LEGÚJABB SZÁM | RÉGEBBI SZÁMOK
2. SZÁM  / 2001. június 3.  / everybody's weird 

Sziasztok,

A hét fõ eseményei: közös kirándulás a szentendrei JR Ewing koncertre, illetve a bécsi Hot Water Music koncertre.  Sajnos a freemail egyszerre nem tud annyi címre postázni, mint ahányan a listán vagyunk, ezért a listát abc sorrendben kettészedtük...

JÖVÕ HETI ESEMÉNYEK

*Szombaton: JR Ewing (Nor.), Newborn (Bp.), Inside Fears (Szentendre) - június 9. Sandro's Pub, Szentendre, Dézsma u . (a szentendrei buszpályaudvarról induló pismányi buszok majdnem házhoz szállítanak, a daru piac megállónál kell leszállni. indulnak: 15:30, 16:25, 17:25, 18:25,19:25. éjszakai buszok 1 és 3 órakor indulnak vissza a hévtõl pestre) Közös indulás: 18:30-as HÉV, találkozó a jegypénztárnál 18.15-kor. Visszajövetel szolgálati járattal 01.00 vagy 03.00

A JR Ewing 1998-ban nõtt ki a norvég hardcore-színtérbõl és már a kezdetektõl az volt a céljuk, hogy egy kicsit belerondítsanak az old-school srácok kiszámítható ízlésébe. Zajos és kaotikus post-hardcore zenéjük a San Diego környéki színtér legjobb hagyományait folytatta valahol ott, ahol a Clikatat Ikatowi a 90-es évek közepén abbahagyta. Azóta hangzásuk valamelyest tisztult, új dalaik komplexebbek és a noise-rock alapjaihoz nyúlnak vissza (leginkább a Jesus Lizard-hoz). Valószínûleg nem csak a népszerû dallasi olajmaffiózótól lenyúlt név az oka, hogy ennyit utazgatnak, szentendrei koncertjük is egy hosszú, majdnem egész nyáron át tartó, több jelentõs fesztivált is érintõ Európa-turné egyik elsõ állomása lesz. További info: www.thejrewing.com

Reméljük, hasonló nemzetközi siker elõtt áll a Newborn is; ha minden jól megy, évek óta meglévõ baráti kapcsolatuk az atlantai Catharsis-szel végre egy split-lemez formájában is megnyilvánul, amit az év vége felé egy több(!) magyar állomást érintõ közös turné is követ!!  Az estét a metalcore-t játszó Inside Fears nyitja kb. 8 óra magasságában, de a szervezõk a három zenekaron kívül még egy meglepés-fellépõt is beígértek, úgyhogy már csak a kíváncsiság miatt is érdemes szombat este kilátogatni Szentendrére. *smartpunk

*Leatherface (UK), Hot Water Music (US) - június 7. Flex, Bécs

A Leatherface az angol punk-színtér legendás alakja, a 80-as évek végén kezdték játszani fésületlen, koszos, ugyanakkor dallamos punkzenéjüket, ami számos, náluk jóval nagyobb ismertségre szert tett zenekarra volt meghatározó hatással. Idõsebbek még egy Lyuk-beli fellépésre is emlékeznek a név hallatán. A zenekar 1993-ban feloszlott, de 98-ban újjáalakultak és az azóta megjelent két vérbõ albumukkal bizonyították, hogy azon kevés "visszatérõ" zenekar közé tartoznak, akiket nem az aranyalbumos, illésomegametrós megélhetési zenélés hozott újra össze. További infók: www.geocities.com/SunsetStrip/Venue/8518/leatherface

A floridai Hot Water Music is ritka madarak egyike: kitartó munkával, folyamatos minõségi zenével, szakadatlan turnézással, egyanakkor jelentõsebb kiadói támogatás és "jópofi" videóklippek nélkül lépte túl népszerûségük az  underground-punk körök határait (a Magnet magazin pl. a "világ legjobb punkzenekara" jelzõt aggatta rájuk). Fennállásuk 7 éve alatt 5 albumot és számtalan kislemezt, split 7"-t és EP-t (egyiket épp a Leatherface-szel) jelentettek meg, legújabb, 6.-ik albumuk pedig épp a héten jelenik meg a "punk-multi" Epitaphnál (ld. a lemezismertetõt). Hatásuk elvitathatatlan a manapság emo-nak nevezett stíluskavalkád húzósabb vonalára nézve. Az erõs, érdes énekhangnak, a rockos, esetenként folkos (!) elemeknek és a jobbnál jobb daloknak köszönhetõen a HWM a színtér egyik legizgalmasabb zenekara, koncertjeik legendás intenzitásának híre pedig még tovább fokozza várakozásunkat a bécsi kirándulás elõtt. *smartpunk
http://hwm.indiepress.com
 

JÚNIUSI ESEMÉNYEK

június 16: Loaded party, indie és angolszász popzenék a Rudas Romkertben.

június 18: Dropkick Murphys (ír folk punk, US), Reach the Sky (dallamos hc, US), Thug Murder (nõi street punk, JAP), Bandanas (energikus punkok,H)

június 19: Whippersnapper (US), Macskanadrág (punk rock, H), Bankrupt (dallamos punk, "a Clash energiája ötvõzõdik a Cure eleganciájával" H)

június 21(! változott az idõpont) Fabulon (brit gitárzene, UK-H), Puzzle

(szintén, H), Amber Smith (indie rock, H)

június 24 (Gödöllõ) Shutdown (US) Hold X True (H) NYHC és magyar oldschool HC

június 25 (Gödöllõ) Vision (híres amerikai dallamos hc...), Falcongate (H), Baracka (csepeli proli-punk)

június 29 (Tata) Vinyo (magyar-alternatív) és Galapagos (a Hiperkarma másik arca) 

Jövõ héttõl bõvítjük a listát a júliusi eseményekkel...

KONCERTEK KÖZÉP-EURÓPÁBAN

* Appleseed Cast (US), Sometree (D) - a legszebb és legintelligensebb emo-zene;  június 4. Prága, 007,  június 5. Bécs, EKH

 * Deconstruction Tour 2001 - Avail, Beatsteaks, Boysetsfire, Catch 22, Lagwagon, Pennywise, Sick Of It All, Snuff, SR-71, Bouncing Soul - no comment, punk rock heaven!  június 5. Bécs, Arena

* Leatherface (UK), Hot Water Music (US) - punk-emo dinoszauruszok, június 7. Bécs, Flex, erre többen mennek a listáról, lásd lenn, lásd fenn.

* AC/DC (Aus.) - na jó, õk nem indie-k, de tegye föl a kezét, akire nem voltak hatással!  június 12. Prága

 *Tool, Cortizone - intelligens fémzene?  június 21. Bécs, Libro Music Hall

 * Dead Moon (US) igazi rocklegenda Seattle-bõl - indie módra;  június 30. Lendava, Szlovénia (közel a határhoz!)

KÖZÖSSÉGI HÍREK

Igazi indie esemény nem volt az elmúlt héten.  A X-Peripheriá-n a Rococo koncert elmaradt baleset miatt, egyébként a nagy zaj-fesztiválon jó sokan voltak.

LEMEZEK

Lemezajánlókban két új posztrock lemez kapott helyet, valamint két emo-punk.  A posztrock elõbb-utóbb Magyarországon is kikerülhetetlen slágermûfaj lesz, hiszen a magyar rock-értelmiség számára referenciaként szolgáló Radiohead is kirukkolt egy ilyen jellegû lemezzel (Kid A). Szóval, már most csapjatok le rá, Beat the Crowd!

Mogwai: Rock Action (Southpaw Records, terjesztei a Matador)  A skót poszt-rock csapat az utóbbi évek során lemezeivel és magatartásával (többek között a Blur együttest gyalázó pólók nyilvános viselésével) méltán szerzett magának kisebb hírnevet. Új orongjuk címe ismét tréfálkozni kíván a hallgatóval, de amit a fiúk mûvelnek, az "akciózásnak" nehezen nevezhetõ: a lemez körülbelül a fû növésének tempójában halad elõre, és egyben megtöri korábbi lemezeik zajosabb hagyományait is. A dalok markánsak, ötletesek, zenei megvalósításuk pedig fantáziára vall. A negyven percet sem elérõ album mentes a mûfajra olykor jellemzõ prüntyögéstõl és értelmetlen témázgatástól,  a banda végig erõteljesen tartja a fókuszt. A szerves, hangulatos számokon helyenként ének, máshol pedig az apró dallamocskák kalauzolnak át, a noise-iskola nagyrészével ellentétben a Mogwai új lemeze szilárdan a harmónia talaján áll. A repetitív alapokból árnyalt tónusok bontakoznak ki, idõvel kifinomult hangfolyammá fejlõdve. A zenekar kitûnõ példája annak, hogyan lehet a hangszereket eszközként, nem pedig öncélként használni. A bennük megszületõ hangvilágot kellõ alázattal és visszafogottsággal tárják a hallgató elé, aminek eredménye egy letisztult, összetett hangzású, gazdag lemez. A Sonic Youth-on nevelkedett ifjak és az indie lassabb, árnyaltabb vonulatait kedvelõk egyaránt imádni fogják. Rockzene. (dr habil)  Az új lemez egy száma letölthetõ a Matador oldaláról is.  http://www.recs.com/music/mp3s.html

Karate - Unsolved (Southern Records) Ha nagyonn akarom, lehet aktualitása ennek a ismertetõnek, mivel az album mostanában jött ki bakeliten (a CD már tavaly év végén megjelent). Mégpedig nagyon akarom, mivel a tavalyi (idei?) év egyik legjobb albumának tartom. A Karate korábbi, Slint-es hangzását a chicago-i post-rock-receptnél nagyobb mértékben termékenyítette meg a jazz, ha nagyon erõltetni akarnám, lehet, hogy post-jazzrocknak kellene neveznem, de a jazzrock szónak már a hallatán kiver a hideg veríték és egy nagy kopasz emberre asszociálok, aki egy jókora fuvolával szenved. A Karate esetében ilyenrõl persze szó sincs: az elõtérbe helyezett ritmusszekcióra minimál, repetitív, ugyanakkor játékos, néha improvizatív hatású gitárszólam épül, a hangzást kellemesen festi Geoff Farina jellegzetes, beszélve éneklõ hangja. A Slint-lemezek óta kevés ilyen, hallgatásról hallgatásra egyre inkább mélyülõ és igazán emocionális lemezzel volt dolgom. *smartpunk   Az együttest a Dour Fesztiválon láthatjátok július elején.

Hot Water Music - A Flight and a Crash (Epitaph Records)  A Hot Water Music új, sorrendben hatodik albumát ismét kizárólag zseniális dalokkal töltötte meg (találjon már valaki egy jó magyar szót a sing along-ra!), melyek széles hangulati skálán mozognak a címadó nyitószám gigantikus rockjától az In The Gray egészen finom tónusaiig. A nagyobb kiadónak hála, a hangzás ezúttal tisztábbra és dinamikusabbra sikeredett. Csak ajánlani lehet az albumot mindenkinek, aki a médiahátszélnek köszönhetõen került kapcsolatba az At The Drive-In utolsó lemezével, illetve a punk-emo-akármi színtérrel: a Flight and a Crash egy hatalmas lemez, a HWM pedig még mindig a legjobb a stílusában, annak ellenére, hogy nincs körülötte nagy felhajtás és a tagok sem ugrándozó mikrofonhajú bohócok. *smartpunk  Legközelebb a jövõ héten Bécsben látható (lásd fenn)

Reach The Sky - Friends, Lies and The End of The World (Victory Records) A bostoni Reach The Sky a hardcore-nak azt a fajta dallamos, punkos vonalát képviseli, amit például a Good Riddance vagy az Avail játszik, bár mostanában már ezt sem restellik emo-nak nevezni egyesek. A megfelelõ tempóváltásokkal tûzdelt, táncra termett muzsika ez, jó nagy kórusokkal, hatásos dallamokkal, bár dallam szempontjából egy-egy csontot szeretnek többször is lerágni, ahogy ezt már az elsõ lemezükön is tették. Az is kiderül, hogy õk is hagyták magukat "megfertõzni": az albumot záró Stars Lead The Way egy majdnem 100%-ig emo-nóta. A Victory dömpingjébõl mindenképpen kiemelkedik ez a lemez, na meg az is mellette szól, hogy június 18-án a Reach The Sky is fellép Budapesten földijeik, a Dropkick Murphys társaságában. *smartpunk

Cardigans: év végén jön ki az új album, amit megelõz Nina svéd nyelvû szólólemeze, amin a barátja kíséri.

Breeders: állítólag jön az új lemez elvonókúra/börtön (?) után.

Amber Smith: a Pozitív kazettán kapható valamikor jövõ héten vagy azutáni héten

FESZTIVÁLOK NYÁRON

Az elõzõ számban kezdtük beharangozni a Dour-fesztivált, most egy kis folytatás.  A belga indie-színtér természetesen teljes keresztmetszetében képviselteti magát a fesztiválon, kivéve a kilencvenes évek elején programadó dEUS-t, melynek tagjai most a sideprojektjeiket gondozzák.  A belga indie sajátossága az elektronikus eszközök állandó felhasználása, lehetõleg széteffektezett hegedûvel súlyosbítva, a vonzódás az abszolút sing-along popszámok felé, valamint az aranyos flamand akcentus a kötelezõen angol nyelvû számok mellé...  A Das Pop nevében hordozza az indie-pop kötõdést, a Ghinzu is hasonló úton jár.   A fesztivál egyik idei kiemelt fellépõje, a My Cheap Little Dictaphone iskolapéldája ennek a törekvésnek, elsõ lemezükrõl (Kiss My Jazz) letölthetõ egy ilyen szám a fesztivál honlapjáról (www.dourfestival.be) két koncertfelvétellel egyetemben.  A furcsa zörejek és minták használata persze kötelezõ egy igazi belga indierocker számára, de a Die Anarchistische Abendunterhaltung jó messzire jut ezen az úton, õk az "abszolút alternatívok" a Benelux régióban, ami persze Belgiumból és Hollandiából áll, Luxemburgban csak pár szakadt punkegyüttes és drum and bass DJ él... A tavalyi fesztivál egyik nagy meglepetése számomra a Kotrijk nevezû halászfaluból származó Hitch volt.  Kotrijkban hatalmas indie élet van, mivel a falu fiatalsága teljes mértékben összefogott ennek érdekében, és minden követ megmozgatnak (sikerrel) azért, hogy a fontos zenekarok ne hagyják ki klubjukat. (Errrõl Smartpunk mesélhetne, akit be is szállásoltak egy koncert után...)  A klub egy kis kiadót is üzemeltet, itt jelent meg tavaly a Hitch elsõ lemeze.  (Out of the Light, into the Fire).  A Hitch zajos, minimalista, hardcore-os beütésû zenekar, a Reptile-label, a korai Jon Spencer produkciók vagy akár a JR Ewing juthat róla eszünkbe.  Mind az élõ produkciójuk, mind a bemutatkozó lemezük ötcsillagos volt, így az idei fesztiválra újra meghívták õket, ahol kitüntett figyelem kíséri õket. A fesztiválon természtesen elmaradhatatlan a Benelux államokban népszerû posztrock is, a fellépõk között találjuk a Karate-t Amerikából, akiknek új lemezérõl a lemezkritikák között olvashattok.  A következõ számban folytatjuk az elsõ hírlevélbõl a Dour-kedvcsinálót, a mostani számban a Karate lemezkritika vág ide, illetve elkezdjük ismertetni a közép-európai fesztiválok programját.  A Dour-kiutazást kezdjük szervezni, ha valaki tud kocsit, jelezze, egyébként marad a busz Brüsszelig és onnan vonattal Dourig. *AD
 

KÖZVÉLEMÉNYKUTATÁS

Elég kevés választ kaptunk a múlt héten, ezért statisztikákat nem érdemes készíteni... A válaszoló olvasók jelentõs része indie-szimpatizáns, de fõleg nem indie együttesekrõl szeretne hallani, nyilván igyekszünk valamennyire ennek az igénynek is megfelelni, a másik felük diehard indierocker egy évtizede, és köztük olyanok is vannak, akik már nem létezõ együttesekrõl (pl Pixies) várnak infót.  Ilyen együtesekrõl új információ elég ritkán jelenik meg, de igyekszünk... Legfeljebb majd generálunk...

A kívánt zenekarok: Amber Smith, Belle and Sebastian, Nick Cave, Charlatans, Garbage, Guided by Voices, Idlewid, JJ72, Manic Street Preachers, Mogwai, Alanis Morisette, Orbital, Pixies, Placebo, Puzzle, Radiohead, Stereolab, Stone Roses, Suede, Super Furry Animals, Travis, Yo La Tango.  Azért támogassátok az undergoundot is:) A következõ kérdés az, hogy mi volt a legnagyobb koncertélményetek az elmúlt egy évben (együttes, hely).  A válaszokat bármilyen subjecttel küldjétek, lehetõleg minél többen... Egyszerûsítettük a subjecteket... Nyilván azért kérdezzük mindezt, hogy lássuk, mire figyeljünk oda a szerkesztésnél....

CÉLUNK

Továbbra is a közösség informálása és szervezése.  Szeretnénk egy indie portált indítani és koncerteket, bulikat szervezni.  Úgy segíthettek, ha a) megválaszoljátok a heti közvéleménykutatási kérdésünket b) részt vesztek az információk terjesztésében, ami hetente egy word dokumentum kiprintelését és közintézményben, pl. iskola való kifüggesztését jelenti, a dokumentumot külön körlevélben küldjük annak, aki jelzi, hogy küldhetjük c) lemezkritikákat, koncertbeszámolókat, infókat küldtök d) részt vesztek a szerkesztésben.

VÁLASZOK

Géza kérte a szellõsebb tagolást, ezzel ugyan nõtt a nem kis terjedelem, de talán könnyebb olvasni az információkat.  Eszter a túl nagy terjedelmet bírálta.  Akik hosszúnak találják a levelet, azoknak felhívjuk a figyelmét arra (jó helyen...) hogy a tényszerû információk a hírlevél elején olvashatók, és a lankadó lelkesedés sorrendjében megyünk, szóval idáig elvileg csak a legelkötelezettebbek és a legbosszúsabbak jutnak el.  Azért reméljük, végigmentek a hírlevélen:)

KÉRDÉSEK

Bombázzatok vele. Amire nem tudjuk a választ, azt betesszük a következõ körlevélbe, ennyi olvasó közül valaki biztos tudja a választ...

NETIKETT

A reply all funkciót hanyagoljátok, ahhoz túl sokan vagyunk.  Minden a többiekre tartozó infót berakunk a következõ hírlevélbe, ha az indierockos címre elkülditek.  Bármilyen indie kérdésetek van, megválaszoljuk vagy berakjuk a következõ hírlevélbe magát a kérdést. Mindenkinek a nevét el lehet olvasni a cc-ben, mert közösséget építünk. A válaszoknál töröljétek ki az eredeti hírlevelet, mert elég hosszú...
 

Összeállította Antal Dániel és Darvas Péter
Közremûködtek Smartpunk, dr Habil, infók: Kis Borsó Edit, Amber Smith
"Everybody's weird" - dEUS

PS.  Ha a hírlevelet szándékod ellenére kaptad, és le szeretnél kerülni a listáról, akkor küldj egy ilyen értelmû levelet az [email protected]-ra.  Ha ismerõsöd forwardolta tovább a levelet, és szeretnél feliratkozni (aminek nagyon örülnénk, hiszen fontos tudnunk, hány emberhez jutnak el információink), akkor küldj az [email protected] címre egy levelet a teljes neveddel. A hírlevélhez várjuk mindenki hozzászólásait.  Információkat egész héten küldhettek a címre, vasárnap napközben zárjuk le a hírlevelet, addig minden infót berakunk, ami profilba vág; nem csak koncert- és lemezinfókat, hanem egyéb rokon kulturális eseményeket, ha az várhatóan érdekli a lista olvasóit.
 


 
Hosted by www.Geocities.ws

1