Sziasztok,
A hét
fõ eseményei: közös kirándulás a
szentendrei JR Ewing koncertre, illetve a bécsi Hot Water Music
koncertre. Sajnos a freemail egyszerre nem tud annyi címre
postázni, mint ahányan a listán vagyunk, ezért
a listát abc sorrendben kettészedtük...
JÖVÕ
HETI ESEMÉNYEK
*Szombaton:
JR Ewing (Nor.), Newborn (Bp.), Inside Fears (Szentendre) - június
9. Sandro's Pub, Szentendre, Dézsma u . (a szentendrei buszpályaudvarról
induló pismányi buszok majdnem házhoz szállítanak,
a daru piac megállónál kell leszállni. indulnak:
15:30, 16:25, 17:25, 18:25,19:25. éjszakai buszok 1 és 3
órakor indulnak vissza a hévtõl pestre) Közös
indulás: 18:30-as HÉV, találkozó a jegypénztárnál
18.15-kor. Visszajövetel szolgálati járattal 01.00 vagy
03.00
A JR Ewing
1998-ban nõtt ki a norvég hardcore-színtérbõl
és már a kezdetektõl az volt a céljuk, hogy
egy kicsit belerondítsanak az old-school srácok kiszámítható
ízlésébe. Zajos és kaotikus post-hardcore zenéjük
a San Diego környéki színtér legjobb hagyományait
folytatta valahol ott, ahol a Clikatat Ikatowi a 90-es évek közepén
abbahagyta. Azóta hangzásuk valamelyest tisztult, új
dalaik komplexebbek és a noise-rock alapjaihoz nyúlnak vissza
(leginkább a Jesus Lizard-hoz). Valószínûleg
nem csak a népszerû dallasi olajmaffiózótól
lenyúlt név az oka, hogy ennyit utazgatnak, szentendrei koncertjük
is egy hosszú, majdnem egész nyáron át tartó,
több jelentõs fesztivált is érintõ Európa-turné
egyik elsõ állomása lesz. További info: www.thejrewing.com
Reméljük,
hasonló nemzetközi siker elõtt áll a Newborn
is; ha minden jól megy, évek óta meglévõ
baráti kapcsolatuk az atlantai Catharsis-szel végre egy split-lemez
formájában is megnyilvánul, amit az év vége
felé egy több(!) magyar állomást érintõ
közös turné is követ!! Az estét a metalcore-t
játszó Inside Fears nyitja kb. 8 óra magasságában,
de a szervezõk a három zenekaron kívül még
egy meglepés-fellépõt is beígértek,
úgyhogy már csak a kíváncsiság miatt
is érdemes szombat este kilátogatni Szentendrére.
*smartpunk
*Leatherface
(UK), Hot Water Music (US) - június 7. Flex, Bécs
A Leatherface
az angol punk-színtér legendás alakja, a 80-as évek
végén kezdték játszani fésületlen,
koszos, ugyanakkor dallamos punkzenéjüket, ami számos,
náluk jóval nagyobb ismertségre szert tett zenekarra
volt meghatározó hatással. Idõsebbek még
egy Lyuk-beli fellépésre is emlékeznek a név
hallatán. A zenekar 1993-ban feloszlott, de 98-ban újjáalakultak
és az azóta megjelent két vérbõ albumukkal
bizonyították, hogy azon kevés "visszatérõ"
zenekar közé tartoznak, akiket nem az aranyalbumos, illésomegametrós
megélhetési zenélés hozott újra össze.
További infók: www.geocities.com/SunsetStrip/Venue/8518/leatherface
A floridai
Hot Water Music is ritka madarak egyike: kitartó munkával,
folyamatos minõségi zenével, szakadatlan turnézással,
egyanakkor jelentõsebb kiadói támogatás és
"jópofi" videóklippek nélkül lépte túl
népszerûségük az underground-punk körök
határait (a Magnet magazin pl. a "világ legjobb punkzenekara"
jelzõt aggatta rájuk). Fennállásuk 7 éve
alatt 5 albumot és számtalan kislemezt, split 7"-t és
EP-t (egyiket épp a Leatherface-szel) jelentettek meg, legújabb,
6.-ik albumuk pedig épp a héten jelenik meg a "punk-multi"
Epitaphnál (ld. a lemezismertetõt). Hatásuk elvitathatatlan
a manapság emo-nak nevezett stíluskavalkád húzósabb
vonalára nézve. Az erõs, érdes énekhangnak,
a rockos, esetenként folkos (!) elemeknek és a jobbnál
jobb daloknak köszönhetõen a HWM a színtér
egyik legizgalmasabb zenekara, koncertjeik legendás intenzitásának
híre pedig még tovább fokozza várakozásunkat
a bécsi kirándulás elõtt. *smartpunk
http://hwm.indiepress.com
JÚNIUSI
ESEMÉNYEK
június
16: Loaded party, indie és angolszász popzenék a Rudas
Romkertben.
június
18: Dropkick Murphys (ír folk punk, US), Reach the Sky (dallamos
hc, US), Thug Murder (nõi street punk, JAP), Bandanas (energikus
punkok,H)
június
19: Whippersnapper (US), Macskanadrág (punk rock, H), Bankrupt (dallamos
punk, "a Clash energiája ötvõzõdik a Cure eleganciájával"
H)
június
21(! változott az idõpont) Fabulon (brit gitárzene,
UK-H), Puzzle
(szintén,
H), Amber Smith (indie rock, H)
június
24 (Gödöllõ) Shutdown (US) Hold X True (H) NYHC és
magyar oldschool HC
június
25 (Gödöllõ) Vision (híres amerikai dallamos hc...),
Falcongate (H), Baracka (csepeli proli-punk)
június
29 (Tata) Vinyo (magyar-alternatív) és Galapagos (a Hiperkarma
másik arca)
Jövõ
héttõl bõvítjük a listát a júliusi
eseményekkel...
KONCERTEK
KÖZÉP-EURÓPÁBAN
* Appleseed
Cast (US), Sometree (D) - a legszebb és legintelligensebb emo-zene;
június 4. Prága, 007, június 5. Bécs,
EKH
*
Deconstruction Tour 2001 - Avail, Beatsteaks, Boysetsfire, Catch 22, Lagwagon,
Pennywise, Sick Of It All, Snuff, SR-71, Bouncing Soul - no comment, punk
rock heaven! június 5. Bécs, Arena
* Leatherface
(UK), Hot Water Music (US) - punk-emo dinoszauruszok, június 7.
Bécs, Flex, erre többen mennek a listáról, lásd
lenn, lásd fenn.
* AC/DC
(Aus.) - na jó, õk nem indie-k, de tegye föl a kezét,
akire nem voltak hatással! június 12. Prága
*Tool,
Cortizone - intelligens fémzene? június 21. Bécs,
Libro Music Hall
*
Dead Moon (US) igazi rocklegenda Seattle-bõl - indie módra;
június 30. Lendava, Szlovénia (közel a határhoz!)
KÖZÖSSÉGI
HÍREK
Igazi
indie esemény nem volt az elmúlt héten. A X-Peripheriá-n
a Rococo koncert elmaradt baleset miatt, egyébként a nagy
zaj-fesztiválon jó sokan voltak.
LEMEZEK
Lemezajánlókban
két új posztrock lemez kapott helyet, valamint két
emo-punk. A posztrock elõbb-utóbb Magyarországon
is kikerülhetetlen slágermûfaj lesz, hiszen a magyar
rock-értelmiség számára referenciaként
szolgáló Radiohead is kirukkolt egy ilyen jellegû lemezzel
(Kid A). Szóval, már most csapjatok le rá, Beat the
Crowd!
Mogwai:
Rock Action (Southpaw Records, terjesztei a Matador) A skót
poszt-rock csapat az utóbbi évek során lemezeivel
és magatartásával (többek között a
Blur együttest gyalázó pólók nyilvános
viselésével) méltán szerzett magának
kisebb hírnevet. Új orongjuk címe ismét tréfálkozni
kíván a hallgatóval, de amit a fiúk mûvelnek,
az "akciózásnak" nehezen nevezhetõ: a lemez körülbelül
a fû növésének tempójában halad
elõre, és egyben megtöri korábbi lemezeik zajosabb
hagyományait is. A dalok markánsak, ötletesek, zenei
megvalósításuk pedig fantáziára vall.
A negyven percet sem elérõ album mentes a mûfajra olykor
jellemzõ prüntyögéstõl és értelmetlen
témázgatástól, a banda végig erõteljesen
tartja a fókuszt. A szerves, hangulatos számokon helyenként
ének, máshol pedig az apró dallamocskák kalauzolnak
át, a noise-iskola nagyrészével ellentétben
a Mogwai új lemeze szilárdan a harmónia talaján
áll. A repetitív alapokból árnyalt tónusok
bontakoznak ki, idõvel kifinomult hangfolyammá fejlõdve.
A zenekar kitûnõ példája annak, hogyan lehet
a hangszereket eszközként, nem pedig öncélként
használni. A bennük megszületõ hangvilágot
kellõ alázattal és visszafogottsággal tárják
a hallgató elé, aminek eredménye egy letisztult, összetett
hangzású, gazdag lemez. A Sonic Youth-on nevelkedett ifjak
és az indie lassabb, árnyaltabb vonulatait kedvelõk
egyaránt imádni fogják. Rockzene. (dr habil)
Az új lemez egy száma letölthetõ a Matador oldaláról
is. http://www.recs.com/music/mp3s.html
Karate
- Unsolved (Southern Records) Ha nagyonn akarom, lehet aktualitása
ennek a ismertetõnek, mivel az album mostanában jött
ki bakeliten (a CD már tavaly év végén megjelent).
Mégpedig nagyon akarom, mivel a tavalyi (idei?) év egyik
legjobb albumának tartom. A Karate korábbi, Slint-es hangzását
a chicago-i post-rock-receptnél nagyobb mértékben
termékenyítette meg a jazz, ha nagyon erõltetni akarnám,
lehet, hogy post-jazzrocknak kellene neveznem, de a jazzrock szónak
már a hallatán kiver a hideg veríték és
egy nagy kopasz emberre asszociálok, aki egy jókora fuvolával
szenved. A Karate esetében ilyenrõl persze szó sincs:
az elõtérbe helyezett ritmusszekcióra minimál,
repetitív, ugyanakkor játékos, néha improvizatív
hatású gitárszólam épül, a hangzást
kellemesen festi Geoff Farina jellegzetes, beszélve éneklõ
hangja. A Slint-lemezek óta kevés ilyen, hallgatásról
hallgatásra egyre inkább mélyülõ és
igazán emocionális lemezzel volt dolgom. *smartpunk
Az együttest a Dour Fesztiválon láthatjátok július
elején.
Hot Water
Music - A Flight and a Crash (Epitaph Records) A Hot Water Music
új, sorrendben hatodik albumát ismét kizárólag
zseniális dalokkal töltötte meg (találjon már
valaki egy jó magyar szót a sing along-ra!), melyek széles
hangulati skálán mozognak a címadó nyitószám
gigantikus rockjától az In The Gray egészen finom
tónusaiig. A nagyobb kiadónak hála, a hangzás
ezúttal tisztábbra és dinamikusabbra sikeredett. Csak
ajánlani lehet az albumot mindenkinek, aki a médiahátszélnek
köszönhetõen került kapcsolatba az At The Drive-In
utolsó lemezével, illetve a punk-emo-akármi színtérrel:
a Flight and a Crash egy hatalmas lemez, a HWM pedig még mindig
a legjobb a stílusában, annak ellenére, hogy nincs
körülötte nagy felhajtás és a tagok sem ugrándozó
mikrofonhajú bohócok. *smartpunk Legközelebb a
jövõ héten Bécsben látható (lásd
fenn)
Reach
The Sky - Friends, Lies and The End of The World (Victory Records) A bostoni
Reach The Sky a hardcore-nak azt a fajta dallamos, punkos vonalát
képviseli, amit például a Good Riddance vagy az Avail
játszik, bár mostanában már ezt sem restellik
emo-nak nevezni egyesek. A megfelelõ tempóváltásokkal
tûzdelt, táncra termett muzsika ez, jó nagy kórusokkal,
hatásos dallamokkal, bár dallam szempontjából
egy-egy csontot szeretnek többször is lerágni, ahogy ezt
már az elsõ lemezükön is tették. Az is kiderül,
hogy õk is hagyták magukat "megfertõzni": az albumot
záró Stars Lead The Way egy majdnem 100%-ig emo-nóta.
A Victory dömpingjébõl mindenképpen kiemelkedik
ez a lemez, na meg az is mellette szól, hogy június 18-án
a Reach The Sky is fellép Budapesten földijeik, a Dropkick
Murphys társaságában. *smartpunk
Cardigans:
év végén jön ki az új album, amit megelõz
Nina svéd nyelvû szólólemeze, amin a barátja
kíséri.
Breeders:
állítólag jön az új lemez elvonókúra/börtön
(?) után.
Amber
Smith: a Pozitív kazettán kapható valamikor jövõ
héten vagy azutáni héten
FESZTIVÁLOK
NYÁRON
Az elõzõ
számban kezdtük beharangozni a Dour-fesztivált, most
egy kis folytatás. A belga indie-színtér természetesen
teljes keresztmetszetében képviselteti magát a fesztiválon,
kivéve a kilencvenes évek elején programadó
dEUS-t, melynek tagjai most a sideprojektjeiket gondozzák.
A belga indie sajátossága az elektronikus eszközök
állandó felhasználása, lehetõleg széteffektezett
hegedûvel súlyosbítva, a vonzódás az
abszolút sing-along popszámok felé, valamint az aranyos
flamand akcentus a kötelezõen angol nyelvû számok
mellé... A Das Pop nevében hordozza az indie-pop kötõdést,
a Ghinzu is hasonló úton jár. A fesztivál
egyik idei kiemelt fellépõje, a My Cheap Little Dictaphone
iskolapéldája ennek a törekvésnek, elsõ
lemezükrõl (Kiss My Jazz) letölthetõ egy ilyen
szám a fesztivál honlapjáról (www.dourfestival.be)
két koncertfelvétellel egyetemben. A furcsa zörejek
és minták használata persze kötelezõ egy
igazi belga indierocker számára, de a Die Anarchistische
Abendunterhaltung jó messzire jut ezen az úton, õk
az "abszolút alternatívok" a Benelux régióban,
ami persze Belgiumból és Hollandiából áll,
Luxemburgban csak pár szakadt punkegyüttes és drum and
bass DJ él... A tavalyi fesztivál egyik nagy meglepetése
számomra a Kotrijk nevezû halászfaluból származó
Hitch volt. Kotrijkban hatalmas indie élet van, mivel a falu
fiatalsága teljes mértékben összefogott ennek
érdekében, és minden követ megmozgatnak (sikerrel)
azért, hogy a fontos zenekarok ne hagyják ki klubjukat. (Errrõl
Smartpunk mesélhetne, akit be is szállásoltak egy
koncert után...) A klub egy kis kiadót is üzemeltet,
itt jelent meg tavaly a Hitch elsõ lemeze. (Out of the Light,
into the Fire). A Hitch zajos, minimalista, hardcore-os beütésû
zenekar, a Reptile-label, a korai Jon Spencer produkciók vagy akár
a JR Ewing juthat róla eszünkbe. Mind az élõ
produkciójuk, mind a bemutatkozó lemezük ötcsillagos
volt, így az idei fesztiválra újra meghívták
õket, ahol kitüntett figyelem kíséri õket.
A fesztiválon természtesen elmaradhatatlan a Benelux államokban
népszerû posztrock is, a fellépõk között
találjuk a Karate-t Amerikából, akiknek új
lemezérõl a lemezkritikák között olvashattok.
A következõ számban folytatjuk az elsõ hírlevélbõl
a Dour-kedvcsinálót, a mostani számban a Karate lemezkritika
vág ide, illetve elkezdjük ismertetni a közép-európai
fesztiválok programját. A Dour-kiutazást kezdjük
szervezni, ha valaki tud kocsit, jelezze, egyébként marad
a busz Brüsszelig és onnan vonattal Dourig. *AD
KÖZVÉLEMÉNYKUTATÁS
Elég
kevés választ kaptunk a múlt héten, ezért
statisztikákat nem érdemes készíteni... A válaszoló
olvasók jelentõs része indie-szimpatizáns,
de fõleg nem indie együttesekrõl szeretne hallani, nyilván
igyekszünk valamennyire ennek az igénynek is megfelelni, a
másik felük diehard indierocker egy évtizede, és
köztük olyanok is vannak, akik már nem létezõ
együttesekrõl (pl Pixies) várnak infót.
Ilyen együtesekrõl új információ elég
ritkán jelenik meg, de igyekszünk... Legfeljebb majd generálunk...
A kívánt
zenekarok: Amber Smith, Belle and Sebastian, Nick Cave, Charlatans, Garbage,
Guided by Voices, Idlewid, JJ72, Manic Street Preachers, Mogwai, Alanis
Morisette, Orbital, Pixies, Placebo, Puzzle, Radiohead, Stereolab, Stone
Roses, Suede, Super Furry Animals, Travis, Yo La Tango. Azért
támogassátok az undergoundot is:) A következõ
kérdés az, hogy mi volt a legnagyobb koncertélményetek
az elmúlt egy évben (együttes, hely). A válaszokat
bármilyen subjecttel küldjétek, lehetõleg minél
többen... Egyszerûsítettük a subjecteket... Nyilván
azért kérdezzük mindezt, hogy lássuk, mire figyeljünk
oda a szerkesztésnél....
CÉLUNK
Továbbra
is a közösség informálása és szervezése.
Szeretnénk egy indie portált indítani és koncerteket,
bulikat szervezni. Úgy segíthettek, ha a) megválaszoljátok
a heti közvéleménykutatási kérdésünket
b) részt vesztek az információk terjesztésében,
ami hetente egy word dokumentum kiprintelését és közintézményben,
pl. iskola való kifüggesztését jelenti, a dokumentumot
külön körlevélben küldjük annak, aki jelzi,
hogy küldhetjük c) lemezkritikákat, koncertbeszámolókat,
infókat küldtök d) részt vesztek a szerkesztésben.
VÁLASZOK
Géza
kérte a szellõsebb tagolást, ezzel ugyan nõtt
a nem kis terjedelem, de talán könnyebb olvasni az információkat.
Eszter a túl nagy terjedelmet bírálta. Akik
hosszúnak találják a levelet, azoknak felhívjuk
a figyelmét arra (jó helyen...) hogy a tényszerû
információk a hírlevél elején olvashatók,
és a lankadó lelkesedés sorrendjében megyünk,
szóval idáig elvileg csak a legelkötelezettebbek és
a legbosszúsabbak jutnak el. Azért reméljük,
végigmentek a hírlevélen:)
KÉRDÉSEK
Bombázzatok
vele. Amire nem tudjuk a választ, azt betesszük a következõ
körlevélbe, ennyi olvasó közül valaki biztos
tudja a választ...
NETIKETT
A reply
all funkciót hanyagoljátok, ahhoz túl sokan vagyunk.
Minden a többiekre tartozó infót berakunk a következõ
hírlevélbe, ha az indierockos címre elkülditek.
Bármilyen indie kérdésetek van, megválaszoljuk
vagy berakjuk a következõ hírlevélbe magát
a kérdést. Mindenkinek a nevét el lehet olvasni a
cc-ben, mert közösséget építünk. A
válaszoknál töröljétek ki az eredeti hírlevelet,
mert elég hosszú...
Összeállította
Antal Dániel és Darvas Péter
Közremûködtek
Smartpunk, dr Habil, infók: Kis Borsó Edit, Amber Smith
"Everybody's
weird" - dEUS
PS.
Ha a hírlevelet szándékod ellenére kaptad,
és le szeretnél kerülni a listáról, akkor
küldj egy ilyen értelmû levelet az [email protected]-ra.
Ha ismerõsöd forwardolta tovább a levelet, és
szeretnél feliratkozni (aminek nagyon örülnénk,
hiszen fontos tudnunk, hány emberhez jutnak el információink),
akkor küldj az [email protected]
címre egy levelet a teljes neveddel. A hírlevélhez
várjuk mindenki hozzászólásait. Információkat
egész héten küldhettek a címre, vasárnap
napközben zárjuk le a hírlevelet, addig minden infót
berakunk, ami profilba vág; nem csak koncert- és lemezinfókat,
hanem egyéb rokon kulturális eseményeket, ha az várhatóan
érdekli a lista olvasóit.
|