LEGÚJABB SZÁM | RÉGEBBI SZÁMOK
22. SZÁM  / 2001. november 30.  / sympathy for the record industry

*** AMI VAN ***

[zeneipar] KEMÉNY IDÕK
[beszámolók] TRAVIS * TURIN BRAKES * WHITE STRIPES * THE VON BONDIES

(A következõ írás a Jello Biafra által alapított Alternative Tentacles kiadó idõszaki hírlevelével érkezett. Egy kis adalék ahhoz, AMI VAN :)

*Kemény idõk a zeneiparban*
Recessziót élünk át. Ezt most már hivatalosan kijelenthetem. A zeneipar szenved. Egyik legnagyobb terjesztõnk, a Valley Media múlt héten csõdöt jelentett. (Közvetlen) terjesztõnk, a Mordam Records több tízezer dollárt bukott emiatt. Baszki! Mindenki azt mondja, ez olyan csapás, aminek a hatását csak hónapok múltán mérhetjük fel igazán. Valószínûleg néhány kiadó és kisebb terjesztõ be fog csõdölni. Szívás! Alan McGee kiadója, a Poptones, úgy néz ki, szintén bezárt. A Times írta, hogy a kiadó az összes dolgozóját elbocsátotta a zeneipart sújtó "nehéz idõkre" hivatkozva. A Maverick-et (Madonna saját kiadója) egy nagyobb kiadó kebelezi be. A Beastie Boys kiadójának, a Grand Royalnak szintén vége. És akkor ott van Frank Kozik igazán népszerû kiadója, a Man's Ruin, amelyik úgy látszik, szintén bezár, népszerûsége csúcsán! Felfoghatatlan! Az emberek nem vásárolnak többé zenét? Vagy egy kicsit bonyolultabb a dolog? Mi (az Alternative Tentacles) is érezzük a kemény idõket. Egyrészt nem adunk el annyi lemezt, mint korábban. Egy zenekar, amelyik 4 évvel ezelõtt 4 ezer lemezt adott el, most jó, ha 2 ezret. És ennek nem a rosszabb zene az oka, vagy az, hogy nem turnéznak eleget a zenekarok. Vannak zenekaraink, akik hónapokat töltenek turnézással, mégsem látszik meg az eladásaikon. Pedig az utóbbi 2 évben egy csomó jó lemezt adtunk ki! A múlt héten el kellett küldenünk a grafikusunkat. Már csak négytagú a személyzet. Még mindig dolgozik nekünk a srác, de már csak otthonról, szabadúszóként. Reméljük, nem lesznek további elbocsátások, de sose lehet tudni. Hihetetlen, amit ez alatt a hosszú idõ alatt összehoztunk. 22 év és még mindig itt vagyunk és a saját feltételeink szerint dolgozunk; ez azért elég ritka! De a DEAD KENNEDYS lemezek elvesztése nekünk is betett. (A bíróság döntése 2002 áprilisától megfosztja a kiadót az elsõ DK-album, a Fresh Fruit For Rotting Vegetables terjesztési jogától is. Mint ismeretes, a négy másik DK albumot már korábban elperelte Jello kiadójától az egykori zenekar másik három tagja - a szerk.)
 

*** AMI VOLT ***

TRAVIS (UK), TURIN BRAKES (UK) - november 20. Gasometer, Bécs
4.10 budapest, boráros tér... 6.45 bécs, gasometer. rohadt hideg volt... valami -40 c. de komolyan, tök szétfagytam kint az épület elõtt, aztán 7 elõtt nem sokkal beengedték az embereket. a 8-as kezdéskor már rendesen nyomorogtunk a színpad elõtt, egyébként is majdnem teltház volt, csak az erkélyen maradtak üres helyek. az osztrák fiatalok körében sajnos elég népszerû a helyfoglalásnak nevezett "küzdõtéren való csoportos leülés", ami minket rettentõen zavart az elõrejutásban. az átlagéletkor pedig a 16-17 körül mozgott. a TRAVIS tinizenekar lenne? TURIN BRAKES. jópofa arcok. semmi pózolás, szerény megjelenés (a basszeros tagon orosz szõrmekucsma) és profi, tiszta elõadás. nagyon szép, szomorkás dalok. nekem pont ezért volt fura a szövegbe itt-ott elrejtett "fucking". nagyon jó hangszínekkel dolgoznak, és a billentyûs témák nagyon hangulatosan illeszkedtek a zenébe. kellemes zene volt... amolyan igazi elõétel a fõfogáshoz, 40 percben. kb. 20 perc átszerelés... majd jött a négy skót. a TRAVIS. igaz, az elõre beállított banjo utalt rá, mi mégis csak találgattuk, hogy vajon melyik számmal kezdenek majd. a papírforma beigazolódott: 'sing'... majd pedig a 'writing to reach you' következett egymás után... az albumverziókhoz képest sokkal erõsebben. ez mondjuk az egész koncertre jellemzõ volt. a gitárokat megküldték torzítóval... és valahogy az énekbe is több energia szorult. gondolom ez amolyan vica-versa, mert a közönség nagyon lelkes volt, és ez nyilván a zenekart is feltöltötte. a koncert kétharmadában leginkább a 'the man who' és a 'the invisible band' dalaiból válogattak. a buli egyik legemlékezetesebb pillanata, mikor fran egyedül jött vissza a színpadra egy szál akusztikus gitárral. bejelentette, hogy a következõ számot erõsítés nélkül fogja eljátszani... szóval mindenki maradjon csöndben. ezt többé kevésbé sikerült is elérnie, majd amikor kiállt a színpad szélére, hogy felkonferálja a számot, a háttérbõl elkezdték kiabálni: 'baby, 1 more time!!' (gyk.: britney !  spricc feldolgozás) erre mindenki tapsolni kezdett. néhány kedvetlen pillantás, és egy-két 'shut up!' elhangzása után végül csönd lett. a 'twenty' címû opusz következett, amit fran 20 éves korában írt, és egy átlagos, skót középiskolás hétköznapi gondjairól szól. vicces, de ugyanakkor zeneileg rendben megcsinált dalról van szó. ezután természetesen "mindenki örömére", az említett b.s. feldolgozás jött. megjegyzem: a zenekar utálja játszani. aztán a harmadik harmadban az elsõ lemezes OASIS-retro rock-dalokat (pl: all i wanna do is rock) vették elõ, valamint eljátszottak egy david bowie (all the young dudes) és egy AC/DC (back in black) feldolgozást is. mindkettõt meglepõen hitelesen. persze, nem is vártam mást. erõs befejezés. ez egy "full-time-smiling" koncert volt nekem. ha akartuk volna sem tudtuk volna rosszul érezni magunkat. jó volt rájuk nézni a színpadon. érzelgõs meg minden, de sosem felejtem el. *gé

WHITE STRIPES (US), THE VON BONDIES (US) - november 23. Astoria, London
A múltkor, amikor a MUSE-ról írtam, azon csodálkoztam, hogy hármas felállásban is milyen jól meg tudtak szólalni. Hát, a detroiti WHITE STRIPES esetében még inkább csodálkozhatok: duóról van ugyanis szó, mégpedig rock`n`roll-t játszó duóról. A (mindig piros-fehérben fellépõ) zenekart a "frontember" Jack White gitáros-énekes és testvére (vagy ex-csaja, kedvelt téma ez az amúgy a WHITE STRIPES-ot hype-oló brit sajtóban, amit persze õk eddig konkrétan se nem cáfoltak, se nem erõsítettek meg - hadd legyen min csámcsogni) Meg, a dobos alkotja. Ja, az elõzenekar (THE VON BONDIES) nekem nem jött be, amolyan amerikai lo-fi rock`n`roll, beszélõs-éneklõs bõrdzsekis flegma frontemberrel. Engem kicsit a CRAMPS-re emlékeztet, de lehet, hogy csak a két csaj miatt (basszeros + gitáros - az egyik állítólag Jack White nõje). Aztán szokás szerint fél 10-kor színpadra lép a WHITE STRIPES, Jack & Meg White. Kicsit szkeptikus vagyok most is, mint az ember mindig az, amikor valakit nagyon hype-olnak. Még a lemezüket ("White blood cells") hallgatva nem is értem igazán, mire a nagy felhajtás - korrekt kis rock`n`roll, rossznak nem mondanám, de azért... A koncert feléig tartom is a véleményem, szimpla punkos rock`n`roll dalokat játszanak, de semmi extra. Aztán... nem is tudom, Jack White bemelegszik, és amit produkál, az nagyon király! Valami furcsa, punkos blues ez és nagyon bejön, ami furcsa, mert egyébként utálom a blues-t. De nagyon szuggesztív és energikus, ahogy elõadja magát. Talán a "karizma" a legjobb szó rá, mert egyébként nem sokat beszél a számok között, mégis speciális... A ráadásban egy feldolgozás (Jolene) (Dolly Parton - a szerk.) és egy duett Meg-gel, ami nagyon elragadó. Szóval a hype-ot kicsit túlzásnak érzem, de azért a WHITE STRIPES egy jó koncertzenekar, akiket élõben kell látni. *amber
 

*** KONCERTEK ***

November 30. Bp., Simon's Music Pub - 
PROSECTURA (H - punk), KARABÉLY (alternatív), A BRIGÁD

December 1. Bp., Simon's Music Pub - 
3 FEET SMALLER (A - melody-core), SOUPSHOP (A - ska-punk), HÁTSÓ SZÁNDÉK (punk)

December 2. Bp., E-Klub - UNITY fesztivál-turné
AGNOSTIC FRONT (US - hardcorepunk legenda), THE DISTILLERS (US - street punk), DEATH TREAT (US - brutál HC) + BANDANAS (H), SOCIAL FREE FACE (H)

December 4. Szarvas - 
FALCONGATE (H), MAGNA CUM

December 5. Gyõr, PSVMK - 
POZVAKOWSKI (H - experimentális posztrock)

December 8. Bp., Bem Rockpart - 
PLEXIS (CZ - punk), RÓZSASZÍN PITBULL, BANKRUPT, SEMMI KOMOLY 

December 9. Bp. - Three Steps Beyond Ska Jamboree
PERSIANA JONES (I), POLEMIC (SK), PSY-9 (A - az osztrák RAMONES), MACSKANADRÁG, CSIZMÁSKANDÚR, KABINET RT., HOMOSKAPIENS (H)

December 10. Bp. Süss Fel Nap - 
DAWNCORE (H), THE TAKTIKA (H)

December 14. Debrecen - 
MORONIQUE (A - pop-punk/emo), ALVIN ÉS A MÓKUSOK, FALCONGATE (H)

December 15. Bp., Vekker Idõmúlató - 
ANNABARBI (H), FISH! (H)

December 22. Bp. Petõfi Csarnok - 
DAWNCORE (H - a legsúlyosabb), TANKCSAPDA (utózenekar)

December 28. Miskolc, Földalatti -
DAWNCORE (H), THE TAKTIKA (H)

December 29. Debrecen, Lovarda - 
DAWNCORE (H - a legsúlyosabb), TANKCSAPDA (utózenekar)

Január 3. Bp., Süss Fel Nap - 
FEAR MY THOUGHTS (D), NEWBORN (H), EMBERS (H)

Január 4. Bp., Hard Ball Club - II. Közép-Európai Hardcore-Punk Fesztivál
E.M.S. (A), ODPISANI (SL), LECSA-PUNK, BURNING INSIDE, SOCIAL FREE FACE

Január 7. Bp. - 
FORSTELLA FORD (US - emo-screamo-matekrock), CROWPATH 
 

*** KONCERTEK KÖZÉP-EURÓPÁBAN ***

November 30. Bécs, EKH - 
CRISPUS ATTUCKS (US - tanárgyilkos HC), WICKED CON

December 1. Zágráb, KSET - 
TIGHT BROS FROM WAY BACK (US - parázs garázs-rock), HITCH (B - belga noise-emo vérfrissítés)

December 3. Bécs, Chelsea - 
NEW END ORIGINAL (US - ex-TEXAS IS THE REASON, ONELINEDRAWING emo rock)

December 7. Bécs, Tüwi - 
LVMEN (CZ) 

December 7. Bécs, Arena - 
RANDY (S - balos punk)

December 8. Ljubljana, Orto Klub - R'N'R Pa Mir Festival
ANDRE "MR. RHYTHM" WILLIAMS (USA), GREEN HORNET (NL), BABY BLUE GUN (SLO)

December 12. Bécs, Tüwi - 
BAMBIX (NL - punk lányok)

December 13. Ljubljana, Gala Hala Metelkova - FV 2001 Festival
BLOOD ON THE SADDLE (US - cow punk), THE SPOONS (CRO) és mások

December 14. Kutina (Horvátország), Kafe Bar Kuca - 
BLOOD ON THE SADDLE (US - cow punk)

December 15. Sezana (Szlovénia), MC Podlaga - 
BLOOD ON THE SADDLE (US - cow punk)

December 16. Bécs, TüWi - 
SOMETREE (D - emo), THE ATLANTIC MONTHLY (A), WEDEKIND (A)

December 21. Bécs, Arena - 
CANNIBAL CORPSE (US), KREATOR (D), NILE (US), MARDUK (S), KRISIUN (BR)

December 22. Krems (A), Jazzkeller - 
MORONIQUE (A), THE ATLANTIC MONTHLY (A), HOPE DIES LAST (A), BANKRUPT (H), BARRACUDA (A)

Január 2. Bécs, TüWi - 
WITH LOVE, NEWBORN (H), PLEDGE ALLIANCE (A)

Január 4. Bécs, TüWi - 
FEAR MY THOUGHTS (D), BLINDSPOT A.D., FALLS FROM THE SKY

Január 11. Bécs, EKH - 
OI POLLOI (UK - punk)

Január 12. Bécs, Planet Music - 
KREATOR (D), SODOM (D), DESTRUCTION (D)

Január 13. Ljubljana, Orto Klub - 
POLYPLUSH CATS (US), THE 1'S (B)

Január 17. Bécs, Arena - 
BOLT THROWER (UK)

Január 26. Bécs, Flex - 
LAMB (UK)

Január 27. Bécs, Arena - 
GRADE (CAN - !!!)

Február 9. Bécs, Arena - 
NAPALM DEATH (UK)

Február 21. Ljubljana, Orto Klub -
LO-LITE (NL), DEXTER (NL)

Február 27. Bécs, Arena - 
ALL SYSTEMS GO (US - punk), BURNING HEADS (F - punk), SATANIC SURFERS (S - punk)

Március 12. Bécs, EKH - 
FROM ASHES RISE, SEE YOU IN HELL, MEIN EINES FLEISCH
 

*** KAPCSOLÓDÓ LINKEK ***

http://www.alternativetentacles.com
http://www.turinbrakes.com/
http://www.travisonline.com/
http://www.whitestripes.com/
http://www.vonbondies.com/
http://www.sympathyrecords.com
 

**********************************************************
LEIRATKOZÁS: [email protected]
subject: (bármilyen anyázás)
body: (itt lehet folytatni)

**********************************************************
CIKKEKET, KRITIKÁKAT, BESZÁMOLÓKAT
az [email protected] címre várunk
 

 


 
Hosted by www.Geocities.ws

1