LEGÚJABB SZÁM | RÉGEBBI SZÁMOK
6. SZÁM  / 2001. július 2.  / summer holiday vs. punkroutine

Hello,

Ebben a számban kiemelten foglalkozunk a sárvári fesztivállal, részletes
beszámolókat olvashattok a Drastic Measure újabb fellépésérõl, a pénteki
Amber Smith koncertrõl, a Big Brother vs Indie performance elmaradásának
okairól, az új lemezek között pedig Kristin Hersh új szólólemezérõl és a
Ladytron új korongjáról.  Tovább folynak az indie site elõkészületei,
nagyon várjuk, hogy jelentkezzetek szerkesztõnek, hiszen a csapatban
lesz némi üresedés az õsszel.  Az indie film rovatot Orosz Ági vállalta
el, ez csak augusztusban indul, a zenei rész azonban már júliustól
olvasható.

Érdemes csatlakozni a hardcore iránt érdeklõdõknek az Egyenesen Át
e-mail fanzinehoz, akiktõl ezentúl mi is veszünk át infókat (állítólag
már eddig is vettünk :) ), a címük http://www.tar.hu/egyenesenat .  Az
Egyenesen Át legutóbbi különszáma egyébként hosszú Dropkick Murphys és
Reach the Sky interjúkat is tartalmaz.  A mi listán minden független
kezdeményezés felé próbál nyitni (bár kritizálnak páran a britpop és a
hc túlsúlya miatt), ezért több listával tartjuk a kapcsolatot, de aki
egy adott mûfaj iránt érdeklõdik, célszerû, ha felirakozik a
tematikusabb listákra is.  (Ezeket hamarosan összegyûjtjük számotokra).

JÖVÕ HÉT

Sárvári fesztivál

A hétvégén, szombaton és vasárnap (július 7-8.) lesz a sárvári
megmozdulás. Itthon ez lesz a nyár egyetlen sátorozós D.I.Y.-indie
eseménye, úgyhogy mindenkinek ott a helye (kivéve aki Dour-ba utazik, ha
van ilyen egyáltalán)!!!

A helyszín a várudvarban lesz, el sem lehet téveszteni. A koncertek
mindkét nap délután 4-kor kezdõdnek és kb. 23-ig tartanak.

A szombati "fõzenekar" a belga Broken Promises. A brüsszeli csapat
súlyos, de dallamos metal-core-t játszik a Poison The Well nyomdokain.
Elsõ albumukat a legismertebb európai hardcore kiadó, a Good Life
Recordings adta ki. Elõttük az osztrák Moronique lép fel, dallamos
punkzenéjüket az utóbbi idõben több alkalommal is hallhattuk magyar
színpadokon. Az est harmadik külföldi zenekara az ígéretes nevû francia
Burn Hollywood Burn, a magyar fellépõk pedig a Sunshine To Breakfast, a
Kevés, a With Open Arms és a Belief Gives Power (fordított sorrend).

A vasárnap fõ attrakciója a padovai Inerdzia lesz, húzós, agresszív
streetpunk-oi zenét nyomnak nõi énekessel, természetesen
olasz nyelven. Ja, és SHARP-ok, azaz antirasszista skinheadek, ha valaki
még nem látott volna ilyet... (aki lusta leutazni miattuk Sárvárra, vagy
repetát szeretne venni, az másnap, hétfõn a zuglói Mega Pubban láthatja
õket). Az est másik külföldi fellépõje a
szlovén old school Low Punch. Fellép még a szombathelyi veterán Social
Free Face, az Európa szinte összes nyári underground fesztiválján játszó
Newborn, valamint az Embers, a Jack és az At Once Hero Another Time Zero
(fordított sorrend).

A belépõ 1 napra 1600Ft, 2 napra 2500Ft. Sátrat, hálózsákot hozzatok,
kaja lesz (hús nem biztos, úgyhogy azt cipelnetek kell :) Aki jó
straight edge módjára nem üti ki magát teljesen, az foci- és
hekibajnokságon is részt vehet.

Vonatok indulnak Budapestrõl:

10:00-kor a Keletibõl (Sárváron van 13:23-kor)
13:15-kor a Délibõl (érkezik 16:23-kor)
14:05-kor a Keletibõl (érkezik 17:37-kor)
16:05-kor a Keletibõl (érkezik 20:00-kor)
A teljes árú jegy 1722 Ft-ba kerül.

július 6, péntek, Rézmál Kávézó (volt Vox, Budapest, II. Marczibányi
tér) MEG NEM ERÕSÍTETT INFÓ állítólag Fabulon (britpop) és Puzzle
(britpop), a Fabulonék a listán vannak, de nem küldtek róla infót,
szerintem hagyatkozzatok a Pesti Estre vagy a telefonkönyvre.

július 7, szombat, Orczy-kert (Budapest, VIII. Orczy út 1.), Soulgrind,
Gibberish (hc) Centerpoint atmoszférikus indie rock, Az Orczy-kertben a
medencében lesz, 300 Ft. Tehát. Hat körül kezd a Crydome: középiskolai
zenekar,hardcore ifjak, ha minden igaz, MC is lesz, valamint a Gibberish, akik
már nem annyira hardcore, de szintén ifjabb
korosztály, kicsit pszichedelikusabb, de róluk csak ennyit tudok (Nem
hallottam még õket). Aztán fél kilenc tájékán
lesz a Centerpoint, amely már nem középiskolai zenekar. 3 éve létezik,
többnyire Pink Floydos, Smashing Pumpkinsos
behatások, lassabb és zúzósabb számok, de újabban a stoner vonalas õs
Black Szabis zúzások is képviseltetik magukat.
A hetekben lesz demófelvevés az egyik Superbutt-tag stúdiójában.
Angol szövegek, holdfény, szép nyári este, medencekoncert a rocknroll
jegyében.*Horváth Marci

NYÁRON
 

július 9. Mega Pub - Inerdzia (It.) - padovai Oi-streetpunk, Böiler (H)
- punk/oi, Hátsó Szándék - punk rock, Human Error - crust.  Részletek
késõbb.

július 17. Budapest - Driven (US) - új Crimeth Inc.-es (ex-GoodLife)
metalcore + vendég

július 21, szombat, Süss fel Nap, BP, Honvéd utca 5. Highscore (D, old
school királyok), Betercore (NL Fastcore/Charles Bronon Style) Olho de
Gato (NL betercore), Human Error (Crust/Grind Madness)  !!!PONTOS KEZDES
19.30 !!!
Belépõ 800 forint info: [email protected]

július 24. Trafó, Gödöllõ - Force Of Change (német old school hc)

szeptember 11. Budapest, Mega Pub - Business (UK) - street legenda,
Blood For Blood (US) - agresszív hc, Anti-Flag (US) - politikus poppunk,
Tiger Army

szeptember 15. Good Clean Fun (US) straight edge vidáman

KÖZÖSSÉGI ESEMÉNYEK

Az elõzõ hírlevélbe lapzárta után pár órával érkezett:
június 23, Nagymaros, Galapagos, Amber Smith, Drastic Measure:
Azt hiszem, minden túlzás nélkül állíthatom, hogy nem én vagyok az
egyetlen, akinek ez a kerti koncert és az est folyamán Nagymaroson kialakult
mini-fesztivál hangulat katartikus élmény volt! A táj szépsége és a
zene... Az egyszerû, de szívet melengetõ hangulati elemek: almáspitét
majszoló elégedett arcok bukkannak fel a lépcson és a teraszon, valaki
tüzifa és gyújtós után kutat (és talál!), a mikrofonra biggyeszett
zacskóból vidáman sütit kínál az indie rocker, az Amber Smith pedig "na jó, akkor
itt egy új szám" és lenyomja nekünk az Izlandot, - ami mellékesen új
irányvonaluk eleddig legjobban sikerült dala - és reméljük, mindez
beleszáll az egész Dunakanyarba.
Bár nem tudom, hogy a szexuálisan enyhén frusztrált, rendõrséggel
nemcsak fenyegetõzõ nõ(?)személynek vajon sikerült-e visszafordulnia önmagába,
abszolút poén, hogy a helyi erõk segítségével a rendõrök hogy elhúztak! :)
Minden elismerésem a szervezõé, aki nem tehet a kegyetlen szélrõl, a
laza klikkesedésrõl és arról, hogy az élelemért tényleg meg kellett küzdeni :)
*Tóth Zsuzsa
 (a szerk. megjegyzése: minden köszönet a rendõröknek és a
szomszédoknak, akik hagyták a bulit folytatni)

Június 25. Bp., Fashion Café "A Bár" - A DRASTIC MEASURE
A Mediterránban összegyûlt társaság hamar átvonult a Fashion Caféba. Már
ekkor látszott, hogy nincs és nem is lesz épkézláb ötlet a nagy tervek
megvalósítására. Késõbb kiderült, hogy azért sem igazán megvalósítható a
dolog, mert a Bár "szereplõi" fásultak, alig mutatkoznak. Az este
folyamán a Bár közepén nagy fém asztalokból alkalmi színpad épült.
Elrendezése meglehetõsen szerencsétlen volt, elõtte szinte semmi hely,
viszont üvegfal és egy jókora képernyõ, amin a Drastic Measure tagjai
szinte életnagyságban figyelhették magukat játék közben. Nagyon hasznos.
Röviden: a hely teljesen alkalmatlan ilyen események megrendezésére. 10
körül kezdtek a fiúk, maroknyi érdeklõdõ és lelkes rajongó elõtt. Kissé
halkabbra vették, mint ahogy elõször tervezték, de így is nagyon
meggyõzõ produkciót hallhattunk/láthattunk. Különösen erõs volt a My
Horizon (eredetileg Subtle Plague dal?) és a Take Cover Now (ugye ez a
cím?). A Bár vendégeinek többsége értetlenül fogadta az egészet és csak
azon igyekezett, hogy túlkiabálja a zenét. Kissé csalódás volt, hogy
alig fél óra után be is fejezõdött a koncert. Késõbb a csapat átkúszott
a Rácz-kertbe, itt aztán hajnalig hallgattuk Benji rendkívül
szórakoztató sztorijait a punkrock legnagyobb arcairól.
* Dencs Ági

Ugyanakkor a Big brother performance elmaradt.  Mint az elõzõ
hírlevélben olvashattátok, egy posztmodern játék keretében szerettük
volna a Bár hármas tagozódású résztvevõi körét (szereplõk, rendezõk, stb
- beavatottak, együttes - díszlet, közönség - kukkolók, akik elhiszik a
"spontaneitást") szerepcserére kényszeríteni.  A körülmények és a
résztvevõk azonban arról gyõzték meg az ötletgazdákat (= a Drastic
Measure tagjait és ezen sorok íróját), hogy a performance
kivitelezhetetlen és értelmetlen.  A szereplõket nem lehetett volna
átvágni, mivel leginkább nem voltak hajlandók elõjönni; a szereplõk és a
stáb a sok hiba, az elõre megrendezett elemek és az unalom miatt annyira
demoralizált volt, hogy a játék értelmetlen lett volna, és
kivitetelezhetetlen is, valamint arról sem voltunk meggyõzödve, hogy a
kamerák és a mikrofonok mentek -- sõt, utólag valószínûbbnek látszik,
hogy nem.  A stáb tagjai, és az elkeseredett szereplõk egyébként
teljesen korrekt emberek voltak (a Drastic Measure ötletgazdája, Chris
szerint normálisabb és õszintébb emberek, mint egy nyugati tévéadó
alternatív mûsorának készítõi), és õszintén szerették volna, ha valami
botrányosat csinálunk, már csak ezért sem lett volna meglepõ bármilyen
irányítás-átvétel.  A szereplõk õszintén elárulták frusztrációjuk és a
háttércsalások történtet az együttesnek -- ebbõl is látszik, hogy a big
brother szisztéma ki lehetett kapcsolva, egy csomó botrányos dolgot
lehetett volna bevágni a mûsorba --, így a DM már egyáltalán nem
szívesen szórakozott volna velük.
A Drastic Measure szempontjából a kísérlet az lett volna, hogy egy
hiteles indie showt csináljanak a közönség bevonásával egy teljesen
extrém nem indie-barát környezetben; ha valóban big brother showban
lettünk volna, akkor ez elég nehéz lett volna, így viszont egy baráti
koncertet adtak a megjelent performer-jelölteknek, valamint a szereplõk
közül lelkes Zolinak és Tibinek, akik közül az utóbbi hatalmas punk
rocker, mint kiderült.  Tekintettel arra, hogy egy ál-big brother
demoralizált valamiben voltunk, a hangulat és a környezetet egy forgatás
utáni, de még a cuccok elpakolása elõtti fásult várakozással írható le,
az indie-kihívás nem állt fenn, viszont a kamera (az egyetlen) egy
hatalmas monitorra vetítette az együttest, mintegy tükörként, akik
borzasztóan nehezen viselték ezt a szituációt -- Benji ezért is
szakította félbe fél óra után a koncertet.
Kritika érte a résztvevõket, miszerint megfutamodtunk volna, de õszintén
hiszek benne, hogy jó ötlet volt lefújni a teljesen értelmetlenné vált
performance-t, már csak azért is, mert így az indie közönség és az
együttes között jóízû beszélgetések alakultak ki, és még a szereplõk se
nagyon hozták ki nekünk a számlákat, hiszen nekik úgyis mindegy.
*Antal Dániel

június 29, Vekker idõmulató, Amber Smith, Jimi Hendrix emlékzenekar,
Fish.
Az Amber Smith volt a nyitózenekar némi balhé után; a tagokat,
elsõsorban Imrét borzasztóan felhúzta a tulaj és Jimi, majdnem el is
maradt a koncert.  Így viszont egy dühös britpop együttes punkrock
showját hallhattuk; kemény torzítók, szinte soha ki nem kapcsolva,
átlagosan másfélszeres tempóra felgyorsítva a dalok, haragos énekes...
Minden tiszteletem a zenekaré, valamint egykori nagy punkrock
rajongóként nekem ez az új hangzás kimondottan be is jött, de a koncert
elsõ fele alapján a leggyengébb Amber Smith fellépés nézett ki az
egészbõl, a düh és harag ebben az esetben a minõség rovására ment.  A
második félidõben már összeszedettebb volt a produkciót, itt egy
mélypont volt, a hipergyors Nincs esély, de kimagaslóan jól szólt a Majd
egyszer, ezt a számot most szerettem meg, a kicsit grungeosan elõadott
(a Pozitív EP-n akusztikus) Még, illetve az új húzószám, az Izland,
szintén dühösen és felgyorsítva... Aki szereti az Amber Smitht, biztosan
nem bánta meg a körülmények ellenére sem, hogy eljött, az együttes
egészen új arcát mutatta, amiben nagyon sok a potenciál, ha ennyi
energiával fognak játszani, csak éppen Pozitív felhanggal, túl fogják
szárnyalni a korábbi teljesítményüket is. *Antal Dániel
Jimiék nem a mi kedvenceink, a Fishrõl pedig sajnos nem érkezett meg
lapzártáig a beszámoló, helyette nézzétek meg az oldalukat:
http://www.fish.4u.hu

KONCERTEK

Július 9. Bp. Mega Pub -
INERDZIA (It. - padovai Oi-streetpunk nõi énekessel), BÖILER (H - a
Mover lemezbolt házi punk/oi zenekara!), HÁTSÓ SZÁNDÉK (punk rock),
HUMAN ERROR (crust/grind õrület)

Július 17. Bp. -
DRIVEN (US - új Crimeth Inc.-es (ex-GoodLife) metalcore) + FALLEN INTO
ASHES (Bp.) + meglepetés!!!

Július 21. 19:30 Bp., Süss fel Nap -
HIGHSCORE (D - old school királyok), BETERCORE (NL -  fastcore a Charles
Bronson stílusában), OLHO DE GATO (NL - fastcore), HUMAN ERROR (Bp. -
crust/grind)

Július 24. Gödöllõ, Trafó -
FORCE OF CHANGE (D - old school hc)

Szeptember 11. Bp., Mega Pub -
BUSINESS (UK - street legenda), BLOOD FOR BLOOD (US - agresszív bostoni
bunkócore), MURPHY'S LAW (US - NYHC legenda), ANTI-FLAG (US - politikus
poppunk), TIGER ARMY (US - punk)

Szeptember 15. Bp. -
GOOD CLEAN FUN (US - vidám straight edge)

TOVÁBBI VÁRHATÓ KONCERTEK ITTHON:

- CATHARSIS (US - kísérletezõ metal-core), NEWBORN - 3 állomás!!!
- TRAGEDY (US - ex-HIS HERO IS GONE)
- MILEMARKER (US - emo/poszt-hc/triphop(!), Jade Tree Records)
- ENGINE DOWN (US - poszt-hc, Lovitt Records)

KONCERTEK KÖZÉP-EURÓPÁBAN

Augusztus 31. Bécs, Arena -
MAN OR ASTRO-MAN? (VILÁGÛR, ill. US - 22. századi surf-garage-punk)

Szeptember 14. Bécs -
THE LOCUST (US - san diego-i kaotikus new-wave/grind)

Szeptember 27. Bécs, Arena -
BOUNCING SOULS (US - epitaph-os pop-punk), GUTTERMOUTH (US - pop-punk
legenda), BOMBSHELL ROCKS, MOUTHWASH

Szeptember 29. Bécs, Flex -
FOETUS (US - poszt-indusztriál mester)

Október 7. Bécs, Libro Music Hall -
BRIAN SETZER (US - ska/swing retro)

Október 20. Bécs -
TRAGEDY (US - ex-HIS HERO IS GONE!)

Október 31. Bécs, TüWi -
CREATION IS CRUCIFIXION (US - hackermetal), FALLEN INTO ASHES (H -
budapesti metal-core)
 

ÚJ LEMEZEK

Kristin Hersh - Sunny Border Blue (4AD)

Kristin Hersh kétségtelenül a legeredetibb hangú énekesnõ a független
zenei színtéren. 14 éves korában alapította meg legendás
zenekarát, a Throwing Muses-t (ennek már vagy 20 esztendeje!), amely
fontosságát és hatását tekintve talán csak a Pixies-hez
hasonlítható. A Muses néhány éve feloszlott, Kristin azóta a saját útját
járja, a Sunny Border Blue-n is õ kezeli az összes hangszert és õ volt a
lemez producere is. Dalai folkos-Dylan-es alapokon nyugszanak, de a
hangszerelés ezúttal színesebb, mint a korábbi szólóalbumok esetében, az
akusztikus gitárt elektomos is gazdagítja, a White Suckers
trombitabetétje pedig az album egyik csúcspontja. Kristin hangja
ércesebb, mint korábban, a dalok hangvétele is több indulatról,
pesszimizmusról árulkodik. Bár hozzám közelebb álltak az akusztikus
Strange Angels album kedves, egyszerû dalai, a Sunny Border Blue
feltétlenül Kristin eddigi legérettebb szólómunkája. Mind színvonalában,
mind hangulatában tökéletes egységet alkot a lemez, melynek folyamatába
még egy Cat Stevens-feldolgozást is sikerült organikusan beilleszteni.
*smartpunk
 

Ladytron - 604 (Emperor Norton)

Mostanában újra a 80-as évek meg az új hullám hódít a zenében és ahogy
az már lenni szokott, több éves underground múlt utánérte el a trend a
fõáramot. A brit Ladytron már legalább 5 éve mûködik, úgyhogy nem érheti
õket az a vád, hogy csupán
meglovagolnák az aktuális divathullámokat.  Elektronikára épülõ,
hatásos, táncolható(!) zenéjük a Kraftwerk-et és a Devo-t juttathatja
eszünkbe, de legjobb pillanataikban, mint pl. az Another Breakfast With
You vagy a Ladybird esetében a "kortárs" Air hatása is kimutatható.
Igazi video-diszkós party-album! :) *smartpunk
 

CÉLUNK

Továbbra is a közösség informálása és szervezése.  Szeretnénk egy indie
portált indítani és koncerteket, bulikat szervezni.  Úgy segíthettek, ha

a) megválaszoljátok a heti közvéleménykutatási kérdésünket b) részt
vesztek az információk terjesztésében, ami hetente egy word dokumentum
kiprintelését és közintézményben, pl. iskola való kifüggesztését
jelenti, a dokumentumot külön körlevélben küldjük annak, aki jelzi, hogy

küldhetjük c) lemezkritikákat, koncertbeszámolókat, infókat küldtök d)
részt vesztek a szerkesztésben.
 

KÉRDÉSEK

Bombázzatok vele. Amire nem tudjuk a választ, azt betesszük a következõ
körlevélbe, ennyi olvasó közül valaki biztos tudja a választ...

NETIKETT

A reply all funkciót hanyagoljátok, ahhoz túl sokan vagyunk.  Minden a
többiekre tartozó infót berakunk a következõ hírlevélbe, ha az
indierockos címre elkülditek.  Bármilyen indie kérdésetek van,
megválaszoljuk vagy berakjuk a következõ hírlevélbe magát a kérdést.
Mindenkinek a nevét el lehet olvasni a cc-ben, mert közösséget építünk,
illetve hát aki a ti negyedekbe fér, ez akkor fog megint mûködni, ha már
nem a freemailrõl levezünk..
A válaszoknál töröljétek ki az eredeti hírlevelet, mert elég hosszú...

Összeállította Darvas Péter és Antal Dániel
Közremûködött Dencs Ági, Horváth Marci

"summer holiday vs. punkroutine" - Refused

PS.  Ha a hírlevelet szándékod ellenére kaptad, és le szeretnél kerülni
a listáról, akkor küldj egy ilyen értelmû levelet az
[email protected]-ra.  Ha ismerõsöd forwardolta tovább a levelet, és

szeretnél feliratkozni (aminek nagyon örülnénk, hiszen fontos tudnunk,
hány emberhez jutnak el információink), akkor küldj az
[email protected] címre egy levelet a teljes neveddel. A
hírlevélhez várjuk mindenki hozzászólásait.  Információkat egész héten
küldhettek a címre, vasárnap napközben zárjuk le a hírlevelet, addig
minden infót berakunk, ami profilba vág; nem csak koncert- és
lemezinfókat, hanem egyéb rokon kulturális eseményeket, ha az várhatóan
érdekli a lista olvasóit.
 


 
Hosted by www.Geocities.ws

1