIDE, SOCIAL FREE FACE
Január
7. Bp. -
FORSTELLA
FORD (US - emo-screamo-matekrock), CROWPATH
***
KONCERTEK KÖZÉP-EURÓPÁBAN ***
November
30. Bécs, EKH -
CRISPUS
ATTUCKS (US - tanárgyilkos HC), WICKED CON
December
1. Zágráb, KSET -
TIGHT
BROS FROM WAY BACK (US - parázs garázs-rock), HITCH (B -
belga noise-emo vérfrissítés)
December
3. Bécs, Chelsea -
NEW END
ORIGINAL (US - ex-TEXAS IS THE REASON, ONELINEDRAWING emo rock)
December
7. Bécs, Tüwi -
LVMEN
(CZ)
December
7. Bécs, Arena -
RANDY
(S - balos punk)
December
8. Ljubljana, Orto Klub - R'N'R Pa Mir Festival
ANDRE
"MR. RHYTHM" WILLIAMS (USA), GREEN HORNET (NL), BABY BLUE GUN (SLO)
December
12. Bécs, Tüwi -
BAMBIX
(NL - punk lányok)
December
13. Ljubljana, Gala Hala Metelkova - FV 2001 Festival
BLOOD
ON THE SADDLE (US - cow punk), THE SPOONS (CRO) és mások
December
14. Kutina (Horvátország), Kafe Bar Kuca -
BLOOD
ON THE SADDLE (US - cow punk)
December
15. Sezana (Szlovénia), MC Podlaga -
BLOOD
ON THE SADDLE (US - cow punk)
December
16. Bécs, TüWi -
SOMETREE
(D - emo), THE ATLANTIC MONTHLY (A), WEDEKIND (A)
December
21. Bécs, Arena -
CANNIBAL
CORPSE (US), KREATOR (D), NILE (US), MARDUK (S), KRISIUN (BR)
December
22. Krems (A), Jazzkeller -
MORONIQUE
(A), THE ATLANTIC MONTHLY (A), HOPE DIES LAST (A), BANKRUPT (H), BARRACUDA
(A)
Január
2. Bécs, TüWi -
WITH
LOVE, NEWBORN (H), PLEDGE ALLIANCE (A)
Január
4. Bécs, TüWi -
FEAR
MY THOUGHTS (D), BLINDSPOT A.D., FALLS FROM THE SKY
Január
11. Bécs, EKH -
OI POLLOI
(UK - punk)
Január
12. Bécs, Planet Music -
KREATOR
(D), SODOM (D), DESTRUCTION (D)
Január
13. Ljubljana, Orto Klub -
POLYPLUSH
CATS (US), THE 1'S (B)
Január
17. Bécs, Arena -
BOLT
THROWER (UK)
Január
26. Bécs, Flex -
LAMB
(UK)
Január
27. Bécs, Arena -
GRADE
(CAN - !!!)
Február
9. Bécs, Arena -
NAPALM
DEATH (UK)
Február
21. Ljubljana, Orto Klub -
LO-LITE
(NL), DEXTER (NL)
Február
27. Bécs, Arena -
ALL SYSTEMS
GO (US - punk), BURNING HEADS (F - punk), SATANIC SURFERS (S - punk)
Március
12. Bécs, EKH -
FROM
ASHES RISE, SEE YOU IN HELL, MEIN EINES FLEISCH
***
KAPCSOLÓDÓ LINKEK ***
http://www.alternativetentacles.com
http://www.turinbrakes.com/
http://www.travisonline.com/
http://www.whitestripes.com/
http://www.vonbondies.com/
http://www.sympathyrecords.com
**********************************************************
LEIRATKOZÁS:
[email protected]
subject:
(bármilyen anyázás)
body:
(itt lehet folytatni)
**********************************************************
CIKKEKET,
KRITIKÁKAT, BESZÁMOLÓKAT
az [email protected]
címre várunk
|