***
AMI VAN ***
[elõzetes]
PLEASURE FOREVER
[beszámolók]
CATHARSIS * DARKEST HOUR * DAWNCORE * MOGWAI * MUSE * ELENI MANDELL
***
AMI LESZ ***
November
21. szerda - PLEASURE FOREVER (US), POP IVAN (H), THE TAKTIKA (H) - Bp.,
Jailhouse
A san
francisco-i PLEASURE FOREVER gitár/dob/billentyû felállású
triója szerdán borzongatja hûvös atmoszférájú,
mégis felkavaró dalaival a Jailhouse katakombájának
közönségét. Ha valaki netán SLAVES-ként
ismerné a zenekart, szintén nem fog csalódni, a Pleasure
Forever címmel a Sub Pop-nál megjelent új albumával
a zenekar saját nevét is átkeresztelte, az album mégsem
tér el gyökeresen a The Devil's Pleasures irányvonalától
(amúgy a zenekar alkotta az egykori THE VSS háromnegyedét,
ha valakit eddig még nem sikerült volna teljesen felcsigáznom).
A koncert 20:00 óra tájban kezdõdik a THE TAKTIKA
programjával, belépõ egy ezres lesz.
A koncert
plakátja letölthetõ innen:
http://dami.finet.hu/pf.pdf
Mérete
kb. 200k, még mindig nem késõ terjeszteni :)
Déri
Zsolt elõzetese a Pesti Estben (köszi!!):
http://est.hu/konnyu/?ajanlo&id=9224
A zenekar
hivatalos honlapja:
http://www.pleasureforever.com
***
AMI VOLT ***
CATHARSIS
(US), DARKEST HOUR (US), DAWNCORE, KEVÉS és egy kis NEWBORN
:) - november 9. Trafó Club, Gödöllõ
A DAWNCORE-tól
mondom, mert onnan láttam. Hihetetlenül profi, amit a srácok
csinálnak, az új szám a DARKEST HOUR split-rõl
óriási. December 12-én "érnek haza" az Európa-turnéról,
legalábbis akkor lesz az elsõ pesti koncertjük, aki
még nem látta õket, mindenképp tegye meg, a
többieknek meg úgysem kell kétszer mondani. A koncert
elõtt úgy nézett ki, hogy nem fog játszani
a NEWBORN, a DAWNCORE turnéja miatt az utóbbi idõben
két tagot is nélkülözniük kellett, ezért
aztán próbák sem voltak és a srácok
nem érezték magukat elég felkészültnek
egy fellépéshez. Balázs (DAWNCORE) unszolására
azonban mégis "kénytelenek voltak" elnyomni néhány
számot (a közönség így megúszta az
átszerelés maceráját is). A profizmus náluk
is nagyon látszik, nem okozott problémát a váratlan
kihívás, ráadásul a színpad két
oldala akkora már teljesen megtelt a színtér kevésbé
gyámoltalan tagjaival, úgyhogy a családias hangulat
tovább fokozta a legnépszerûbb NEWBORN-slágerek
hatását. A DAWNCORE Európa-turnéjának
másik zenekara a washington-i DARKEST HOUR. Nagyon bíztam
a srácokban, a Balázstól kapott Mark Of Judas album
"akaratlanul" is az egyik kedvenc hallgatnivalómmá vált
az utóbbi idõben. Élõben viszont felülmúlták
minden várakozásomat. Annyira elementáris produkciót
nyújtottak, hogy az elsõ két szám között
csak úgy kapkodtuk a levegõt. A szétmosott metál-pólók
meg a szarvazás már megadták az alaphangot a bulihoz,
de az énekes õrületes hangja és erõteljesen
REFUSED-ot idézõ mozgása teljes káoszt eredményezett.
A gitárosok újabban Les Paul-okat használnak, amitõl
az élõ hangzást koszlott rock n roll-jelleg is fûszerezi,
így aztán a skandináv dallamos metálból
csórt gitártémák nem voltak tisztán
kivehetõk, de annál inkább szaggatott a zene. A dobos
igazi metalhead, rendkívül hatásosan (és látványosan)
ütött, a látványelemekbõl persze a többiek
is kivették a részüket és az összes lehetséges
metálklisét bemutatták nem kevés humorral körítve.
A DARKEST HOUR felszabadult produkciója után kissé
szigorúnak tûnt a CATHARSIS "elõadása": Brian
fontosnak tartotta szavakban is átadni vaskos gondolatait a hazai
közönségnek. Úgy éreztem magam, mintha ez
a tengeren túlról jött srác síkhülyeként
kezelne (elképzelem, hogy én mondom ugyanezeket a szavakat
egy amerikai színpadon - valószínûleg leszednének
a legrövidebb idõ alatt). Aztán többen megnyugtattak,
higyjem el, sokaknak mond újat ezekkel az evidenciákkal.
Lehet, hogy már túl öreg vagyok ehhez? Szükségszerû,
hogy egy mûvésznek legyen mondanivalója, de épp
attól mûvész, hogy ezt a mûvészetén
keresztül fejezze ki, a túl direkt üzenet könnyen
elbizonytalanítja a hallgatót az elõadó mûvészi
tehetségét illetõen. A zenével amúgy
nem volt gond, bár kissé kevés idõ jutott rá
és a megszakítások nehezítették a teljes
ráhangolódást. *smartpunk
MOGWAI
(UK) - november 10. Brixton Academy, London
Pedig
jól indult az este... Az elõzenekar, sajnos nem tudom a nevüket,
boldog fiatal naív éveimet idézte... a FANZINE-t.
Mondjuk az énekes hangja kicsit más, de a színpadi
felállás hasonló. Gitáros/énekes, dob,
basszus, billentyû, a színpad oldalán négy vonós,
és a számok is hasonló hangulatúak. Lassú,
melankólikus dalok, csupa moll, de jól szólnak, nekem
legalábbis bejön. Végre egy elõzenekar, amit
igazán élvezni tudok... és sajnos, mint késõbb
kiderül, csak õket tudom élvezni ma este. Fél
tízkor lép színpadra a MOGWAI. Aki nem ismerné
õket: instrumentális zenét játszó skót
zenekarról van szó, idén jelent meg második
lemezük. Nem tagadom, nem vagyok a legnagyobb rajongójuk, de
nemrég megkaptam ajándékba legutóbbi CD-jüket,
a Rock Action-t, amin van néhány érdekes megoldás.
Meg hát, kíváncsi vagyok, milyenek élõben,
adjunk egy esélyt nekik... jól el is basszák, mit
mondjak. Manapság a multieffektek csodákra képesek.
A legegyszerûbb gitártémákból is "érdekes"
és "pszichedelikus" dalokat lehet csinálni. De azért
kilóg a lóláb... mit szépítsem, kurva
unalmas. Oké, van néhány egész jó dallam,
meg tényleg, szépek a vetítések a háttérben,
de nem tudok másként tekinteni a számokra, mint zenei
önkielégítésre. Szépen fogalmaztam? Ilyen
dalokat bármelyik közepesen tehetséges zenekar összerak
két perc alatt. Olyan, mint amikor egy banda a próbán
lazításképp két szám között
jammelget egy gitár/basszusmotívumra építve.
Aztán cigi, kóla és mehet tovább a próba.
Csak annyi a különbség, hogy a MOGWAI-nak van pofája
felvenni és kiadni lemezen és mûvészetnek tekinteni.
Posztrock. Mindjárt összeszarom magam. Az a vicces, vagy inkább
nevetséges, hogy látszik, a "frontember" Stuart Braithwaite
kétségbeesetten próbál popsztár lenni,
de nem megy. Hát igen, azért jól jönne egy énekes,
nem? Aztán az utolsó szám (végre!) kicsit feloldozás,
"2 rights make 1 wrong", ez nem is olyan rossz, de fene tudja, csak mert
talán életem egyik legszebb néhány napjat idézi
fel. De nem válhatunk békében el, nem, mert visszajönnek
ráadást adni, elsõként Stanley Kubrick (kész
csoda, rövidebb, mint 10 perc), majd a legfrissebb kislemez, My Father
My King, ami aztán teljes szónikus káoszba fullad,
a gitárok iszonyú torzak és hangosak, a fél
közönség befogja a fülét, elviselhetetlenül
hangos ez a kakofónia, ami, miután már mindenki elhagyja
a színpadot, még kb. 15 percig tart (de két órának
tûnik). Ez bizonyára szándékos és mûvészet
is, amit én nem érthetek meg, de sajnos nem tudom tolerálni,
szóval, azt hiszem a jövõben messze elkerüljuk
egymást a MOGWAI-jal. *amber
MUSE (UK)
- november 13. Docklands Arena, London&nnbsp;
Sajnos
most semmit sem tudok elmondani az elõzenekarról. A kiadóban
(kösz Mandy-nek meg Pitának a jegyekért) azt mondták,
21.15-kor lép színpadra a MUSE, és, bár direkt
elõbb jöttünk, iszonyú sort kell végigállnunk,
hogy német barátnõm megkapja a photo pass-át.
Jó hosszú lehet a guest list... Elõször kicsit
megrémiszt a helyszín... eddig csak "kisebb" helyeken voltam.
Oké, a Brixton vagy a Shepherd`s Bush Empire sem kicsi, de a Docklands
Arena a maga 12.000-es nézõjéhez képest...
meg, hogy õszinte legyek, kétségeim is voltak. Tényleg
képes megtölteni a MUSE egy 12 ezres arénát?
És tényleg... le a kalappal elõttük, az elsõ
lemezük (Showbiz) azt hiszem tavaly tavasszal jelent meg, de maximum
két éve, és most itt jatszanak... ha már az
õszinteségnél tartunk, elmondom, kicsit velük
kapcsolatban is elõítéleteim voltak. Nem igazán
tetszik az elsõ lemezuk, az idei, Origin Of Symmetry már
sokkal jobb, de nem nagyon sikerült levetkõzniük a RADIOHEAD-utánérzés
címkét (Pablo Honey-korszak) és ha az új album
artwork-jét nézzük, az is eléggé Thom
Yorke (nem is annyira) utópisztikus látomásait idézi.
Aztán fél tíz körül elkezdõdik a
koncert és... nem tudom, mit írjak. Eldobom az agyam. Meg
vagyok gyõzve. Élõben zseniális a MUSE, pedig
nincs session gitáros/billentyûs, így, hárman
nyomják, mégis tökéletesen teljes a hangzás,
még egy stadionban is. Eddig, mint szerintem sok mindenkit, eléggé
zavart az énekes, Matt Bellamy nyafogása. Most elõtte
is meghajlok. Úgy nyomja a gitárt, hogy elbújhat mögötte...
(ide mindenki helyettesítse be kedvenc gitar-hõsét).
Nem csak technikában, feelingben is. Ja, és "mellékesen"
a zongorán legalább ekkora virtuóz. A Space Dementia-t
hiba nélkül játssza ÉS énekli egyszerre.
Miközben ugrálva gitározik, hiba nélkül
énekli ki a C-t a hatodik oktávban is.Az utolsó szám
a Plug In Baby - eddig csak tetszett, most azt mondom, kurva jó.
Azt el is felejtettem, az egész koncert elég pörgõs,
mondjuk rock`n`roll. Aztán a ráadásban három
szám, utolsóként a Bliss, ami alatt hatalmas, áttetszõ
léggömbök szállnak alá a mennyezetrõl,
piros konfettivel a belsejükben. Monumentális, de még
PINK FLOYD-on innen. Hát, ez egy nagyon jó koncert volt.
Másnap a Virgin Megastore-ban azt olvasom egy rockmagazinban: "MUSE
- az új QUEEN?" Nem is olyan h&uuuml;lyeség. *amber
ELENI
MANDELL (US) - november 15. Trafó Bár Tangó, Bp.
A Szõnyei
Tamás szervezte "kis magyar polgári mozgalom" jóvoltából
különleges élményben lehetett része annak,
aki 15-én este lelátogatott a Trafó újjáépített
pincéjébe. Úgy tûnt, Eleni egy szál gitárral
érkezett ebbe a kis országba, amirõl talán
korábban nem is hallott, így aztán nemigen tudta,
mire számítson. Zavartan mosolygott és alig szólt
pár szót egész végig. A közönség
viszont azt kapta, amire számított az ajánló
alapján: PJ Harvey-s hang és hangulat, egy vékony,
csúnyácska lány a színpadon sötétre
festett szemekkel és szájjal (vajon a stílus követeli
meg, hogy az elõadó otthon hagyjon minden nõi kellemet
és bájt?). Eleni hangja valóban remek és tud
is bánni vele. Néha szinte soronként váltja
egymást a lágy, érzéki és a szinte ördögi
ének, az õrülten féltékeny szerelmes mellett
pillanatokra felvillan a hideg és kemény nõ. (Ez utóbbit
idõnként kecsesnek épp nem mondható csípõkörzések
kísérték.) Vannak egészen izgalmas dalai, mint
a Tristeza, a Meant To Be In Love vagy a Nightmare Song, ezek mellett akadnak
kellemes, de kissé lapos szerzemények is. A közönség
mindenesetre nagyon hálásnak bizonyult. Talán nem
akkora kuriózum ez a lány, mint amekkorának mondják,
de öröm volt hallgatni. *crookshanks
***
KONCERTEK ***
November
21. Bp., Jailhouse -
PLEASURE
FOREVER (US - ex-VSS, SLAVES borzongató rockzene, SubPop Rec.),
POP IVAN (H - a tökéletes popzene), THE TAKTIKA (H - poszt-HC
noise)
November
23. Bp. - II. Közép-Európai Hardcore-Punk Jamboree
KONFLIKT
(SK), DAVOVÁ PSYHÓZA (SK), ZEMEZLUC (CZ), ODPISANI (SL),
SOCIAL FREE FACE (H), BURNING INSIDE (H)
November
23. Bp., Wigwam -
M.Á.K.
(punk rock/power pop)
November
24. Bp., Trafó Kortárs Mûvészetek Háza
-
FUN-DA-MENTAL
(UK - politikus iszlám tánczene), UHT (F)
November
24. Sárvár, Nádasdy Vár -
CAPSIZED
(A - punk rock), SLAMMING SEED (A - punk rock), BANKRUPT (H), FÜRGERÓKALÁBAK
November
28. Bp., Süss Fel Nap -
PERSONA
NON GRATA (H - experimentális jazz-core), VERY BAD THINGS (H - ex-LEUKÉMIA
poszt-HC), THE TAKTIKA (H - noise csapás)
December
2. Bp., E-Klub - UNITY fesztivál-turné
AGNOSTIC
FRONT (US), THE DISTILLERS (US), DEATH TREAT (US) + további fellépõk
December
8. Bp., Bem Rockpart -
PLEXIS
(CZ - punk), RÓZSASZÍN PITBULL, BANKRUPT, SEMMI KOMOLY
December
9. Bp. - Three Steps Beyond Ska Jamboree
PERSIANA
JONES (I), POLEMIC (SK), PSY-9 (A - az osztrák RAMONES), MACSKANADRÁG,
CSIZMÁSKANDÚR, KABINET RT., HOMOSKAPIENS (H)
December
12. Bp. Süss Fel Nap -
DAWNCORE
(H), THE TAKTIKA (H)
December
22. Bp. Petõfi Csarnok -
DAWNCORE
(H - a legsúlyosabb), TANKCSAPDA (utózenekar)
December
28. Miskolc, Földalatti -
DAWNCORE
(H), THE TAKTIKA (H)
December
29. Debrecen, Lovarda -
DAWNCORE
(H - a legsúlyosabb), TANKCSAPDA (utózenekar)
Január
3. Bp., Süss Fel Nap -
FEAR
MY THOUGHTS (D), NEWBORN (H), EMBERS (H)
Január
9. Bp. -
FORSTELLA
FORD (US)
***
KONCERTEK KÖZÉP-EURÓPÁBAN ***
November
19. Bécs, Chelsea -
TARA
JANE O'NEIL (US - ex-RODAN, RETSIN, THE SONORA PINE gitáros-énekesnõ
szólóban)
November
20. Zágráb -
TARA
JANE O'NEIL (US)
November
20. Bécs, Gasometer -
TRAVIS
(UK - pop), TURIN BRAKES (UK - pop)
November
21. Ilirska Bistrica (SLO), MKNZ -
TARA
JANE O'NEIL (US)
November
21. Bécs, Planet Music -
THERAPY?
(UK - punkrock)
November
23. Gleisdorf (A), Kulturkeller -
NIKAD
(HR - screamo)
November
24. Bécs, Sofiensale -
AIR (F
- elektro-pop)
November
24. Bécs, Tüwi -
THE LAST
FORTY SECONDS (US), CRUSH MY CALM, NIKAD (HR)
November
24. Graz -
CATHARSIS
(US), ANI(E)MO(A)TION (A)
November
26. Prága, 007 -
AS FRIENDS
RUST (US - népszerû dallamos HC), STRIKE ANYWHERE (US - dallamos
punk-HC reménység)
November
26. Bécs, Chelsea -
THE FLAMINGO
MASSACRES, HOLLY MAY
November
27. Bécs, Arena -
THE PIETASTERS
(US - ska)
November
27. Wroclaw (PL) -
AS FRIENDS
RUST (US - népszerû dallamos HC), STRIKE ANYWHERE (US - dallamos
punk-HC reménység)
November
30. Bécs, EKH -
CRISPUS
ATTUCKS (US - tanárgyilkos HC), WICKED CON
December
1. Zágráb, KSET -
TIGHT
BROS FROM WAY BACK (US - parázs garázs-rock), HITCH (B -
belga noise-emo vérfrissítés)
December
3. Bécs, Chelsea -
NEW END
ORIGINAL (US - ex-TEXAS IS THE REASON, ONELINEDRAWING emo rock)
December
7. Bécs, Tüwi -
LVMEN
(CZ)
December
12. Bécs, Tüwi -
BAMBIX
(NL - punk lányok)
December
16. Bécs, TüWi -
SOMETREE
(D - emo), THE ATLANTIC MONTHLY (A), WEDEKIND (A)
December
21. Bécs, Arena -
CANNIBAL
CORPSE (US), KREATOR (D), NILE (US), MARDUK (S), KRISIUN (BR)
December
22. Krems (A), Jazzkeller -
MORONIQUE
(A), THE ATLANTIC MONTHLY (A), HOPE DIES LAST (A), BANKRUPT (H), BARRACUDA
(A)
Január
2. Bécs, TüWi -
WITH
LOVE, NEWBORN (H), PLEDGE ALLIANCE (A)
Január
4. Bécs, TüWi -
FEAR
MY THOUGHTS (D), BLINDSPOT A.D., FALLS FROM THE SKY
Január
11. Bécs, EKH -
OI POLLOI
(UK - punk)
Január
12. Bécs, Planet Music -
KREATOR
(D), SODOM (D), DESTRUCTION (D)
Január
17. Bécs, Arena -
BOLT
THROWER (UK)
Január
26. Bécs, Flex -
LAMB
(UK)
Február
9. Bécs, Arena -
NAPALM
DEATH (UK)
Március
12. Bécs, EKH -
FROM
ASHES RISE, SEE YOU IN HELL, MEIN EINES FLEISCH
***
KAPCSOLÓDÓ LINKEK ***
http://www.pleasureforever.com
http://www.subpop.com
http://www.extra.hu/popivan
http://www.crimethinc.com
http://www.elenimandell.com
*********************************************
LEIRATKOZÁS:
[email protected]
subject:
(bármilyen anyázás)
body:
(itt lehet folytatni)
|