***
AMI VAN ***
[elõzetes]
PLEASURE FOREVER
[beszámolók]
STARSAILOR * MATTHEW JAY * VICTIMS FAMILY * GENE * CATHARSIS * CREATION
IS CRUCIFIXION * BORN DEAD ICONS * és mások
***
AMI LESZ ***
Összeállt
a november 21-i koncert végleges programja: a Jailhouse-ban aznap
este a san francisco-i PLEASURE FOREVER mellett a budapesti, kísérleti
pop(?)zenét játszó POP IVAN és a közelmúltban
nagy sikerrel bemutatkozó THE TAKTIKA lép fel. A koncert
plakátja letölthetõ innen: http://dami.finet.hu/pf.pdf
Mérete kb. 200k, aki tudja, terjessze!
***
AMI VOLT ***
STARSAILOR
(UK), MATTHEW JAY (UK) - november 1. Kentish Town Forum, London
Meglehetõsen
jó estének ígérkezik ez a mai, két olyan
kedvenc játszik, akik külön-külön is megállnák
a helyüket színpadon... Ma este MATTHEW JAY kezd, akirõl
azt kell tudni, klasszikus gitáros-énekes-dalszerzõ,
amolyan angol Elliot Smith. Most megjelent bemutatkozó lemeze, a
Draw tele van remek kis visszafogott akusztikus dalokkal, szeretnivaló
vokálokkal. Nekem bejött - csak ajánlani tudom mindenkinek.
Ezért is vagyok kissé csalódott, koncerten nem igazán
meggyõzõ. A kísérõzenekar (dob + basszus
+ gitáros + billentyûs) eléggé torzítós-britpoposra
veszik a figurát, ami szerintük biztos jó, energikus,
szerintem meg nem illik Matthew Jay-hez. Az ének is elég
szarul szól, meg Matthew is kicsit bátortalannak tûnik...
vagy csak meg van illetõdve, mert a STARSAILOR játszik ma
este? Merthogy igen, a kötelezõ átszerelés után
a STARSAILOR lép a színpadra, az angol rocksajtó kedvence,
a "legjobb új zenekar Angliában", az idei év COLDPLAY-e,
stb. Nem úgy, mint más zenekar, akik a szettjük végére
tartogatják legjobb dalaikat, belevágnak: Alcoholic, Poor
Misguided Fool, Fever... bár a STARSAILOR esetében nem lehet
"legjobb számok"-ról beszélni, mindegyik dal jó.
Nem tehetek róla, századik Buckley-ihletett (bár inkább
Tim, mint Jeff) akusztikus-gitáros brit zenekar ide vagy oda, debütáló
lemezük, a Love Is Here tele van jobbnál jobb dalokkal. TRAVIS-"veszély":
nincsenek jó frizurák, megcsinált imidzs, poénos
dumák a számok között, de a közönség
imádja õket, mert a dalok, amik számítanak.
És ezeket az amolyan szomorkás, érzelgõs
dalokat jól lehet énekelni egymással; szinte mindegyik
dal klasszikusnak tûnik ma este. Szívesen írnám,
hogy "semmi póz, csak lélekkel teli dalok sorozata a ma este,
akár a zenekar, akár csak az énekes, James Walsh szólóban
adja elõ", azért nekem kicsit gáz, amikor az utolsó
dal, legnagyobb sikerük, a Good Souls alatt a színpad hátterében
álló kivetítõn megjelennek a "hõsök":
Marvin Gaye, a BEATLES, Tim Burgess, Ryan Adams, Lisa Simpson(!), végül
Jeff/Tim Buckley. Az NME-ben azt olvasom, ez tõlük egy hiteles
tisztelgés, szerintem meg eléggé ellõtt poén,
amit ráadásul az OASIS még ki is adott egy koncertvideón.
Mindegy, fogjuk a menedzsmentre, és egyébként is,
soha rosszabb hype-olt zenekart, mint a STARSAILOR! (köszönet
Nótári Péternek és Stephen Ewashkiw-nak az
EMI-tól) *amber
VICTIMS
FAMILY (US) - november 1. Flex, Bécs
Egy régi
kedvencem, a Victim's Family játszott november 1-én a bécsi
Flex nevû, általam eddig nem ismert helyen. Már elõre
az interneten megnéztem, hogy hogyan is lehet eljutni a Flexbe,
amely a bécsi belvárosban, a Duna-parti egyik rakparton található.
Nagy szerencsém volt, mert enélkül elég nehéz
lett volna megtalálni, így viszont minden nehézség
nélkül sikerült és elsõre odataláltunk.
A belépõ roppant barátságos (elovételben
120, a helyszínen 140 ATS), bár igaz, hogy nem volt semmilyen
elõzenekar. Úgy látszik nem csak a magyar koncerteket
jellemzi a mérhetetlen közöny, 21.30-kor, a kiírt
kezdés idõpontjában rajtunk kívül legfeljebb
4-5 ember lézengett a teremben. Aztán a közönség
a tényleges kezdésre, 22.00-re már vagy negyven-ötven
fõsre duzzadt, de hát ez a zenekar tizeniksz év után
szerintem nem ennyit érdemelne. A koncert ettõl függetlenül
nagyon ütõs, a hangosítás tökéletes
és a hangulat is nagyon családias volt. Élõben
sokkal nagyobbat szólnak, mint felvételrõl, az ember
tényleg a gyomrában érzi a basszus virtuóz
játékát, amely az egész zenének az alapját
adja és amelyre ráúszik a teljesen egyedi és
egészségesen bolond gitárok játéka.
A srácok hangszeres tudása tökéletes, és
talán ez a felemelõ a zenekarban, hogy a tudásukat
nem haknira használják, hanem olyan egyedi és új
zene alkotására, amely korábban még nem
létezett. Bárcsak itthon is ez lenne a helyzet... A zenekar
új lemezének anyaga mellett több régi számot
is játszottak, sõt a koncert végén ráadásként
kizárólag régi számokat nyomtak. *vince
GENE (UK)
- november 2. Kentish Town Forum, Londonn
Ismeri
valaki egyáltalán otthon a GENE-t? Igen, õk azok a
hiper-patetikus, SMITHS-másoló, amúgy JAM-rajongó
angolok. Igazából sosem voltak a britpop/angol-indie/akármicsoda
élvonalában, ami az ismertséget illeti, szerintem
nem sok Top20 daluk van. Ebben nagy része van azért szerintem
az angol rocksajtó ellenük irányuló utálatában.
Lásd Morrissey, abszurd módon. Két és fél
éve adtak ki utoljára lemezt, elõzõ kiadójuk,
a Polydor dobta õket, a hétfõn kijött, Libertine
címû új albumuk saját kiadásban jelent
meg. Mindezek ellenére eléggé szép rajongótáboruk
lehet itt, ha megtöltik a Forumot, ahol elõzõ este az
aktuális nemzeti kedvenc, a STARSAILOR adott teltházas koncertet.
Elõzõ héten elcsíptem egy interjút az
énekessel, Martin Rossitter-rel az Xfm-en, amibõl kiderült,
nem hagyományos "elõzenekar - átszerelés -
fõzenekar - hazamenetel" felépítésû estét
terveznek, hanem egy komplexebb élményt szeretnének
nyújtani. Ez azt jelenti, filmvetítések mennek, mikor
megérkezünk, DJ-k nyomják a szettjeiket, közben
ismét vetítés, nekem elég uncsi, mondjuk. Aztán
9 elõtt Irvine Welsh, a Trainspotting írója lép
színpadra, aki allítólag a zenekar haverja, õ
rendezte az új kislemezhez (Is It Over?) készült videót.
Ma este egy rövid írását olvassa fel, sajnos
borzasztó akcentusa van, szinte semmit sem értek belõle.
Azért valahogy mégsem olyan érdekfeszítõ,
úgy látom a közönség sem annyira vevõ
rá... köszönjük, Irvine, balra el. Fél 10-kor
jön a színpadra a GENE. "Where are they now?"-val kezdenek
és innentõl nekem annyi. Bár, mint írtam, új
lemez van, mégis inkább amolyan best of-os estének
tûnik nekem, pl. második lemezükrõl, a Drawn To
The Deep End-rõl ugyanannyi számot játszanak, mint
a Libertine-rõl. Amivel semmi bajom nincs, sosem voltam meg GENE-koncerten,
és mivel ez egy szubjektív beszámoló, elmondom,
én rajongó vagyok (azt azért hadd említsem
meg, a GENE az összes érzelgõssége-közhelyessége
mellett/ellenére remek zenészeket takar. Nekem legjobban
a dobos-vokalista "Matt the hat" jön be, egyszerûen mert jó
dobos, meg jó arc is. Õ volt az, aki meg is jelent a lemez
megjelenése alkalmából rendezett GENE-partyn a Camden
Monarchban, egy héttel ezelõtt). Annak ellenére, hogy
igen, tipikus ómódi gitár-popról van szó,
a SMITHS-hatás valóban ott van azért, Martin Rossitter
egy pozõr, de akkor is... Sleep Well Tonight, Olympian, a ráadásban
Fighting Fit, For The Dead és Speak To Me Someone - a maguk nemében
ezek zseniális dalok, persze nem is az egyszerû, tornacipõs,
szemembe-lóg-a-hajam típusból. *amber
CATHARSIS
(US), CREATION IS CRUCIFIXION (US), BORN DEAD ICONS (CAN), FEAR IS THE
PATH TO THE DARK SIDE (D), BASTARD KING (D), + 1 - november 3. Mannheim
@ Juz Mannheim
November
elsõ hétvégéjén szerencsére sikerült
belefutnom egy nagyon klassz kis buliba, ami kárpotolt már
csak azért is, mert kihagytam a C.I.C. budapesti buliját.
Kezdésként egy helyi, azt hiszem valamiféle LLYNCH
névre hallgató zenekar borzolta a kedélyeket, fõleg
az enyémet, mert a kinézeten, jó hangszereken és
a BOTCH-tól nyúlt speckó fénytechnikán
kívül nem sok mást tudtak nyújtani. Egy fél
szám után már sok is volt. Ezt követõen
került színpadra az egykori DEAD BEAT és UNIVERSAL tagokat
magába foglaló BASTARD KING. Kb. a 4-5 számnál
kapcsolódtam be ténykedésükbe, ami meglepetésszerûen
egyben a mûsoruk végét is jelentette. Amennyit az alább
látottakból leszûrtem, az egy jó dobos, ígeretes,
késõi ENTOMBED és MOTÖRHEAD keverékére
emlékeztetõ zene. Róluk majd még lehet hallani
szerintem. Rettenetesen hosszú és unalmas beállás
után a deszkákat a Mannheim és környéki,
1-2 tapasztaltabb arcot (az énekes Bernd a STACK - klasszikus német
power violence zenekar - soraiban, valamint a Scorched Earth Policy kiadó
élén, a dobos Marc a MAN VS. HUMANITY-ben, a többiek
pedig többé-kevésbé ismert német zenekarokban
ténykedtek, ténykednek) csatasorba állító
FEAR IS THE PATH TO THE DARK SIDE foglalta el. A magukat darth metálként
bekategorizáló zenekar egy meglehetõsen sötét,
depresszív programot tolt az emberek arcába. Természetesen
a német underground hardcore jellemvonásait nem voltak képesek
levetkõzni, ami nem baj, mert kiváló volt a produkció,
amit a MACHINE HEAD Davidian c. számával zártak le.
A koncert legnagyobb meglepetése számomra a kanadai BORN
DEAD ICONS produkciója volt. Ezek a srácok nem sokat szórakoztak,
egy olyan intenzív félórát zenéltek,
hogy mindenkinek leesett az álla, aki látta õket.
Sajnos a számaik elõtt keveset beszéltek, pedig egy
rendkívül intelligens zenekarról van szó, de
ez betudható annak, hogy Kanada francia részérõl
származnak és így egy kevés problémájuk
akadt a hardcore punk köröket elárasztó angol nyelvvel.
Zenéjük olyan, mintha a fénykorát élõ
MOTORHEAD egy sötét sikátorban megerõszakolná
a '90-es évek számomra egyik legnagyobb punk hardcore zenekarát,
a HIS HERO IS GONE-t. Mocskos, gyors, egyszerû, halálpontos
punk rock. Remélem jövõre sikerül õket Budapestre
csábítani és mindenki megbizonyosodhat róla,
hogy ez a zenekar egyszerûen zseniális. A hírek szerint
Budapesten nagyot alakító CREATION IS CRUCIFIXION itt sem
vallott szégyent. A laptop itt is a helyén volt, megindult
az elekronikus zajáradat, ami technikás, brutális,
floridai stílusú death metálba ültetett õrületet
eredményezett. A közönség fantasztikus volt, egybõl
mindeki vette a lapot, én sem voltam képes már visszatartani
magam, fröcsögõ nyállal headbangeltem az elsõ
sorban. A C.I.C. hatalmas vonzereje a zenéjükön kívül
az üzenetük. A zenekar tagjai és azon belül is az
énekes Nate és a gitáros Paul (mellesleg ex-ABNEGATION)
computer hackerek és egyéb technológiai eszközökkel
foglalkozó zsenik. Az aktuális projectjük a Nintendo
Gameboy chipjeinek átalakítása, amivel megpróbálják
a gyermekek befolyásolhatóságát enyhíteni.
Nate egy rendkívül hosszú és bonyolult beszédet
is tartott errõl a programjuk végén. Akit a dolog
bõvebben érdekel, az vagy a Child As Audience c. CD (3 spoken
word track és 3 új C.I.C. szám) mellé járó
több, mint 150 oldalas kézikönyvben vagy a www.hactivist.com
weblapontöbb információhoz juthat. Ez volt európai
turnéjuk utolsó állomása mellesleg, remelém
nemsokára újra elkaphatom õket valahol. A végére
maradt a slusszpoén, az észak-karolinai CATHARSIS mindig
is híres volt katartikus :), élményszámba menõ
elõadásairól. Igen, elõadásairól,
mert túl lenézõ lenne szimplán csak koncertként
emlegetni ezeket. Nekem sikerült már közel félszázszor
látnom õket, de mindig képesek valami újat
nyújtani, mivel soha nem játszanak egymás után
két ugyanolyan programot. Ezúttal a Samsara album egyik legnagyobb
himnuszát, a Choose Your Heaven címû számot
szabták 3 részre és építették
rá a programjukat, amiben egyenlõ arányban keveredtek
a Samsara és a Passion számai, plusz egy fantasztikus új
szám, az Absolution. A szépszámú nézõsereg
az elsõ másodperctõl az utolsóig üvöltött,
énekelt, mosolygott és könnyezett együtt az elképesztõen
durva, kegyetlenül brutális produkció láttán/hallatán.
Tömeghisztéria volt jóformán, emberek egymás
hegyén-hátán. Fantasztikus élmény volt
mindenesetre, remélem a gödöllõi koncert is lesz
ennyire szenzációs. *jakab zoli
***
KONCERTEK ***
November
16. Bp., Ludas Rock Klub -
ANNABARBI
(H), FABULON (UK/US/N)
November
21. Bp., Jailhouse -
PLEASURE
FOREVER (US - ex-VSS, SLAVES borzongató rockzene, SubPop Rec.),
POP IVAN (H - a tökéletes popzene), THE TAKTIKA (H - poszt-HC
noise)
November
23. Bp. - II. Közép-Európai Hardcore-Punk Jamboree
KONFLIKT
(SK), DAVOVÁ PSYHÓZA (SK), ZEMEZLUC (CZ), ODPISANI (SL),
SOCIAL FREE FACE (H), BURNING INSIDE (H)
November
24. Bp., Trafó Kortárs Mûvészetek Háza
-
FUN-DA-MENTAL
(UK - politikus iszlám tánczene), UHT (F)
November
28. Bp., Süss Fel Nap -
PERSONA
NON GRATA (H - experimentális jazz-core), VERY BAD THINGS (H - ex-LEUKÉMIA
poszt-HC), THE TAKTIKA (H - noise csapás)
December
2. Bp., E-Klub - UNITY fesztivál-turné
AGNOSTIC
FRONT (US), THE DISTILLERS (US), DEATH TREAT (US) + további fellépõk
December
9. Bp. - Three Steps Beyond Ska Jamboree
PERSIANA
JONES (I), POLEMIC (SK), CSIZMÁSKANDÚR (H), KABINET RT. (H),
HOMOSKAPIENS (H)
December
22. Bp. Petõfi Csarnok -
DAWNCORE
(H - a legsúlyosabb), TANKCSAPDA (utózenekar)
December
28. Miskolc, Földalatti -
DAWNCORE
(H), THE TAKTIKA (H)
December
29. Debrecen, Lovarda -
DAWNCORE
(H - a legsúlyosabb), TANKCSAPDA (utózenekar)
Január
3. Bp., Süss Fel Nap -
FEAR
MY THOUGHTS (D), NEWBORN (H), EMBERS (H)
***
KONCERTEK KÖZÉP-EURÓPÁBAN ***
November
12. Bécs, TüWi -
DARKEST
HOUR (US), DAWNCORE (H), FREUND HEIN (A)
November
13. Bécs, Chelsea -
INTEGRITY
(US - az utolsó turné)
November
15. Bécs, Planet Music -
ASH (UK
- pop)
November
16. Bécs, Planet Music -
EELS
(US)
November
16. Bécs, EKH -
QUETZAL,
BUG
November
17. Oslip (A), Cselley Mühle - MOSHPIT Autumn 2001
ROTTEN
ROOTERS (A - punk´n´roll), LESSON LIFE (A), HOPE DIES LAST
(A), MASADA (A), SUPERBUTT (H), BOUNZ THE BALL (A)
November
17. Zágráb, Kset -
UNWOUND
(US - noiserock legenda), SHINER (US - 90's poszt-punk), AINA (E - spanyol
emo)
November
18. Zágráb, The Swamp -
PLEASURE
FOREVER (US - =SLAVES, ex-VSS)
November
19. Bécs, Chelsea -
TARA
JANE O'NEIL (US - ex-RODAN, RETSIN, THE SONORA PINE gitáros-énekesnõ
szólóban)
November
20. Zágráb -
TARA
JANE O'NEIL (US)
November
20. Bécs, Gasometer -
TRAVIS
(UK - pop), TURIN BRAKES (UK - pop)
November
21. Ilirska Bistrica (SLO), MKNZ -
TARA
JANE O'NEIL (US)
November
21. Bécs, Planet Music -
THERAPY?
(UK - punkrock)
November
23. Gleisdorf (A), Kulturkeller -
NIKAD
(HR - screamo)
November
24. Bécs, Sofiensale -
AIR (F
- elektro-pop)
November
24. Bécs, Tüwi -
THE LAST
FORTY SECONDS (US), CRUSH MY CALM, NIKAD (HR)
November
24. Graz -
CATHARSIS
(US), ANI(E)MO(A)TION (A)
November
26. Prága, 007 -
AS FRIENDS
RUST (US - népszerû dallamos HC), STRIKE ANYWHERE (US - dallamos
punk-HC reménység)
November
26. Bécs, Chelsea -
THE FLAMINGO
MASSACRES, HOLLY MAY
November
27. Bécs, Arena -
THE PIETASTERS
(US - ska)
November
27. Wroclaw (PL) -
AS FRIENDS
RUST (US - népszerû dallamos HC), STRIKE ANYWHERE (US - dallamos
punk-HC reménység)
December
1. Zágráb, KSET -
TIGHT
BROS FROM WAY BACK (US - parázs garázs-rock), HITCH (B -
belga noise-emo vérfrissítés)
December
3. Bécs, Chelsea -
NEW END
ORIGINAL (US - ex-TEXAS IS THE REASON, ONELINEDRAWING emo rock)
December
7. Bécs, Tüwi -
LVMEN
(CZ)
December
12. Bécs, Tüwi -
BAMBIX
(NL - punk lányok)
December
21. Bécs, Arena -
CANNIBAL
CORPSE (US), KREATOR (D), NILE (US), MARDUK (N), KRISIUN
Január
11. Bécs, EKH -
OI POLLOI
(UK - punk)
Január
26. Bécs, Flex -
LAMB
(UK)
***
KAPCSOLÓDÓ LINKEK ***
http://www.pleasureforever.com
http://www.subpop.com
http://www.extra.hu/popivan
http://www.victimsfamily.com
*********************************************
LEIRATKOZÁS:
[email protected]
subject:
(bármilyen anyázás)
body:
(itt lehet folytatni)
|