LEGÚJABB SZÁM | RÉGEBBI SZÁMOK
21. SZÁM  / 2001. november 19.  / pleasure forever

*** AMI VAN ***

[elõzetes] PLEASURE FOREVER
[beszámolók] CATHARSIS * DARKEST HOUR * DAWNCORE * MOGWAI * MUSE * ELENI MANDELL 
 

*** AMI LESZ ***

November 21. szerda - PLEASURE FOREVER (US), POP IVAN (H), THE TAKTIKA (H) - Bp., Jailhouse
A san francisco-i PLEASURE FOREVER gitár/dob/billentyû felállású triója szerdán borzongatja hûvös atmoszférájú, mégis felkavaró dalaival a Jailhouse katakombájának közönségét. Ha valaki netán SLAVES-ként ismerné a zenekart, szintén nem fog csalódni, a Pleasure Forever címmel a Sub Pop-nál megjelent új albumával a zenekar saját nevét is átkeresztelte, az album mégsem tér el gyökeresen a The Devil's Pleasures irányvonalától (amúgy a zenekar alkotta az egykori THE VSS háromnegyedét, ha valakit eddig még nem sikerült volna teljesen felcsigáznom). A koncert 20:00 óra tájban kezdõdik a THE TAKTIKA programjával, belépõ egy ezres lesz.

A koncert plakátja letölthetõ innen: 
http://dami.finet.hu/pf.pdf
Mérete kb. 200k, még mindig nem késõ terjeszteni :)

Déri Zsolt elõzetese a Pesti Estben (köszi!!):
http://est.hu/konnyu/?ajanlo&id=9224

A zenekar hivatalos honlapja:
http://www.pleasureforever.com
 

*** AMI VOLT ***

CATHARSIS (US), DARKEST HOUR (US), DAWNCORE, KEVÉS és egy kis NEWBORN :) - november 9. Trafó Club, Gödöllõ
A DAWNCORE-tól mondom, mert onnan láttam. Hihetetlenül profi, amit a srácok csinálnak, az új szám a DARKEST HOUR split-rõl óriási. December 12-én "érnek haza" az Európa-turnéról, legalábbis akkor lesz az elsõ pesti koncertjük, aki még nem látta õket, mindenképp tegye meg, a többieknek meg úgysem kell kétszer mondani. A koncert elõtt úgy nézett ki, hogy nem fog játszani a NEWBORN, a DAWNCORE turnéja miatt az utóbbi idõben két tagot is nélkülözniük kellett, ezért aztán próbák sem voltak és a srácok nem érezték magukat elég felkészültnek egy fellépéshez. Balázs (DAWNCORE) unszolására azonban mégis "kénytelenek voltak" elnyomni néhány számot (a közönség így megúszta az átszerelés maceráját is). A profizmus náluk is nagyon látszik, nem okozott problémát a váratlan kihívás, ráadásul a színpad két oldala akkora már teljesen megtelt a színtér kevésbé gyámoltalan tagjaival, úgyhogy a családias hangulat tovább fokozta a legnépszerûbb NEWBORN-slágerek hatását. A DAWNCORE Európa-turnéjának másik zenekara a washington-i DARKEST HOUR. Nagyon bíztam a srácokban, a Balázstól kapott Mark Of Judas album "akaratlanul" is az egyik kedvenc hallgatnivalómmá vált az utóbbi idõben. Élõben viszont felülmúlták minden várakozásomat. Annyira elementáris produkciót nyújtottak, hogy az elsõ két szám között csak úgy kapkodtuk a levegõt. A szétmosott metál-pólók meg a szarvazás már megadták az alaphangot a bulihoz, de az énekes õrületes hangja és erõteljesen REFUSED-ot idézõ mozgása teljes káoszt eredményezett. A gitárosok újabban Les Paul-okat használnak, amitõl az élõ hangzást koszlott rock n roll-jelleg is fûszerezi, így aztán a skandináv dallamos metálból csórt gitártémák nem voltak tisztán kivehetõk, de annál inkább szaggatott a zene. A dobos igazi metalhead, rendkívül hatásosan (és látványosan) ütött, a látványelemekbõl persze a többiek is kivették a részüket és az összes lehetséges metálklisét bemutatták nem kevés humorral körítve. A DARKEST HOUR felszabadult produkciója után kissé szigorúnak tûnt a CATHARSIS "elõadása": Brian fontosnak tartotta szavakban is átadni vaskos gondolatait a hazai közönségnek. Úgy éreztem magam, mintha ez a tengeren túlról jött srác síkhülyeként kezelne (elképzelem, hogy én mondom ugyanezeket a szavakat egy amerikai színpadon - valószínûleg leszednének a legrövidebb idõ alatt). Aztán többen megnyugtattak, higyjem el, sokaknak mond újat ezekkel az evidenciákkal. Lehet, hogy már túl öreg vagyok ehhez? Szükségszerû, hogy egy mûvésznek legyen mondanivalója, de épp attól mûvész, hogy ezt a mûvészetén keresztül fejezze ki, a túl direkt üzenet könnyen elbizonytalanítja a hallgatót az elõadó mûvészi tehetségét illetõen. A zenével amúgy nem volt gond, bár kissé kevés idõ jutott rá és a megszakítások nehezítették a teljes ráhangolódást. *smartpunk 

MOGWAI (UK) - november 10. Brixton Academy, London
Pedig jól indult az este... Az elõzenekar, sajnos nem tudom a nevüket, boldog fiatal naív éveimet idézte... a FANZINE-t. Mondjuk az énekes hangja kicsit más, de a színpadi felállás hasonló. Gitáros/énekes, dob, basszus, billentyû, a színpad oldalán négy vonós, és a számok is hasonló hangulatúak. Lassú, melankólikus dalok, csupa moll, de jól szólnak, nekem legalábbis bejön. Végre egy elõzenekar, amit igazán élvezni tudok... és sajnos, mint késõbb kiderül, csak õket tudom élvezni ma este. Fél tízkor lép színpadra a MOGWAI. Aki nem ismerné õket: instrumentális zenét játszó skót zenekarról van szó, idén jelent meg második lemezük. Nem tagadom, nem vagyok a legnagyobb rajongójuk, de nemrég megkaptam ajándékba legutóbbi CD-jüket, a Rock Action-t, amin van néhány érdekes megoldás. Meg hát, kíváncsi vagyok, milyenek élõben, adjunk egy esélyt nekik... jól el is basszák, mit mondjak. Manapság a multieffektek csodákra képesek. A legegyszerûbb gitártémákból is "érdekes" és "pszichedelikus" dalokat lehet csinálni. De azért kilóg a lóláb... mit szépítsem, kurva unalmas. Oké, van néhány egész jó dallam, meg tényleg, szépek a vetítések a háttérben, de nem tudok másként tekinteni a számokra, mint zenei önkielégítésre. Szépen fogalmaztam? Ilyen dalokat bármelyik közepesen tehetséges zenekar összerak két perc alatt. Olyan, mint amikor egy banda a próbán lazításképp két szám között jammelget egy gitár/basszusmotívumra építve. Aztán cigi, kóla és mehet tovább a próba. Csak annyi a különbség, hogy a MOGWAI-nak van pofája felvenni és kiadni lemezen és mûvészetnek tekinteni. Posztrock. Mindjárt összeszarom magam. Az a vicces, vagy inkább nevetséges, hogy látszik, a "frontember" Stuart Braithwaite kétségbeesetten próbál popsztár lenni, de nem megy. Hát igen, azért jól jönne egy énekes, nem? Aztán az utolsó szám (végre!) kicsit feloldozás, "2 rights make 1 wrong", ez nem is olyan rossz, de fene tudja, csak mert talán életem egyik legszebb néhány napjat idézi fel. De nem válhatunk békében el, nem, mert visszajönnek ráadást adni, elsõként Stanley Kubrick (kész csoda, rövidebb, mint 10 perc), majd a legfrissebb kislemez, My Father My King, ami aztán teljes szónikus káoszba fullad, a gitárok iszonyú torzak és hangosak, a fél közönség befogja a fülét, elviselhetetlenül hangos ez a kakofónia, ami, miután már mindenki elhagyja a színpadot, még kb. 15 percig tart (de két órának tûnik). Ez bizonyára szándékos és mûvészet is, amit én nem érthetek meg, de sajnos nem tudom tolerálni, szóval, azt hiszem a jövõben messze elkerüljuk egymást a MOGWAI-jal. *amber

MUSE (UK) - november 13. Docklands Arena, London&nnbsp;
Sajnos most semmit sem tudok elmondani az elõzenekarról. A kiadóban (kösz Mandy-nek meg Pitának a jegyekért) azt mondták, 21.15-kor lép színpadra a MUSE, és, bár direkt elõbb jöttünk, iszonyú sort kell végigállnunk, hogy német barátnõm megkapja a photo pass-át. Jó hosszú lehet a guest list... Elõször kicsit megrémiszt a helyszín... eddig csak "kisebb" helyeken voltam. Oké, a Brixton vagy a Shepherd`s Bush Empire sem kicsi, de a Docklands Arena a maga 12.000-es nézõjéhez képest... meg, hogy õszinte legyek, kétségeim is voltak. Tényleg képes megtölteni a MUSE egy 12 ezres arénát? És tényleg... le a kalappal elõttük, az elsõ lemezük (Showbiz) azt hiszem tavaly tavasszal jelent meg, de maximum két éve, és most itt jatszanak... ha már az õszinteségnél tartunk, elmondom, kicsit velük kapcsolatban is elõítéleteim voltak. Nem igazán tetszik az elsõ lemezuk, az idei, Origin Of Symmetry már sokkal jobb, de nem nagyon sikerült levetkõzniük a RADIOHEAD-utánérzés címkét (Pablo Honey-korszak) és ha az új album artwork-jét nézzük, az is eléggé Thom Yorke (nem is annyira) utópisztikus látomásait idézi. Aztán fél tíz körül elkezdõdik a koncert és... nem tudom, mit írjak. Eldobom az agyam. Meg vagyok gyõzve. Élõben zseniális a MUSE, pedig nincs session gitáros/billentyûs, így, hárman nyomják, mégis tökéletesen teljes a hangzás, még egy stadionban is. Eddig, mint szerintem sok mindenkit, eléggé zavart az énekes, Matt Bellamy nyafogása. Most elõtte is meghajlok. Úgy nyomja a gitárt, hogy elbújhat mögötte... (ide mindenki helyettesítse be kedvenc gitar-hõsét). Nem csak technikában, feelingben is. Ja, és "mellékesen" a zongorán legalább ekkora virtuóz. A Space Dementia-t hiba nélkül játssza ÉS énekli egyszerre. Miközben ugrálva gitározik, hiba nélkül énekli ki a C-t a hatodik oktávban is.Az utolsó szám a Plug In Baby - eddig csak tetszett, most azt mondom, kurva jó. Azt el is felejtettem, az egész koncert elég pörgõs, mondjuk rock`n`roll. Aztán a ráadásban három szám, utolsóként a Bliss, ami alatt hatalmas, áttetszõ léggömbök szállnak alá a mennyezetrõl, piros konfettivel a belsejükben. Monumentális, de még PINK FLOYD-on innen. Hát, ez egy nagyon jó koncert volt. Másnap a Virgin Megastore-ban azt olvasom egy rockmagazinban: "MUSE - az új QUEEN?" Nem is olyan h&uuuml;lyeség. *amber

ELENI MANDELL (US) - november 15. Trafó Bár Tangó, Bp.
A Szõnyei Tamás szervezte "kis magyar polgári mozgalom" jóvoltából különleges élményben lehetett része annak, aki 15-én este lelátogatott a Trafó újjáépített pincéjébe. Úgy tûnt, Eleni egy szál gitárral érkezett ebbe a kis országba, amirõl talán korábban nem is hallott, így aztán nemigen tudta, mire számítson. Zavartan mosolygott és alig szólt pár szót egész végig. A közönség viszont azt kapta, amire számított az ajánló alapján: PJ Harvey-s hang és hangulat, egy vékony, csúnyácska lány a színpadon sötétre festett szemekkel és szájjal (vajon a stílus követeli meg, hogy az elõadó otthon hagyjon minden nõi kellemet és bájt?). Eleni hangja valóban remek és tud is bánni vele. Néha szinte soronként váltja egymást a lágy, érzéki és a szinte ördögi ének, az õrülten féltékeny szerelmes mellett pillanatokra felvillan a hideg és kemény nõ. (Ez utóbbit idõnként kecsesnek épp nem mondható csípõkörzések kísérték.) Vannak egészen izgalmas dalai, mint a Tristeza, a Meant To Be In Love vagy a Nightmare Song, ezek mellett akadnak kellemes, de kissé lapos szerzemények is. A közönség mindenesetre nagyon hálásnak bizonyult. Talán nem akkora kuriózum ez a lány, mint amekkorának mondják, de öröm volt hallgatni. *crookshanks
 

*** KONCERTEK ***

November 21. Bp., Jailhouse - 
PLEASURE FOREVER (US - ex-VSS, SLAVES borzongató rockzene, SubPop Rec.), POP IVAN (H - a tökéletes popzene), THE TAKTIKA (H - poszt-HC noise)

November 23. Bp. - II. Közép-Európai Hardcore-Punk Jamboree
KONFLIKT (SK), DAVOVÁ PSYHÓZA (SK), ZEMEZLUC (CZ), ODPISANI (SL), SOCIAL FREE FACE (H), BURNING INSIDE (H)

November 23. Bp., Wigwam - 
M.Á.K. (punk rock/power pop)

November 24. Bp., Trafó Kortárs Mûvészetek Háza -
FUN-DA-MENTAL (UK - politikus iszlám tánczene), UHT (F)

November 24. Sárvár, Nádasdy Vár - 
CAPSIZED (A - punk rock), SLAMMING SEED (A - punk rock), BANKRUPT (H), FÜRGERÓKALÁBAK

November 28. Bp., Süss Fel Nap - 
PERSONA NON GRATA (H - experimentális jazz-core), VERY BAD THINGS (H - ex-LEUKÉMIA poszt-HC), THE TAKTIKA (H - noise csapás)

December 2. Bp., E-Klub - UNITY fesztivál-turné
AGNOSTIC FRONT (US), THE DISTILLERS (US), DEATH TREAT (US) + további fellépõk

December 8. Bp., Bem Rockpart - 
PLEXIS (CZ - punk), RÓZSASZÍN PITBULL, BANKRUPT, SEMMI KOMOLY 

December 9. Bp. - Three Steps Beyond Ska Jamboree
PERSIANA JONES (I), POLEMIC (SK), PSY-9 (A - az osztrák RAMONES), MACSKANADRÁG, CSIZMÁSKANDÚR, KABINET RT., HOMOSKAPIENS (H)

December 12. Bp. Süss Fel Nap - 
DAWNCORE (H), THE TAKTIKA (H)

December 22. Bp. Petõfi Csarnok - 
DAWNCORE (H - a legsúlyosabb), TANKCSAPDA (utózenekar)

December 28. Miskolc, Földalatti -
DAWNCORE (H), THE TAKTIKA (H)

December 29. Debrecen, Lovarda - 
DAWNCORE (H - a legsúlyosabb), TANKCSAPDA (utózenekar)

Január 3. Bp., Süss Fel Nap - 
FEAR MY THOUGHTS (D), NEWBORN (H), EMBERS (H)

Január 9. Bp. - 
FORSTELLA FORD (US)
 

*** KONCERTEK KÖZÉP-EURÓPÁBAN ***

November 19. Bécs, Chelsea - 
TARA JANE O'NEIL (US - ex-RODAN, RETSIN, THE SONORA PINE gitáros-énekesnõ szólóban)

November 20. Zágráb - 
TARA JANE O'NEIL (US)

November 20. Bécs, Gasometer - 
TRAVIS (UK - pop), TURIN BRAKES (UK - pop)

November 21. Ilirska Bistrica (SLO), MKNZ - 
TARA JANE O'NEIL (US)

November 21. Bécs, Planet Music - 
THERAPY? (UK - punkrock) 

November 23. Gleisdorf (A), Kulturkeller - 
NIKAD (HR - screamo)

November 24. Bécs, Sofiensale -
AIR (F - elektro-pop)

November 24. Bécs, Tüwi - 
THE LAST FORTY SECONDS (US), CRUSH MY CALM, NIKAD (HR)

November 24. Graz - 
CATHARSIS (US), ANI(E)MO(A)TION (A)

November 26. Prága, 007 - 
AS FRIENDS RUST (US - népszerû dallamos HC), STRIKE ANYWHERE (US - dallamos punk-HC reménység)

November 26. Bécs, Chelsea - 
THE FLAMINGO MASSACRES, HOLLY MAY

November 27. Bécs, Arena - 
THE PIETASTERS (US - ska)

November 27. Wroclaw (PL) - 
AS FRIENDS RUST (US - népszerû dallamos HC), STRIKE ANYWHERE (US - dallamos punk-HC reménység)

November 30. Bécs, EKH - 
CRISPUS ATTUCKS (US - tanárgyilkos HC), WICKED CON

December 1. Zágráb, KSET - 
TIGHT BROS FROM WAY BACK (US - parázs garázs-rock), HITCH (B - belga noise-emo vérfrissítés)

December 3. Bécs, Chelsea - 
NEW END ORIGINAL (US - ex-TEXAS IS THE REASON, ONELINEDRAWING emo rock)

December 7. Bécs, Tüwi -
LVMEN (CZ) 

December 12. Bécs, Tüwi - 
BAMBIX (NL - punk lányok)

December 16. Bécs, TüWi - 
SOMETREE (D - emo), THE ATLANTIC MONTHLY (A), WEDEKIND (A)

December 21. Bécs, Arena - 
CANNIBAL CORPSE (US), KREATOR (D), NILE (US), MARDUK (S), KRISIUN (BR)

December 22. Krems (A), Jazzkeller - 
MORONIQUE (A), THE ATLANTIC MONTHLY (A), HOPE DIES LAST (A), BANKRUPT (H), BARRACUDA (A)

Január 2. Bécs, TüWi - 
WITH LOVE, NEWBORN (H), PLEDGE ALLIANCE (A)

Január 4. Bécs, TüWi - 
FEAR MY THOUGHTS (D), BLINDSPOT A.D., FALLS FROM THE SKY

Január 11. Bécs, EKH - 
OI POLLOI (UK - punk)

Január 12. Bécs, Planet Music - 
KREATOR (D), SODOM (D), DESTRUCTION (D)

Január 17. Bécs, Arena - 
BOLT THROWER (UK)

Január 26. Bécs, Flex - 
LAMB (UK)

Február 9. Bécs, Arena - 
NAPALM DEATH (UK)

Március 12. Bécs, EKH - 
FROM ASHES RISE, SEE YOU IN HELL, MEIN EINES FLEISCH
 

*** KAPCSOLÓDÓ LINKEK ***

http://www.pleasureforever.com
http://www.subpop.com
http://www.extra.hu/popivan
http://www.crimethinc.com
http://www.elenimandell.com
 

*********************************************
LEIRATKOZÁS: [email protected]
subject: (bármilyen anyázás)
body: (itt lehet folytatni)

 


 
Hosted by www.Geocities.ws

1