LEGÚJABB SZÁM | RÉGEBBI SZÁMOK
14. SZÁM  / 2001. szeptember 6.  / the poisoned well

AMI NINCS

- több vírus
- Mega Pub
- Grand Royal

Mindenekelott elnézést kérek mindenkitol, akiknek jutott a vírusból, többekkel jól oda-vissza fertoztük egymást, mire sikerült beszereznem a legfrissebb irtókat. Bár egyesek szerint a vírusok is az indie-kultúra részei, épp elég kellemetlenséget okoztak nekem az elmúlt héten, úgyhogy a jövoben sokkal szigorúbban fogom ellenorizni mind a bejövo, mind a kimeno üzeneteket.

Az utóbbi idoben több bizonytalanság, illetve változás is adódott koncertekkel kapcsolatban, ezek egyetlen okra vezethetok vissza: bezárni kényszerült a Mega Pub. Az ok az Anti-Lóvé Parádé alkalmából a klubban tartott rendor-punk, tömegverekedéssel egybekötött csúcstalálkozó, mely eseménynek érdekes mellékszereploi is akadtak hooligan bonehead-ek és helyi biztonsági orök személyében. Az egyes résztvevok szerepe ezidáig még nem egészen tisztázott, a rendezvény szervezojének részletes beszámolóját a linkek között olvashatják el az érdeklodok. A jövo heti BUSINESS koncert a Wig Wam-be került át, a többi esemény nagy része pedig a csepeli Freeportba.

Még egy érdekes hír: becsodölt a Grand Royal nem-egészen-független lemezkiadó, melyet a BEASTIE BOYS tagjai alapítottak jópár éve. Ok azért biztos nem halnak éhen, ahogy talán az AT THE DRIVE-IN sem, korábban is jól megvoltak nagy kiadó nélkül. Arról egyenlore nincs tudomásunk, hogy bizonyos zenekarokat megtart-e magának a kiadó felett atyáskodó multi. Hasonló eset történt az utóbbi idoben a Capricorn-nal is, igaz, ott a multi hajtott végre cost-reduction-t és jól megszüntette az alkiadót, de néhány "prosperáló" zenekart azért átvett (pl. CAKE). A többiek mehettek, amerre láttak, így járt többek között a BEULAH is. Szerencséjükre a régi capricornos csapat összehozott egy immár valóban független kiadót (Velocette), amely hajlandó a továbbiakban is támogatni a "nagykiadói" háttér nélkül maradt zenekarokat. Mint üzlet, sem lehet annyira rossz számukra: a BEULAH még a multi által biztosított magasabb költségvetésbol vehette fel utolsó albumát, ami most akár még szép hasznot is hozhat ... a Velocette-nek. Két "függo" kiadó megszunése persze még nem utal tendenciára, mégis szeretném remélni, hogy egyre nagyobb gondban vannak a nagy kiadók.
 

AMI VAN

Aki idáig eljutott az olvasásban, a nehezén már túl van, bár hátravan még néhány fárasztó LEMEZISMERTETO (TRANS MEGETTI, THE FAINT, GRADE, STRIKE ANYWHERE, RANDY, THE APPLESEED CAST) meg a sok KONCERT, jó böngészést. 
 

MI LESZ?

Kedden BUSINESS koncert, új helyen, a Wig Wam-ban (XI. Fehérvári út 202.). A BUSINESS talán nem szorul bemutatásra: még akkor kezdtek el punkzenét játszani (1980-ban), amikor nem volt ezer különféle címke a punkon belül, aztán néhány éve újra nagyon felkapódott, minden valamire való trendipunk a deszkáscipot bakancsra cseréli, nyitottabbak még a szegecselt övet is felfogathatják nadrágtartóval, elvégre virágozzék mind az ezer virág. Az est másik fellépoje a new york-i MURPHY'S LAW lesz, ok meg azóta vannak a pályán, mióta a Nagy Almában hardcore színtér született. Ahogy ez már megy arrafelé, a tagcseréket szinte lehetetlen nyomon követni, az új lemez állítólag jobb, mint bármelyik eddigi :), szóval majd elválik. A nyitózenekar a floridai SPITVALVES lesz, eléggé második vonalas ska-punk, de mivel errefelé a mufaj még mindig fehér holló élo fellépések szempontjából, adhatunk nekik egy esélyt.
 
 

LEMEZEK

TRANS MEGETTI - Fading Left To Completely On (Gern Blandsten Records)

Bevallom, bár olvastam áradozó kritikákat errol a zenekarról, azután kezdtek igazán érdekelni, miután a süssfelnap-beli SUNSHINE koncerten Kay-en is és a merch-guy-on is TRANS MEGETTI pólót láttam (hiába, jó bornak is...). Persze,  valószínuleg a saját pólóikat cserélték el a turné egyik közös állomásán, ahogy ez már lenni szokott azoknál a zenekaroknál, akik hosszabb útra sem boröndben viszik a cuccaikat. A tipp viszont nagyon bejött: egészen friss és eredeti poszt-punk muzsika a TM-é, a zene feszességét a sosem piheno basszusfutam adja (virtuózt is írhatnék, de azzal sokakat elriasztanék, pedig a TRANS MEGETTI azon kevés zenekarok egyike, amelyben a tagok magas szintu hangszeres tudása nem megy az élvezhetoség rovására), a dob ellenben zabolátlan, a gitár játékos és sokszínu, az ének rockosságára pedig rájátszik az "ócskamikrofon"-effekt. A bendzsóval tarkított Trick The Twitches egy egész marhacsordát hajt keresztül a hallgató fején, de még ez is csak a második helyezésre elegendo: az egyértelmu kedvenc a bájosan szenvedélyes és a zenekar nevének "latinos" hangulatát visszaadó Gina. *smartpunk

THE FAINT - Danse Macabre (Saddle Creek Records)<

Körülbelül azt muveli a THE FAINT a szintipoppal, mint amit az (INTERNATIONAL) NOISE CONSPIRACY tesz a rock'n'rollal: maradva a stílus keretei között, csak egészen halványan bukkantanak fel poszt-punk/poszt-hardcore nyomokat. A zenekar elso lemezén (Blank Wave Arcade) ezek a nyomok még érezhetobben voltak jelen, most viszont, ahogy a zenekar állítja, még inkább a klubokat célozták meg a hangzással (persze ettol még nem váltak a mainstream-média kedvenceivé, ellenben hetek óta tanyáznak a CMJ-n, az amerikai kollégiumi rádiók összesített "kívánságlistáján"). A "klubbarát" hangzás foleg annak köszönheto, hogy a szintetizátorok még inkább elotérbe kerülték, de azért a hagyományos hangszerek sem koptak ki teljesen: a dobos egy félig elektromos, félig akusztikus cuccon játszik, a Ballad Of A Paralyzed Citizen-be cselló is került, az új gitárost pedig egy death metal zenekarból csalták el (a metálból persze nem sok hallatszik, bár sajnos már a gitárból is csak alig valami és az is elég messze áll a punktól). Felbukkantak viszont sötétebb gépzenei színek, amelyek kello humorérzékkel fogadva egészen kellemesen hatnak. Összességében az album kevésbé izgalmas és kevésbé felforgató, mint az elozo volt, ennek ellenére még mindig sokkal eredetibb bárminél, ami mostanában elektronikus és pop. *smartpunk

GRADE - Headfirst Straight To Hell (Victory RRecords)

Egyszer a GRADE énekese azt nyilatkozta, hogy a hangja miatt sosem lesznek olyan sikeresek, mint a PROMISE RING, ami persze valószínuleg igaz is, azonban az sem kétséges, hogy egy azonos soron belül énekelni és kegyetlenül ordítani is tudó hang nagyobb skálán tudja kifejezni azokat a bizonyos érzelmeket. De inkább ne is nevezzük emo-nak, amit a GRADE csinál (pláne, hogy mostanában már lejárató jelzové kezd válni), az meg, hogy ezt keverik még metállal meg punkkal meg indierockkal, csupán egy ócska kiadói szlogen, de arra a legkevésbé sem jó, hogy valójában jellemezzük vele a zenekart. Hagyjuk is ezeket a kategóriákat: a GRADE az évek alatt egészen sajátos hangot talált meg. A Headfirst az eddigi legérettebb munkájuk, tele jobbnál jobb dalokkal (amennyit egy tucat divatos emo-zenekar egész pályafutása alatt nem fog írni), tele energiával (amennyit egy tucat kokemény grind-black-death-nu-stb. metalzenekar sem tudna összehozni). A dalok nagyjából az Under The Radar irányvonalát követik, valamivel több fémes elemmel (az In The Wake Of Poseidon-ba például egy egész ájronméden gitárszólót belepakoltak), az instrumentális(!) The Empress és az azt követo Twenty Moons a pszichedeliával kacérkodik, a 16 perces záró ambient(!) tétel pedig a borító fantasy-s atmoszférájához szolgál aláfestésül. A borítót amúgy az egyik legnagyobb amerikai szupermarket-lánc túl provokatívnak találta, ezért megtagadta az album forgalmazását, de várható az ügyben az Anyák Kanada Ellen mozgalom tiltakozása is :) *smartpunk

STRIKE ANYWHERE - Change Is A Sound (Jade Tree Records)

A Jade Tree-nek a KID DYNAMITE feloszlása óta nincs igazi hardcore-zenekara, nosza beszereztek egyet. Ahogy a KID DYNAMITE annak idején messze kitunt a mezonybol zseniális dalaival meg persze azokkal a derék kis tempóváltásokkal, úgy a STRIKE ANYWHERE is több, mint a tucat hardcore-zenekarok. A nagyszeru dalok alapján a GOOD RIDDANCE lehet támpont, energiában és lendületben viszont alaposan rávernek öregedo kollégáikra. Ha lehetne szavazni, amondó lennék, hogy a nyitó munkanélküli-himnusz, a You're Fired széttöredezett ritmusai adják az irányvonalat a jövore nézve, de mivel harcos punkokkal van dolgunk, valószínuleg kurvára nem érdekli oket a véleményem és végül is ez így van jól. *smartpunkispunk

RANDY - The Human Atom Bombs (Burning Heart/EEpitaph)

Mostanában nagyon kajálják a kapitalista Amerikában a vörös csomagolású svéd zenekarokat és amire kereslet van, abból kínálat is lesz egy kapitalista piacgazdaságban. Persze ok buknák be leginkább hon áhított szocializmus tervgazdálkodását: elvtársak, az (INTERNATIONAL) NOISE CONSPIRACY-vel már teljesült az ötéves terv, tessék elhelyezkedni a nehéziparban, ha nem tetszik, akkor meg irány a Gulág. A RANDY is svéd, enyhén szólva baloldali és állítólag Fat Mike kedvenc zenekara. A zene közepes színvonalú garázs-punk/rock'n'roll, de van néhány erosen RANCID-hatású dal is, köztük egy pol-beat RANCID-módon eloadva (Freedom Song). Mellesleg a Rockin' Pneumonia And The Punk Rock Flu kapcsán többen a zenekar volt kommunista titkosszolgálatokkal ápolt kapcsolataira gyanakszanak a refrénben felismerni vélt Jöjj Kedvesem c. Fonográf szerzemény Svédországba csempészésével kapcsolatban, erre vonatkozó közvetlen bizonyítékok azonban nem állnak rendelkezésünkre. *smartpunk

THE APPLESEED CAST - Low Level Owl Volume I (Deep Elm Records)

Egészen egyszeru formákból épül fel ez a csodálatos lemez, annyira finom és letisztult, hogy elhagynék minden fölösleges fejtegetést a zenekar eddig megtett útjáról meg a fejlodésük ívérol: egyszeruen nem hat az agyra ez a zene, sokkal inkább a szívre meg a lélekre, ezért persze okosságokat se lehet írni az albumról, pedig igyekszem, de egy pillanat múlva már megint az érzések-élmények térfelén találom magam, ahonnan már lehetetlen felhozni a labdát, meg magamat is, a csapattagok már rég az öltözoben vannak, én egyedül a gyepen, mert nagyon egyedül lehet maradni ezzel a lemezzel, a zöld is végtelenné tágul körülöttem, a horizonton felbukkan az óceán (Mare Vitalis?), aztán mind magasabbra emelkedünk, most már nem vagyok egyedül, ez biztos, a nyár már inkább osz, feltunik egy nemakarom-város is (View of a Burning City), de visszavágyom a kietlenbe, a magányba: fordítok még egyet a lemezen. *arp
 
 

KONCERTEK, RENDEZVÉNYEK

Szeptember 7. Sárvár, Nádasdy vár -
HERODISHONEST (FIN - crusty old school HC), REBOUND (FIN - crusty old school HC), WITH OPEN ARMS (H), BELIEF GIVES POWER (H)

Szeptember 7-8. Szeged, EKO Park (Újszeged, Fürj u. 92/b) - Rebels Music Fest 2 -
péntek 16:00 - ALVÁSZAVAR, CSORDA, SMAFU, INDEPENDENT VOICES (YU), LECSAPUNK, BRAIN DAMAGE (YU), CPG, SNOBS
szombat 16:00 - KESERU GILISZTA, PRESSING (YU), NOT NORMAL, 06-90, HÁTSÓ SZÁNDÉK, TRIBUTE TO JOEY RAMONE, HÉTKÖZNAPI CSALÓDÁSOK, ZELDA SWARTZ

Szeptember 7-8. Sárospatak, Bodrog-parti kemping - Amator rockfesztivál
ELEVEN HOLD + sok más fellépo

Szeptember 11. Bp., Wig Wam -
BUSINESS (UK - street punk legenda), MURPHY'S LAW (US - NYHC legenda), SPITVALVES (US - floridai ska-core)

Szeptember 16. Gödöllo, Trafó -
GOOD CLEAN FUN (US - vidám washingtoni straight edge), FALCONGATE (H), HOLD X TRUE (H), COUP DE GRACE (H)

Szeptember 28. Gödöllo, Trafó -
ENSIGN (US - old school királyság), NEWBORN (H - bemelegítés az Európa-turné elott)

Szeptember 28. Csepel, Freeport - "Two Steps Beyond" SKA Jamboree
BIG HAND (UK), FAST FOOD ORCHESTRA (CZ), POLEMIC (SK), CSIZMÁSKANDÚR (H), 17 (H), BOOGIE MAMA (H), COLUMBO KUTYÁJA (H)

Szeptember 30. Bp., Wig Wam - 
LEADFOOT (US - ex-CORROSION OF CONFORMITY rock), RAGING SLAB (US - rock)

Október 2. Bp. -
ENGINE DOWN (US - poszt-hc emo, Lovitt Records)

Október 5. Szentendre, Sandro's Pub - 
TRAGIC VISION (D - német emo), SEMMI KOMOLY (H), INSIDE FEARS (H - new school), BANKRUPT (H - punk rock)

Október 8. Bp. -
MILEMARKER (US - emo/poszt-hc/triphop(!), Jade Tree Records), THEMA ELEVEN (CZ - az egyik legjobb cseh zenekar!) 

Október 12. Bp., Ludas Rock Klub - 
ANNABARBI (H - ex-AMBER SMITH premier)

Október 21. v. 22. Bp. -
TRAGEDY (US - ex-HIS HERO IS GONE)

Október 22. Gödöllo, Trafó - Anarcho/Crust Punk Est
S.A.F. (NL), MIHOEN! (NL), SYNBIOS (E), E.M.S. (A), RADIKAL KUR (NL), HUMAN ERROR (H), JACK (H), DIN-ADDICT (H) 

Október 27. Csepel, Freeport - III. Erdos Péter Emlékfesztivál
ANTI-NOWHERE LEAGUE (UK), 88-as CSOPORT, KRETENS, AURÓRA CIRKÁLÓ, C.P.G, BANDANAS, BARANGÓ ÉS A CIÁN 

November 3. Bp. - 
LACK (DK - a "dán refused" újra pesten!)

November 9. Gödöllo, Trafó -
CATHARSIS (US - kísérletezo metalcore), NEWBORN (H - érzelmes new school), KEVÉS (H - gyori HC)

November 10. Sárvár, Nádasdy vár -
CATHARSIS (US), NEWBORN (H), KEVÉS (H)

November 16. Bp., Ludas Rock Klub -
ANNABARBI (H - ex-AMBER SMITH!)

November 24. Bp. - II. Közép-Európai Hardcore-Punk Jamboree
KONFLIKT (SK), DAVOVÁ PSYHÓZA (SK), ZEMEZLUC (CZ), ODPISANI (SL), SOCIAL FREE FACE (H)

December 2. Bp. - UNITY feszt
AGNOSTIC FRONT (US) + további fontos fellépok :) (meg nem erosítve: THE NERVE AGENTS, STRIFE)
 
 

TOVÁBBI VÁRHATÓ KONCERTEK ITTHON

- DARKEST HOUR (US - amerikai hardcore / európai metal ötvözet), DAWNCORE (H) - közös Európa-turné állomás!!!
 
 

KONCERTEK KÖZÉP-EURÓPÁBAN

Szeptember 14. Bécs, EKH -
THE LOCUST (US - san diego-i kaotikus new-wave/grind)

Szeptember 20. Zágráb, KSET - 
JELLO BIAFRA (US - az USA "legnépszerubb" politikusa)

Szeptember 21. Zágráb, KSET - 
COUCH (D - poszt-rock)

Szeptember 26. Bécs, Arena - Resistance Tour 2001
MAXIMUM PENALTY (US), BACKFIRE, BREAKDOWN

Szeptember 27. Bécs, Arena - Punk-O-Rama Tour
BOUNCING SOULS (US - epitaph-os pop-punk), GUTTERMOUTH (US - pop-punk legenda), MOUTHWASH (UK - skapunk), BOMBSHELL ROCKS

Szeptember 29. Bécs, Flex -
FOETUS (US - poszt-indusztriál mester)

Október 3. Bécs, Arena -
GOOD RIDDANCE (US - dallamos hardcore-punk), DEATH BY STEREO (US - elozenekarnak elmegy :))

Október 6. Bécs, EKH - Hardware Bash Fesztivál!
Y (D - powerviolence, Sound Pollution), LVMEEN (CZ - a cseh Neurosis), GRIEVANCE, WOJCZECH, YACOPSA (D - fastcore, Slap-A-Ham Records)

Október 7. Bécs, Arena - 
CELLOPHANE SUCKERS (D - a legjobb német garázsrock)

Október 8. Bécs, Gasometer -
BRIAN SETZER '68 COMEBACK SPECIAL (US - Brian ezúttal garázsrockban utazik)

Október 15. Bécs, Arena -
ELECTRIC FRANKENSTEIN (US - alkoholista garázsrock)

Október 16. Bécs, TBA -
RAH BRAS (US - noiserock orület)

Október 16. Bécs, Arena -
CITIZEN FISH (UK - legendás angol punkzenekar egy kis ska-val)

Október 20. Bécs, Libro Music Hall -
MANIC STREET PREACHERS (UK)

Október 20. Bécs, EKH -
TRAGEDY (US - ex-HIS HERO IS GONE!)

Október 31. Bécs, TüWi -
CREATION IS CRUCIFIXION (US - hackermetal), FALLEN INTO ASHES (H - budapesti metal-core)

November 2. Zágráb, KSET -
VICTIMS FAMILY (US - hiperaktív jazzcore)

November 17. Zágráb, KSET - 
PLEASURE FOREVER (US - a SLAVES új néven, változatlan stílusban)

November 17. Zágráb, Kset -
UNWOUND (US - noiserock legenda), SHINER (US - 90's poszt-punk), AINA (E - spanyol emo)

November 19. Zágráb - 
TARA JANE O'NEIL (US - ex-RODAN, RETSIN, THE SONORA PINE gitáros-énekesno szólóban)

November 24. Bécs, Sofiensale -
AIR (F - elektro-pop)

December 1. Zágráb, KSET - 
TIGHT BROS FROM WAY BACK (US - parázs garázs-rock), HITCH (B - belga noise-emo vérfrissítés)

TÉMÁBA VÁGÓ LINKEK:

A foszervezo beszámolója a Mega Pub-beli botrányról:
http://groups.yahoo.com/group/punkmaffia/message/48

Spirit Of The Streets Fesztivál-Turné (ez volna a BUSINESS-koncert hivatalos neve):
http://www.mad-tourbooking.de/spirit

Egy halott kiadó:
http://www.grandroyal.com

Az élok:
http://www.gernblandsten.com
http://www.saddle-creek.com
http://www.victoryrecords.com
http://www.jadetree.com
http://www.epitaph.com
http://www.deepelm.com

Zenekarok:
http://www.thefaint.com
http://www.grade.net
http://www.extra.hu/annabarbi
 
 

*********************************************
LEIRATKOZÁS: [email protected]
subject: (bármilyen anyázás)
body: (itt lehet folytatni)
 


 
Hosted by www.Geocities.ws

1