Sziasztok,
Üdvözlet
az indie hírlevél negyedik számának olvasóinak.
A jövõ hét legfontosabb fellépõi Magyarországon:
Dropkick Murphys (US), Reach the Sky (US), Thug Murder (Japán),
Bankrupt (H), Newborn (H), Whippersnapper (US), Drastic Measure (ex. A
Subtle Plague, US), Sergent Garcia (F), Amber Smith (H) Új
lemezek: Amber Smith ötszámos kazettája, Belle and Sebastian,
Airport 5, For Stars, No Motiv, beszámolunk még egy pár
nyári fesztiválról. A közeljövõ
bécsi koncertjei: Tricky (UK), Net Wet Kojak (US). Részletek
a hírlevélben alább:
JÖVÕ
HETI ESEMÉNYEK
Június
18, hétfõ, Mega Pub (Budapest, XIV. Öv utca 210, az
Erzsébet királyné útja u.-Öv utca sarok).
Dropkick Murphys (US)- ír folk-punk, éppen elfogadható
mennyiségû folkkal, és az új lemezhez összeszedett
már elégséges hangszeres tudással, igazi nemzetközi
punkrock sláger, azoknak is bejön, akik a dallamos és
zúzos zenét szeretik és az ír-barátok
is kapnak valamit. Elõttük a Reach the Sky (amerikai
hc), szintén nemzetközi minõség, valamint a Thug
Murder (japán nõi streetpunk). A streetpunk a bakancsos-brit
hagyományosan aggresszív punkzenét jelöli, szemben
a szimpatikus kaliforniai fiúkkal. Mivel a japánok
pedig minden szubkultúrából freak-parádét
csinálnak, ráadásul jelen esetben japán nõkkel
van dolgunk, a szaksajtó szerint egyenesen zseniális a produkció,
vagyis csak egy japán tudja odáig radikalizálni a
mûfajt, mint õk... A Bandanas pedig energikus magyar
punkrock, a dallamosabb fajtából. KÖZÖS TALÁLKOZÓ:
BLAHA LUJZA TÉR, ALULJÁRÓ, 20.00 ÓRA
Június
19, kedd, Mega Pubban (XIV. Öv utca 210, az Erzsébet királyné
útja u.-Öv utca sarok, aki elõzõ napi Dropkick
belépõvel érkezik, ajándék korsó
sört kap) lép fel a kaliforniai Lobster Records elsõ
számú zenekara, a Whippersnapper. A fiatal ötösfogat
emós beütésû, összetett, változatos
newschool punkot játszik, eddig két lemezük jelent meg,
a '98-as America's Favorite Pastime és a '99-es The Long Way. Felléptek
már a mai amerikai punk legmenõbb zenekarainak (Lagwagon,
Blink-182, Good Riddance, Strung Out) társaságában
és most elsõ európai turnéjuk során
jönnek el majd hozzánk fellépni a Punk Holiday Fesztiválon
a Mega Pubban, ahol elõtük fellép a 06-90 (skate punk),
Newborn (világszínvonalú newschool hardcore, lásd
az eheti koncertbeszámolók között lent), Fürgerókalábak
(debilcore, garantált férfisztriptízzel egybekötve),
Bankrupt (dallamos oldschool punk, kis gitárpop beütéssel),
Macskanadrág (skate punk, ska). A koncertek 19:00 órakor
kezdõdnek, a Whippersnapper éjfél körül
lép színpadra. A belépõ 1000 forint lesz.
A bulival kapcsolatos infók, útbaigazítás megtalálhatók
a Punk Holiday Fesztivál weboldalán: http://punkholiday.cjb.net
Whippersnapper
oldal, letölthetõ számokkal: http://www.whippersnappermusic.com
június
21 ELMARAD Fabulon (brit gitárzene, UK-H), Puzzle (szintén,
H), Amber Smith (indie rock, H)
Zene Ünnepe
:
Június
21.Budapest, Mechwart-liget - Sergent Garcia (F - latin eklektika, parázs
hangulat), Kispál és a Borz
Június
22. Szeged - Sergent Garcia, Kispál és a Borz
Június
23. Debrecen - Sergent Garcia, Pál Utcai Fiúk
június
21 Drastic Measure (all members A Subtle Plague), Gárdony Party
Tütü, sajnos a részleteket még nem tudjuk, extra
hírlevélben kiküldjük a közös leutazás
részleteit. Az A Subtle Plague a kilencvenes évek egyik
meghatározó zenekara volt az európai indie-színtéren,
a zenekar valószínûleg rekorder a megtartott klubkoncertek
számát tekintve. Magyarországon állandó
vendégek voltak a Tilos az Á-ban, így talán
a legnagyobb (érzelmi) befolyással bírnak a budapesti
indie közösség tagjaira. A san franciscói
zenekar 1988-as elsõ lemezének indie/hippi zenéjétõl
elõször eljutott a dallamos punk/indie hangzásig, amit
két énekesük (Ana, Pat) felelgetõs ének-duettje
tett markánsan egyedivé. Tavaly óta ideiglenesen (?)
Ana és Pat nélkül turnézik a zenekar Drastic
Measure néven, némileg keményebb, inkább rockzenés
produkcióval. Aki járt már ASP/DM koncerten,
biztosan velünk tart csütörtökön Gárdonyba,
aki még nem, bolond ha kihagyja...
június
23 házibuli Nagymaroson (házigazda: Antal Dániel -
vagyis a hírlevél egyik szerkesztõje...) Aki
még nem volt, annak indulás a Nyugati pu.-ról 18,30-kor,
leszállás a vonatról Nagymaros megállónál
(elsõ megálló Nagymaros-Visegrád után!).
A nagymarosi állomáson fogadása party-vonatnak.
Enni-innivalót hozzatok, hiszen a Nagymaroson semmi sem lesz nyitva.
A bulin fellép az Amber Smith (pozitív garden party); tekinttel
a hangosítás leszállításának
tetemes költségére a bulin becsületkassza lesz,
amibe 200 ft bedobálását várjuk el a megjelenõktõl.
A koncert 20.00-kor lesz, az üdülõ-övezetben éjszaka
nem nagyon lehet hangoskodni; visszautazás ízlés szerint
utolsó vonattal (11 óra körül) vagy hajnali elsõ
vonattal (5 óra körül), a hazainduláshoz mérten
hozzatok fogyasztanivalót.
KÖZÖSSÉGI
HÍREK
A múlt
hét legjelentõsebb eseménye a Rudas Romkertben rendezett
Loaded Party volt, ahol a hírlevélre feliratkozott DJ-k csináltak
indie/brit rockdiszkót, a közönség számára
többnyire ismeretlen brit indie számokkal és a közönség
számára többé-kevésbé ismert Beatles,
Rolling Stones, Oasis számokkal... Aki Loaded paryra jött,
garantáltan jól érezte magát, vagy a zene,
vagy a közönség miatt, aki csak megszokásból
a Rudasba jött... nos, közülük senki sem iratkozott
még fel a listára...
NYÁRON
június
24 (Gödöllõ) Shutdown (US) Hold X True (H) NYHC és
magyar oldschool HC
június
25. Trafó, Gödöllõ - Vision (híres amerikai
dallamos hc...), NJ Bloodline (US - lokálpatrióta New Jersey
hc) Falcongate (vidéki melodic hc), Baracka (csepeli proli-punk)
június
29 (Tata) Vinyo (magyar-alternatív) és Galapagos (a Hiperkarma
másik arca)
június
29. 21 óra, Békéscsaba, Helyõrségi Klub
(FEK), Szabadság tér A Grandmother's Jam Team es a FEK-ej
Klub szervezeseben fellepnek: Silver Tarkus (SF), finn progresszív
rock, Fabulon (UK-USA-H) kihelyezett angolszász power-pop, Middlewave
(H) magyar indie pop. A belépés dijtalan, részletek
a jövõ heti hírlevélben
július
7, szombat, Orczy-kert (Budapest, VIII. Orczy út 1.), Soulgrind,
Gibberish (hc) Centerpoint atmoszférikus indie rock, Az Orczy-kertben
a medencében lesz, 300 Ft. Részletek késõbb.
július
9. Mega Pub - Inerdzia (It.) - padovai Oi-streetpunk, Böiler (H) -
punk/oi, Hátsó Szándék - punk rock, Human Error
- crust. Részletek k&eacutte;sõbb.
július
17. Budapest - Driven (US) - új Crimeth Inc.-es (ex-GoodLife) metalcore
+ vendég
július
24. Trafó, Gödöllõ - Force Of Change (német
old school hc)
szeptember
11. Budapest, Mega Pub - Business (UK) - street legenda, Blood For Blood
(US) - agresszív hc, Anti-Flag (US) - politikus poppunk, Tiger Army
szeptember
15. Good Clean Fun (US) straight edge vidáman
KONCERTEK
KÖZÉP-EURÓPÁBAN
Június
21, Tool, Cortizone - intelligens fémzene? Bécs, Libro
Music Hall
Június
24. New Wet Kojak (US - a Girls Against Boys jazzes side-projekt, ami még
a GvsB-t is túlélte) Valina (A) - Bécs, Flex
június
30. Dead Moon (US) igazi rocklegenda Seattle-bõl - indie módra;
fellép még Ciccolina (IT/H). Lendava, Szlovénia (közel
a határhoz!) Lásd a fesztiválok között.
Július
1. Tricky (UK - a triphop punkja) - Bécs, Sofiensale. Erre
alighanem el kellene kezdeni szervezni a kocsikat.
Július
2. The Dickies (US - fatwreck-es támogatással felélesztett,
egykor híres punkzenekar) - Bécs, Arena
Augusztus
31. Man Or Astro-Man? (US - az idegenek itt élnek köztünk,
szeretik a surf-rockot meg a Pixies-t és még zenekaruk is
van) - Bécs, Arena
Szeptember
29. Foetus (US - újra talpon a poszt-indusztriál nagy öregje)
- Bécs, Flex
Október
7. Brian Setzer '68 Comeback Special - Bécs, Libro Music Hall
FESZTIVÁLOK
NYÁRON
*9th Bikers
Weekend, Lendava, Szlovénia - június 29-30.
Végre
többet tudunk a lendavai motoros fesztiválról!
Kemping
természetesen lesz, vega kajákat szerintem itt ne keressetek
:), viszont lesz paintball és ménkû sok tetováló.
A beugró 3700 tolár. Izgalmas horvát és szlovén
garázs-punk zenekarok (The Spoons, Dicky B. Hardy) mellett fellép
az amerikai Dead Moon is, akik indie legendaként Szlovéniában
kultikus népszerûségre tettek szert, de a fõ
attrakció kétségtelenül Cicciolina lesz(?). A
koncertek pénteken 16:00-kor kezdõdnek, a teljes program:
Június
29. - Khons (Slo), Adijo Kultura (Slo), De¾urni Krivci (Slo), Prospect
(Slo), The Spoons (Cro), Elvis Jackson (Slo), Partibrejkers (Yu), Calvin
Jones (US), Blind Passengers (D)
Június
30. - Neuver¹èeni (Slo), Agenti (Slo), Glinasti Golobi (Slo),
Dicky B. Hardy (Slo), Posodi Mi Jurja (Slo), The Stroj (Slo), Dead Moon
(US), Rock Bitch (UK), Cicciolina (I)
* Újhullám
fesztivál - június 20-24.
Ismét
lesz nagyszabású punkfesztivál az Auróra szervezésében.
A pénteki V.H.K./Konflikt/Kud Idijoti csúcstalálkozó
akár még meglepetést is okozhat. A helyszín
ezúttal a mocsai Strandfürdõ lesz, Komárom centrumától
14 km-re. A táborban fürdõzésre is van lehetõség.
Kétóránként szervezett buszjáratok indulnak
a vasúti pályaudvar elõl a helyszínre. Tervezett
busz indulások : 11:30, 13:30, 15:30, 17:30, 19:30, 21:30. A táborból
22:00-kor indul vissza az utolsó járat az állomáshoz.
A különjárat viteldíja 100 Ft. Étkezés
csak úgy punkosan, olcsó egytálételek, saláták,
vegi kaják. A három nap programja:
21. Csütörtök
Skeptic
Eleptic (A), Rózsaszín Pittbull (H), Overflow (Cro), Dumbell
(D), Rut Host (Usa), WC (I), Macskanadrág (H), Speichelbrois (D),
Die Hetõren (A), Kevés (H), NCW (H), Barackca (H), Horkizeslize
(Sk), Panksapka (H), Wertlos (D)
22. Péntek
V.H.K.
(H), Konflikt (Sk), Kud Idijoti (Cro), Ektomorf (H), Ramones
Mánia
(H), Antikörper (D), Punktum (H), Tragic Vision (D),
C.A.F.B.
(H), Lecsapunk (H), Bastards (A), Secrett Valley (H), Casual
Furry
(H), Isbraucht (D), Detox (H)
23. Szombat
Picsa
(H), Moped Lads (Ch), Aurora (H), N.V.U. (Cz), Cpg (H),
Csizmáskandúr
(H), Lone(D), A.M.D. (H), Pearls For Pigs (D), Social
Free
Face (H), Krik Disneylanda (Slo), Elitosztag (H), Zaklatás (H),
Jack
(H)
Ha további
kérdéseid vannak a fesztivállal kapcsolatban, hívd
közvetlenül
a szervezõket (06-70-222 0034), vagy írj nekik emailt:
[email protected],
de elõször még nézz el a honlapjukra, hátha
onnan
máris minden kiderül: http://www.aurora.hu
*Forestglade
Feszivál - július 6-8. Wiesen, Ausztria
Na, ez
már jobban hasonlít a Szigetre :), a QOTSA és a Fantomas
akár még
egy túrát
is megérhet. A teljes névsor:
Péntek:
Placebo, Queens Of The Stone Age, Goldfinger, Fantomas, Massive
Töne,
Denyo 77, Sub7even, Cortizone
Szombat:
New Model Army, Thomas D, H-Blockx, Ash, Madrugada, Thumb,
Terrorgruppe,
Blackmail, Lax Alex Contrax, Shy
Vasárnap:
PJ Harvey, Söhne Mannheims, OPM, Ignite, Oomph!, Glow, Die
Happy.
A háromnapos
jegy elõvételben 1060, a helyszínen 1300 ATS-be kerül.
Crossborder
fesztivál
Julius
21-en es 28-an ket reszes hc/punk fesztivalra kerul sor osztrak
es magyar
zenekarok reszvetelevel a hatar ket oldalan, Sopronban es az
Eisenstadt
kozeleben fekvo Oslipban. A program:
Julius
21, Szombat, Sopron, Hangar (Vandor Sandor utca, viztoronynal)
Mom's
Favorite (skate punk, ex-Forcas), Barracuda (A) (ska/core)
Detox
(oldschool punk), Lesson Life (A) (oldschool hardcore), Bankrupt
(dalllamos
oldschool punk), Aurora, Sick of Silence (A) (emo/HC/punk)
Belepo:
1000 Ft Kezdes: 18:00
Julius
28, Szombat, Oslip, Cselley Muhle, Barracuda (A) (ska/core),
Entreat
(SI) (emo/hc), Newborn (H) (newschool hc), Lesson Life (A)
(oldschool
hardcore)
Bankrupt
(dalllamos oldschool punk), Red Lights Flash (A)(dallamos
hardcore
punk)
Remember
(H) (crossover) Belepo: 100 ATS Web:
http://www.8ung.at/crossborder
*Benicassim
Fesztivál, Spanyolország - augusztus 3-5.
Talán
még nem késõ a "spanyolba" tervezett nyaralást
ehhez a jó kis
fesztiválhoz
igazítani, amely a már említett belga Dour
Festival-hoz
hasonlóan évrõl évre színesebb és
színvonalasabb programmal
várja
az odalátogatókat (vajon a "mi" Szigetünk, amit a
szervezõk
kritikátlanabb pillanataikban "Európa legnagyobb
fesztiváljának"
csúfolnak, mikor közelíti meg ezeket a "kis"
fesztiválokat,
ha másban nem, legalább a zenei színvonalat tekintve?).
Még
egészséges mainstream/indie arány, sok napsütés,
jó lenne, ha valaki
kijutna
és beszámolna a történtekrõl. A többieknek
meg
fájdítsa
a szívét néhány fellépõ, akiket
kiszemezgettünk a teljes
listáról:
Ash,
Belle and Sebastian, Big Star, Clinic, Death Cab For Cutie, The
Divine
Comedy, Fatboy Slim, Flaming Lips, For Stars, The Freestylers,
Goldfrapp,
Hooverphonic, Ladytron, Low, Manic Street Preachers, Mercury
Rev,
Mogwai, Orbital, PJ Harvey, The
Posies,
Pulp, Sneaker Pimps, Tricky.
Akit
komolyan érdekel a dolog, látogasson el a http://www.fiberfib.com/
oldalra,
ahol minden részletet megtudhat.
ÚJ
INDIE LEMEZEK
No Motiv
- Diagram For Healing (Vagrant Records))
A No Motiv-val
ugyanaz a bajom, mint eddig: sehol egy eredeti hang,
valami
apró, saját ötlet, ami kiemelné õket a
nagy punk/emo masszából.
Pedig
nem írnak rossz dalokat, néha az indierockos végét
kapják el a
fonalnak,
máskor meg a blink-százvalahányasat,
hadd
gazdagodjon egy kicsit a kiadó a leggyengébb zenekarán
is.
Kegyelemkettes,
de csak a nyitó Celebrate miatt, azt meg tõccsétek
le az
internetrõl.
*smartpunk
For Stars
- We Are All Beautiful People (Future FFarmer/Munich Records)
Egy sor,
mára már nosztalgikusnak számító hatás
kevereg a For Stars új
lemezén.
Az énekhang néha Malkmus modorát idézi, máskor
meg brit módra
elvékonyodik
(amúgy amerikai zenekarról van szó, de vonzódásuk
Európához
nem véletlen:
tagjaik valamelyik prágai kocsmában találtak egymásra).
Az
orgona,
zongora, illetve a fúvósok kimért használata
az Elephant 6
csoport
zenekaraival mutat hasonlóságot. A posztrock effekteket
konstruktív
módon használják, hallatán akár az utolsó
Radiohead-session
is az
eszünkbe juthat. A néha felbukkanó cselló hangjaiban
a Low
melankóliája
köszön vissza. A dalok szépek, némelyikük
folkos
hangvételénél
fogva a dEUS-t idézi.
Lehetne
még tovább sorolni a hatásokat, de nem érdemes.
Eddig sem az
volt
a célom, hogy a zenekar, illetve az album értékét
csökkentsem vele,
inkább
csak orientálni akartam az ismertebb párhuzamokkal. A We
Are All
Beautiful
People egy kerek és egészét tekintve nagyon is friss
hangzású
produkció.
Ajánlható mindazoknak, akiket a fenti hívó
nevek beindítanak
és
azoknak is, akik pusztán szép és érzelmekkel
teli zenére vágynak.
*smartpunk
Belle
and Sebastian - Jonatnan David EP (Jeepster)
Íme
egy kis enyhülés megszállottaknak két nagylemez
között. A
lendületes,
zongorával felvezetett Jonathan Daviden kívül a
kislemezváltozat
egy, a CD-változat két új számot tartalmaz,
de ezek
meglehetõsen
átlagos, a címadó dal színvonalától
messze
elmaradó,
lassabb tempójú szerzemények. Állítólag
ez a változó színvonal
már
korábban is jellemzõ volt az albumok között megjelenõ
kislemezeikre,
de az
albumokra gondolva érzek némi trendszerûséget
is: már az elõzõ
nagylemezt
sem tudták teljesen megtölteni jó dalokkal, mint ahogy
az még
sikerült
a Boy with... album esetében. Egyre több jele a
kifulladásnak...
*smartpunk
Airport
5 - Total Exposure EP (Rockathon)
A név
mögött a Guided By Voices két kulcsemberének, az
énekes-szövegíró-dalszerzõ
Robert Pollardnak és a zenekar körül egyre
ritkábban
felbukkanó, de egy idõben oszlopos tag és azóta
is
folyamatosan
hatással bíró gitárosnak, Tobin Sproutnak a
duója
rejtõzik.
Munkakapcsolatuk a 90-es évek elején meghatározó
volt mind a
zenekarra,
mind a lo-fi mozgalom egészére nézve. A három
dal zenei
világa
a Bee Thousand/Alien Lanes lemezek korszakához nyúlik vissza,
egyszerû
lo-fi rock, szemben az újabb
GBV-albumok
kidolgozottabb "aréna-hangzásával". Gyöngyszem
mindhárom
dal,
ahogy ezt már megszokhattuk, dolgozzon ez a két ember akár
együtt,
akár
külön-külön. A Total Exposure egy akusztikus szerzemény,
a
repetitív
Cold War Water Sports olyan,
mintha
egy teljes album zárószáma lenne, a The Wheel Hits
The Path-ban
pedig
gagyi-dobgép és torz gitár festi alá Pollard
maga módján cifrázott
énekét
és mielõtt sláger lenne belõle, jól
le is keverik az egészet. A
megszállott
kemény magnak köszönhetõen ez a kislemez tulajdonképpen
már
a megjelenése
napján elfogyott, úgyhogy ha valaha meglátjátok
egy
turkálóban,
eszetekbe ne jusson otthagyni! *smartpunk
CÉLUNK
Továbbra
is a közösség informálása és szervezése.
Szeretnénk egy indie
portált
indítani és koncerteket, bulikat szervezni. Úgy
segíthettek, ha
a) megválaszoljátok
a heti közvéleménykutatási kérdésünket
b) részt
vesztek
az információk terjesztésében, ami hetente
egy word dokumentum
kiprintelését
és közintézményben, pl. iskola való kifüggesztését
jelenti,
a dokumentumot külön körlevélben küldjük
annak, aki jelzi, hogy
küldhetjük
c) lemezkritikákat, koncertbeszámolókat, infókat
küldtök d)
részt
vesztek a szerkesztésben.
KÉRDÉSEK
Bombázzatok
vele. Amire nem tudjuk a választ, azt betesszük a következõ
körlevélbe,
ennyi olvasó közül valaki biztos tudja a választ...
NETIKETT
A reply
all funkciót hanyagoljátok, ahhoz túl sokan vagyunk.
Minden a
többiekre
tartozó infót berakunk a következõ hírlevélbe,
ha az
indierockos
címre elkülditek. Bármilyen indie kérdésetek
van,
megválaszoljuk
vagy berakjuk a következõ hírlevélbe magát
a kérdést.
Mindenkinek
a nevét el lehet olvasni a cc-ben, mert közösséget
építünk,
illetve
hát aki a ti negyedekbe fér, ez akkor fog megint mûködni,
ha már
nem a
freemailrõl levezünk..
A válaszoknál
töröljétek ki az eredeti hírlevelet, mert elég
hosszú...
Összeállította
Darvas Péter és Antal Dániel
PS.
Ha a hírlevelet szándékod ellenére kaptad,
és le szeretnél kerülni
a listáról,
akkor küldj egy ilyen értelmû levelet az
[email protected]-ra.
Ha ismerõsöd forwardolta tovább a levelet, és
szeretnél
feliratkozni (aminek nagyon örülnénk, hiszen fontos tudnunk,
hány
emberhez jutnak el információink), akkor küldj az
[email protected]
címre egy levelet a teljes neveddel. A
hírlevélhez
várjuk mindenki hozzászólásait. Információkat
egész héten
küldhettek
a címre, vasárnap napközben zárjuk le a hírlevelet,
addig
minden
infót berakunk, ami profilba vág; nem csak koncert- és
lemezinfókat,
hanem egyéb rokon kulturális eseményeket, ha az várhatóan
érdekli
a lista olvasóit.
|