LEGÚJABB SZÁM | RÉGEBBI SZÁMOK
4. SZÁM  / 2001. június 17.  / heaven is a truck

Sziasztok,

Üdvözlet az indie hírlevél negyedik számának olvasóinak.  A jövõ hét legfontosabb fellépõi Magyarországon: Dropkick Murphys (US), Reach the Sky (US), Thug Murder (Japán), Bankrupt (H), Newborn (H), Whippersnapper (US), Drastic Measure (ex. A Subtle Plague, US),  Sergent Garcia (F), Amber Smith (H)  Új lemezek: Amber Smith ötszámos kazettája, Belle and Sebastian, Airport 5, For Stars, No Motiv, beszámolunk még egy pár nyári fesztiválról.   A közeljövõ bécsi koncertjei: Tricky (UK), Net Wet Kojak (US).  Részletek a hírlevélben alább:

JÖVÕ HETI ESEMÉNYEK

Június 18, hétfõ, Mega Pub (Budapest, XIV. Öv utca 210, az Erzsébet királyné útja u.-Öv utca sarok).  Dropkick Murphys (US)- ír folk-punk, éppen elfogadható mennyiségû folkkal, és az új lemezhez összeszedett már elégséges hangszeres tudással, igazi nemzetközi punkrock sláger, azoknak is bejön, akik a dallamos és zúzos zenét szeretik és az ír-barátok is kapnak valamit.  Elõttük a Reach the Sky (amerikai hc), szintén nemzetközi minõség, valamint a Thug Murder (japán nõi streetpunk).  A streetpunk a bakancsos-brit hagyományosan aggresszív punkzenét jelöli, szemben a szimpatikus kaliforniai fiúkkal.  Mivel a japánok pedig minden szubkultúrából freak-parádét csinálnak, ráadásul jelen esetben japán nõkkel van dolgunk, a szaksajtó szerint egyenesen zseniális a produkció, vagyis csak egy japán tudja odáig radikalizálni a mûfajt, mint õk...  A Bandanas pedig energikus magyar punkrock, a dallamosabb fajtából. KÖZÖS TALÁLKOZÓ: BLAHA LUJZA TÉR, ALULJÁRÓ, 20.00 ÓRA

Június 19, kedd, Mega Pubban (XIV. Öv utca 210, az Erzsébet királyné útja u.-Öv utca sarok, aki elõzõ napi Dropkick belépõvel érkezik, ajándék korsó sört kap) lép fel a kaliforniai Lobster Records elsõ számú zenekara, a Whippersnapper. A fiatal ötösfogat emós beütésû, összetett, változatos newschool punkot játszik, eddig két lemezük jelent meg, a '98-as America's Favorite Pastime és a '99-es The Long Way. Felléptek már a mai amerikai punk legmenõbb zenekarainak (Lagwagon, Blink-182, Good Riddance, Strung Out) társaságában és most elsõ európai turnéjuk során jönnek el majd hozzánk fellépni a Punk Holiday Fesztiválon a Mega Pubban, ahol elõtük fellép a 06-90 (skate punk), Newborn (világszínvonalú newschool hardcore, lásd az eheti koncertbeszámolók között lent), Fürgerókalábak (debilcore, garantált férfisztriptízzel egybekötve), Bankrupt (dallamos oldschool punk, kis gitárpop beütéssel), Macskanadrág (skate punk, ska).  A koncertek 19:00 órakor kezdõdnek, a Whippersnapper éjfél körül lép színpadra. A belépõ 1000 forint lesz.  A bulival kapcsolatos infók, útbaigazítás megtalálhatók a Punk Holiday Fesztivál weboldalán: http://punkholiday.cjb.net 
Whippersnapper oldal, letölthetõ számokkal: http://www.whippersnappermusic.com

június 21 ELMARAD Fabulon (brit gitárzene, UK-H), Puzzle (szintén, H), Amber Smith (indie rock, H)

Zene Ünnepe :
Június 21.Budapest, Mechwart-liget - Sergent Garcia (F - latin eklektika, parázs hangulat), Kispál és a Borz
Június 22. Szeged - Sergent Garcia, Kispál és a Borz
Június 23. Debrecen - Sergent Garcia, Pál Utcai Fiúk

június 21 Drastic Measure (all members A Subtle Plague), Gárdony Party Tütü, sajnos a részleteket még nem tudjuk, extra hírlevélben kiküldjük a közös leutazás részleteit.  Az A Subtle Plague a kilencvenes évek egyik meghatározó zenekara volt az európai indie-színtéren, a zenekar valószínûleg rekorder a megtartott klubkoncertek számát tekintve. Magyarországon állandó vendégek voltak a Tilos az Á-ban, így talán a legnagyobb (érzelmi) befolyással bírnak a budapesti indie közösség tagjaira.  A san franciscói zenekar 1988-as elsõ lemezének indie/hippi zenéjétõl elõször eljutott a dallamos punk/indie hangzásig, amit két énekesük (Ana, Pat) felelgetõs ének-duettje tett markánsan egyedivé. Tavaly óta ideiglenesen (?) Ana és Pat nélkül turnézik a zenekar Drastic Measure néven, némileg keményebb, inkább rockzenés produkcióval.  Aki járt már ASP/DM koncerten, biztosan velünk tart csütörtökön Gárdonyba, aki még nem, bolond ha kihagyja...

június 23 házibuli Nagymaroson (házigazda: Antal Dániel - vagyis a hírlevél egyik szerkesztõje...)  Aki még nem volt, annak indulás a Nyugati pu.-ról 18,30-kor, leszállás a vonatról Nagymaros megállónál (elsõ megálló Nagymaros-Visegrád után!).  A nagymarosi állomáson fogadása party-vonatnak.  Enni-innivalót hozzatok, hiszen a Nagymaroson semmi sem lesz nyitva.  A bulin fellép az Amber Smith (pozitív garden party); tekinttel a hangosítás leszállításának tetemes költségére a bulin becsületkassza lesz, amibe 200 ft bedobálását várjuk el a megjelenõktõl.  A koncert 20.00-kor lesz, az üdülõ-övezetben éjszaka nem nagyon lehet hangoskodni; visszautazás ízlés szerint utolsó vonattal (11 óra körül) vagy hajnali elsõ vonattal (5 óra körül), a hazainduláshoz mérten hozzatok fogyasztanivalót.

KÖZÖSSÉGI HÍREK

A múlt hét legjelentõsebb eseménye a Rudas Romkertben rendezett Loaded Party volt, ahol a hírlevélre feliratkozott DJ-k csináltak indie/brit rockdiszkót, a közönség számára többnyire ismeretlen brit indie számokkal és a közönség számára többé-kevésbé ismert Beatles, Rolling Stones, Oasis számokkal...  Aki Loaded paryra jött, garantáltan jól érezte magát, vagy a zene, vagy a közönség miatt, aki csak megszokásból a Rudasba jött... nos, közülük senki sem iratkozott még fel a listára...

NYÁRON

június 24 (Gödöllõ) Shutdown (US) Hold X True (H) NYHC és magyar oldschool HC

június 25. Trafó, Gödöllõ - Vision (híres amerikai dallamos hc...), NJ Bloodline (US - lokálpatrióta New Jersey hc) Falcongate (vidéki melodic hc), Baracka (csepeli proli-punk)

június 29 (Tata) Vinyo (magyar-alternatív) és Galapagos (a Hiperkarma másik arca)

június 29. 21 óra, Békéscsaba, Helyõrségi Klub (FEK), Szabadság tér A Grandmother's Jam Team es a FEK-ej Klub szervezeseben fellepnek: Silver Tarkus (SF), finn progresszív rock, Fabulon (UK-USA-H) kihelyezett angolszász power-pop, Middlewave (H) magyar indie pop.  A belépés dijtalan, részletek a jövõ heti hírlevélben

július 7, szombat, Orczy-kert (Budapest, VIII. Orczy út 1.), Soulgrind, Gibberish (hc) Centerpoint atmoszférikus indie rock, Az Orczy-kertben a medencében lesz, 300 Ft. Részletek késõbb.

július 9. Mega Pub - Inerdzia (It.) - padovai Oi-streetpunk, Böiler (H) - punk/oi, Hátsó Szándék - punk rock, Human Error - crust.  Részletek k&eacutte;sõbb.

július 17. Budapest - Driven (US) - új Crimeth Inc.-es (ex-GoodLife) metalcore + vendég

július 24. Trafó, Gödöllõ - Force Of Change (német old school hc)

szeptember 11. Budapest, Mega Pub - Business (UK) - street legenda, Blood For Blood (US) - agresszív hc, Anti-Flag (US) - politikus poppunk, Tiger Army

szeptember 15. Good Clean Fun (US) straight edge vidáman

KONCERTEK KÖZÉP-EURÓPÁBAN

Június 21, Tool, Cortizone - intelligens fémzene?  Bécs, Libro Music Hall

Június 24. New Wet Kojak (US - a Girls Against Boys jazzes side-projekt, ami még a GvsB-t is túlélte) Valina (A) - Bécs, Flex

június 30.  Dead Moon (US) igazi rocklegenda Seattle-bõl - indie módra; fellép még Ciccolina (IT/H). Lendava, Szlovénia (közel a határhoz!) Lásd a fesztiválok között.

Július 1. Tricky (UK - a triphop punkja) - Bécs, Sofiensale.  Erre alighanem el kellene kezdeni szervezni a kocsikat.

Július 2. The Dickies (US - fatwreck-es támogatással felélesztett, egykor híres punkzenekar) - Bécs, Arena

Augusztus 31. Man Or Astro-Man? (US - az idegenek itt élnek köztünk, szeretik a surf-rockot meg a Pixies-t és még zenekaruk is van) - Bécs, Arena

Szeptember 29. Foetus (US - újra talpon a poszt-indusztriál nagy öregje) - Bécs, Flex

Október 7. Brian Setzer '68 Comeback Special - Bécs, Libro Music Hall

FESZTIVÁLOK NYÁRON

*9th Bikers Weekend, Lendava, Szlovénia - június 29-30.

Végre többet tudunk a lendavai motoros fesztiválról!
Kemping természetesen lesz, vega kajákat szerintem itt ne keressetek :), viszont lesz paintball és ménkû sok tetováló. A beugró 3700 tolár. Izgalmas horvát és szlovén garázs-punk zenekarok (The Spoons, Dicky B. Hardy) mellett fellép az amerikai Dead Moon is, akik indie legendaként Szlovéniában kultikus népszerûségre tettek szert, de a fõ attrakció kétségtelenül Cicciolina lesz(?). A koncertek pénteken 16:00-kor kezdõdnek, a teljes program:

Június 29. - Khons (Slo), Adijo Kultura (Slo), De¾urni Krivci (Slo), Prospect (Slo), The Spoons (Cro), Elvis Jackson (Slo), Partibrejkers (Yu), Calvin Jones (US), Blind Passengers (D)

Június 30. - Neuver¹èeni (Slo), Agenti (Slo), Glinasti Golobi (Slo), Dicky B. Hardy (Slo), Posodi Mi Jurja (Slo), The Stroj (Slo), Dead Moon (US), Rock Bitch (UK), Cicciolina (I)
 

* Újhullám fesztivál - június 20-24.

Ismét lesz nagyszabású punkfesztivál az Auróra szervezésében. A pénteki V.H.K./Konflikt/Kud Idijoti csúcstalálkozó akár még meglepetést is okozhat. A helyszín  ezúttal a mocsai Strandfürdõ lesz, Komárom centrumától 14 km-re. A táborban fürdõzésre is van lehetõség. Kétóránként szervezett buszjáratok indulnak a vasúti pályaudvar elõl a helyszínre. Tervezett busz indulások : 11:30, 13:30, 15:30, 17:30, 19:30, 21:30. A táborból 22:00-kor indul vissza az utolsó járat az állomáshoz. A különjárat viteldíja 100 Ft. Étkezés csak úgy punkosan, olcsó egytálételek, saláták, vegi kaják. A három nap programja:

21. Csütörtök
Skeptic Eleptic (A), Rózsaszín Pittbull (H), Overflow (Cro), Dumbell (D), Rut Host (Usa), WC (I), Macskanadrág (H), Speichelbrois (D), Die Hetõren (A), Kevés (H), NCW (H), Barackca (H), Horkizeslize (Sk), Panksapka (H), Wertlos (D)

22. Péntek
V.H.K. (H), Konflikt (Sk), Kud Idijoti (Cro), Ektomorf (H), Ramones
Mánia (H), Antikörper (D), Punktum (H), Tragic Vision (D),
C.A.F.B. (H), Lecsapunk (H), Bastards (A), Secrett Valley (H), Casual
Furry (H), Isbraucht (D), Detox (H)

23. Szombat
Picsa (H), Moped Lads (Ch), Aurora (H), N.V.U. (Cz), Cpg (H),
Csizmáskandúr (H), Lone(D), A.M.D. (H), Pearls For Pigs (D), Social
Free Face (H), Krik Disneylanda (Slo), Elitosztag (H), Zaklatás (H),
Jack (H)
Ha további kérdéseid vannak a fesztivállal kapcsolatban, hívd
közvetlenül a szervezõket  (06-70-222 0034), vagy írj nekik emailt:
[email protected], de elõször még nézz el a honlapjukra, hátha
onnan máris minden kiderül: http://www.aurora.hu

*Forestglade Feszivál - július 6-8. Wiesen, Ausztria

Na, ez már jobban hasonlít a Szigetre :), a QOTSA és a Fantomas akár még
egy túrát is megérhet. A teljes névsor:

Péntek: Placebo, Queens Of The Stone Age, Goldfinger, Fantomas, Massive
Töne, Denyo 77, Sub7even, Cortizone

Szombat: New Model Army, Thomas D, H-Blockx, Ash, Madrugada, Thumb,
Terrorgruppe, Blackmail, Lax Alex Contrax, Shy

Vasárnap: PJ Harvey, Söhne Mannheims, OPM, Ignite, Oomph!, Glow, Die
Happy.
A háromnapos jegy elõvételben 1060, a helyszínen 1300 ATS-be kerül.
 

Crossborder fesztivál
Julius 21-en es 28-an ket reszes hc/punk fesztivalra kerul sor osztrak
es magyar zenekarok reszvetelevel a hatar ket oldalan, Sopronban es az
Eisenstadt kozeleben fekvo Oslipban. A program:

Julius 21, Szombat, Sopron, Hangar (Vandor Sandor utca, viztoronynal)

Mom's Favorite (skate punk, ex-Forcas), Barracuda (A) (ska/core)
Detox (oldschool punk), Lesson Life (A) (oldschool hardcore), Bankrupt
(dalllamos oldschool punk), Aurora, Sick of Silence (A) (emo/HC/punk)
Belepo: 1000 Ft Kezdes: 18:00

Julius 28, Szombat, Oslip, Cselley Muhle, Barracuda (A) (ska/core),
Entreat (SI) (emo/hc), Newborn (H) (newschool hc), Lesson Life (A)
(oldschool hardcore)
Bankrupt (dalllamos oldschool punk), Red Lights Flash (A)(dallamos
hardcore punk)
Remember (H) (crossover) Belepo: 100 ATS  Web:
http://www.8ung.at/crossborder

*Benicassim Fesztivál, Spanyolország - augusztus 3-5.

Talán még nem késõ a "spanyolba" tervezett nyaralást ehhez a jó kis
fesztiválhoz igazítani, amely a már említett belga Dour
Festival-hoz hasonlóan évrõl évre színesebb és színvonalasabb programmal
várja az odalátogatókat (vajon a "mi" Szigetünk, amit a
szervezõk kritikátlanabb pillanataikban "Európa legnagyobb
fesztiváljának" csúfolnak, mikor közelíti meg ezeket a "kis"
fesztiválokat, ha másban nem, legalább a zenei színvonalat tekintve?).
Még egészséges mainstream/indie arány, sok napsütés, jó lenne, ha valaki
kijutna és beszámolna a történtekrõl. A többieknek meg
fájdítsa a szívét néhány fellépõ, akiket kiszemezgettünk a teljes
listáról:
Ash, Belle and Sebastian, Big Star, Clinic, Death Cab For Cutie, The
Divine Comedy, Fatboy Slim, Flaming Lips, For Stars, The Freestylers,
Goldfrapp, Hooverphonic, Ladytron, Low, Manic Street Preachers, Mercury
Rev, Mogwai, Orbital, PJ Harvey, The
Posies, Pulp, Sneaker Pimps, Tricky.
Akit komolyan érdekel a dolog, látogasson el a http://www.fiberfib.com/
oldalra, ahol minden részletet megtudhat.

ÚJ INDIE LEMEZEK

No Motiv - Diagram For Healing (Vagrant Records))

A No Motiv-val ugyanaz a bajom, mint eddig: sehol egy eredeti hang,
valami apró, saját ötlet, ami kiemelné õket a nagy punk/emo masszából.
Pedig nem írnak rossz dalokat, néha az indierockos végét kapják el a
fonalnak, máskor meg a blink-százvalahányasat,
hadd gazdagodjon egy kicsit a kiadó a leggyengébb zenekarán is.
Kegyelemkettes, de csak a nyitó Celebrate miatt, azt meg tõccsétek le az
internetrõl. *smartpunk

For Stars - We Are All Beautiful People (Future FFarmer/Munich Records)

Egy sor, mára már nosztalgikusnak számító hatás kevereg a For Stars új
lemezén. Az énekhang néha Malkmus modorát idézi, máskor meg brit módra
elvékonyodik (amúgy amerikai zenekarról van szó, de vonzódásuk Európához
nem véletlen: tagjaik valamelyik prágai kocsmában találtak egymásra). Az
orgona, zongora, illetve a fúvósok kimért használata az Elephant 6
csoport zenekaraival mutat hasonlóságot. A posztrock effekteket
konstruktív módon használják, hallatán akár az utolsó Radiohead-session
is az eszünkbe juthat. A néha felbukkanó cselló hangjaiban a Low
melankóliája köszön vissza. A dalok szépek, némelyikük folkos
hangvételénél fogva a dEUS-t idézi.
Lehetne még tovább sorolni a hatásokat, de nem érdemes. Eddig sem az
volt a célom, hogy a zenekar, illetve az album értékét csökkentsem vele,
inkább csak orientálni akartam az ismertebb párhuzamokkal. A We Are All
Beautiful People egy kerek és egészét tekintve nagyon is friss hangzású
produkció. Ajánlható mindazoknak, akiket a fenti hívó nevek beindítanak
és azoknak is, akik pusztán szép és érzelmekkel teli zenére vágynak.
*smartpunk
 

Belle and Sebastian - Jonatnan David EP (Jeepster)

Íme egy kis enyhülés megszállottaknak két nagylemez között. A
lendületes, zongorával felvezetett Jonathan Daviden kívül a
kislemezváltozat egy, a CD-változat két új számot tartalmaz, de ezek
meglehetõsen átlagos, a címadó dal színvonalától messze
elmaradó, lassabb tempójú szerzemények. Állítólag ez a változó színvonal
már korábban is jellemzõ volt az albumok között megjelenõ kislemezeikre,
de az albumokra gondolva érzek némi trendszerûséget is: már az elõzõ
nagylemezt sem tudták teljesen megtölteni jó dalokkal, mint ahogy az még
sikerült a Boy with... album esetében. Egyre több jele a
kifulladásnak... *smartpunk

Airport 5 - Total Exposure EP (Rockathon)

A név mögött a Guided By Voices két kulcsemberének, az
énekes-szövegíró-dalszerzõ Robert Pollardnak és a zenekar körül egyre
ritkábban felbukkanó, de egy idõben oszlopos tag és azóta is
folyamatosan hatással bíró gitárosnak, Tobin Sproutnak a duója
rejtõzik. Munkakapcsolatuk a 90-es évek elején meghatározó volt mind a
zenekarra, mind a lo-fi mozgalom egészére nézve. A három dal zenei
világa a Bee Thousand/Alien Lanes lemezek korszakához nyúlik vissza,
egyszerû lo-fi rock, szemben az újabb
GBV-albumok kidolgozottabb "aréna-hangzásával". Gyöngyszem mindhárom
dal, ahogy ezt már megszokhattuk, dolgozzon ez a két ember akár együtt,
akár külön-külön. A Total Exposure egy akusztikus szerzemény, a
repetitív Cold War Water Sports olyan,
mintha egy teljes album zárószáma lenne, a The Wheel Hits The Path-ban
pedig gagyi-dobgép és torz gitár festi alá Pollard maga módján cifrázott
énekét és mielõtt sláger lenne belõle, jól le is keverik az egészet.  A
megszállott kemény magnak köszönhetõen ez a kislemez tulajdonképpen már
a megjelenése napján elfogyott, úgyhogy ha valaha meglátjátok egy
turkálóban, eszetekbe ne jusson otthagyni!  *smartpunk
 

CÉLUNK

Továbbra is a közösség informálása és szervezése.  Szeretnénk egy indie
portált indítani és koncerteket, bulikat szervezni.  Úgy segíthettek, ha

a) megválaszoljátok a heti közvéleménykutatási kérdésünket b) részt
vesztek az információk terjesztésében, ami hetente egy word dokumentum
kiprintelését és közintézményben, pl. iskola való kifüggesztését
jelenti, a dokumentumot külön körlevélben küldjük annak, aki jelzi, hogy

küldhetjük c) lemezkritikákat, koncertbeszámolókat, infókat küldtök d)
részt vesztek a szerkesztésben.
 

KÉRDÉSEK

Bombázzatok vele. Amire nem tudjuk a választ, azt betesszük a következõ
körlevélbe, ennyi olvasó közül valaki biztos tudja a választ...

NETIKETT

A reply all funkciót hanyagoljátok, ahhoz túl sokan vagyunk.  Minden a
többiekre tartozó infót berakunk a következõ hírlevélbe, ha az
indierockos címre elkülditek.  Bármilyen indie kérdésetek van,
megválaszoljuk vagy berakjuk a következõ hírlevélbe magát a kérdést.
Mindenkinek a nevét el lehet olvasni a cc-ben, mert közösséget építünk,
illetve hát aki a ti negyedekbe fér, ez akkor fog megint mûködni, ha már
nem a freemailrõl levezünk..
A válaszoknál töröljétek ki az eredeti hírlevelet, mert elég hosszú...

Összeállította Darvas Péter és Antal Dániel
 

PS.  Ha a hírlevelet szándékod ellenére kaptad, és le szeretnél kerülni
a listáról, akkor küldj egy ilyen értelmû levelet az
[email protected]-ra.  Ha ismerõsöd forwardolta tovább a levelet, és

szeretnél feliratkozni (aminek nagyon örülnénk, hiszen fontos tudnunk,
hány emberhez jutnak el információink), akkor küldj az
[email protected] címre egy levelet a teljes neveddel. A
hírlevélhez várjuk mindenki hozzászólásait.  Információkat egész héten
küldhettek a címre, vasárnap napközben zárjuk le a hírlevelet, addig
minden infót berakunk, ami profilba vág; nem csak koncert- és
lemezinfókat, hanem egyéb rokon kulturális eseményeket, ha az várhatóan
érdekli a lista olvasóit.

 


 
Hosted by www.Geocities.ws

1