Sziasztok,
Üdvözöljük
az Indie Hírlevél harmadik számának olvasóit.
Fõbb hírek: Loaded party szombaton, a Puzzle hátat
fordít az indienek, keressük a nagy indie portál nevét
- a közvéleménykutattásban erre kérjük
az ötleteket, szóval erre mindenképpen válaszoljatok!
A múlt hét nagy eseménye a JR Ewing / Newborn koncert
volt, ahol az a fantasztikus helyzet állt elõ:, a hírlevél
olvasói azon vitatkoztak, hogy vajon a JR Ewing vagy az abszolút
nemzetközi élvonal szintjét hozó magyar Newborn
volt-e színvonalasabb produkció! A hírlevél
tartalma: jövõ heti programajánló (Loaded, indie
kirándulás, Dropkick Murphys, Whippersnapper, Newborn és
még sok minden más), koncertek nyáron Magyarországon
és Közép-Európában, közösségi
hírek (Puzzle és múlt heti koncertbeszámolók),
az elmúlt hetekben megjelent indie lemezek ismertetése, újabb
nyári független fesztiválok, kérdezz-felek, közvéleménykutatás,
netikett, útóiratban az új Radiohead lemez hosszabb
méltatása.
JÖVÕ
HETI ESEMÉNYEK
jõnius
13, szerda, a Pesti Estben tévesen jelent meg, hogy Amber Smith
koncert lesz a Benczúrban, ilyen koncert nem lesz (sajnos)
június
16, szombat, pre-Loaded party (második indie kirándulás)
bemelegítésként Holdvilág árok, indulás
Budapestrõl az Árpád híd buszpályaudvarról,
sárga busszal, 7.45-kor (ezzel nem kell átszállni
Pomázon, viszont csak ez az egy busz van) találkozó
7.30, valószínûleg 6-os kocsiállás (Dobogókõ
ki van írva) mindenesetre át kell menni egyenesen a várótermen
és ott... Visszaékezés bõven idõben
ahhoz, hogy kipihenjétek magatokat a Loaded party elõtt...
június
16, szombat este: Loaded party, indie és brit popzenék a
Rudas Romkertben. A Rudas Romkert Budapest lehangulatosabb nyíltszíni
szórakozóhelye a török fürdõ kertjében,
középkori falak között, trendy bárral, a Gellérthegy
lábánál a zöldben. Ideális nyári
bulihelyszín a Loaded partynak, ahol közösségünk
lemezlovasai elsõsorban a poposabb és táncosabb számokat
játszák; mindez ideális lehetõséget
teremt arra, hogy elhozzátok az indie iránt eddig még
nem elkötelezett ismerõseiteket is táncolni. A
lemezjátszóknál DJ Blondie, DJ Grassman, DJ Mágnens,
DJ Pita (Pararádió). Belépõ természetesen
nincsen, de annak örülünk, ha bejáratnál feliratkoznak
azok az ismerõseitek a hírlevélre, akik még
nincsenek rajta a listán.
Mivel
nagyon a következõ hét elején lesznek a következõ
programok, berakjuk már most is, hogy tudjatok tervezni:
Június
18, hétfõ, Mega Pub (Budapest, XIV. Öv utca 210, az
Erzsébet királyné útja u.-Öv utca sarok,
közös indulás lesz a Belvárosból, részletek
jövõ héten). Dropkick Murphys (US)- ír
folk-punk, éppen elfogadható mennyiségû folkkal,
és az új lemezhez összeszedett már elégséges
hangszeres tudással, igazi nemzetközi punkrock sláger,
azoknak is bejön, akik a dallamos és zúzos zenét
szeretik és az ír-barátok is kapnak valamit.
Elõttük a Reach the Sky (amerikai hc), szintén nemzetközi
minõség, valamint a Thug Murder (japán nõi
streetpunk). A streetpunk a bakancsos-brit hagyományosan aggresszív
punkzenét jelöli, szemben a szimpatikus kaliforniai fiúkkal.
Mivel a japánok pedig minden szubkultúrából
freak-parádét csinálnak, ráadásul jelen
esetben japán nõkkel van dolgunk, a szaksajtó szerint
egyenesen zseniális a produkció, vagyis csak egy japán
tudja odáig radikalizálni a mûfajt, mint õk...
A Bandanas pedig energikus magyar punkrock, a dallamosabb fajtából.
Június
19, kedd, Mega Pubban (XIV. Öv utca 210, az Erzsébet királyné
útja u.-Öv utca sarok) lép fel a kaliforniai Lobster
Records elsõ számú zenekara, a Whippersnapper. A fiatal
ötösfogat emós beütésû, összetett,
változatos newschool punkot játszik, eddig két lemezük
jelent meg, a '98-as America's Favorite Pastime és a '99-es The
Long Way. Felléptek már a mai amerikai punk legmenõbb
zenekarainak (Lagwagon, Blink-182, Good Riddance, Strung Out) társaságában
és most elsõ európai turnéjuk során
jönnek el majd hozzánk fellépni a Punk Holiday Fesztiválon
a Mega Pubban, ahol elõtük fellép a 06-90 (skate
punk), Newborn (világszínvonalú newschool hardcore,
lásd az eheti koncertbeszámolók között lent),
Fürgerókalábak (debilcore, garantált férfisztriptízzel
egybekötve), Bankrupt (dallamos oldschool punk, kis gitárpop
beütéssel), Macskanadrág (skate punk, ska). A
koncertek 19:00 órakor kezdõdnek, a Whippersnapper éjfél
körül lép színpadra. A belépõ 1000
forint lesz.
A bulival
kapcsolatos infók, útbaigazítás megtalálhatók
a Punk Holiday Fesztivál weboldalán: http://punkholiday.cjb.net
Whippersnapper oldal, letölthetõ számokkal:
http://www.whippersnappermusic.com
AZ
ELÕTTÜNK ÁLLÓ HÓNAP és a nyár...:
június
18: Dropkick Murphys (ír folk punk, US), Reach the Sky (dallamos
hc, US), Thug Murder (nõi street punk, JAP), Bandanas (energikus
punkok, H)
június
19: Whippersnapper (US), Newborne (H), Fürgerókalábak
(H), Bankrupt
június
21(! változott az idõpont) Fabulon (brit gitárzene,
UK-H), Puzzle
(szintén,
H), Amber Smith (indie rock, H)
június
24 (Gödöllõ) Shutdown (US) Hold X True (H) NYHC és
magyar oldschool HC
június
25. Trafó, Gödöllõ - *új fellépõ!!
Vision (híres amerikai dallamos hc...), NJ Bloodline (US - lokálpatrióta
New Jersey hc) Falcongate (vidéki melodic hc), Baracka (csepeli
proli-punk)
június
29 (Tata) Vinyo (magyar-alternatív) és Galapagos (a Hiperkarma
másik arca)
július
9. Mega Pub - Inerdzia (It.) - padovai Oi-streetpunk, Böiler (H) -
punk/oi, Hátsó Szándék - punk rock, Human Error
- crust
július
17. Budapest - Driven (US) - új Crimeth Inc.-es (ex-GoodLife) metalcore
+ vendég
július
24. Trafó, Gödöllõ - Force Of Change (német
old school hc)
szeptember
11. Budapest, Mega Pub - Business (UK) - street legenda, Blood For Blood
(US) - agresszív hc, Anti-Flag (US) - politikus poppunk, Tiger Army
szeptember
15. Good Clean Fun (US) straight edge vidáman
KONCERTEK
KÖZÉP-EURÓPÁBAN
*Tool,
Cortizone - intelligens fémzene? június 21. Bécs,
Libro Music Hall
*
Dead Moon (US) igazi rocklegenda Seattle-bõl - indie módra;
június 30. Lendava, Szlovénia (közel a határhoz!)
KÖZÖSSÉGI
HÍREK
(Rádió,
televízió, internet.) Azon vagyunk, hogy ne csak hírlevelet
és majdan portált csináljunk, hanem állandó
mûsort is, ahol meghallgathatjátok azokat a zenéket,
amihez próbálunk a szó gyengébb erejével
kedvet csinálni, ahol hallhatjuk egymást beszélni,
láthatjuk a zenekarainkat... Aki tud, segítsen, már
tapogatózunk erre-arra, júliustóll remélhetõleg
a lemezkritikák és a koncertelõzetesek a rádióban
hallhatók.
(A Puzzle
hátat fordít az indie színtérnek.) A
Puzzle, a britpopnak nevezett gitárzene magyar kiválósága,
a Pepsi tehetségkutató gyõztese lemezszerzõdést
írt alá egy majorrel, a Universallal. A multikhoz méltó
feltételek szerint a Puzzle nem forgalmazhatja többet a korábban
megjelent demóját (Dream Your Life), így az már
gyûjtõk féltve õrzött kincse, kétszámos
promóciós lemez készül, aztán talán
album is... Talán játszanak 21-én Budapesten,
ami így függetlenségük hattyúdala és
új basszusgitárosuk, Zsuzsa bemutatkozója volna. A
Universal igazán szívatja szegény Puzzlet, de õk
a mainstreambe törnek... Az alábbiakban a Puzzle hosszú
beszámolójának szerkesztetett részeteit olvashatjátok.
Riegler Attila szövegének személyes vonatkozásait
kiszedve íme az autentikus Puzzle-álláspont: "Jelenleg
dolgozunk az új demón, 16 új szám van, ezeket
most próbáljuk, de még annyira sem fogjuk elkapkodni
a dolgokat, mint eddig, mert ezek most sokkal nagyobb összpontosítást
igényelnek - minden téren, mint az eddigiek. Szóval
ha lesz is pár koncert, ezeken még biztos, hogy nem játszunk
semmi újat, mert nem akarunk fölöslegesen, félkész
számokkal 'zörögni". : )" (...) "Az az igazság
- és ezt nyugodtan megtudhatja aa nyilvánosság is -
hogy mi tényleg a mainstream-ben szeretnénk nyomulni, mégpedig
azért, hogy megmutathassuk ennek a sok f.nak, akik most azzal verik
a mellüket, hogy õk most az új élõzenei
mozgalom, /united, venus, roy stb/ hogy mi is az : élõben
és élve játszani. Mi zenélni szeretnénk,
normális körülmények között, lemezeket
megjelentetni elegendõ reklámozással, turnézni
jó helyeken, jó cuccal meg ilyenek... Persze ki ne
szeretné ezt ? (...) Függetlennek lenni túlságosan
nehéz és hiábavaló, fõleg ma és
ebben az országban, ha az ember tényleg valamit el is szeretne
érni. Nem gondolok itt nagy dolgokra, azzal is megelégednék,
ha a zenélésbõl meg tudnék úgy élni,
mint más a saját munkájából. És
nem akarunk "Igazi Hõs"-ök lenni ezen az úton, mármint
a 'földalattin' : ) sokkal inkább egy másikon
és az idõ majd
úgyis
dönt hogy mikké váltunk az emberek szemében."
Riegler Attila beszámolója szerint a Dream Your Life britpopja
után most valami nem trendy, elektronikusan felturbózott
gitárzenét várhatunk tõlük, ami pop, de
nincs benne sem a nyolcvanas évek revival, sem a megszokott britpop.
"Nem vagyunk magyar oasis és pont" - írja. "Summa:
Ha Amberék most a pozitív pólus, mi garantáltan
a negatív, de most ennek így kell lennie és ez nekünk
most így jó." (A szerkesztõ megjegyzése: a
pozitív pólus utalás a "Pozitív" fanzinre és
az Amber Smith cinikusan "Pozitív"-nek nevezett új kazettájára,
valamint az Amber Smith pozitív inde hozzáállására...)
A Puzzle üdvözli a hírlevél kezdeméyezést,
tavaly még õk is szerettek volna indie honlapot készíteni,
beszámolunk még sorsukról, bár reméljük,
nélkülünk is hallani fogtok róluk eleget. :) www.puzzle.pl.hu
- ratja mulatságos és kesserû történetek
a sztárrá válás elsõ lépéseirõl,
az egykori gitárosról, aki rendõrnek beállva
füves haverjait buktatja le prémiumért, és még
sok minden más...
JR Ewing,
Newborn - június 9. szombat, Süssfelnap
Elõször
is köszönetet kell mondanunk az elszánt szervezõknek,
akik minden követ megmozgattak, hogy a többszörös bizonytalansági
tényezõ (hely körüli nehézségek,
az énekes torokproblémája) ellenére is összehozták
ezt a maradandó koncertet! Az Inside Fearsrõl ezúttal
lemaradtam (bocs!), amikor megérkeztem, már a Newborn nyomta
javában. A hangulatról a törzsközönség
(mármint a Newborn-é, nem a Süsüé :)) gondoskodott,
az album "slágereinek" refrénjeit Zoli nyugodtan átengedhette
nekik. Játszották a Catharsis-szel közösen kiadandó
split lemez nemrég rögzített 4 számát
is, mindegyik komoly, összetett munka hatalmas gitártémákkal.
A zenészek energiája végig folyamatos volt, ebbõl
még a koncert közben adódó technikai problémák
sem vetettek vissza. A Newborn-tól megszokott profi produkciót
láthattunk, kevés magyar zenekar esetében tapasztalni
ennyire kiforrott, rutinos színpadi szereplést. Többek
véleménye szerint lejátszották a norvég
"fõzenekart" a színpadról, azonban az eltérõ
mûfajok miatt én nem bocsátkoznék ilyen összehasonlításokba.Meg
azért sem, mert teljesen letaglózott a JR Ewing koncertje,
a gödöllõi Zegota-fellépés óta nemigen
láttam ennyi energiát feltörni egy zenekarból.
Az énekes "mozgáskultúrája" erõsen a
Refused-ot idézte, de ez igazán bocsánatos, õket
már úgysem láthatjuk színpadon. A ritmusképletek
a 90-es évek (noise-)rockját idézték, de minderre
olyan elementáris erõvel szabadult rá a 3 gitár
és a kitekert nyakú ének, hogy retróról
egy percig sem beszélhetünk. A szép számú
közönség vette a lapot, a barátságos ütemek
és az énekes szuggesztivitása felszabadították
az elsõ sorokban "ácsorgókat". Szívbõl
remélem, hogy visszajáró vendég lesz a JR Ewing
ezen a környéken és egyre több "rocker" figyelme
fordul a skandináv országok izgalmas zenei színterei
felé.
Hot Water
Music, Leatherface - június 7. Flex, Bécs
Szóval
a felállás úgy nézett ki, hogy ez a koncert
a Leatherface nevû híres és legendás zenekar
koncertje volt, a Hot Water Music-nak pedig az elõzenekari státusz
jutott. Ez volt az este egyetlen szépséghibája, mivel
egy jó hangulatú bulin vehetett részt mindenki, aki
vállalta a kiutazás veszõdségét (tizenvalahányan
voltunk magyarok), de azért a Hot Water Music-ból mindenki
többet szeretett volna látni. A Flexben jó fél
ház lehetett, a trendi deszkás gyerekek valószínûleg
minden pénzüket a két nappal korábbi Deconstruction
Tour-ba fektették, meg amúgy sem érdekelte õket
egy "új" epitaphos csapat meg néhány öreg punk.
A Hot Water Music nem sokat váratta a közönséget,
beengedés után nem sokkal neki is láttak a zenélésnek.
Nagyon jól szólt a cucc, az új album abszolút
kedvenc nyitószámával indítottak, a legnagyobb
megdöbbenésem az ének erejébõl fakadt:
a védjeggyé vált rekedtes hang olyan elementárisan
tört fel a két gitáros srác torkából,
hogy rögtön megértettem, miért tartják az
egyik legjobb koncertzenekarnak a HWM-et annak ellenére, hogy nem
mozogják be a színpadot és hanyagolnak minden hasonló
színpadi allûrt. A basszusgitárosra sem lehetett panasz,
õ talán a legképzettebb zenész a csapatban,
egyedül a dobos játékát éreztem egy kissé
szögletesnek, mechanikusnak. Az elõzenekari jellegbõl
adódóan sajnos kevés idõ jutott a zenekarnak,
a legtöbb dalt (mindössze hármat) az új lemezükrõl
játszották, így óhatatlanul kimaradt egy csomó
sláger a repertoárból. Gyors átszerelés
után lépett színpadra a Leatherface, a veterán
gitáros-énekest és a dobost egy fiatal basszusgitáros
egészítette ki (ha jól tudom, az eredeti basszer már
nem él). A HWM két gitárja után az egygitáros
felállás kissé karcsúnak tûnt, de összességében
szórakoztató mûsort láthattunk: az 50 fölötti
mosolygós frontember alkoholbetegekre jellemzõ túlszabályozott
mozdulatai nem hagytak kétséget afelõl, hogy igazi
rocklegendát látunk a színpadon. Személyes
kedvencem, a Pale Moonlight is elhangzott, úgyhogy a magam részérõl
elégedetten zártam az estét, amihez már alig
adott hozzá valamit a HWM zenészeinek közremûködése
a ráadásdalokban. (külön köszönet Mágnensnek,
a biztos kezû sofõrnek!) *smartpunk
ÚJ
LEMEZEK
Lush:
Ciao! (4AD Records) - Mostanában a 4AD szívesen dobja piacra
korábbi meghatározó zenekarainak best-of-jait, így
tekinthetjük át a Lush 1989-tól 1996-ig terjedõ
életmûvét is. Az album a három megjelent nagylemezükrõl
és néhány EP-rõl, kislemezrõl válogat.
A Lush nem kis mértékben a legendás Cocteau Twins
hangzásvilágának hatása alatt kezdte el mûködését,
csakúgy, mint a zenekar kortársai és hangzásbeli
rokonai, a My Bloody Valentine, a Ride, a Slowdive, vagy a Chapterhouse.
Elsõ, Spooky címû albumukon még Robin Guthrie,
a Cocteau Twins gitárosa a producer, de az elegánsan hangszerelt
nóták mögött valójában a két
dalszerzõ, Emma Anderson és a magyar származású
Miki Berenyi bájos, hétköznapi történetei
rejtõznek, melyek olyan hitelesnek hatnak, mintha a szomszéd
lány mesélné õket. Az éteri, lebegõ
indiepop-zenét játszó mezõnybõl a Lush
az évek során egyre fokozódó nyíltságával,
közérthetõségével emelkedett ki, mely
utolsó lemezükre pár ultra-slágert is szült:
a se veled, se nélküled kettõsségét egy
Pixies-típusú punk-pop nótába csomagoló
Single Girl, vagy a Fiat 500-as iránt rajongó, Stone Roses
dalnak is beillõ 500 (Shake Baby Shake) méltó helye
igazából a listák élén lenne. A lemez
visszafelé halad az idõben, így annak végére
jutunk el a Lush korai, törékeny fátyol-himnuszaihoz
(For Love, De-Luxe), amelyek a kilencvenes évek elején hozzájárultak
a mûfaj definiálásához. Az album talán
túl sok lassú, enyhén gótikus ihletésû
dalt tartalmaz, amelyeket egy ilyen válogatás mellõzhetett
volna, néhányat pedig csak a csiszolt hangzás ment
meg a középszerûségtõl. Habár az
akkori média nemigen fordult támogató módon
a csapat felé (kedvenceik a kissé elvontabb, befelé
forduló "cipõbámuló" zenekarok voltak), a Lush
dalai tehetségrõl és a zenei korlátokon való
felülemelkedésrõl tesznek tanúbizonyságot.
Az angolszász zenei színtérrõl sajnos a kilencvenes
évek közepére-végére a mûfaj mûvelõi
eltûntek, hogy helyet adjanak a jóval egysíkúbb
és újat sokkal kevésbé nyújtó
Britpopnak. A popzenébe vitt fantázia itt bemutatott mértékének
újabb felbukkanása azóta is várat magára.
A dallamos indie pop iránt vonzódók polcán
ezért ott kell lennie ennek a lemeznek. *dr hab
Joan of
Arc - How Can Any Thing Be Any More EP (Jade Tree) Úgy hírlik,
a chicago-i art-punk/post-rock zenekar elõzõ albuma, a The
Gap felvételénél készült, de az albumra
fel nem került anyagokból vágta össze ezt az EP-t.
A majdnem fél órás hosszúság és
a 8 track ne tévesszen meg senkit, tulajdonképpen csak 4
igazi dalról beszélhetünk, a többi felvétel
(a JoA-nál megszokott módon) tulajdonképpen csak intrót
képez a dalok elõtt. Az EP nagyjából az albumok
hangvételét követi, bár a dalok valamivel gyengébbek
és unalmasabbak a korábbiaknál, talán csak
a melankólikus záródal, a What If We Are... jelent
ezalól kivételt. Ha még csak hírbõl
ismered a zenekart, de kíváncsi vagy rájuk, inkább
valamelyik albumukat ajánlanám elsõ hallgatásra,
a How Can Any Thing...-et bõven ráérsz majd csak azután
megszerezni, hogy a 4 nagylemezt már begyûjtötted. *smARTpunk
Burning
Airlines - Identikit (DeSoto Records) A Burning Airlines az egykori
Jawbox-frontember, J. Robbins zenekara, jelenlegi albumuk második
a sorban a 99-es bemutatkozó Mission: Control! óta.A nagyszerû
nyitódal (Outside the Aviary) fogós dallamával alig
két percben mintegy összefoglalása az elsõ albumnak,
a lemez többi része már némileg új vizekre
evez. A nyitószámon kívül alig akad olyan dal
az albumon,
amelyik
elsõ hallásra magával ragadná a hallgatót,
mint ahogy tették azt az elsõ nagylemez dalai. A dallamok,
énektémák néhol erõltetetten összetettnek
tûnnek, többszöri hallgatás után azonban
feltárul elõttünk Robbins zseniális dalszerzési
képessége. Abszolút pozitívum, hogy míg
az elsõ lemez félúton kissé leült, addig
az új album színvonala folyamatosan magas, még ha
elsõ hallgatáskor a nyitódal után érzünk
is bizonyos megtorpanást. A hangzásra most sem lehet panasz,
Robbins maga volt az album producere, ami nem is csoda, figyelembe véve,
hogy manapság õ az egyik legkeresettebb producer a posztpunk-emo
zenekarok körében. Számos apró, hangzásbéli
rafinéria színesíti tovább a lemezt, az elmélyültebb
hallgatás tehát mindenképpen ajánlott. Ezzel
a nagyszerû albummal a BA még határozottabban jelöli
ki saját, összetéveszthetetlen stílusának
kereteit, amely egyrészt a Jawbox poszt-hc zenei világának
meghosszabbítása, másrészt valahol a nyolcvanas
évek elejének értelmiségi punkja, illetve a
kilencvenes évek indierock irányzatai mentén húzódnak.
*smartpunk
Megjelent
a Radiohead új albuma, amelyre a Kid A-vel egyidõben készült,
de arra az albumra nem illõ számok kerültek fel.Horváth
Marci hosszú méltató kritikáját a levél
alján olvashatjátok teljes terjedelmében "A
tavaly õsszel megjelent Kid A pedig a teljes elborulás, a
zenekar újjáteremtette önmagát, teljesen levetkõzve
az eredeti zenei világot, no dalforma, no refrén, csak effektek,
és puttyogások (bár kettõ õs Radiohead-dal
azért van), Thom Yorke még keserûbb és még
szebb, és az egész éppen azért válik
kerek egésszé, mert széthúzó, szétesett.
Hiába, gyönyörû tud lenni, ha egy alapvetõen
megborult zenekar egy megborult lemez után még inkább
megborul, és így jön létre a világ szinte
minden zenei díjkiosztóján taroló album..."
lásd PS2 a levél végén.
FESZTIVÁLOK
NYÁRON
* Július
7-8. - Sárváron a Várudvarban kétnapos
hardcore/punk fesztivál lesz, külföldi és magyar
fellépõkkel. A fellépõk: 1. nap: Broken Promises
(Bel.),Moronique (A), Burn Hollywood Burn (Fr.), Sunshine To Breakfast,
Kevés, With Open Arms, Belief Gives Power 2. nap: Low Punch(Slo.),
Inerdzia (Ita.), S.F.F., Newborn, Embers, JAck, At Once Hero...
A belépõ
1 napra 1600Ft, 2 napra 2500Ft Sátorozási lehetõség
van, a szervezõk a koncerteken kívül vegan kajákkal,
focibajnoksággal és distro-k kirakodóvásárával
várják a vendégeket.
* Augusztus
3-5. - A csehországi Pilsenben nagyszabású, 3 napos
underground hardcore-megmozdulás lesz FluffFest néven. Ez
is sátorozós, családias hangulatúra tervezett
fesztivál, vegan konyhával és bárral (vegan
fagyi!), felvonul számos distro, a jegy pedig mindössze 25
DM. A fellépõk fõleg Eurórai zenekarok lesznek
a legkülönfélébb mûfajokból. Eddig
a következõk látszanak biztosnak: ANYWAY (cze), BURDEN
(can), CALIBAN (ger), CATARACT (ch), DURANGO 95 (ger), DUSSANDER (cze),
ENDSTAND (fin), ESGMEQ (cze), FACEDOWN (bel), FEAR MY THOUGHTS (ger), FRANKLIN
LAKES (swe), GRIDE (cze), HEAVEN SHALL BURN (ger), HIGHSCORE (ger), LEIAH
(swe), LVMEN (cze), NETBRAKE (bel), RECEIPT (it), STRENGTH APPROACH (it),
THEMA 11 (cze), UNCONFORM (russia), VALINA (at), VITAMIN X (ned), de a
lista folyamatosan bõvül, ezért érdemes néha
ellátogatni a fesztivál homepage-ére: www.poisonfree.com/fluff
KÖZVÉLEMÉNYKUTATÁS
A kérdés:
mi legyen a nagy magyar indie portál neve / címe.
CÉLUNK
Továbbra
is a közösség informálása és szervezése.
Szeretnénk egy indie portált indítani és koncerteket,
bulikat szervezni. Úgy segíthettek, ha a) megválaszoljátok
a heti közvéleménykutatási kérdésünket
b) részt vesztek az információk terjesztésében,
ami hetente egy word dokumentum kiprintelését és közintézményben,
pl. iskola való kifüggesztését jelenti, a dokumentumot
külön körlevélben küldjük annak, aki jelzi,
hogy küldhetjük c) lemezkritikákat, koncertbeszámolókat,
infókat küldtök d) részt vesztek a szerkesztésben.
VÁLASZOK
Zsuzsa
javasolta, hogy mindenhova tegyünk be linket, ahova tudunk, természtesen
a jövõben is fogunk tenni, bár ez igazán majd
a portálon fog mûködni. Nem kérdeztétek,
de mondjuk, hogy a szövegeket notepadben (jegyzettömb) vagy e-mailben
írjátok, ne Wordben (egyes rendszereken elrontja a karaktereket,
és olvashatatlan lesz). A lemezkritikákat a már
megszokott fenti terjedelemben közöljük. A hosszabb/nem
aktuális témákat félretesszük az archívumba,
és nyáron feltöltjük az indie portálra.
KÉRDÉSEK
Bombázzatok
vele. Amire nem tudjuk a választ, azt betesszük a következõ
körlevélbe, ennyi olvasó közül valaki biztos
tudja a választ...
NETIKETT
A reply
all funkciót hanyagoljátok, ahhoz túl sokan vagyunk.
Minden a többiekre tartozó infót berakunk a következõ
hírlevélbe, ha az indierockos címre elkülditek.
Bármilyen indie kérdésetek van, megválaszoljuk
vagy berakjuk a következõ hírlevélbe magát
a kérdést. Mindenkinek a nevét el lehet olvasni a
cc-ben, mert közösséget építünk, illetve
hát aki a ti negyedekbe fér, ez akkor fog megint mûködni,
ha már nem a freemailrõl levezünk.. A válaszoknál
töröljétek ki az eredeti hírlevelet, mert elég
hosszú...
Összeállította
Antal Dániel és Darvas Péter
Közremûködtek
Smartpunk, dr Habil, Horváth Marci, Riegler Attila (Puzzle)
PS.
Ha a hírlevelet szándékod ellenére kaptad,
és le szeretnél kerülni a listáról, akkor
küldj egy ilyen értelmû levelet az [email protected]-ra.
Ha ismerõsöd forwardolta tovább a levelet, és
szeretnél feliratkozni (aminek nagyon örülnénk,
hiszen fontos tudnunk, hány emberhez jutnak el információink),
akkor küldj az [email protected]
címre egy levelet a teljes neveddel. A hírlevélhez
várjuk mindenki hozzászólásait. Információkat
egész héten küldhettek a címre, vasárnap
napközben zárjuk le a hírlevelet, addig minden infót
berakunk, ami profilba vág; nem csak koncert- és lemezinfókat,
hanem egyéb rokon kulturális eseményeket, ha az várhatóan
érdekli a lista olvasóit.
PS2 Sok
szóban az új Radiohead lemezrõl....
Radiohead:
Amnesiac
A június
4-én megjelenõ új (sorban az ötödik) Radiohead
album kemény fejtörõ minden zenérõl írni
szándékozó rádiófejnek. A tavaly õsszel
megjelent Kid A pedig a teljes elborulás, a zenekar újjáteremtette
önmagát, teljesen levetkõzve az eredeti zenei világot,
no dalforma, no refrén, csak effektek, és puttyogások
(bár kettõ õs Radiohead-dal azért van), Thom
Yorke még keserûbb és még szebb, és az
egész éppen azért válik kerek egésszé,
mert széthúzó, szétesett. Hiába, gyönyörû
tud lenni, ha egy alapvetõen megborult zenekar egy megborult lemez
után még inkább megborul, és így jön
létre a világ szinte minden zenei díjkiosztóján
taroló album. És most itt vagyunk 2001-ben, here is the új
album Amnesiac címmel, 11 szám, a legszimpatikusabb, ami
elsõre beugrik: a zenekar bevette eszköztárába
a jazzt is(a veterán jazz trombitás, Humphrey Lyttleton az
utolsó számban közremûködik, de a számok
többségében szakítanak a jazzes témák,
fúvósok, vonósok, tejjel-mézzel folyó,
kéremszépen). Így a zene teljesen új színezetet
kap, teltebb és eredetibb, mint valaha is volt. Ezért igazán
nagy a Radiohead, mert minden lemezére meg tud újulni, folyamatosan
változik (pedig akkor is simán nyernék a bajnokságot,
ha nem változnának), és mégis önmaga marad,
ízléssel, ahogy kell. És mi más lenne a rockzene
lényege? (Lehet, hogy bárgyú a hasonlak, de az oxfordi
kvintett az a rockban, ami a Madonna a popban, szóval ezer színû
kaméleon) Az elsõ szám, már a címe is
elmebeteg: Packt Like Sardines In A Crushed Tin Box, teljes õrület.
Triphopos, dances izé hallik megtörve egy üstdobbal, kolomppal,
Thom Yorke hangja széttorzzítva, szempler vokál, nagyon
üt, kedvesen, mosolyogva támadja az idegrendszert. Ezt követi
a személyes kedvenc, az elõször a '99-es Tibet-koncerten
elõadott Pyramid Song(eredetileg Egyptian Song volt), lágyan
kúszik a mellkas alatt (Thom Yorke zongorajátéka),
érzelmesen, aztán gyomorba, keményen, vág (beüt
Phil Selway, a dobos, ritmusképletek! ritmusképletek!). Nehéz
feleszmélni, az egész olyan, mintha egy szimfonikus zenekar
egy szétcsapott éjszaka után leülne játszani,
beszívva, és mégis megvan az andante, a crescendo,
a molto giusto. Hiába, komoly zene ez, semmi viccelõdés,
jópofizás. Aztán jönnek sora az audio mélységek:
a vokóderes Pull Revolving Doors, a You And Whose Army? amelyben
zongora ismét, rákúszik a vonós szekció,
költészet és szépség, jazz nagybõgõvel,
Thom Yorke síró hangon ismétli: "Come on... Come on...
hidegrázás. Az I Might Be Wrong, a forduló meglepetésembere:
blues gitárral indul, cseppet country western feeling, aztán
nem is tudom, kicsit kilóg a remek trackek közül. A címadó
dal így hangzik: Amnesiac/Morning Bell, nem véletlenül:
a Morning Bell már rajta volt a Kid A-n is, ez egyfajta ugyanaz,
és mégis más eset, át lett hangszerelve, kevésbe
grúvosabb, és nagyon atmoszférikus. A Dollars&Cents
címû dal cines kezdéssel, furcsa, valószínûtlen
hangszereléssel az egyik legjobban sikerül darab a lemezen,
a National Anthemmel rokon. Az utolsó elõtti szám
a Like Spinning Plates, és végül a tökéletes
gyémánt, az Élet az Üvegházban (Life In
Glass House), már a címe is gyönyörû, hát
még. Már régen lemezre kellett volna kerülnie,
egy nagyon régi dalról van szó ugyanis, amelyet többnyire
beálláskor játszottak Rádiófejék.
A már említett jazz trombitás mellett kisebbfajta
jazz orkesztra mûködik közre a dalban, harsona, klarinét,
kürtök, a háttérben templomi harangok zúgnak,
és ilyenkor törölgeti homlokát a fiatal rockíró,
hogy nem, hát ilyet nem lehet.*Horváth Márton
|