Hello,
Ebben
a számban kiemelten foglalkozunk a sárvári fesztivállal,
részletes
beszámolókat
olvashattok a Drastic Measure újabb fellépésérõl,
a pénteki
Amber
Smith koncertrõl, a Big Brother vs Indie performance elmaradásának
okairól,
az új lemezek között pedig Kristin Hersh új szólólemezérõl
és a
Ladytron
új korongjáról. Tovább folynak az indie
site elõkészületei,
nagyon
várjuk, hogy jelentkezzetek szerkesztõnek, hiszen a csapatban
lesz
némi üresedés az õsszel. Az indie film
rovatot Orosz Ági vállalta
el, ez
csak augusztusban indul, a zenei rész azonban már júliustól
olvasható.
Érdemes
csatlakozni a hardcore iránt érdeklõdõknek
az Egyenesen Át
e-mail
fanzinehoz, akiktõl ezentúl mi is veszünk át
infókat (állítólag
már
eddig is vettünk :) ), a címük http://www.tar.hu/egyenesenat
. Az
Egyenesen
Át legutóbbi különszáma egyébként
hosszú Dropkick Murphys és
Reach
the Sky interjúkat is tartalmaz. A mi listán minden
független
kezdeményezés
felé próbál nyitni (bár kritizálnak
páran a britpop és a
hc túlsúlya
miatt), ezért több listával tartjuk a kapcsolatot, de
aki
egy adott
mûfaj iránt érdeklõdik, célszerû,
ha felirakozik a
tematikusabb
listákra is. (Ezeket hamarosan összegyûjtjük
számotokra).
JÖVÕ
HÉT
Sárvári
fesztivál
A hétvégén,
szombaton és vasárnap (július 7-8.) lesz a sárvári
megmozdulás.
Itthon ez lesz a nyár egyetlen sátorozós D.I.Y.-indie
eseménye,
úgyhogy mindenkinek ott a helye (kivéve aki Dour-ba utazik,
ha
van ilyen
egyáltalán)!!!
A helyszín
a várudvarban lesz, el sem lehet téveszteni. A koncertek
mindkét
nap délután 4-kor kezdõdnek és kb. 23-ig tartanak.
A szombati
"fõzenekar" a belga Broken Promises. A brüsszeli csapat
súlyos,
de dallamos metal-core-t játszik a Poison The Well nyomdokain.
Elsõ
albumukat a legismertebb európai hardcore kiadó, a Good Life
Recordings
adta ki. Elõttük az osztrák Moronique lép fel,
dallamos
punkzenéjüket
az utóbbi idõben több alkalommal is hallhattuk magyar
színpadokon.
Az est harmadik külföldi zenekara az ígéretes nevû
francia
Burn
Hollywood Burn, a magyar fellépõk pedig a Sunshine To Breakfast,
a
Kevés,
a With Open Arms és a Belief Gives Power (fordított sorrend).
A vasárnap
fõ attrakciója a padovai Inerdzia lesz, húzós,
agresszív
streetpunk-oi
zenét nyomnak nõi énekessel, természetesen
olasz
nyelven. Ja, és SHARP-ok, azaz antirasszista skinheadek, ha valaki
még
nem látott volna ilyet... (aki lusta leutazni miattuk Sárvárra,
vagy
repetát
szeretne venni, az másnap, hétfõn a zuglói
Mega Pubban láthatja
õket).
Az est másik külföldi fellépõje a
szlovén
old school Low Punch. Fellép még a szombathelyi veterán
Social
Free
Face, az Európa szinte összes nyári underground fesztiválján
játszó
Newborn,
valamint az Embers, a Jack és az At Once Hero Another Time Zero
(fordított
sorrend).
A belépõ
1 napra 1600Ft, 2 napra 2500Ft. Sátrat, hálózsákot
hozzatok,
kaja
lesz (hús nem biztos, úgyhogy azt cipelnetek kell :) Aki
jó
straight
edge módjára nem üti ki magát teljesen, az foci-
és
hekibajnokságon
is részt vehet.
Vonatok
indulnak Budapestrõl:
10:00-kor
a Keletibõl (Sárváron van 13:23-kor)
13:15-kor
a Délibõl (érkezik 16:23-kor)
14:05-kor
a Keletibõl (érkezik 17:37-kor)
16:05-kor
a Keletibõl (érkezik 20:00-kor)
A teljes
árú jegy 1722 Ft-ba kerül.
július
6, péntek, Rézmál Kávézó (volt
Vox, Budapest, II. Marczibányi
tér)
MEG NEM ERÕSÍTETT INFÓ állítólag
Fabulon (britpop) és Puzzle
(britpop),
a Fabulonék a listán vannak, de nem küldtek róla
infót,
szerintem
hagyatkozzatok a Pesti Estre vagy a telefonkönyvre.
július
7, szombat, Orczy-kert (Budapest, VIII. Orczy út 1.), Soulgrind,
Gibberish
(hc) Centerpoint atmoszférikus indie rock, Az Orczy-kertben a
medencében
lesz, 300 Ft. Tehát. Hat körül kezd a Crydome: középiskolai
zenekar,hardcore
ifjak, ha minden igaz, MC is lesz, valamint a Gibberish, akik
már
nem annyira hardcore, de szintén ifjabb
korosztály,
kicsit pszichedelikusabb, de róluk csak ennyit tudok (Nem
hallottam
még õket). Aztán fél kilenc tájékán
lesz
a Centerpoint, amely már nem középiskolai zenekar. 3
éve létezik,
többnyire
Pink Floydos, Smashing Pumpkinsos
behatások,
lassabb és zúzósabb számok, de újabban
a stoner vonalas õs
Black
Szabis zúzások is képviseltetik magukat.
A hetekben
lesz demófelvevés az egyik Superbutt-tag stúdiójában.
Angol
szövegek, holdfény, szép nyári este, medencekoncert
a rocknroll
jegyében.*Horváth
Marci
NYÁRON
július
9. Mega Pub - Inerdzia (It.) - padovai Oi-streetpunk, Böiler (H)
- punk/oi,
Hátsó Szándék - punk rock, Human Error - crust.
Részletek
késõbb.
július
17. Budapest - Driven (US) - új Crimeth Inc.-es (ex-GoodLife)
metalcore
+ vendég
július
21, szombat, Süss fel Nap, BP, Honvéd utca 5. Highscore (D,
old
school
királyok), Betercore (NL Fastcore/Charles Bronon Style) Olho de
Gato
(NL betercore), Human Error (Crust/Grind Madness) !!!PONTOS KEZDES
19.30
!!!
Belépõ
800 forint info: [email protected]
július
24. Trafó, Gödöllõ - Force Of Change (német
old school hc)
szeptember
11. Budapest, Mega Pub - Business (UK) - street legenda,
Blood
For Blood (US) - agresszív hc, Anti-Flag (US) - politikus poppunk,
Tiger
Army
szeptember
15. Good Clean Fun (US) straight edge vidáman
KÖZÖSSÉGI
ESEMÉNYEK
Az elõzõ
hírlevélbe lapzárta után pár órával
érkezett:
június
23, Nagymaros, Galapagos, Amber Smith, Drastic Measure:
Azt hiszem,
minden túlzás nélkül állíthatom,
hogy nem én vagyok az
egyetlen,
akinek ez a kerti koncert és az est folyamán Nagymaroson
kialakult
mini-fesztivál
hangulat katartikus élmény volt! A táj szépsége
és a
zene...
Az egyszerû, de szívet melengetõ hangulati elemek:
almáspitét
majszoló
elégedett arcok bukkannak fel a lépcson és a teraszon,
valaki
tüzifa
és gyújtós után kutat (és talál!),
a mikrofonra biggyeszett
zacskóból
vidáman sütit kínál az indie rocker, az Amber
Smith pedig "na jó, akkor
itt egy
új szám" és lenyomja nekünk az Izlandot, - ami
mellékesen új
irányvonaluk
eleddig legjobban sikerült dala - és reméljük,
mindez
beleszáll
az egész Dunakanyarba.
Bár
nem tudom, hogy a szexuálisan enyhén frusztrált, rendõrséggel
nemcsak
fenyegetõzõ nõ(?)személynek vajon sikerült-e
visszafordulnia önmagába,
abszolút
poén, hogy a helyi erõk segítségével
a rendõrök hogy elhúztak! :)
Minden
elismerésem a szervezõé, aki nem tehet a kegyetlen
szélrõl, a
laza
klikkesedésrõl és arról, hogy az élelemért
tényleg meg kellett küzdeni :)
*Tóth
Zsuzsa
(a
szerk. megjegyzése: minden köszönet a rendõröknek
és a
szomszédoknak,
akik hagyták a bulit folytatni)
Június
25. Bp., Fashion Café "A Bár" - A DRASTIC MEASURE
A Mediterránban
összegyûlt társaság hamar átvonult a Fashion
Caféba. Már
ekkor
látszott, hogy nincs és nem is lesz épkézláb
ötlet a nagy tervek
megvalósítására.
Késõbb kiderült, hogy azért sem igazán
megvalósítható a
dolog,
mert a Bár "szereplõi" fásultak, alig mutatkoznak.
Az este
folyamán
a Bár közepén nagy fém asztalokból alkalmi
színpad épült.
Elrendezése
meglehetõsen szerencsétlen volt, elõtte szinte semmi
hely,
viszont
üvegfal és egy jókora képernyõ, amin a
Drastic Measure tagjai
szinte
életnagyságban figyelhették magukat játék
közben. Nagyon hasznos.
Röviden:
a hely teljesen alkalmatlan ilyen események megrendezésére.
10
körül
kezdtek a fiúk, maroknyi érdeklõdõ és
lelkes rajongó elõtt. Kissé
halkabbra
vették, mint ahogy elõször tervezték, de így
is nagyon
meggyõzõ
produkciót hallhattunk/láthattunk. Különösen
erõs volt a My
Horizon
(eredetileg Subtle Plague dal?) és a Take Cover Now (ugye ez a
cím?).
A Bár vendégeinek többsége értetlenül
fogadta az egészet és csak
azon
igyekezett, hogy túlkiabálja a zenét. Kissé
csalódás volt, hogy
alig
fél óra után be is fejezõdött a koncert.
Késõbb a csapat átkúszott
a Rácz-kertbe,
itt aztán hajnalig hallgattuk Benji rendkívül
szórakoztató
sztorijait a punkrock legnagyobb arcairól.
* Dencs
Ági
Ugyanakkor
a Big brother performance elmaradt. Mint az elõzõ
hírlevélben
olvashattátok, egy posztmodern játék keretében
szerettük
volna
a Bár hármas tagozódású résztvevõi
körét (szereplõk, rendezõk, stb
- beavatottak,
együttes - díszlet, közönség - kukkolók,
akik elhiszik a
"spontaneitást")
szerepcserére kényszeríteni. A körülmények
és a
résztvevõk
azonban arról gyõzték meg az ötletgazdákat
(= a Drastic
Measure
tagjait és ezen sorok íróját), hogy a performance
kivitelezhetetlen
és értelmetlen. A szereplõket nem lehetett volna
átvágni,
mivel leginkább nem voltak hajlandók elõjönni;
a szereplõk és a
stáb
a sok hiba, az elõre megrendezett elemek és az unalom miatt
annyira
demoralizált
volt, hogy a játék értelmetlen lett volna, és
kivitetelezhetetlen
is, valamint arról sem voltunk meggyõzödve, hogy a
kamerák
és a mikrofonok mentek -- sõt, utólag valószínûbbnek
látszik,
hogy
nem. A stáb tagjai, és az elkeseredett szereplõk
egyébként
teljesen
korrekt emberek voltak (a Drastic Measure ötletgazdája, Chris
szerint
normálisabb és õszintébb emberek, mint egy
nyugati tévéadó
alternatív
mûsorának készítõi), és õszintén
szerették volna, ha valami
botrányosat
csinálunk, már csak ezért sem lett volna meglepõ
bármilyen
irányítás-átvétel.
A szereplõk õszintén elárulták frusztrációjuk
és a
háttércsalások
történtet az együttesnek -- ebbõl is látszik,
hogy a big
brother
szisztéma ki lehetett kapcsolva, egy csomó botrányos
dolgot
lehetett
volna bevágni a mûsorba --, így a DM már egyáltalán
nem
szívesen
szórakozott volna velük.
A Drastic
Measure szempontjából a kísérlet az lett volna,
hogy egy
hiteles
indie showt csináljanak a közönség bevonásával
egy teljesen
extrém
nem indie-barát környezetben; ha valóban big brother
showban
lettünk
volna, akkor ez elég nehéz lett volna, így viszont
egy baráti
koncertet
adtak a megjelent performer-jelölteknek, valamint a szereplõk
közül
lelkes Zolinak és Tibinek, akik közül az utóbbi
hatalmas punk
rocker,
mint kiderült. Tekintettel arra, hogy egy ál-big brother
demoralizált
valamiben voltunk, a hangulat és a környezetet egy forgatás
utáni,
de még a cuccok elpakolása elõtti fásult várakozással
írható le,
az indie-kihívás
nem állt fenn, viszont a kamera (az egyetlen) egy
hatalmas
monitorra vetítette az együttest, mintegy tükörként,
akik
borzasztóan
nehezen viselték ezt a szituációt -- Benji ezért
is
szakította
félbe fél óra után a koncertet.
Kritika
érte a résztvevõket, miszerint megfutamodtunk volna,
de õszintén
hiszek
benne, hogy jó ötlet volt lefújni a teljesen értelmetlenné
vált
performance-t,
már csak azért is, mert így az indie közönség
és az
együttes
között jóízû beszélgetések
alakultak ki, és még a szereplõk se
nagyon
hozták ki nekünk a számlákat, hiszen nekik úgyis
mindegy.
*Antal
Dániel
június
29, Vekker idõmulató, Amber Smith, Jimi Hendrix emlékzenekar,
Fish.
Az Amber
Smith volt a nyitózenekar némi balhé után;
a tagokat,
elsõsorban
Imrét borzasztóan felhúzta a tulaj és Jimi,
majdnem el is
maradt
a koncert. Így viszont egy dühös britpop együttes
punkrock
showját
hallhattuk; kemény torzítók, szinte soha ki nem kapcsolva,
átlagosan
másfélszeres tempóra felgyorsítva a dalok,
haragos énekes...
Minden
tiszteletem a zenekaré, valamint egykori nagy punkrock
rajongóként
nekem ez az új hangzás kimondottan be is jött, de a
koncert
elsõ
fele alapján a leggyengébb Amber Smith fellépés
nézett ki az
egészbõl,
a düh és harag ebben az esetben a minõség rovására
ment. A
második
félidõben már összeszedettebb volt a produkciót,
itt egy
mélypont
volt, a hipergyors Nincs esély, de kimagaslóan jól
szólt a Majd
egyszer,
ezt a számot most szerettem meg, a kicsit grungeosan elõadott
(a Pozitív
EP-n akusztikus) Még, illetve az új húzószám,
az Izland,
szintén
dühösen és felgyorsítva... Aki szereti az Amber
Smitht, biztosan
nem bánta
meg a körülmények ellenére sem, hogy eljött,
az együttes
egészen
új arcát mutatta, amiben nagyon sok a potenciál, ha
ennyi
energiával
fognak játszani, csak éppen Pozitív felhanggal, túl
fogják
szárnyalni
a korábbi teljesítményüket is. *Antal Dániel
Jimiék
nem a mi kedvenceink, a Fishrõl pedig sajnos nem érkezett
meg
lapzártáig
a beszámoló, helyette nézzétek meg az oldalukat:
http://www.fish.4u.hu
KONCERTEK
Július
9. Bp. Mega Pub -
INERDZIA
(It. - padovai Oi-streetpunk nõi énekessel), BÖILER
(H - a
Mover
lemezbolt házi punk/oi zenekara!), HÁTSÓ SZÁNDÉK
(punk rock),
HUMAN
ERROR (crust/grind õrület)
Július
17. Bp. -
DRIVEN
(US - új Crimeth Inc.-es (ex-GoodLife) metalcore) + FALLEN INTO
ASHES
(Bp.) + meglepetés!!!
Július
21. 19:30 Bp., Süss fel Nap -
HIGHSCORE
(D - old school királyok), BETERCORE (NL - fastcore a Charles
Bronson
stílusában), OLHO DE GATO (NL - fastcore), HUMAN ERROR (Bp.
-
crust/grind)
Július
24. Gödöllõ, Trafó -
FORCE
OF CHANGE (D - old school hc)
Szeptember
11. Bp., Mega Pub -
BUSINESS
(UK - street legenda), BLOOD FOR BLOOD (US - agresszív bostoni
bunkócore),
MURPHY'S LAW (US - NYHC legenda), ANTI-FLAG (US - politikus
poppunk),
TIGER ARMY (US - punk)
Szeptember
15. Bp. -
GOOD
CLEAN FUN (US - vidám straight edge)
TOVÁBBI
VÁRHATÓ KONCERTEK ITTHON:
- CATHARSIS
(US - kísérletezõ metal-core), NEWBORN - 3 állomás!!!
- TRAGEDY
(US - ex-HIS HERO IS GONE)
- MILEMARKER
(US - emo/poszt-hc/triphop(!), Jade Tree Records)
- ENGINE
DOWN (US - poszt-hc, Lovitt Records)
KONCERTEK
KÖZÉP-EURÓPÁBAN
Augusztus
31. Bécs, Arena -
MAN OR
ASTRO-MAN? (VILÁGÛR, ill. US - 22. századi surf-garage-punk)
Szeptember
14. Bécs -
THE LOCUST
(US - san diego-i kaotikus new-wave/grind)
Szeptember
27. Bécs, Arena -
BOUNCING
SOULS (US - epitaph-os pop-punk), GUTTERMOUTH (US - pop-punk
legenda),
BOMBSHELL ROCKS, MOUTHWASH
Szeptember
29. Bécs, Flex -
FOETUS
(US - poszt-indusztriál mester)
Október
7. Bécs, Libro Music Hall -
BRIAN
SETZER (US - ska/swing retro)
Október
20. Bécs -
TRAGEDY
(US - ex-HIS HERO IS GONE!)
Október
31. Bécs, TüWi -
CREATION
IS CRUCIFIXION (US - hackermetal), FALLEN INTO ASHES (H -
budapesti
metal-core)
ÚJ
LEMEZEK
Kristin
Hersh - Sunny Border Blue (4AD)
Kristin
Hersh kétségtelenül a legeredetibb hangú énekesnõ
a független
zenei
színtéren. 14 éves korában alapította
meg legendás
zenekarát,
a Throwing Muses-t (ennek már vagy 20 esztendeje!), amely
fontosságát
és hatását tekintve talán csak a Pixies-hez
hasonlítható.
A Muses néhány éve feloszlott, Kristin azóta
a saját útját
járja,
a Sunny Border Blue-n is õ kezeli az összes hangszert és
õ volt a
lemez
producere is. Dalai folkos-Dylan-es alapokon nyugszanak, de a
hangszerelés
ezúttal színesebb, mint a korábbi szólóalbumok
esetében, az
akusztikus
gitárt elektomos is gazdagítja, a White Suckers
trombitabetétje
pedig az album egyik csúcspontja. Kristin hangja
ércesebb,
mint korábban, a dalok hangvétele is több indulatról,
pesszimizmusról
árulkodik. Bár hozzám közelebb álltak
az akusztikus
Strange
Angels album kedves, egyszerû dalai, a Sunny Border Blue
feltétlenül
Kristin eddigi legérettebb szólómunkája. Mind
színvonalában,
mind
hangulatában tökéletes egységet alkot a lemez,
melynek folyamatába
még
egy Cat Stevens-feldolgozást is sikerült organikusan beilleszteni.
*smartpunk
Ladytron
- 604 (Emperor Norton)
Mostanában
újra a 80-as évek meg az új hullám hódít
a zenében és ahogy
az már
lenni szokott, több éves underground múlt utánérte
el a trend a
fõáramot.
A brit Ladytron már legalább 5 éve mûködik,
úgyhogy nem érheti
õket
az a vád, hogy csupán
meglovagolnák
az aktuális divathullámokat. Elektronikára épülõ,
hatásos,
táncolható(!) zenéjük a Kraftwerk-et és
a Devo-t juttathatja
eszünkbe,
de legjobb pillanataikban, mint pl. az Another Breakfast With
You vagy
a Ladybird esetében a "kortárs" Air hatása is kimutatható.
Igazi
video-diszkós party-album! :) *smartpunk
CÉLUNK
Továbbra
is a közösség informálása és szervezése.
Szeretnénk egy indie
portált
indítani és koncerteket, bulikat szervezni. Úgy
segíthettek, ha
a) megválaszoljátok
a heti közvéleménykutatási kérdésünket
b) részt
vesztek
az információk terjesztésében, ami hetente
egy word dokumentum
kiprintelését
és közintézményben, pl. iskola való kifüggesztését
jelenti,
a dokumentumot külön körlevélben küldjük
annak, aki jelzi, hogy
küldhetjük
c) lemezkritikákat, koncertbeszámolókat, infókat
küldtök d)
részt
vesztek a szerkesztésben.
KÉRDÉSEK
Bombázzatok
vele. Amire nem tudjuk a választ, azt betesszük a következõ
körlevélbe,
ennyi olvasó közül valaki biztos tudja a választ...
NETIKETT
A reply
all funkciót hanyagoljátok, ahhoz túl sokan vagyunk.
Minden a
többiekre
tartozó infót berakunk a következõ hírlevélbe,
ha az
indierockos
címre elkülditek. Bármilyen indie kérdésetek
van,
megválaszoljuk
vagy berakjuk a következõ hírlevélbe magát
a kérdést.
Mindenkinek
a nevét el lehet olvasni a cc-ben, mert közösséget
építünk,
illetve
hát aki a ti negyedekbe fér, ez akkor fog megint mûködni,
ha már
nem a
freemailrõl levezünk..
A válaszoknál
töröljétek ki az eredeti hírlevelet, mert elég
hosszú...
Összeállította
Darvas Péter és Antal Dániel
Közremûködött
Dencs Ági, Horváth Marci
"summer
holiday vs. punkroutine" - Refused
PS.
Ha a hírlevelet szándékod ellenére kaptad,
és le szeretnél kerülni
a listáról,
akkor küldj egy ilyen értelmû levelet az
[email protected]-ra.
Ha ismerõsöd forwardolta tovább a levelet, és
szeretnél
feliratkozni (aminek nagyon örülnénk, hiszen fontos tudnunk,
hány
emberhez jutnak el információink), akkor küldj az
[email protected]
címre egy levelet a teljes neveddel. A
hírlevélhez
várjuk mindenki hozzászólásait. Információkat
egész héten
küldhettek
a címre, vasárnap napközben zárjuk le a hírlevelet,
addig
minden
infót berakunk, ami profilba vág; nem csak koncert- és
lemezinfókat,
hanem egyéb rokon kulturális eseményeket, ha az várhatóan
érdekli
a lista olvasóit.
|