Hello,
Üdvözlünk
az Indie Hírlevél olvasói között.
A legfontosabb tudnivalókkal kezdünk, amit ezentúl mindig
csak az új feliratkozók fognak megkapni. Ha a hírlevelet
szándékod ellenére kaptad, és le szeretnél
kerülni a listáról, akkor küldj egy ilyen értelmû
levelet az [email protected]-ra.
Ha ismerõsöd forwardolta tovább a levelet, és
szeretnél feliratkozni (aminek nagyon örülnénk,
hiszen fontos tudnunk, hány emberhez jutnak el információink),
akkor küldj az [email protected]
címre egy levelet a teljes neveddel.
A hírlevélhez
várjuk mindenki hozzászólásait. Információkat
egész héten küldhettek a címre, vasárnap
napközben zárjuk le a hírlevelet, addig minden infót
berakunk, ami profilba vág; nem csak koncert- és lemezinfókat,
hanem egyéb rokon kulturális eseményeket, ha az várhatóan
érdekli a lista olvasóit. Minden levél végén
lesz egy körkérdés, a begyûjtött válaszokat
pedig pontosan arra fogjuk felhasználni, hogy az olvasók
kiváncsiságát tudjuk a jövõben kiszolgálni.
A levél végén leírjuk, hogyan segíthetsz
abban, hogy a lista sikeresebben mûködjön. Célunk
a nyáron egy nagy indie portál felállítása,
amin zenék, topicok, közösségi hírek és
még sok minden más kapna helyet.
A levél
a közeljövõ eseményeinek felsorolásával
kezdõdik, a következõ hét kiemelt ismertetésével.
Ebben a részben ismertetjük a Magyarországról
még elérhetõ külföldi eseményeket
is, illetve igyekszünk a kiutázás szervezésében
is segítséget nyújtani. Ezt közösségi
hírek követik, illetve az elõzõ heti eseményekrõl
készített beszámolók. A következõ
nagy részben a megjelenõ új lemezekrõl, együttmûködõ
együttesek demóiról olvashattok, valmint a csatlakozó
együttesekrõl olvashattok rövid leírást.
Ezt kicsit hosszabb leírások követhetik fontos eseményekrõl,
majd a hírlevél a közvélemény-kutatás
zárja a levelet.
Az elsõ
HÍRLEVÉLBEN Amber Smith, Ash, Bankrupt, Bob Log III, Dropkick
Murphys, Fabulon, Fish, Jon Spencer, Middlewave, Sunshine szerepel kiemelten
és rengeteg programajánló.
NETIKETT
A reply
all funkciót hanyagoljátok, ahhoz túl sokan vagyunk.
Minden a többiekre tartozó infót berakunk a következõ
hírlevélbe, ha az indierockos címre elkülditek.
Bármilyen indie kérdésetek van, megválaszoljuk
vagy berakjuk a következõ hírlevélbe magát
a kérdést. Mindenkinek a nevét el lehet olvasni a
cc-ben, mert közösséget építünk.
JÖVÕ
HETI ESEMÉNYEK
Scanner
(UK), To Rococo Rot (D) - az elektonikus zene perifériájáról
(x_peripheria_festival), június 2. Budapest, Party-Túra
Club
JÚNIUSI
ESEMÉNYEK
*Szentendrei
zenei kirándulás (június 9, Sandros Pub) JR Ewing
(Nor.): öreg texasi gennyláda helyett fiatal, zajos és
intelligens
*Loaded
party (június 16, szombat): a téli nagy sikerû indie
party folytatása a Rudas Romkertben. Indie és Magyarországon
nonkonformista angolszász zenék bulija,
többek
között listatársaink zenéjével.
*Mega
Pub, Budapest (június 18.) Dropkick Murphys (US) -lásd
lemezkritikák között-, Reach The Sky (US), Thug Murder
(Jap.), Bandanas (H) - írpunk, dallamos hc Bostonból, japán
nõi street-punk meg egy kis hazai
*Mega
Pub, Budapest (június 19) Whippersnapper (US), Macskanadrág
(H), Bankrupt (H) - dallamos punk
*Indie
rock extravaganza (június 22, péntek). Fabulon, Puzzle,
Amber Smith a Santa Fé caféban. .
*Gödöllõ,
Trafó, Hardcore (június 24) Shutdown (US), Hold X True
(H) - NYHC és a legjobb honi oldschool
*Gödöllõ,
Trafó, Punk+Hardcore (június 25.) Vision (US), Falcongate
(H), Barackca (H) - punk-hc himnuszok minden mennyiségben
Az eseményekrõl
a megelõzõ heti hírlevélben olvashattok bõvebben.
KÖZÉP-EURÓPAI
UTAZGATÁS
* Shelter
(US), Brahman (Jap.) - dallamos, átmozgató krisnacore,
június 3. Prága, Futurum
*
Appleseed Cast (US), Sometree (D) - a legszebb és legintelligensebb
emo-zene; június 4. Prága, 007, június
5. Bécs, EKH
*
Deconstruction Tour 2001 - Avail, Beatsteaks, Boysetsfire, Catch 22, Lagwagon,
Pennywise, Sick Of It All, Snuff, SR-71, Bouncing Soul - no comment, punk
rock heaven! június 5. Bécs, Arena
* Leatherface
(UK), Hot Water Music (US) - punk-emo dinoszauruszok, június 7.
Bécs, Flex, erre többen mennek a listáról
* AC/DC
(Aus.) - na jó, õk nem indie-k, de tegye föl a kezét,
akire nem voltak hatással! június 12. Prága
*Tool,
Cortizone - intelligens fémzene? június 21. Bécs,
Libro Music Hall
*
Dead Moon (US) igazi rocklegenda Seattle-bõl - indie módra;
június 30. Lendava, Szlovénia (közel a határhoz!)
KÖZÖSSÉGI
HÍREK
Ebbe a
rovatba várjuk a ti beszámolóitókat is, plusz
együttest keresõ indierockerek
információit
is. Ide kerülnek a listához csatlakozó magyar
indieegyüttesek anyagai is.
(05/23)
A Süss fel Napban lépett fel a Sunshine (elõzenekar
a magyar Clash-követõ Bankrupt). Talán nem csak nekem
hiányzott a pesti éjszakából olyan régóta
igazi gitárzaj, amitõl még harmadnap is cseng a fülem,
mint annak idején, az elsõ koncertélmények
után. Hát most végre megkaptuk, ráadásul
még öreg, elhízott, milliomos amerikai rokksztárok
sem kellettek hozzá, elég volt átszólni végre
Csehországba a Sunshine-ért. Akik aztán jöttek
is, Amerikával, Európával a hátuk mögött,
hallatlan profizmussal, mégis példásan szerényen,
és alaposan befûtöttek a Süss népes közönségének.
A színpadnak nevezett dobogón még ez a háromtagú
zenekar sem fért el, Kay, a karizmatikus gitáros-énekes
számtalan zajkeltõ pedáljának már csak
a táncparketten jutott hely és valószínûleg
õ maga is bátrabban mozog, ha nem ütközik bele
folyton valamibe. Egy lassabb, elszállós darabbal nyitott
a trió, aztán folyamatosan tették ki egyre keményebb
próbának a dobhártyákat, a basszusgitáros
3-4 szám után már le is tette hangszerét, hogy
helyette szintetizátorokkal tegye árnyaltabbá ezt
a színes zajt, amely még tökéletesebbre csiszolt
néhányat (sajnos túl keveset) a Velvet Suicide album
újhullámmot megidézõ darabjai közül
is. Egyszer talán akad majd egy jó producer, aki segít
a zenekarnak ezt az élõ hangzást lemezen is visszaadni
vagy legalábbis megközelíteni, addig meg lássuk
csak vendégül minél gyakrabban ezt a szimpatikus társaságot.
Ez persze nem jelenti azt, hogy a Sunshine eddigi albumai ne lennének
jók, de a koncert után újrahallgatva bizony hiányzik
belõluk az az intenzitás és erõ, ami az élõ
koncerten szemmel láthatóan sok új magyar rajongót
szerzett a zenekarnak.
(05/25)
A Ludas-sörözõ pincéjében, a budapest szocreál
tablettásboros emlékhelyek egyikében volt a hét
másik nagy eseménye. Az estét a Fabulon nyitotta,
akik az angol "alternatív" gitárzenék dallamos világát
hozták el hozzánk. Az együttes tagjai Budapesten
élõ angolok és amerikaiak, számaik nagy meglepetést
nem váltanak ki az ilyen zenék kedvelõi körében.
Az együttesbõl kimondottan kiányzik a második
gitáros, akit már régóta igyekeznek megtalálni.
A Fish a szokásos produkcióját hozta, stílusuk
a ilencvenes évek közepén divatos funkolós-metálos
rockzene, amit nálunk a Rémember és a Publo Hunny
is népszerûsített pár éve. Végül
11 körül lépett színpadra a magyar indierock zászlóshajója,
az Amber Smith. Az Amber Smith nagyon jól szólt - bár
Péter gitárja kicsit halk lett -, és sokkal eredetibbnek
tûnt a keményebbre vett hangzás, mint januárban
a lemezbemutatón. A rájuk aggatott Radiohead-hasonlat természetesen
nem igaz, aki látta már a Radioheadet élõben,
az tujda, hogy az Amber Smith zenéje sokkal energikusabb és
zajosabb. Brit popon innen és túl lendületes koncertet
hallhattunk. Az egyébként is lelkes közönség
hangulatát fokozta, hogy Imre egy kalapból húzatta
ki a soron következõ számok címét, ami
jó trükk az együttes sztárja és a közönség
közötti fel lebontására:). A csúcspontot
számomra a "Pozitív" jelentette, ami alapján nagyon
sokat várhatunk az új EP-tõl. A végén
sikerült kiverni a biztosítékot, de minden jó,
ha vége jó, az áramszünet után elhangzott
a három ráadás, majd a társaság nagy
része a Romkert-Tabán-Gellérthegy zöldjében
oszlott szét footbagezõ, ismerkedõ és filozofáló
csoportokra. A buli jó lehetõség volt az ismerkedésre,
mivel az indie hírlevélre felhívó levél
rengeteg irányba ment szét, és ez közös
témát adott olyanoknak is, akik nem ismerték egymást,
persze fõleg nekem:) (AD)
(05/25-26)
A Bluepop sorozat záróakkorjaként GreenPop a Bankrupt
rendezésében a Tabán nagyszabású ingyenes
fesztivált hallhattak az érdeklõdõk, hazai
rockegyüttesek és punkrockerek jóvoltából.
(05/26)
Angyalföldön Ska/Punk fesztivált rendeztek, amirõl
sajnos nincsen beszámolónk.
Csatlakozó
zenekarok:
(Amber
Smith) A magyar indie motorja, részben a Fanzine tagjaiból
alakult zenekar. A kritikusok szeretik õket besorolni a Radiohead-iskolába,
elsõ lemezük (Nincs szükség ránk, 2001)
alapján pedig a britpopnak nevezett valami kalapja alá.
Ha hasonlítgatni akarjuk õket, persze lehet találni
párhuzamot a Pavementtõl a Suede-ig sok zenekarral, de minek:
az Amber Smith igényes indie-popot játszik, a lemezen inkább
melódikusan, a koncerten inkább zúzosan, ötletes
szövegekkel és nagyon szép gitárhangzásokkal.
További információ a honlapjukon:
www.geocities.com/ambersmithbudapest/
(Middlewave)
Békéscsaba vezetõ indie zenekara, több tehetségkutató
gyõztese a Middlewave. A tagok az amerikai grunge iskola és
a brit popzene hagyományát is szeretik, ami hallatszik is
a felvételeiken, a kritikusok természtesen õket is
a radioheadhez hasonlítják, aminek nyilván az oka
az, hogy a magyar bértollnokok korszerû gitárzenét
még csak a Radioheadtõl hallottak, ezért aki nem úgy
játszik, mint Tátrai Tibor, azonnal ebbe az iskolába
kerül... A Middlewave a nyáron felerészben saját,
felerészben feldolgozásokból álló produkációval
fog több helyen színpadra lépni. A csapat üzemeltet
egy klubot is Békéscsabán Fek-éj névvel,
további információ és a számok elérhetõ
az oldalunkon:
http://www.extra.hu/middlewave
.A koncertjeikrõl természtesen beszámolunk idõben.
(...további
együttesek jövõ héten)
LEMEZEK
(Amber
Smith: Pozitív) Elkészült az Amber Smith új EP-je,
ami sajnos anyagi nehézségek miatt csak kazettán lesz
elérhetõ. Az új számokat már hallhattuk
a közelmúlt koncertjein, és sokat várhatunk a
lemeztõl. A címadó dal, a "Pozitív" megdöbbentõen
zúzos szám, címe és a szöveg keserûsége,
a zene keménysége között vibráló
ellentmondás feszül, és legalább olyan jó,
mint az "Emlékem" az elsõ lemezrõl. Imre szerint az
"Indíts" sem lesz lazább, ezen kívül az EP-re
még három szám került,
amit
az tett lehetõvé, hogy az együttes megnyert egy tehetségkutatót,
melynek fõdíja 50 óra volt egy profi stúdióban.
Az ígéret szerint ezzel a hangzás még jobb
lesz, mint a nagylemezen... Valamikor júniustól kapható.
(Amber
Smith: There is No Way) Szintén június elején jön
ki az Amber Smith német EP-je, amelyen a magyar nagylemez négy
száma hallható angolul; There is No Way (Nincs esély),
Suzanne, In the Park (A parkban), Above the Clouds (A felhõk felett).
A lemez megjelenését egy banális hiba csúsztatta
mostanáig: a német postán elakadt három és
fél hétre a borító artworkje. A júliusi
berlini lemezbemutatóra várhatóan több lista-tag
kíséri a zenekart.
(Gay Dad:
Harder Faster) Június 10-én jelenik meg a Gay Dad új
nagylemeze, ami nem lesz indie kiadás, de zenéjük sok
indie-rajongó szívébe belopta magát.
Elõzetesek letölthetõk az együttes ultra-cool honlapjáról
(www.gaydad.com). Ha a karavánok
lassan elérnek a keleti provinciába is az új lemezzel,
beszámolunk róla. (Sunshine: Necromance, Day After Records)
Viszonylag új a Sunshine új nagylemeze, ami most teljesen
Csehországban készült. A lemezen folytatja a Velvet
Suicide hagyományát: pszichedelikus indie, dark, new wave
alapokra építkezõ gitár-szintetizátor
alapú dallamos és sötét zene. Az új
lemez azonban tele van rock and rollos és punkrockos gitártémákkal,
az néha még a régi Kispál-éra jut eszembe,
a hangzás viszont sokkal zajosabb. Érzésem szerint
a lemezzel az élõ zúzáshoz hasonló irányba
akarták elvinni a lemezt, ami azonban nem sikerül teljesen,
azt az átütõ hatást, amit legközelebb a
Szigeten láthatunk, nem adja vissza a lemez, annyira nem jó
a felvétel. Jó lemez, de egy-két számnál
leül, azért érdemes hallgatni. Amik beugranak
a Sunshine hallgatása közben: elsõ Verve lemez, punkrock
standardok, Depeche Mode, angol pszichedelikus hagyomány Syd Barrettõl
az Octopusig. Info: www.dayafter.cz
*AD
(Ash:
Free All Angels, Infectious Records) 3 év után jelentkezett
új albummal az egyik legígéretesebb brit rockzenekar,
az Ash. Elõzõ munkájukat, a 98-as Nu-Clear Sounds-ot
a maga idejében nagyon szerettem, és a 2001-es új
kislemez, a csodálatos Shining Light csak fokozta a várakozásomat.
A második single-ként megjelent Burn Baby Burn-nel és
a húzós nyitószámmal együtt alkotják
az album nyitó felvonását, de egyszerre csúcspontját
is. A Free All Angels további dalai már kevésbé
egységes színvonalon mozognak, a lassabb dalok közül
a filmzenés hangulatú Candy még felfogható
érdekes kísérletnek, a Someday-en érezhetõ
erõltetett Beatles-hatás viszont egyáltalán
nem áll jól az Ash-nek, a Submission tucat-britpopjáról,
vagy a World Domination ezerszer elcsépelt rock'n'roll-járól
már nem is beszélve. Összességében kicsit
csalódtam az albumban, de nyárra akár kellemes, könnyed
hallgatnivalót is jelenthet mindazoknak, aki szeretik a dallamos
indie gitárzenét, na és persze fel akarnak készülni
a Sziget-re. No meg bárcsak minden albumon, amiben csalódok,
lenne egy olyan tökéletes szám, mint a Shining Light!
*smartpunk
(Dropkick
Murphys: Sing Loud, Sing Proud, Hellcat Records)A legendás
bostoni streetpunkok határozott ír identitástudata
végre a zenéjükben is megfelelõ súllyal
fejezõdik ki (ehhez valószínûleg az kellett,
hogy elõbb megtanuljanak valamelyest zenélni). Egy elejétõl
végéig pezsdítõ, lendületes, tradicionális
hangszerekkel színesített folk-punk lemezt hoztak össze,
ügyelve a folk és a punk egészséges arányára,
ezért aztán egyaránt képes átmozgatni
berozsdált csontozatú egykori Pogues-rajongót és
fiatal deszkás punkot, még ha világ életében
utálta is az ír zenét. Külön öröm,
hogy hamarosan Pesten koncerteznek, lásd a programajánlóban
fenn!! *smartpunk
NYÁRI
ELÕZETES
A listáról
többen készülnek a belga Dour fesztiválra (www.dourfestival.be).
Belgium a legnagyobb európai "alternatív" fesztiválok
színtere, Belgium pedig az indie rock egyik nagy központja,
amit jólétének és kultúrájának,
meg persze elsõsorban jó fekvésének köszönhet.
Belgiumból a szuperexpressz vonatkoknak és az autópályáknak
köszönhetõen 2-3 óra alatt elérhetõ
London, Párizs, Amsterdam, ezért az emberek nagyon sokat
járnak koncertre, és sok koncertet rendeznek. Dourban négy
napig lesz program, 6 színpadon (szimultán 3 színpad
üzemel) reggeltõl-estig, tematikus bontásban.
Tavaly elég rosszak voltak a szálláskörülmények,
de annál jobb a program.
A fellépõk
között van a Jon Spencer Blues Explosion, az amerikai underground
egyik legnagyobb hatású zenekara. Jon Spencert az amerikaiak
az underground Elvisnek tartják -- amire színpadon alaposan
rá is játszik --, az egyik legkarizmatikusabb elõadó
a zenei életben. A nyolcvanas években a new yorki hardcore
színtér nagy alakja val (Pussy Galore), a Beastie Boys tagjaival
és Beckkel kavar. A Blues Explosion igazi posztmodern zene:
a legautoriterebb mûjfajt, a bluest szedi szét darabokra majd
rakja össze, hiphop alapokra, hardcore hangszerelésben, elvisi
allûrökkel. Egy másodpercig sincs üresjárat,
lo-fi és zajos, intenzív és magával ragadó;
Jon Spencer Beck mellett talán az egyik legjobb élõ
elõadó a világon. Dour tavaly nagy sikert aratott
fellépõje Bob Log III, aki ismét játszik.
Afroamerikai proli és Jon Spencer példaképe, kezében
testes félakusztikus gitár, lábára kötve
cintányér és lábdob, mellette lemezjátszón
ütemlemez, fején bukósisak beépített torzított
mikrofonnal, és autentikus, koszos, igazi bluest játszik.
Jelentõs lesz az eletronica felhozatal is, valamint a hip-hop is.
A jó öreg RunDMC mellett hallhatjuk a lassú japán
hiphopot játszó DJ Krush-t is. Jövõ héten
röviden bemutatjuk a legfontosabb indie rocker fellépõket.
További információ (franciául, de azért
az együtteseket ki lehet silabizálni:
www.dourfestival.be).*AD
SEGÍTSÉG
Ha szeretnél
segíteni a lista mûködtetésében, három
módja van a dolognak.
1) Vállalod,
hogy iskoládban ahol tanulsz vagy tanítasz (egyetem, középiskola)
vagy a munkahelyeden kirakod a heti mûsorainkat tartalmazó
plakátot, ami egy egyszerû egyoldalas Word dokumentum, amit
ki kell printelni és kiszögelni a hirdetõtáblára.
Többen vannak közgázosok a listán, egyáltalán
nem baj az sem, ha többen raknak ki plakátot ugyanott.
A plakáton az indie lista címe lesz és a következõ
hét koncertjei. A következõképpen jelezheted
ilyen szándékodat: küldj egy e-mait, a subjectben legyen
az, hogy TERJESZTÉS. Az ilyen levelek külön folderbe
kerülnek, ezért kérlek, így küldd el a levelet.
Amíg le nem iratkozol, minden héten kapni fogsz egy rövid
Word fájlt. 2) Hasonló érdeklõdésû
ismerõseid figyelmét felhívod a listára, és
elmondod nekik, hogyan jelentkezhetnek a listára. (Teljes
név, subject: feliratkozás, [email protected])
3) Rövid, 4-5 mondatos beszámolókat küldesz a hét
eseményeirõl -- ha több érkezik, azokat összevágjuk
egy szöveggé --, és beszámolsz minden érdekes
információról, amit az ismerõseidtõl,
vagy az Internetrõl, vagy bárhonnan megtudsz szubkultúránk
eseményeirõl.
A vasárnap reggelig elküldött anyagok bekerülnek
a következõ heti levélbe. Ha a szerkesztésben
szeretnél segíteni, akkor azt külön beszéljük
meg.
KÖZVÉLEMÉNYKUTATÁS
Az elsõ
hírlevelet egy kérdéssel zárjuk. Kérünk
benneteket, hogy küldjetek egy-egy rövid mailt a címünkre.
A kiváncsiságon túl természtesen azért
tesszük fel ezeket a kérdéseket, hogy a hírlevélben
a ti kedvenceitekre koncentráljunk, róluk keressünk
információt. A kérdés: Melyik zenekarok érdekelnek
a legjobban (max. 5, lehetõleg indierock, de nem feltétlenül,
és lehetõleg a labelt is tegyétek mellé - csak
ha tudjátok) A választ az [email protected]-ra
küldjétek, a subject mezõbe azt írjátok
hogy válasz01, hogy szét tudjuk válogatni a többi
beérkezõ infótól. A válaszokból
készült statisztikák a jövõ heti hírlevélben
olvashatók. A közvéleménykutatásra adott
válaszok mennyisége jelzi számunkra, hogy mekkora
szüksége van az indie sitera, amit nyáron szeretnénk
elkészíteni.
Kellemes
hetet kívánunk!
Összeállította
Antal Dániel
Közremûködött
Smartpunk, infók Kis Borsó Edit, Ponikló Imre és
Kuttor Géza. Merci.
PS: Ha
vannak ismerõseid, akik érdeklõdnének a hírlevél
iránt, küldd el nekik ezt a levelet, és kérd
meg õket, hogy regisztrálják magukat a címünkön.
Fontos, hogy tudjuk, hány emberhez jutunk el, hiszen a lista segítségével
szeretnén késõbb külföldi indie együttesek
elhozni Magyarországra.
"Dare
to be surprised" - Folk Implosion
|