Sziasztok,
a hírlevelet
a SÁRVÁRI FESZTIVÁL rövid és szubjektív
beszámolójával
kezdjük,
az AJÁNLÓban 3(!) e heti buliról is írunk,
érdemes
tanulmányozni
az itthoni és a bécsi KONCERTEK folyamatosan bõvülõ
és
módosuló
listáját, az új LEMEZEK közül pedig a héten
a
WEEZER
és a SAVES THE DAY új albumáról olvashattok
(utóbbiért elõre is
bocs!),
valamint egy egészen rendhagyó HOLY
MOLAR
kislemezrõl. A hírlevél végén összegyûjtöttünk
néhány ide
kapcsolódó
linket azoknak, akik a munkahelyükrõl interneteznek
:)
További
jó nyaralást,
azújszerk.
MI VOLT?
Sárvári
fesztivál, július 7-8.
Igyekszem
elkerülni bármiféle objektivitásnak még
a látszatát is, a
fesztivált
a magam részérõl élveztem, néhány
koncertet
kihagytam
és egyes koncerteket kimondottan rossznak találtam. Ezekrõl
nem tudok,
illetve nem akarok írni. Amirõl írok, azon ott
voltam
és valamiért még tetszett is.
Nem tudom
megbecsülni, hányan voltunk, talán 150-200 ember megfordult
a
várudvarban
a két nap alatt. Családias hangulat
uralkodott,
voltak sátrak, sör, helyi lányok és várlátogató
turisták, de
sajnos
nem volt kaja (se vegan, se egyéb) és a tisztálkodási
lehetõségek
is elég korlátozottak voltak.
A fesztivál
legnagyobb meglepetését a francia BURN HOLLYWOOD BURN
okozta,
a demójukról hallottam néhány számot
a
koncert
elõtt, ami alapján elég átlagos metalcore-ra
számítottam (kb.
DAMNATION
A.D.), de ezek a pofátlanul fiatal srácok élõben
mindezt
olyan lendülettel és energiával adták elõ,
ami könnyen überelte
még
a ZEGOTA-t is. Az énekes nem kímélte magát
(sem a
közönséget),
sorozatosan elvágódott, a színpadról bukfencezett
a vár
kövezetére,
saját testi erejével késztette mozgásra a
közönséget
(szerencsére gyenge fizikuma megvédte az atrocitásoktól).
Szép
lassan a zenekar többi tagja is feloldódott a
zajáradatban,
hol egyik, hol másik gitáros dobta el magát a színpadon,
a
dobcucc
majdnem ledõlt a dobogóról a nagy lendületben
és
a hosszabbítóra ömlött ásványvíz
kis híján zárlatot okozott. A
közönség
meglepõen visszafogottan fogadta a színpadi akciót,
bár
ez inkább
a letaglózottságnak, mintsem a közönynek volt köszönhetõ.
Az utánuk
következõ belga BROKEN PROMISES esetében már
inkább a metál
felé
billent a mérleg: a szokásos Good Life-os
hangzás
borús, "szimfónikus" metálra emlékeztetõ
gitárhangzásokkal
egészült
ki, nekem legalábbis az egykori
TIAMAT-ot
juttatták eszembe a hangszeres részek. A dalokat lírai
részek
kötötték
össze, az egész produkció összességében
nagyon
profi volt, bár kevésbé átütõ,
mint a BURN HOLLYWOOD BURN
szereplése.
A második
nap meglepetése a budapesti EMBERS koncertje volt, õk is
metállal
operálnak, de intenzitásuk messze túltesz a többi
hasonló
hazai próbálkozáson. A NEWBORN egy francia fesztivál
és egy kis
wiesen-i
kitérõ után elég fáradtan érkezett
meg
Sárvárra,
de a fellépésükön ez alig látszott, a nap
során õk mozgatták
át
leginkább a vár pincéjének közönségét
(az esõre hajló idõ
miatt
vasárnap a pincében zajlottak a koncertek). Az olasz INERDZIA
koncertje
délután még kérdéses volt, mivel dobosuk
sportbalesetet
szenvedett a foci során, de aztán valahogy mégis
összerakhatták
a helyi kórházban, mert becsülettel végignyomta
a
bulit
az addigra már szemmel láthatóan fáradt közönség
elõtt, akiket a
pörgõs
oi!-zene sem tudott igazán föléleszteni.
Reméljük
lesz folytatás jövõre, az egészen eredeti helyszín
egy nagyobb
szabású
fesztivált is elbírna még, bár úgy tûnik,
továbbra
is kevesen
vannak azok, akik egy kis utazást is hajlandók vállalni
egy
ilyen
buliért.
AJÁNLÓ
KEDD július
17. Budapest, Jailhouse (IX. Tûzoltó utca)
Az este
a holland DRIVEN-é lesz, bemutatkozó lemezük a Good
Life-nál
jelent
meg, ami sokat elárul a hangzásukról, új
lemezüket
pedig a CATHARSIS kiadója, az amerikai Crimeth Inc. gondozza.
A zenekar
jelenlegi Európa-turnéjával, melynek alcíme
CrimethInc.
Experiment in European Euphoria, érdekes kísérletre
vállalkozott:
fellépéseikre más mûfajú zenekarok, nem
zenei
elõadók
(költõk, színtársulatok, politikai aktivisták
stb.), illetve a
közönség
aktív bevonását tervezték. A pesti koncert
mentes lesz
az efféle
extráktól, a zenekar nyitott hozzáállása
azonban mindenki
számára
vonzó lehet.
Az elõzenekar
a hasonló stílusú és nem kevésbé
elszánt FALLEN INTO ASHES
lesz
(természetesen õk is hírlevelünk olvasói!
:))
CSÜTÖRTÖK
július 19. Budapest, Süss Fel Nap (V. Honvéd utca)
Ennek
a koncertnek a pénztárca sem szabhat határt, ha valami
igazán
marketinges
szöveget akarnék írni, akkor azt állítanám,
hogy
ez a
koncert lesz a DAWNCORE Entertainment For The Rest címû, a
német
Join
The Team Player Records jóvoltából egész
Európában
megjelenõ régi-új cd-ep-jének budapesti premierje.
Elõttük egy
új
csapat mutatkozik be (SUN WORKSHOP, ha jól
emlékszem
a nevükre), utánuk pedig a SUPERBUTT játszik. A Süssben
megszokott
hangerõ felerészben már garantálja a sikert,
úgyhogy
igazán nem kell sok hozzá, hogy egy jó hangulatú
bulinak nézzünk
elébe.
SZOMBAT
július 21. Budapest, Süss Fel Nap (V. Honvéd utca)
Ismét
veszélyben a Süsü, nem is merek arra gondolni, mi marad
a klubból,
ha a
szombati zenekarok úgy igazán befûtenek. A
német
HIGHSCORE minõségi old-school hardcore-t játszik a
MINOR THREAT
nyomdokain,
míg a holland BETERCORE az
old-school-t
már iszonyatos sebességre pörgeti föl, ráadásul
valami
egészen
hisztérikus énekkel párosítja. A szintén
holland OLHO
DE GATO
is hasonló stílusban és tempóban utazik, a
budapesti HUMAN ERROR
pedig
még extrémebb crust/grind stílusban nyitja
az estét
fél 8 magasságában. A beugró baráti
800 Ft lesz.
KONCERTEK
Július
17. Bp., Jailhouse -
DRIVEN
(NL-US - új Crimeth Inc.-es (ex-GoodLife) metalcore) + FALLEN
INTO
ASHES (Bp.)
Július
19. Bp., Süss Fel Nap - INGYENES!
SUPERBUTT
(nu-metal :)), DAWNCORE (bp metalcore), SUN WORKSHOP
(bemutatkozó
koncert!)
Július
21. 19:30 Bp., Süss Fel Nap -
HIGHSCORE
(D - old school királyok), BETERCORE (NL - fastcore a CHARLES
BRONSON
stílusában), OLHO DE GATO (NL -
fastcore),
HUMAN ERROR (Bp. - crust/grind)
Július
24. Gödöllõ, Trafó -
FORCE
OF CHANGE (D - old school hc), BURNING INSIDE (H - BPHC legenda)
Augusztus
1. 21:30 Bp., P**** Sziget, W***** Színpad -
SUNSHINE
(CZ - zajos cseh new-wave/poszt-hc, újra Pesten!)
Augusztus
3. Bp., P**** Sziget, M**** H***** Színpad -
IGNITE
(US - magyar HC Kaliforniából :)), POWERHOUSE (US - dögös
punk-HC
a MADBALL
modorában), SOCIAL FREE FACE (H
- Savaria
HC), DAWNCORE (H - a tavalyi év egyik legjobb szigetes
koncertjét
adták!!), BURNING INSIDE (H - bp-i HC legenda)
Augusztus
7. Bp., P**** Sziget, Nagyszínpad -
ASH (UK
- pop-punk), PLACEBO (UK)>
Augusztus
30. Szeged
Augusztus
31. Bp., Süss Fel Nap -
STRENGTH
APPROACH (IT), FRATELLANZA (IT)
Szeptember
11. Bp., Mega Pub -
BUSINESS
(UK - street legenda), ? BLOOD FOR BLOOD ? (US - agresszív
bostoni
bunkócore, de a kiadójuk szerint nem is
vesznek
részt ezen a turnén), MURPHY'S LAW (US - NYHC legenda),
ANTI-FLAG
(US - politikus poppunk), TIGER ARMY (US -
punk)
Szeptember
16.(!!!) Gödöllõ, Trafó -
GOOD
CLEAN FUN (US - vidám washingtoni straight edge)
TOVÁBBI
VÁRHATÓ KONCERTEK ITTHON:
- CATHARSIS
(US - kísérletezõ metalcore), NEWBORN - 3 állomás
(Gödöllõ,
Sárvár,
Debrecen)!!!
- TRAGEDY
(US - ex-HIS HERO IS GONE)
- MILEMARKER
(US - emo/poszt-hc/triphop(!), Jade Tree Records)
- ENGINE
DOWN (US - poszt-hc, Lovitt Records)
KONCERTEK
KÖZÉP-EURÓPÁBAN
Július
14. Bécs, Shelter -
U.S.
BOMBS (US - a legjobb punkrock egy önveszélyes ex-gördeszkás
énekessel),
ROTTEN ROOTERS, MALTSCHICKS
MOLODOI
Augusztus
31. Bécs, Arena - Fesztivál!
MAN OR
ASTRO-MAN? (VILÁGÛR, ill. US - 22. századi surf-garage-punk),
LAGWAGON
(US - fatwreck-es pop- punk), SNAPCASE
(US -
talán a legnépszerûbb hardcore-zenekar), MAD CADDIES
(US -
ska-swing-punk
királyok)
Szeptember
14. Bécs -
THE LOCUST
(US - san diego-i kaotikus new-wave/grind)
Szeptember
27. Bécs, Arena -
BOUNCING
SOULS (US - epitaph-os pop-punk), GUTTERMOUTH (US - pop-punk
legenda),
BOMBSHELL ROCKS, MOUTHWASH
Szeptember
29. Bécs, Flex -
FOETUS
(US - poszt-indusztriál mester)
Október
3. Bécs, Arena -
GOOD
RIDDANCE (US - dallamos hardcore-punk), DEATH BY STEREO (US -
elõzenekarnak
elmegy :))
Október
6. Bécs - Hardware Bash - Fesztivál!
Y (D
- powerviolence, Sound Pollution!), LVMMEN (CZ - a cseh Neurosis),
GRIEVANCE,
WOJCZECH, YACØPSÆ
Október
7. Bécs, Libro Music Hall -
BRIAN
SETZER '68 COMEBACK SPECIAL (US - Brian ezúttal garázsrockban
utazik)
Október
15. Bécs, Arena -
ELECTRIC
FRANKENSTEIN (US - alkoholista garázsrock)
Október
16. Bécs, Arena -
CITIZEN
FISH (UK - legendás angol punkzenekar egy kis ska-val)
Október
20. Bécs -
TRAGEDY
(US - ex-HIS HERO IS GONE!)
Október
31. Bécs, TüWi -
CREATION
IS CRUCIFIXION (US - hackermetal), FALLEN INTO ASHES (H -
budapesti
metal-core)
LEMEZEK
WEEZER
- The Green Album (G***** Records)
Annak
ellenére, hogy zöld, közel sem éretlen. Sõt,
talán eddig a
"legweezeresebb"
album. A "kék" (1994) és a Pinkerton (1996)
után
a fiúknak sikerült olyat alkotniuk, amit 46x-i hallgatás
után sem
sikerült
megunjak. (Bevallom, a kéken még voltak nóták,
amelyeket
elõszeretettel szkippeltem.) Az új album számai, amelyek
nemigen
hosszabbak 3 percnél, nem késztetnek ilyesmire.
Mind
a Hash Pipe néhol vinnyogós énekkel gazdagított
pörgése, az Island
In The
Sun nyugodtan egyszerû tökéletessége, a Crab
dallamossága,
egyaránt hiteles. Hiányoltam azonban a kék albumon
lévõ
Only
In Dreams-hez, és a Say It Ain't So-hoz hasonló,
depresszív,
de extázisba hozó alkotásokat.
Eleinte
keveselltem az album 28 percét is, de rájöttem, ez a
maximalisták
minimalizmusa.
Eltérõ
véleménnyel volt azonban magyar zenetévénk
egy kiemelkedõen
intelligens
egyede (Dorka volt az, a drága), aki a Hash Pipe
klipje
után: "Én nem tom kit gyõzött meg ez a klip,
hogy az
amerikaiaknak
igaza van, és a =w=t imádni kell?! (idétlen fintort
vág)
De
talán
a szumósok a klipben elszórakoztattak titeket is." (cosmo-s
mosollyal
búcsúzik) ezt teszem én is. *bévé
SAVES
THE DAY - Stay What You Are (Vagrant Records)
Ha korábban
volt is egy szikrányi fantázia ebben a meglehetõsen
átlagos
gitárpopzenekarban,
mára az is kiveszett belõlük.
Legfrissebb
albumuk a leggusztustalanabb amerikai rádiórock és
a
leggusztustalanabb
britpop-boyband-ek termékeinek elegye. Az
énekes
a korábbinál még vékonyabb hangon nyavalyog,
a zene annyira
rágógumi,
hogy jó eséllyel láthatjuk visszont a következõ
amerikai
gimis vígjátékban, ahol a srác életének
legnagyobb kalandja,
hogy
kipróbálja a füvet, a lány meg már majdnem
leszbikus
lesz,
de inkább mégis összejönnek a sráccal a
film végén és amikor a
betûk
mennek, pont ez a szar fog szólni dolbi sztereóban
(vagy
valamelyik másik a sok közül, de úgysem fogjuk
tudni
megkülönböztetni).
*smartpunk
HOLY MOLAR
- Live At The San Diego Metropolitan Coorrectional Center 7"
(Three
One G Records)
A történet
úgy szól, hogy ez az alkalmi formáció (amely
áll a SWING
KIDS,
az ANTIOCH ARROW, a CHARLES BRONSON, a GET
HUSTLE,
a THE LOCUST és még egy csomó más zenekar egykori
és jelenlegi
tagjaiból)
eddigi egyetlen koncertjét a san diego-i
javítóintézetben
játszotta szilveszerterkor, aminek a vége teljes káosz
és
lázadás lett. Ezt persze nem fontos elhinni, sõt!
A
folyamatos
háttérzajok önmagukért beszélnek... A
zene viszont valóban
felforgató,
az egész projekt mögött hallhatóan a LOCUST
áll,
végigvezetve minket a san diego-i avantgard noise-rock
törzsfejlõdésén.
Természetesen nem hiányoznak az idétlen
szintetizátorok
sem, ráadásul egy derék nõszemély énekel,
persze csak
amolyan
BRONSONos módon ;). Kiváló! *smartpunk
TÉMÁBA
VÁGÓ LINKEK:
http://www.burnhollywoodburn.fr.fm
http://crimethinc.com/tours.html
http://www.tar.hu/fallenintoashes
http://www.dawncore.com
http://www.jointheteamplayer.com
http://www.weezer.com
http://www.thelocust.com
*********************************************
LEIRATKOZÁS:
[email protected]
subject:
(bármilyen anyázás)
body:
(itt lehet folytatni)
|