LEGÚJABB SZÁM | RÉGEBBI SZÁMOK
7. SZÁM  / 2001. július 9.  / shoot the messenger

Hello,

Íme a hírlevél elsõ garantáltan uborkaszezon száma, a jövõ héten az
önszervezõdésé a jövõ, hiszen csak egy kiemelt programot nem tudunk
ajánlani.  Azért a nyári dátumokat érdemes böngészni, meg élére állítani
a forintokat a koncertidény elején kezdõdõ bécsi indie-dömpingre.
Gratulálunk a listánkhoz elsõk között csatlakozott Middlewavenek a
Wanted tehetségkutatón szerzett elsõ helyéhez (lásd a közösségi hírek
között).  A lemezismertetõkben a brit indies hangzású svéd Last Days of April és
az amerikai indie-folkos hangzású Elf Power szerepel.
Mindenki elnézését kérjük a technikai hibáért, amiért üres hírlevelek
mentek ki reggel.  Shoot the messenger, ahogy a Catatonia énekli.  Ránk
gondoltak.

HETI ESEMÉNYEK

Július 9. hétfõ - Budapest, Mega Pub - XIV. Erzsébet királnyné - Öv utca
sarok.

Ismét egy hétfõ, amikor érdemes lenézni a Mega Pubba! Az este fõ
attrakciója az olasz INERDZIA lesz, ízig-vérig olasz
temperamentum street-punkba oltva. Egy kemény kis csaj énekel, naná,
hogy olaszul, és garantáltan padlóra küld mindenkit,
aki nem balról közelíti az oi!-t :) Hasonló stílusban melegít be a
"buglói" BÖILER, csupa lemezboltokból ismerõs arc, majd
meglátjátok :) Elõttük a HÁTSÓ SZÁNDÉK nyomul feszes punk-rockkal, az
estét pedig a HUMAN ERROR nyitja kb. 8 óra
magasságában, õk Budapest legbetegebb hangzású crust/grind zenekara (ha
van még ilyen rajtuk kívül egyáltalán), de persze õk is ízig-vérig
punkok.
 

NYÁRON MAGYARORSZÁGON

július 17. Budapest - Driven (US) - új Crimeth Inc.-es (ex-GoodLife)
metalcore + vendég

július 21, szombat, Süss fel Nap, BP, Honvéd utca 5. Highscore (D, old
school királyok), Betercore (NL Fastcore/Charles Bronon Style) Olho de
Gato (NL betercore), Human Error (Crust/Grind Madness)  !!!PONTOS KEZDES
19.30 !!!
Belépõ 800 forint info: [email protected]

július 24. Trafó, Gödöllõ - Force Of Change (német old school hc)

szeptember 11. Budapest, Mega Pub - Business (UK) - street legenda,
Blood For Blood (US) - agresszív hc, Anti-Flag (US) - politikus poppunk,
Tiger Army

szeptember 15. Good Clean Fun (US) straight edge vidáman

KÖZÖSSÉGI ESEMÉNYEK

(PUZZLE, FABULON UK), péntek, Sajnos a Puzzle elejérõl lemaradtam, mert
a Rézmálba vezetõ
út hosszúnak és meredeknek bizonyult. Meglepõ volt, hogy milyen kevesen
jöttek el, s az a kevéske közönség is csak
üldögélt a színpaddal szemben, vagy a bárnál szopogatták söreiket, míg a
fiúk (és az új basszeros lány!!!)
keményebbnél keményebb rock számokat nyomtak. Lehet, hogy ez a
passzivitás a magyar közönség jellegzetessége? Az ének
egy kicsit rosszul szólt már a Puzzle alatt is, amennyire ezt a
nem-zeneértõ füleim súgták, de a Fabulon alatt ez még
jobban érezhetõvé vált. Nem tudom, hogy ez a rossz technikának, vagy a
hely akusztikájának tudható be (a
Rézmal egy nagyon pici hely, de Ligeti Gyuri hangja még így is átütõ
volt. Füstösen rekedtes, erõteljesen karakteres,
amolyan "na, most leveszem a nõket a lábukról"-féle. Pörögtek a saját és
feldolgozás számokegymás után rövidebb
szünetekkel és a Puzzle-ra jellemzõ dobszerelésekkel. Persze az új
basszusgitáros lányzó bemutatása sem
maradhatott el. Jól mutat egy lány a szinpadon, pláne, hogy egy rock
zenekarról van szó, bár szerintem
erõsíti a Puzzle szedett-vedett megjelenését.

Tulajdonképpen érzéseim a Puzzle-lel kapcsolatban ambivalensek. Egyrészt
kedvelem õket, mert lendületesek és
nem ismerek rajtuk kívül olyan átütõ és energikus magyar rock bandát,
akik ilyen jó elõadók lennének. Másrészt a
saját számaikból hiányzik a jelleg, az egyéniség. Mikor hallgatom õket,
mindig ott motoszkál a fejemben valamilyen
külföldi párhuzam: "Ez nem egy Primal Scream dallam?" vagy "Erre akár az
Acquiesce-t is lehetne énekelni". Lehet,
hogy ha csak feldolgozásokat játszanának, akkor õszintébbnek tûnnének,
de így egy kicsit mindig becsapva
érzem magam a koncertjeik után. Igy esett ez most is. Bár nem bánom,
hogy ott voltam a koncerjükön, de szerény Cd-
gyûjteményem biztos nem fogom a jövõben megjelenõ anyagukkal bõvíteni.

Rövid átszerelés után a Fabulon csapott a húrokba. Valahogy nagyobb
közönséget vonzottak (vagy az angolok és amerikaiak
a Puzzle alatt a kerthelységben döntötték magukba a napi néhány liter
söradagjukat?). A három tagból álló Fabulon UK
szintén nagyon lendületes zenekar, és sokkal jobban játszanak élõben,
mint a hanghordozón, amit volt szerencsém
egyszer-kétszer meghallgatni. A koncert igazi (egyéniséggel töltött!)
angolosan poppos hangulatot teremtett egy
pillanat alatt (az angolajkú közönség valahogy sokkal inkább vevõk a
bulira). Két ingyen Fabulon lemez is elkelt,
bár a szégyenlõsebb hallgatoságnak ideje sem volt bátorságát összeszedve
a CD elnyerésére feltett kérdésre
válaszolni, most ebben is az angolok (amerikaiak?) voltak a gyorsabbak.
Bár akinek bejött a koncert, akár vásárolhattak
Fabulon lemezt a koncert után. De milyen is volt az az "angolosan poppos
hangulat"? Fabulonék le sem tagadhatják hazájuk zenei hatását, leginkább
a Blur-t idézik, azt is a Parklife-os idõszakából. A dalok kellemesen
szólnak, az ének vicces és
nem hagyja a közönséget lankadni. A "zúzósabb" (amennyire ezt a pop
kategória megengedi) számok ugyanúgy jelen
voltak, mint a kicsit lassabb, érzelmesebb dalok. A közönség nagy
részét, ahogy emgem is magával ragadott a
Fabulon egyénisége.
*st

(MEZÕTÚR) hétvége, Az idei Wanted mezõtúri fesztivál tehetségkutató
versenyén meglepõ módon nem a metallista zenekarok voltak többségben,
úgyhogy nem volt könnyû. Végül is a békéscsabai Middlewave zenekar
nyert: angol pop csatázik az seattle-i rockkal, mindezt Paul Draper
énekstílusában. Második helyezést elért Angertea (asszem szegedi)
fiatalos lendületével (20 évesek még csak) és egy Tool feldolgozással
nyerte el tetszésünket, míg harmadik lett a budapesti Domina Massive,
két gitár + egy kütyü, nagyjából Apollo 440.  Versenyen kívül
felfedezésre került még a békéscsabai Rag Doll, akik ilyen Charlatans,
Primal Scream, Ocean Color Scene hatásokkal és feldolgozásokkal
nyomulnak, élen egy testvérpárral. :o)

A Middlewave a sziget elsõ napján játszik a Bahia színpadon, a Galapagos
elõtt, 7 órától, míg a Rag Doll a sziget utsó napján, szintén Bahia
színpad. Utóbbi zenekar fellép még a Hegyalja fesztiválon, Efotton és a
Kottán is. *kbe

LEMEZEK
 

LAST DAYS OF APRIL - Angel Youth (Bad Taste / Deep Elm)

Elég szomorú, hogy egy ilyen nagyszerû svéd zenekart egy amerikai kiadón
keresztül kell megismernem, de az Emo Diaries
válogatáslemezeirõl híres Deep Elm Records valószínûleg sokkal több
pénzt tudott promócióra fordítani, mint a kis svéd Bad Taste, akik ezt a
kitûnõ albumot eredetileg megjelentették. A LAST DAYS OF APRIL jó
arányérzékkel találja el a középutat az amerikai és a brit indierock
között, a dalok leginkább a GET UP KIDS és a PROMISE RING világát
idézik, a hangzás és a hangszerelés (vonósok, billentûs hangszerek)
viszont kimondottan brit hagyományokon alapulnak. Az atmoszférikus,
lebegõ hangzás, amelyet mindig épp a megfelelõ pillanatban színesítenek
a vonósok, még fokozottabb érzelmi töltetet ad ennek a szép és pozitív
zenének. A lendületesebb dalok (legjobbak az Aspirins and Alcohol, a
Will The Violins Be Playing és a Glowing Me Choking You) egybõl magával
ragadják a hallgatót, míg a lassabb szerzemények, mint a The Days I
Recall Being Wonderful vagy a csodálatos Make Friends With Time több
elmélyülést igényelnek. A friss, eredeti hangzás és a kedves akcentus
alapján borítékolni lehet az amerikai sikert, épp ideje hát, hogy a
hazai indie közönség is megismerje ezt a nem is olyan távoli zenekart.
*smartpunk
 

ELF POWER - Winter Is Coming (Sugar Free Records))

A cím szerencsére még a tavalyi télre utal, ez a lemez is a múlt évben
jelent meg, de mivel valószínûleg elenyészõ itthon a száma
azoknak, akik ismerik ezt a kiváló zenekart, merészelek írni róla ebben
a nyári pangásban.
Folkos amerikai indierock-kal van dolgunk, kevésbé forradalmi, viszont
legalább annyira hatásos, mint a NEUTRAL MILK HOTEL, a hangszer-arzenál
és rendhagyó alkalmazásuk, a sok mesteri disszonancia és a
pszichedelikus hangulatok pedig a MERCURY REV-hez állnak legközelebb. Az
album hihetetlen játékossága garantáltan rabul ejt minden hallgatót,
akinek elege van már a rengeteg zenei (többek között indierock)
klisébõl.  A dalok közül lehetetlen kiemelni a legjobbakat, az album
végig egyenletesen magas színvonalú, hangzásánál fogva egyedül a záró,
közel 10 perces noise-pop mestermû, a The Albatross "lóg ki" a sorból, a
masszív gitárzaj mély és katartikus zárást ad ennek a nagyszerû
albumnak. *smartpunk
 

TOVÁBBI VÁRHATÓ KONCERTEK ITTHON:

- CATHARSIS (US - kísérletezõ metal-core), NEWBORN - 3 állomás!!!
- TRAGEDY (US - ex-HIS HERO IS GONE)
- MILEMARKER (US - emo/poszt-hc/triphop(!), Jade Tree Records)
- ENGINE DOWN (US - poszt-hc, Lovitt Records)

CÉLUNK

Továbbra is a közösség informálása és szervezése.  Szeretnénk egy indie
portált indítani és koncerteket, bulikat szervezni.  Úgy segíthettek, ha

a) megválaszoljátok a heti közvéleménykutatási kérdésünket b) részt
vesztek az információk terjesztésében, ami hetente egy word dokumentum
kiprintelését és közintézményben, pl. iskola való kifüggesztését
jelenti, a dokumentumot külön körlevélben küldjük annak, aki jelzi, hogy

küldhetjük c) lemezkritikákat, koncertbeszámolókat, infókat küldtök d)
részt vesztek a szerkesztésben.
 

KÉRDÉSEK

Bombázzatok vele. Amire nem tudjuk a választ, azt betesszük a következõ
körlevélbe, ennyi olvasó közül valaki biztos tudja a választ...

NETIKETT

A reply all funkciót hanyagoljátok, ahhoz túl sokan vagyunk.  Minden a
többiekre tartozó infót berakunk a következõ hírlevélbe, ha az
indierockos címre elkülditek.  Bármilyen indie kérdésetek van,
megválaszoljuk vagy berakjuk a következõ hírlevélbe magát a kérdést.
Mindenkinek a nevét el lehet olvasni a cc-ben, mert közösséget építünk,
illetve hát aki a ti negyedekbe fér, ez akkor fog megint mûködni, ha már
nem a freemailrõl levezünk..
A válaszoknál töröljétek ki az eredeti hírlevelet, mert elég hosszú...

Összeállította Darvas Péter és Antal Dániel

"Shoot the Messenger" - Catatonia

PS.  Ha a hírlevelet szándékod ellenére kaptad, és le szeretnél kerülni
a listáról, akkor küldj egy ilyen értelmû levelet az
[email protected] -ra.  Ha ismerõsöd forrwardolta tovább a levelet, és

szeretnél feliratkozni (aminek nagyon örülnénk, hiszen fontos tudnunk,
hány emberhez jutnak el információink), akkor küldj az
[email protected] címre egy levelet a teljes neveddel. A
hírlevélhez várjuk mindenki hozzászólásait.  Információkat egész héten
küldhettek a címre, vasárnap napközben zárjuk le a hírlevelet, addig
minden infót berakunk, ami profilba vág; nem csak koncert- és
lemezinfókat, hanem egyéb rokon kulturális eseményeket, ha az várhatóan
érdekli a lista olvasóit.

 


 
Hosted by www.Geocities.ws

1