LEGÚJABB SZÁM | RÉGEBBI SZÁMOK
20. SZÁM  / 2001. november 12.  / your emotions make you a monster

*** AMI VAN ***

[elõzetes] PLEASURE FOREVER
[beszámolók] STARSAILOR * MATTHEW JAY * VICTIMS FAMILY * GENE * CATHARSIS * CREATION IS CRUCIFIXION * BORN DEAD ICONS * és mások
 

*** AMI LESZ ***

Összeállt a november 21-i koncert végleges programja: a Jailhouse-ban aznap este a san francisco-i PLEASURE FOREVER mellett a budapesti, kísérleti pop(?)zenét játszó POP IVAN és a közelmúltban nagy sikerrel bemutatkozó THE TAKTIKA lép fel. A koncert plakátja letölthetõ innen: http://dami.finet.hu/pf.pdf Mérete kb. 200k, aki tudja, terjessze!
 

*** AMI VOLT ***

STARSAILOR (UK), MATTHEW JAY (UK) - november 1. Kentish Town Forum, London
Meglehetõsen jó estének ígérkezik ez a mai, két olyan kedvenc játszik, akik külön-külön is megállnák a helyüket színpadon... Ma este MATTHEW JAY kezd, akirõl azt kell tudni, klasszikus gitáros-énekes-dalszerzõ, amolyan angol Elliot Smith. Most megjelent bemutatkozó lemeze, a Draw tele van remek kis visszafogott akusztikus dalokkal, szeretnivaló vokálokkal. Nekem bejött - csak ajánlani tudom mindenkinek. Ezért is vagyok kissé csalódott, koncerten nem igazán meggyõzõ. A kísérõzenekar (dob + basszus + gitáros + billentyûs) eléggé torzítós-britpoposra veszik a figurát, ami szerintük biztos jó, energikus, szerintem meg nem illik Matthew Jay-hez. Az ének is elég szarul szól, meg Matthew is kicsit bátortalannak tûnik... vagy csak meg van illetõdve, mert a STARSAILOR játszik ma este? Merthogy igen, a kötelezõ átszerelés után a STARSAILOR lép a színpadra, az angol rocksajtó kedvence, a "legjobb új zenekar Angliában", az idei év COLDPLAY-e, stb. Nem úgy, mint más zenekar, akik a szettjük végére tartogatják legjobb dalaikat, belevágnak: Alcoholic, Poor Misguided Fool, Fever... bár a STARSAILOR esetében nem lehet "legjobb számok"-ról beszélni, mindegyik dal jó. Nem tehetek róla, századik Buckley-ihletett (bár inkább Tim, mint Jeff) akusztikus-gitáros brit zenekar ide vagy oda, debütáló lemezük, a Love Is Here tele van jobbnál jobb dalokkal. TRAVIS-"veszély": nincsenek jó frizurák, megcsinált imidzs, poénos dumák a számok között, de a közönség imádja õket, mert a dalok, amik számítanak. És ezeket az amolyan szomorkás, érzelgõs  dalokat jól lehet énekelni egymással; szinte mindegyik dal klasszikusnak tûnik ma este. Szívesen írnám, hogy "semmi póz, csak lélekkel teli dalok sorozata a ma este, akár a zenekar, akár csak az énekes, James Walsh szólóban adja elõ", azért nekem kicsit gáz, amikor az utolsó dal, legnagyobb sikerük, a Good Souls alatt a színpad hátterében álló kivetítõn megjelennek a "hõsök": Marvin Gaye, a BEATLES, Tim Burgess, Ryan Adams, Lisa Simpson(!), végül Jeff/Tim Buckley. Az NME-ben azt olvasom, ez tõlük egy hiteles tisztelgés, szerintem meg eléggé ellõtt poén, amit ráadásul az OASIS még ki is adott egy koncertvideón. Mindegy, fogjuk a menedzsmentre, és egyébként is, soha rosszabb hype-olt zenekart, mint a STARSAILOR! (köszönet Nótári Péternek és Stephen Ewashkiw-nak az EMI-tól) *amber

VICTIMS FAMILY (US) - november 1. Flex, Bécs
Egy régi kedvencem, a Victim's Family játszott november 1-én a bécsi Flex nevû, általam eddig nem ismert helyen. Már elõre az interneten megnéztem, hogy hogyan is lehet eljutni a Flexbe, amely a bécsi belvárosban, a Duna-parti egyik rakparton található. Nagy szerencsém volt, mert enélkül elég nehéz lett volna megtalálni, így viszont minden nehézség nélkül sikerült és elsõre odataláltunk. A belépõ roppant barátságos (elovételben 120, a helyszínen 140 ATS), bár igaz, hogy nem volt semmilyen elõzenekar. Úgy látszik nem csak a magyar koncerteket jellemzi a mérhetetlen közöny, 21.30-kor, a kiírt kezdés idõpontjában rajtunk kívül legfeljebb 4-5 ember lézengett a teremben. Aztán a közönség a tényleges kezdésre, 22.00-re már vagy negyven-ötven fõsre duzzadt, de hát ez a zenekar tizeniksz év után szerintem nem ennyit érdemelne. A koncert ettõl függetlenül nagyon ütõs, a hangosítás tökéletes és a hangulat is nagyon családias volt. Élõben sokkal nagyobbat szólnak, mint felvételrõl, az ember tényleg a gyomrában érzi a basszus virtuóz játékát, amely az egész zenének az alapját adja és amelyre ráúszik a teljesen egyedi és egészségesen bolond gitárok játéka. A srácok hangszeres tudása tökéletes, és talán ez a felemelõ a zenekarban, hogy a tudásukat nem haknira használják, hanem olyan egyedi és új zene  alkotására, amely korábban még nem létezett. Bárcsak itthon is ez lenne a helyzet... A zenekar új lemezének anyaga mellett több régi számot is játszottak, sõt a koncert végén ráadásként kizárólag régi számokat nyomtak. *vince

GENE (UK) - november 2. Kentish Town Forum, Londonn
Ismeri valaki egyáltalán otthon a GENE-t? Igen, õk azok a hiper-patetikus, SMITHS-másoló, amúgy JAM-rajongó angolok. Igazából sosem voltak a britpop/angol-indie/akármicsoda élvonalában, ami az ismertséget illeti, szerintem nem sok Top20 daluk van. Ebben nagy része van azért szerintem az angol rocksajtó ellenük irányuló utálatában. Lásd Morrissey, abszurd módon. Két és fél éve adtak ki utoljára lemezt, elõzõ kiadójuk, a Polydor dobta õket, a hétfõn kijött, Libertine címû új albumuk saját kiadásban jelent meg. Mindezek ellenére eléggé szép rajongótáboruk lehet itt, ha megtöltik a Forumot, ahol elõzõ este az aktuális nemzeti kedvenc, a STARSAILOR adott teltházas koncertet. Elõzõ héten elcsíptem egy interjút az énekessel, Martin Rossitter-rel az Xfm-en, amibõl kiderült, nem hagyományos "elõzenekar - átszerelés - fõzenekar - hazamenetel" felépítésû estét terveznek, hanem egy komplexebb élményt szeretnének nyújtani. Ez azt jelenti, filmvetítések mennek, mikor megérkezünk, DJ-k nyomják a szettjeiket, közben ismét vetítés, nekem elég uncsi, mondjuk. Aztán 9 elõtt Irvine Welsh, a Trainspotting írója lép színpadra, aki allítólag a zenekar haverja, õ rendezte az új kislemezhez (Is It Over?) készült videót. Ma este egy rövid írását olvassa fel, sajnos borzasztó akcentusa van, szinte semmit sem értek belõle. Azért valahogy mégsem olyan érdekfeszítõ, úgy látom a közönség sem annyira vevõ rá... köszönjük, Irvine, balra el. Fél 10-kor jön a színpadra a GENE. "Where are they now?"-val kezdenek és innentõl nekem annyi. Bár, mint írtam, új lemez van, mégis inkább amolyan best of-os estének tûnik nekem, pl. második lemezükrõl, a Drawn To The Deep End-rõl ugyanannyi számot játszanak, mint a Libertine-rõl. Amivel semmi bajom nincs, sosem voltam meg GENE-koncerten, és mivel ez egy szubjektív beszámoló, elmondom, én rajongó vagyok (azt azért hadd említsem meg, a GENE az összes érzelgõssége-közhelyessége mellett/ellenére remek zenészeket takar. Nekem legjobban a dobos-vokalista "Matt the hat" jön be, egyszerûen mert jó dobos, meg jó arc is. Õ volt az, aki meg is jelent a lemez megjelenése alkalmából rendezett GENE-partyn a Camden Monarchban, egy héttel ezelõtt). Annak ellenére, hogy igen, tipikus ómódi gitár-popról van szó, a SMITHS-hatás valóban ott van azért, Martin Rossitter egy pozõr, de akkor is... Sleep Well Tonight, Olympian, a ráadásban Fighting Fit, For The Dead és Speak To Me Someone - a maguk nemében ezek zseniális dalok, persze nem is az egyszerû, tornacipõs, szemembe-lóg-a-hajam típusból. *amber

CATHARSIS (US), CREATION IS CRUCIFIXION (US), BORN DEAD ICONS (CAN), FEAR IS THE PATH TO THE DARK SIDE (D), BASTARD KING (D), + 1 - november 3. Mannheim @ Juz Mannheim 
November elsõ hétvégéjén szerencsére sikerült belefutnom egy nagyon klassz kis buliba, ami kárpotolt már csak azért is, mert kihagytam a C.I.C. budapesti buliját. Kezdésként egy helyi, azt hiszem valamiféle LLYNCH névre hallgató zenekar borzolta a kedélyeket, fõleg az enyémet, mert a kinézeten, jó hangszereken és a BOTCH-tól nyúlt speckó fénytechnikán kívül nem sok mást tudtak nyújtani. Egy fél szám után már sok is volt. Ezt követõen került színpadra az egykori DEAD BEAT és UNIVERSAL tagokat magába foglaló BASTARD KING. Kb. a 4-5 számnál kapcsolódtam be ténykedésükbe, ami meglepetésszerûen egyben a mûsoruk végét is jelentette. Amennyit az alább látottakból leszûrtem, az egy jó dobos, ígeretes, késõi ENTOMBED és MOTÖRHEAD keverékére emlékeztetõ zene. Róluk majd még lehet hallani szerintem. Rettenetesen hosszú és unalmas beállás után a deszkákat a Mannheim és környéki, 1-2 tapasztaltabb arcot (az énekes Bernd a STACK - klasszikus német power violence zenekar - soraiban, valamint a Scorched Earth Policy kiadó élén, a dobos Marc a MAN VS. HUMANITY-ben, a többiek pedig többé-kevésbé ismert német zenekarokban ténykedtek, ténykednek) csatasorba állító FEAR IS THE PATH TO THE DARK SIDE foglalta el. A magukat darth metálként bekategorizáló zenekar egy meglehetõsen sötét, depresszív programot tolt az emberek arcába. Természetesen a német underground hardcore jellemvonásait nem voltak képesek levetkõzni, ami nem baj, mert kiváló volt a produkció, amit a MACHINE HEAD Davidian c. számával zártak le. A koncert legnagyobb meglepetése számomra a kanadai BORN DEAD ICONS produkciója volt. Ezek a srácok nem sokat szórakoztak, egy olyan intenzív félórát zenéltek, hogy mindenkinek leesett az álla, aki látta õket. Sajnos a számaik elõtt keveset beszéltek, pedig egy rendkívül intelligens zenekarról van szó, de ez betudható annak, hogy Kanada francia részérõl származnak és így egy kevés problémájuk akadt a hardcore punk köröket elárasztó angol nyelvvel. Zenéjük olyan, mintha a fénykorát élõ MOTORHEAD egy sötét sikátorban megerõszakolná a '90-es évek számomra egyik legnagyobb punk hardcore zenekarát, a HIS HERO IS GONE-t. Mocskos, gyors, egyszerû, halálpontos punk rock. Remélem jövõre sikerül õket Budapestre csábítani és mindenki megbizonyosodhat róla, hogy ez a zenekar egyszerûen zseniális. A hírek szerint Budapesten nagyot alakító CREATION IS CRUCIFIXION itt sem vallott szégyent. A laptop itt is a helyén volt, megindult az elekronikus zajáradat, ami technikás, brutális, floridai stílusú death metálba ültetett õrületet eredményezett. A közönség fantasztikus volt, egybõl mindeki vette a lapot, én sem voltam képes már visszatartani magam, fröcsögõ nyállal headbangeltem az elsõ sorban. A C.I.C. hatalmas vonzereje a zenéjükön kívül az üzenetük. A zenekar tagjai és azon belül is az énekes Nate és a gitáros Paul (mellesleg ex-ABNEGATION) computer hackerek és egyéb technológiai eszközökkel foglalkozó zsenik. Az aktuális projectjük a Nintendo Gameboy chipjeinek átalakítása, amivel megpróbálják a gyermekek befolyásolhatóságát enyhíteni. Nate egy rendkívül hosszú és bonyolult beszédet is tartott errõl a programjuk végén. Akit a dolog bõvebben érdekel, az vagy a Child As Audience c. CD (3 spoken word track és 3 új C.I.C. szám) mellé járó több, mint 150 oldalas kézikönyvben vagy a www.hactivist.com weblapontöbb információhoz juthat. Ez volt európai turnéjuk utolsó állomása mellesleg, remelém nemsokára újra elkaphatom õket valahol. A végére maradt a slusszpoén, az észak-karolinai CATHARSIS mindig is híres volt katartikus :), élményszámba menõ elõadásairól. Igen, elõadásairól, mert túl lenézõ lenne szimplán csak koncertként emlegetni ezeket. Nekem sikerült már közel félszázszor látnom õket, de mindig képesek valami újat nyújtani, mivel soha nem játszanak egymás után két ugyanolyan programot. Ezúttal a Samsara album egyik legnagyobb himnuszát, a Choose Your Heaven címû számot szabták 3 részre és építették rá a programjukat, amiben egyenlõ arányban keveredtek a Samsara és a Passion számai, plusz egy fantasztikus új szám, az Absolution. A szépszámú nézõsereg az elsõ másodperctõl az utolsóig üvöltött, énekelt, mosolygott és könnyezett együtt az elképesztõen durva, kegyetlenül brutális produkció láttán/hallatán. Tömeghisztéria volt jóformán, emberek egymás hegyén-hátán. Fantasztikus élmény volt mindenesetre, remélem a gödöllõi koncert is lesz ennyire szenzációs. *jakab zoli
 

*** KONCERTEK ***

November 16. Bp., Ludas Rock Klub -
ANNABARBI (H), FABULON (UK/US/N)

November 21. Bp., Jailhouse - 
PLEASURE FOREVER (US - ex-VSS, SLAVES borzongató rockzene, SubPop Rec.), POP IVAN (H - a tökéletes popzene), THE TAKTIKA (H - poszt-HC noise)

November 23. Bp. - II. Közép-Európai Hardcore-Punk Jamboree
KONFLIKT (SK), DAVOVÁ PSYHÓZA (SK), ZEMEZLUC (CZ), ODPISANI (SL), SOCIAL FREE FACE (H), BURNING INSIDE (H)

November 24. Bp., Trafó Kortárs Mûvészetek Háza -
FUN-DA-MENTAL (UK - politikus iszlám tánczene), UHT (F)

November 28. Bp., Süss Fel Nap - 
PERSONA NON GRATA (H - experimentális jazz-core), VERY BAD THINGS (H - ex-LEUKÉMIA poszt-HC), THE TAKTIKA (H - noise csapás)

December 2. Bp., E-Klub - UNITY fesztivál-turné
AGNOSTIC FRONT (US), THE DISTILLERS (US), DEATH TREAT (US) + további fellépõk

December 9. Bp. - Three Steps Beyond Ska Jamboree
PERSIANA JONES (I), POLEMIC (SK), CSIZMÁSKANDÚR (H), KABINET RT. (H), HOMOSKAPIENS (H)

December 22. Bp. Petõfi Csarnok - 
DAWNCORE (H - a legsúlyosabb), TANKCSAPDA (utózenekar)

December 28. Miskolc, Földalatti -
DAWNCORE (H), THE TAKTIKA (H)

December 29. Debrecen, Lovarda - 
DAWNCORE (H - a legsúlyosabb), TANKCSAPDA (utózenekar)

Január 3. Bp., Süss Fel Nap - 
FEAR MY THOUGHTS (D), NEWBORN (H), EMBERS (H)
 

*** KONCERTEK KÖZÉP-EURÓPÁBAN ***

November 12. Bécs, TüWi - 
DARKEST HOUR (US), DAWNCORE (H), FREUND HEIN (A)

November 13. Bécs, Chelsea -
INTEGRITY (US - az utolsó turné)

November 15. Bécs, Planet Music - 
ASH (UK - pop)

November 16. Bécs, Planet Music - 
EELS (US)

November 16. Bécs, EKH - 
QUETZAL, BUG

November 17. Oslip (A), Cselley Mühle - MOSHPIT Autumn 2001
ROTTEN ROOTERS (A - punk´n´roll), LESSON LIFE (A), HOPE DIES LAST (A), MASADA (A), SUPERBUTT (H), BOUNZ THE BALL (A)

November 17. Zágráb, Kset -
UNWOUND (US - noiserock legenda), SHINER (US - 90's poszt-punk), AINA (E - spanyol emo)

November 18. Zágráb, The Swamp - 
PLEASURE FOREVER (US - =SLAVES, ex-VSS)

November 19. Bécs, Chelsea - 
TARA JANE O'NEIL (US - ex-RODAN, RETSIN, THE SONORA PINE gitáros-énekesnõ szólóban)

November 20. Zágráb - 
TARA JANE O'NEIL (US)

November 20. Bécs, Gasometer - 
TRAVIS (UK - pop), TURIN BRAKES (UK - pop)

November 21. Ilirska Bistrica (SLO), MKNZ - 
TARA JANE O'NEIL (US)

November 21. Bécs, Planet Music - 
THERAPY? (UK - punkrock) 

November 23. Gleisdorf (A), Kulturkeller - 
NIKAD (HR - screamo)

November 24. Bécs, Sofiensale -
AIR (F - elektro-pop)

November 24. Bécs, Tüwi - 
THE LAST FORTY SECONDS (US), CRUSH MY CALM, NIKAD (HR)

November 24. Graz - 
CATHARSIS (US), ANI(E)MO(A)TION (A)

November 26. Prága, 007 - 
AS FRIENDS RUST (US - népszerû dallamos HC), STRIKE ANYWHERE (US - dallamos punk-HC reménység)

November 26. Bécs, Chelsea - 
THE FLAMINGO MASSACRES, HOLLY MAY

November 27. Bécs, Arena - 
THE PIETASTERS (US - ska)

November 27. Wroclaw (PL) - 
AS FRIENDS RUST (US - népszerû dallamos HC), STRIKE ANYWHERE (US - dallamos punk-HC reménység)

December 1. Zágráb, KSET - 
TIGHT BROS FROM WAY BACK (US - parázs garázs-rock), HITCH (B - belga noise-emo vérfrissítés)

December 3. Bécs, Chelsea - 
NEW END ORIGINAL (US - ex-TEXAS IS THE REASON, ONELINEDRAWING emo rock)

December 7. Bécs, Tüwi - 
LVMEN (CZ) 

December 12. Bécs, Tüwi - 
BAMBIX (NL - punk lányok)

December 21. Bécs, Arena - 
CANNIBAL CORPSE (US), KREATOR (D), NILE (US), MARDUK (N), KRISIUN 

Január 11. Bécs, EKH - 
OI POLLOI (UK - punk)

Január 26. Bécs, Flex - 
LAMB (UK)
 

*** KAPCSOLÓDÓ LINKEK ***

http://www.pleasureforever.com
http://www.subpop.com
http://www.extra.hu/popivan
http://www.victimsfamily.com
 

*********************************************
LEIRATKOZÁS: [email protected]
subject: (bármilyen anyázás)
body: (itt lehet folytatni)

 


 
Hosted by www.Geocities.ws

1