AMI
NINCS
- több
vírus
- Mega
Pub
- Grand
Royal
Mindenekelott
elnézést kérek mindenkitol, akiknek jutott a vírusból,
többekkel jól oda-vissza fertoztük egymást, mire
sikerült beszereznem a legfrissebb irtókat. Bár egyesek
szerint a vírusok is az indie-kultúra részei, épp
elég kellemetlenséget okoztak nekem az elmúlt héten,
úgyhogy a jövoben sokkal szigorúbban fogom ellenorizni
mind a bejövo, mind a kimeno üzeneteket.
Az utóbbi
idoben több bizonytalanság, illetve változás
is adódott koncertekkel kapcsolatban, ezek egyetlen okra vezethetok
vissza: bezárni kényszerült a Mega Pub. Az ok az Anti-Lóvé
Parádé alkalmából a klubban tartott rendor-punk,
tömegverekedéssel egybekötött csúcstalálkozó,
mely eseménynek érdekes mellékszereploi is akadtak
hooligan bonehead-ek és helyi biztonsági orök személyében.
Az egyes résztvevok szerepe ezidáig még nem egészen
tisztázott, a rendezvény szervezojének részletes
beszámolóját a linkek között olvashatják
el az érdeklodok. A jövo heti BUSINESS koncert a Wig Wam-be
került át, a többi esemény nagy része pedig
a csepeli Freeportba.
Még
egy érdekes hír: becsodölt a Grand Royal nem-egészen-független
lemezkiadó, melyet a BEASTIE BOYS tagjai alapítottak jópár
éve. Ok azért biztos nem halnak éhen, ahogy talán
az AT THE DRIVE-IN sem, korábban is jól megvoltak nagy kiadó
nélkül. Arról egyenlore nincs tudomásunk, hogy
bizonyos zenekarokat megtart-e magának a kiadó felett atyáskodó
multi. Hasonló eset történt az utóbbi idoben
a Capricorn-nal is, igaz, ott a multi hajtott végre cost-reduction-t
és jól megszüntette az alkiadót, de néhány
"prosperáló" zenekart azért átvett (pl. CAKE).
A többiek mehettek, amerre láttak, így járt többek
között a BEULAH is. Szerencséjükre a régi
capricornos csapat összehozott egy immár valóban független
kiadót (Velocette), amely hajlandó a továbbiakban
is támogatni a "nagykiadói" háttér nélkül
maradt zenekarokat. Mint üzlet, sem lehet annyira rossz számukra:
a BEULAH még a multi által biztosított magasabb költségvetésbol
vehette fel utolsó albumát, ami most akár még
szép hasznot is hozhat ... a Velocette-nek. Két "függo"
kiadó megszunése persze még nem utal tendenciára,
mégis szeretném remélni, hogy egyre nagyobb gondban
vannak a nagy kiadók.
AMI
VAN
Aki idáig
eljutott az olvasásban, a nehezén már túl van,
bár hátravan még néhány fárasztó
LEMEZISMERTETO (TRANS MEGETTI, THE FAINT, GRADE, STRIKE ANYWHERE, RANDY,
THE APPLESEED CAST) meg a sok KONCERT, jó böngészést.
MI
LESZ?
Kedden
BUSINESS koncert, új helyen, a Wig Wam-ban (XI. Fehérvári
út 202.). A BUSINESS talán nem szorul bemutatásra:
még akkor kezdtek el punkzenét játszani (1980-ban),
amikor nem volt ezer különféle címke a punkon belül,
aztán néhány éve újra nagyon felkapódott,
minden valamire való trendipunk a deszkáscipot bakancsra
cseréli, nyitottabbak még a szegecselt övet is felfogathatják
nadrágtartóval, elvégre virágozzék mind
az ezer virág. Az est másik fellépoje a new york-i
MURPHY'S LAW lesz, ok meg azóta vannak a pályán, mióta
a Nagy Almában hardcore színtér született. Ahogy
ez már megy arrafelé, a tagcseréket szinte lehetetlen
nyomon követni, az új lemez állítólag
jobb, mint bármelyik eddigi :), szóval majd elválik.
A nyitózenekar a floridai SPITVALVES lesz, eléggé
második vonalas ska-punk, de mivel errefelé a mufaj még
mindig fehér holló élo fellépések szempontjából,
adhatunk nekik egy esélyt.
LEMEZEK
TRANS
MEGETTI - Fading Left To Completely On (Gern Blandsten Records)
Bevallom,
bár olvastam áradozó kritikákat errol a zenekarról,
azután kezdtek igazán érdekelni, miután a süssfelnap-beli
SUNSHINE koncerten Kay-en is és a merch-guy-on is TRANS MEGETTI
pólót láttam (hiába, jó bornak is...).
Persze, valószínuleg a saját pólóikat
cserélték el a turné egyik közös állomásán,
ahogy ez már lenni szokott azoknál a zenekaroknál,
akik hosszabb útra sem boröndben viszik a cuccaikat. A tipp
viszont nagyon bejött: egészen friss és eredeti poszt-punk
muzsika a TM-é, a zene feszességét a sosem piheno
basszusfutam adja (virtuózt is írhatnék, de azzal
sokakat elriasztanék, pedig a TRANS MEGETTI azon kevés zenekarok
egyike, amelyben a tagok magas szintu hangszeres tudása nem megy
az élvezhetoség rovására), a dob ellenben zabolátlan,
a gitár játékos és sokszínu, az ének
rockosságára pedig rájátszik az "ócskamikrofon"-effekt.
A bendzsóval tarkított Trick The Twitches egy egész
marhacsordát hajt keresztül a hallgató fején,
de még ez is csak a második helyezésre elegendo: az
egyértelmu kedvenc a bájosan szenvedélyes és
a zenekar nevének "latinos" hangulatát visszaadó Gina.
*smartpunk
THE FAINT
- Danse Macabre (Saddle Creek Records)<
Körülbelül
azt muveli a THE FAINT a szintipoppal, mint amit az (INTERNATIONAL) NOISE
CONSPIRACY tesz a rock'n'rollal: maradva a stílus keretei között,
csak egészen halványan bukkantanak fel poszt-punk/poszt-hardcore
nyomokat. A zenekar elso lemezén (Blank Wave Arcade) ezek a nyomok
még érezhetobben voltak jelen, most viszont, ahogy a zenekar
állítja, még inkább a klubokat célozták
meg a hangzással (persze ettol még nem váltak a mainstream-média
kedvenceivé, ellenben hetek óta tanyáznak a CMJ-n,
az amerikai kollégiumi rádiók összesített
"kívánságlistáján"). A "klubbarát"
hangzás foleg annak köszönheto, hogy a szintetizátorok
még inkább elotérbe kerülték, de azért
a hagyományos hangszerek sem koptak ki teljesen: a dobos egy félig
elektromos, félig akusztikus cuccon játszik, a Ballad Of
A Paralyzed Citizen-be cselló is került, az új gitárost
pedig egy death metal zenekarból csalták el (a metálból
persze nem sok hallatszik, bár sajnos már a gitárból
is csak alig valami és az is elég messze áll a punktól).
Felbukkantak viszont sötétebb gépzenei színek,
amelyek kello humorérzékkel fogadva egészen kellemesen
hatnak. Összességében az album kevésbé
izgalmas és kevésbé felforgató, mint az elozo
volt, ennek ellenére még mindig sokkal eredetibb bárminél,
ami mostanában elektronikus és pop. *smartpunk
GRADE
- Headfirst Straight To Hell (Victory RRecords)
Egyszer
a GRADE énekese azt nyilatkozta, hogy a hangja miatt sosem lesznek
olyan sikeresek, mint a PROMISE RING, ami persze valószínuleg
igaz is, azonban az sem kétséges, hogy egy azonos soron belül
énekelni és kegyetlenül ordítani is tudó
hang nagyobb skálán tudja kifejezni azokat a bizonyos érzelmeket.
De inkább ne is nevezzük emo-nak, amit a GRADE csinál
(pláne, hogy mostanában már lejárató
jelzové kezd válni), az meg, hogy ezt keverik még
metállal meg punkkal meg indierockkal, csupán egy ócska
kiadói szlogen, de arra a legkevésbé sem jó,
hogy valójában jellemezzük vele a zenekart. Hagyjuk
is ezeket a kategóriákat: a GRADE az évek alatt egészen
sajátos hangot talált meg. A Headfirst az eddigi legérettebb
munkájuk, tele jobbnál jobb dalokkal (amennyit egy tucat
divatos emo-zenekar egész pályafutása alatt nem fog
írni), tele energiával (amennyit egy tucat kokemény
grind-black-death-nu-stb. metalzenekar sem tudna összehozni). A dalok
nagyjából az Under The Radar irányvonalát követik,
valamivel több fémes elemmel (az In The Wake Of Poseidon-ba
például egy egész ájronméden gitárszólót
belepakoltak), az instrumentális(!) The Empress és az azt
követo Twenty Moons a pszichedeliával kacérkodik, a
16 perces záró ambient(!) tétel pedig a borító
fantasy-s atmoszférájához szolgál aláfestésül.
A borítót amúgy az egyik legnagyobb amerikai szupermarket-lánc
túl provokatívnak találta, ezért megtagadta
az album forgalmazását, de várható az ügyben
az Anyák Kanada Ellen mozgalom tiltakozása is :) *smartpunk
STRIKE
ANYWHERE - Change Is A Sound (Jade Tree Records)
A Jade
Tree-nek a KID DYNAMITE feloszlása óta nincs igazi hardcore-zenekara,
nosza beszereztek egyet. Ahogy a KID DYNAMITE annak idején messze
kitunt a mezonybol zseniális dalaival meg persze azokkal a derék
kis tempóváltásokkal, úgy a STRIKE ANYWHERE
is több, mint a tucat hardcore-zenekarok. A nagyszeru dalok alapján
a GOOD RIDDANCE lehet támpont, energiában és lendületben
viszont alaposan rávernek öregedo kollégáikra.
Ha lehetne szavazni, amondó lennék, hogy a nyitó munkanélküli-himnusz,
a You're Fired széttöredezett ritmusai adják az irányvonalat
a jövore nézve, de mivel harcos punkokkal van dolgunk, valószínuleg
kurvára nem érdekli oket a véleményem és
végül is ez így van jól. *smartpunkispunk
RANDY
- The Human Atom Bombs (Burning Heart/EEpitaph)
Mostanában
nagyon kajálják a kapitalista Amerikában a vörös
csomagolású svéd zenekarokat és amire kereslet
van, abból kínálat is lesz egy kapitalista piacgazdaságban.
Persze ok buknák be leginkább hon áhított szocializmus
tervgazdálkodását: elvtársak, az (INTERNATIONAL)
NOISE CONSPIRACY-vel már teljesült az ötéves terv,
tessék elhelyezkedni a nehéziparban, ha nem tetszik, akkor
meg irány a Gulág. A RANDY is svéd, enyhén
szólva baloldali és állítólag Fat Mike
kedvenc zenekara. A zene közepes színvonalú garázs-punk/rock'n'roll,
de van néhány erosen RANCID-hatású dal is,
köztük egy pol-beat RANCID-módon eloadva (Freedom Song).
Mellesleg a Rockin' Pneumonia And The Punk Rock Flu kapcsán többen
a zenekar volt kommunista titkosszolgálatokkal ápolt kapcsolataira
gyanakszanak a refrénben felismerni vélt Jöjj Kedvesem
c. Fonográf szerzemény Svédországba csempészésével
kapcsolatban, erre vonatkozó közvetlen bizonyítékok
azonban nem állnak rendelkezésünkre. *smartpunk
THE APPLESEED
CAST - Low Level Owl Volume I (Deep Elm Records)
Egészen
egyszeru formákból épül fel ez a csodálatos
lemez, annyira finom és letisztult, hogy elhagynék minden
fölösleges fejtegetést a zenekar eddig megtett útjáról
meg a fejlodésük ívérol: egyszeruen nem hat az
agyra ez a zene, sokkal inkább a szívre meg a lélekre,
ezért persze okosságokat se lehet írni az albumról,
pedig igyekszem, de egy pillanat múlva már megint az érzések-élmények
térfelén találom magam, ahonnan már lehetetlen
felhozni a labdát, meg magamat is, a csapattagok már rég
az öltözoben vannak, én egyedül a gyepen, mert nagyon
egyedül lehet maradni ezzel a lemezzel, a zöld is végtelenné
tágul körülöttem, a horizonton felbukkan az óceán
(Mare Vitalis?), aztán mind magasabbra emelkedünk, most már
nem vagyok egyedül, ez biztos, a nyár már inkább
osz, feltunik egy nemakarom-város is (View of a Burning City), de
visszavágyom a kietlenbe, a magányba: fordítok még
egyet a lemezen. *arp
KONCERTEK,
RENDEZVÉNYEK
Szeptember
7. Sárvár, Nádasdy vár -
HERODISHONEST
(FIN - crusty old school HC), REBOUND (FIN - crusty old school HC), WITH
OPEN ARMS (H), BELIEF GIVES POWER (H)
Szeptember
7-8. Szeged, EKO Park (Újszeged, Fürj u. 92/b) - Rebels Music
Fest 2 -
péntek
16:00 - ALVÁSZAVAR, CSORDA, SMAFU, INDEPENDENT VOICES (YU), LECSAPUNK,
BRAIN DAMAGE (YU), CPG, SNOBS
szombat
16:00 - KESERU GILISZTA, PRESSING (YU), NOT NORMAL, 06-90, HÁTSÓ
SZÁNDÉK, TRIBUTE TO JOEY RAMONE, HÉTKÖZNAPI CSALÓDÁSOK,
ZELDA SWARTZ
Szeptember
7-8. Sárospatak, Bodrog-parti kemping - Amator rockfesztivál
ELEVEN
HOLD + sok más fellépo
Szeptember
11. Bp., Wig Wam -
BUSINESS
(UK - street punk legenda), MURPHY'S LAW (US - NYHC legenda), SPITVALVES
(US - floridai ska-core)
Szeptember
16. Gödöllo, Trafó -
GOOD
CLEAN FUN (US - vidám washingtoni straight edge), FALCONGATE (H),
HOLD X TRUE (H), COUP DE GRACE (H)
Szeptember
28. Gödöllo, Trafó -
ENSIGN
(US - old school királyság), NEWBORN (H - bemelegítés
az Európa-turné elott)
Szeptember
28. Csepel, Freeport - "Two Steps Beyond" SKA Jamboree
BIG HAND
(UK), FAST FOOD ORCHESTRA (CZ), POLEMIC (SK), CSIZMÁSKANDÚR
(H), 17 (H), BOOGIE MAMA (H), COLUMBO KUTYÁJA (H)
Szeptember
30. Bp., Wig Wam -
LEADFOOT
(US - ex-CORROSION OF CONFORMITY rock), RAGING SLAB (US - rock)
Október
2. Bp. -
ENGINE
DOWN (US - poszt-hc emo, Lovitt Records)
Október
5. Szentendre, Sandro's Pub -
TRAGIC
VISION (D - német emo), SEMMI KOMOLY (H), INSIDE FEARS (H - new
school), BANKRUPT (H - punk rock)
Október
8. Bp. -
MILEMARKER
(US - emo/poszt-hc/triphop(!), Jade Tree Records), THEMA ELEVEN (CZ - az
egyik legjobb cseh zenekar!)
Október
12. Bp., Ludas Rock Klub -
ANNABARBI
(H - ex-AMBER SMITH premier)
Október
21. v. 22. Bp. -
TRAGEDY
(US - ex-HIS HERO IS GONE)
Október
22. Gödöllo, Trafó - Anarcho/Crust Punk Est
S.A.F.
(NL), MIHOEN! (NL), SYNBIOS (E), E.M.S. (A), RADIKAL KUR (NL), HUMAN ERROR
(H), JACK (H), DIN-ADDICT (H)
Október
27. Csepel, Freeport - III. Erdos Péter Emlékfesztivál
ANTI-NOWHERE
LEAGUE (UK), 88-as CSOPORT, KRETENS, AURÓRA CIRKÁLÓ,
C.P.G, BANDANAS, BARANGÓ ÉS A CIÁN
November
3. Bp. -
LACK
(DK - a "dán refused" újra pesten!)
November
9. Gödöllo, Trafó -
CATHARSIS
(US - kísérletezo metalcore), NEWBORN (H - érzelmes
new school), KEVÉS (H - gyori HC)
November
10. Sárvár, Nádasdy vár -
CATHARSIS
(US), NEWBORN (H), KEVÉS (H)
November
16. Bp., Ludas Rock Klub -
ANNABARBI
(H - ex-AMBER SMITH!)
November
24. Bp. - II. Közép-Európai Hardcore-Punk Jamboree
KONFLIKT
(SK), DAVOVÁ PSYHÓZA (SK), ZEMEZLUC (CZ), ODPISANI (SL),
SOCIAL FREE FACE (H)
December
2. Bp. - UNITY feszt
AGNOSTIC
FRONT (US) + további fontos fellépok :) (meg nem erosítve:
THE NERVE AGENTS, STRIFE)
TOVÁBBI
VÁRHATÓ KONCERTEK ITTHON
- DARKEST
HOUR (US - amerikai hardcore / európai metal ötvözet),
DAWNCORE (H) - közös Európa-turné állomás!!!
KONCERTEK
KÖZÉP-EURÓPÁBAN
Szeptember
14. Bécs, EKH -
THE LOCUST
(US - san diego-i kaotikus new-wave/grind)
Szeptember
20. Zágráb, KSET -
JELLO
BIAFRA (US - az USA "legnépszerubb" politikusa)
Szeptember
21. Zágráb, KSET -
COUCH
(D - poszt-rock)
Szeptember
26. Bécs, Arena - Resistance Tour 2001
MAXIMUM
PENALTY (US), BACKFIRE, BREAKDOWN
Szeptember
27. Bécs, Arena - Punk-O-Rama Tour
BOUNCING
SOULS (US - epitaph-os pop-punk), GUTTERMOUTH (US - pop-punk legenda),
MOUTHWASH (UK - skapunk), BOMBSHELL ROCKS
Szeptember
29. Bécs, Flex -
FOETUS
(US - poszt-indusztriál mester)
Október
3. Bécs, Arena -
GOOD
RIDDANCE (US - dallamos hardcore-punk), DEATH BY STEREO (US - elozenekarnak
elmegy :))
Október
6. Bécs, EKH - Hardware Bash Fesztivál!
Y (D
- powerviolence, Sound Pollution), LVMEEN (CZ - a cseh Neurosis), GRIEVANCE,
WOJCZECH, YACOPSA (D - fastcore, Slap-A-Ham Records)
Október
7. Bécs, Arena -
CELLOPHANE
SUCKERS (D - a legjobb német garázsrock)
Október
8. Bécs, Gasometer -
BRIAN
SETZER '68 COMEBACK SPECIAL (US - Brian ezúttal garázsrockban
utazik)
Október
15. Bécs, Arena -
ELECTRIC
FRANKENSTEIN (US - alkoholista garázsrock)
Október
16. Bécs, TBA -
RAH BRAS
(US - noiserock orület)
Október
16. Bécs, Arena -
CITIZEN
FISH (UK - legendás angol punkzenekar egy kis ska-val)
Október
20. Bécs, Libro Music Hall -
MANIC
STREET PREACHERS (UK)
Október
20. Bécs, EKH -
TRAGEDY
(US - ex-HIS HERO IS GONE!)
Október
31. Bécs, TüWi -
CREATION
IS CRUCIFIXION (US - hackermetal), FALLEN INTO ASHES (H - budapesti metal-core)
November
2. Zágráb, KSET -
VICTIMS
FAMILY (US - hiperaktív jazzcore)
November
17. Zágráb, KSET -
PLEASURE
FOREVER (US - a SLAVES új néven, változatlan stílusban)
November
17. Zágráb, Kset -
UNWOUND
(US - noiserock legenda), SHINER (US - 90's poszt-punk), AINA (E - spanyol
emo)
November
19. Zágráb -
TARA
JANE O'NEIL (US - ex-RODAN, RETSIN, THE SONORA PINE gitáros-énekesno
szólóban)
November
24. Bécs, Sofiensale -
AIR (F
- elektro-pop)
December
1. Zágráb, KSET -
TIGHT
BROS FROM WAY BACK (US - parázs garázs-rock), HITCH (B -
belga noise-emo vérfrissítés)
TÉMÁBA
VÁGÓ LINKEK:
A foszervezo
beszámolója a Mega Pub-beli botrányról:
http://groups.yahoo.com/group/punkmaffia/message/48
Spirit
Of The Streets Fesztivál-Turné (ez volna a BUSINESS-koncert
hivatalos neve):
http://www.mad-tourbooking.de/spirit
Egy halott
kiadó:
http://www.grandroyal.com
Az élok:
http://www.gernblandsten.com
http://www.saddle-creek.com
http://www.victoryrecords.com
http://www.jadetree.com
http://www.epitaph.com
http://www.deepelm.com
Zenekarok:
http://www.thefaint.com
http://www.grade.net
http://www.extra.hu/annabarbi
*********************************************
LEIRATKOZÁS:
[email protected]
subject:
(bármilyen anyázás)
body:
(itt lehet folytatni)
|