LEGÚJABB SZÁM | RÉGEBBI SZÁMOK
1. SZÁM  / 2001. május 29.  / dare to be surprised

Hello,

Üdvözlünk az Indie Hírlevél olvasói között.  A legfontosabb tudnivalókkal kezdünk, amit ezentúl mindig csak az új feliratkozók fognak megkapni.  Ha a hírlevelet szándékod ellenére kaptad, és le szeretnél kerülni a listáról, akkor küldj egy ilyen értelmû levelet az [email protected]-ra.  Ha ismerõsöd forwardolta tovább a levelet, és szeretnél feliratkozni (aminek nagyon örülnénk, hiszen fontos tudnunk, hány emberhez jutnak el információink), akkor küldj az [email protected] címre egy levelet a teljes neveddel.

A hírlevélhez várjuk mindenki hozzászólásait.  Információkat egész héten küldhettek a címre, vasárnap napközben zárjuk le a hírlevelet, addig minden infót berakunk, ami profilba vág; nem csak koncert- és lemezinfókat, hanem egyéb rokon kulturális eseményeket, ha az várhatóan érdekli a lista olvasóit.  Minden levél végén lesz egy körkérdés, a begyûjtött válaszokat pedig pontosan arra fogjuk felhasználni, hogy az olvasók kiváncsiságát tudjuk a jövõben kiszolgálni.  A levél végén leírjuk, hogyan segíthetsz abban, hogy a lista sikeresebben mûködjön. Célunk a nyáron egy nagy indie portál felállítása, amin zenék, topicok, közösségi hírek és még sok minden más kapna helyet.

A levél a közeljövõ eseményeinek felsorolásával kezdõdik, a következõ hét kiemelt ismertetésével.  Ebben a részben ismertetjük a Magyarországról még elérhetõ külföldi eseményeket is, illetve igyekszünk a kiutázás szervezésében is segítséget nyújtani. Ezt közösségi hírek követik, illetve az elõzõ heti eseményekrõl készített beszámolók. A következõ nagy részben a megjelenõ új lemezekrõl, együttmûködõ együttesek demóiról olvashattok, valmint a csatlakozó együttesekrõl olvashattok rövid leírást.  Ezt kicsit hosszabb leírások követhetik fontos eseményekrõl, majd a hírlevél a közvélemény-kutatás zárja a levelet.

Az elsõ HÍRLEVÉLBEN Amber Smith, Ash, Bankrupt, Bob Log III, Dropkick Murphys, Fabulon, Fish, Jon Spencer, Middlewave, Sunshine szerepel kiemelten és rengeteg programajánló.

NETIKETT

A reply all funkciót hanyagoljátok, ahhoz túl sokan vagyunk.  Minden a többiekre tartozó infót berakunk a következõ hírlevélbe, ha az indierockos címre elkülditek. Bármilyen indie kérdésetek van, megválaszoljuk vagy berakjuk a következõ hírlevélbe magát a kérdést. Mindenkinek a nevét el lehet olvasni a cc-ben, mert közösséget építünk.

JÖVÕ HETI ESEMÉNYEK

Scanner (UK), To Rococo Rot (D) - az elektonikus zene perifériájáról (x_peripheria_festival),  június 2. Budapest, Party-Túra Club

JÚNIUSI ESEMÉNYEK

*Szentendrei zenei kirándulás (június 9, Sandros Pub) JR Ewing (Nor.): öreg texasi gennyláda helyett fiatal, zajos és intelligens
*Loaded party (június 16, szombat): a téli nagy sikerû indie party folytatása a Rudas Romkertben.  Indie és Magyarországon nonkonformista angolszász zenék bulija, 
többek között listatársaink zenéjével.
*Mega Pub, Budapest (június 18.)  Dropkick Murphys (US) -lásd lemezkritikák között-, Reach The Sky (US), Thug Murder (Jap.), Bandanas (H) - írpunk, dallamos hc Bostonból, japán nõi street-punk meg egy kis hazai
*Mega Pub, Budapest (június 19) Whippersnapper (US), Macskanadrág (H), Bankrupt (H) - dallamos punk
*Indie rock extravaganza (június 22, péntek).  Fabulon, Puzzle, Amber Smith a Santa Fé caféban. .
*Gödöllõ, Trafó, Hardcore (június 24)  Shutdown (US), Hold X True (H) - NYHC és a legjobb honi oldschool
*Gödöllõ, Trafó, Punk+Hardcore (június 25.) Vision (US), Falcongate (H), Barackca (H) - punk-hc himnuszok minden mennyiségben 
Az eseményekrõl a megelõzõ heti hírlevélben olvashattok bõvebben.

KÖZÉP-EURÓPAI UTAZGATÁS

* Shelter (US), Brahman (Jap.) - dallamos, átmozgató krisnacore,  június 3. Prága, Futurum
 * Appleseed Cast (US), Sometree (D) - a legszebb és legintelligensebb emo-zene;  június 4. Prága, 007,  június 5. Bécs, EKH
 * Deconstruction Tour 2001 - Avail, Beatsteaks, Boysetsfire, Catch 22, Lagwagon, Pennywise, Sick Of It All, Snuff, SR-71, Bouncing Soul - no comment, punk rock heaven!  június 5. Bécs, Arena
* Leatherface (UK), Hot Water Music (US) - punk-emo dinoszauruszok, június 7. Bécs, Flex, erre többen mennek a listáról
* AC/DC (Aus.) - na jó, õk nem indie-k, de tegye föl a kezét, akire nem voltak hatással!  június 12. Prága
 *Tool, Cortizone - intelligens fémzene?  június 21. Bécs, Libro Music Hall
 * Dead Moon (US) igazi rocklegenda Seattle-bõl - indie módra;  június 30. Lendava, Szlovénia (közel a határhoz!)

KÖZÖSSÉGI HÍREK

Ebbe a rovatba várjuk a ti beszámolóitókat is, plusz együttest keresõ indierockerek
információit is.  Ide kerülnek a listához csatlakozó magyar indieegyüttesek anyagai is.

(05/23) A Süss fel Napban lépett fel a Sunshine (elõzenekar a magyar Clash-követõ Bankrupt). Talán nem csak nekem hiányzott a pesti éjszakából olyan régóta igazi gitárzaj, amitõl még harmadnap is cseng a fülem, mint annak idején, az elsõ koncertélmények után. Hát most végre megkaptuk,  ráadásul még öreg, elhízott, milliomos amerikai rokksztárok sem kellettek hozzá, elég volt átszólni végre Csehországba a Sunshine-ért. Akik aztán jöttek is, Amerikával, Európával a hátuk mögött, hallatlan profizmussal, mégis példásan szerényen, és alaposan befûtöttek a Süss népes közönségének. A színpadnak nevezett dobogón még ez a háromtagú zenekar sem fért el, Kay, a karizmatikus gitáros-énekes számtalan zajkeltõ pedáljának már csak a táncparketten jutott hely és valószínûleg õ maga is bátrabban mozog, ha nem ütközik bele folyton valamibe. Egy lassabb, elszállós darabbal nyitott a trió, aztán folyamatosan tették ki egyre keményebb próbának a dobhártyákat, a basszusgitáros 3-4 szám után már le is tette hangszerét, hogy helyette szintetizátorokkal tegye árnyaltabbá ezt a színes zajt, amely még tökéletesebbre csiszolt néhányat (sajnos túl keveset) a Velvet Suicide album újhullámmot megidézõ darabjai közül is. Egyszer talán akad majd egy jó producer, aki segít a zenekarnak ezt az élõ hangzást lemezen is visszaadni vagy legalábbis megközelíteni, addig meg lássuk csak vendégül minél gyakrabban ezt a szimpatikus társaságot. Ez persze nem jelenti azt, hogy a Sunshine eddigi albumai ne lennének jók, de a koncert után újrahallgatva bizony hiányzik belõluk az az intenzitás és erõ, ami az élõ koncerten szemmel láthatóan sok új magyar rajongót szerzett a zenekarnak. 

(05/25) A Ludas-sörözõ pincéjében, a budapest szocreál tablettásboros emlékhelyek egyikében volt a hét másik nagy eseménye.  Az estét a Fabulon nyitotta, akik az angol "alternatív" gitárzenék dallamos világát hozták el hozzánk.  Az együttes tagjai Budapesten élõ angolok és amerikaiak, számaik nagy meglepetést nem váltanak ki az ilyen zenék kedvelõi körében.  Az együttesbõl kimondottan kiányzik a második gitáros, akit már régóta igyekeznek megtalálni.  A Fish a szokásos produkcióját hozta, stílusuk a ilencvenes évek közepén divatos funkolós-metálos rockzene, amit nálunk a Rémember és a Publo Hunny is népszerûsített pár éve.  Végül 11 körül lépett színpadra a magyar indierock zászlóshajója, az Amber Smith.  Az Amber Smith nagyon jól szólt - bár Péter gitárja kicsit halk lett -, és sokkal eredetibbnek tûnt a keményebbre vett hangzás, mint januárban a lemezbemutatón. A rájuk aggatott Radiohead-hasonlat természetesen nem igaz, aki látta már a Radioheadet élõben, az tujda, hogy az Amber Smith zenéje sokkal energikusabb és zajosabb.  Brit popon innen és túl lendületes koncertet hallhattunk. Az egyébként is lelkes közönség hangulatát fokozta, hogy Imre egy kalapból húzatta ki a soron következõ számok címét, ami jó trükk az együttes sztárja és a közönség közötti fel lebontására:).  A csúcspontot számomra a "Pozitív" jelentette, ami alapján nagyon sokat várhatunk az új EP-tõl.  A végén sikerült kiverni a biztosítékot, de minden jó, ha vége jó, az áramszünet után elhangzott a három ráadás, majd a társaság nagy része a Romkert-Tabán-Gellérthegy zöldjében oszlott szét footbagezõ, ismerkedõ és filozofáló csoportokra.  A buli jó lehetõség volt az ismerkedésre, mivel az indie hírlevélre felhívó levél rengeteg irányba ment szét, és ez közös témát adott olyanoknak is, akik nem ismerték egymást, persze fõleg nekem:) (AD)

(05/25-26) A Bluepop sorozat záróakkorjaként GreenPop a Bankrupt rendezésében a Tabán nagyszabású ingyenes fesztivált hallhattak az érdeklõdõk, hazai rockegyüttesek és punkrockerek jóvoltából.

(05/26) Angyalföldön Ska/Punk fesztivált rendeztek, amirõl sajnos nincsen beszámolónk.

Csatlakozó zenekarok:

(Amber Smith) A magyar indie motorja, részben a Fanzine tagjaiból alakult zenekar.  A kritikusok szeretik õket besorolni a Radiohead-iskolába, elsõ lemezük (Nincs szükség ránk, 2001) alapján pedig a britpopnak nevezett valami kalapja alá.  Ha hasonlítgatni akarjuk õket, persze lehet találni párhuzamot a Pavementtõl a Suede-ig sok zenekarral, de minek: az Amber Smith igényes indie-popot játszik, a lemezen inkább melódikusan, a koncerten inkább zúzosan, ötletes szövegekkel és nagyon szép gitárhangzásokkal.  További információ a honlapjukon: www.geocities.com/ambersmithbudapest/

(Middlewave) Békéscsaba vezetõ indie zenekara, több tehetségkutató gyõztese a Middlewave.  A tagok az amerikai grunge iskola és a brit popzene hagyományát is szeretik, ami hallatszik is a felvételeiken, a kritikusok természtesen õket is a radioheadhez hasonlítják, aminek nyilván az oka az, hogy a magyar bértollnokok korszerû gitárzenét még csak a Radioheadtõl hallottak, ezért aki nem úgy játszik, mint Tátrai Tibor, azonnal ebbe az iskolába kerül... A Middlewave a nyáron felerészben saját, felerészben feldolgozásokból álló produkációval fog több helyen színpadra lépni.  A csapat üzemeltet egy klubot is Békéscsabán Fek-éj névvel, további információ és a számok elérhetõ az oldalunkon: http://www.extra.hu/middlewave .A koncertjeikrõl természtesen beszámolunk idõben.
(...további együttesek jövõ héten)

LEMEZEK

(Amber Smith: Pozitív) Elkészült az Amber Smith új EP-je, ami sajnos anyagi nehézségek miatt csak kazettán lesz elérhetõ.  Az új számokat már hallhattuk a közelmúlt koncertjein, és sokat várhatunk a lemeztõl.  A címadó dal, a "Pozitív" megdöbbentõen zúzos szám, címe és a szöveg keserûsége, a zene keménysége között vibráló ellentmondás feszül, és legalább olyan jó, mint az "Emlékem" az elsõ lemezrõl. Imre szerint az "Indíts" sem lesz lazább, ezen kívül az EP-re még három szám került,
amit az tett lehetõvé, hogy az együttes megnyert egy tehetségkutatót, melynek fõdíja 50 óra volt egy profi stúdióban.  Az ígéret szerint ezzel a hangzás még jobb lesz, mint a nagylemezen...  Valamikor júniustól kapható.

(Amber Smith: There is No Way) Szintén június elején jön ki az Amber Smith német EP-je, amelyen a magyar nagylemez négy száma hallható angolul; There is No Way (Nincs esély), Suzanne, In the Park (A parkban), Above the Clouds (A felhõk felett).  A lemez megjelenését egy banális hiba csúsztatta mostanáig: a német postán elakadt három és fél hétre a borító artworkje.  A júliusi berlini lemezbemutatóra várhatóan több lista-tag kíséri a zenekart.

(Gay Dad: Harder Faster) Június 10-én jelenik meg a Gay Dad új nagylemeze, ami nem lesz indie kiadás, de zenéjük sok indie-rajongó szívébe belopta magát.  Elõzetesek letölthetõk az együttes ultra-cool honlapjáról (www.gaydad.com).  Ha a karavánok lassan elérnek a keleti provinciába is az új lemezzel, beszámolunk róla. (Sunshine: Necromance, Day After Records) Viszonylag új a Sunshine új nagylemeze, ami most teljesen Csehországban készült.  A lemezen folytatja a Velvet Suicide hagyományát: pszichedelikus indie, dark, new wave alapokra építkezõ gitár-szintetizátor alapú dallamos és sötét zene.  Az új lemez azonban tele van rock and rollos és punkrockos gitártémákkal, az néha még a régi Kispál-éra jut eszembe, a hangzás viszont sokkal zajosabb. Érzésem szerint a lemezzel az élõ zúzáshoz hasonló irányba akarták elvinni a lemezt, ami azonban nem sikerül teljesen, azt az átütõ hatást, amit legközelebb a Szigeten láthatunk, nem adja vissza a lemez, annyira nem jó a felvétel.  Jó lemez, de egy-két számnál leül, azért érdemes hallgatni.  Amik beugranak a Sunshine hallgatása közben: elsõ Verve lemez, punkrock standardok, Depeche Mode, angol pszichedelikus hagyomány Syd Barrettõl az Octopusig. Info: www.dayafter.cz *AD

(Ash: Free All Angels, Infectious Records) 3 év után jelentkezett új albummal az egyik legígéretesebb brit rockzenekar, az Ash. Elõzõ munkájukat, a 98-as Nu-Clear Sounds-ot a maga idejében nagyon szerettem, és a 2001-es új kislemez, a csodálatos Shining Light csak fokozta a várakozásomat. A második single-ként megjelent Burn Baby Burn-nel és a húzós nyitószámmal együtt alkotják az album nyitó felvonását, de egyszerre csúcspontját is. A Free All Angels további dalai már kevésbé egységes színvonalon mozognak, a lassabb dalok közül a filmzenés hangulatú Candy még felfogható érdekes kísérletnek, a Someday-en érezhetõ erõltetett Beatles-hatás viszont egyáltalán nem áll jól az Ash-nek, a Submission tucat-britpopjáról, vagy a World Domination ezerszer elcsépelt rock'n'roll-járól már nem is beszélve. Összességében kicsit csalódtam az albumban, de nyárra akár kellemes, könnyed hallgatnivalót is jelenthet mindazoknak, aki szeretik a dallamos indie gitárzenét, na és persze fel akarnak készülni a Sziget-re. No meg bárcsak minden albumon, amiben csalódok, lenne egy olyan tökéletes szám, mint a Shining Light!   *smartpunk

(Dropkick Murphys:  Sing Loud, Sing Proud, Hellcat Records)A  legendás bostoni streetpunkok határozott ír identitástudata végre a zenéjükben is megfelelõ súllyal fejezõdik ki (ehhez valószínûleg az kellett, hogy elõbb megtanuljanak valamelyest zenélni). Egy elejétõl végéig pezsdítõ, lendületes, tradicionális hangszerekkel színesített folk-punk lemezt hoztak össze, ügyelve a folk és a punk egészséges arányára, ezért aztán egyaránt képes átmozgatni berozsdált csontozatú egykori Pogues-rajongót és fiatal deszkás punkot, még ha világ életében utálta is az ír zenét. Külön öröm, hogy hamarosan Pesten koncerteznek, lásd a programajánlóban fenn!! *smartpunk

NYÁRI ELÕZETES

A listáról többen készülnek a belga Dour fesztiválra (www.dourfestival.be). Belgium a legnagyobb európai "alternatív" fesztiválok színtere, Belgium pedig az indie rock egyik nagy központja, amit jólétének és kultúrájának, meg persze elsõsorban jó fekvésének köszönhet.  Belgiumból a szuperexpressz vonatkoknak és az autópályáknak köszönhetõen 2-3 óra alatt elérhetõ London, Párizs, Amsterdam, ezért az emberek nagyon sokat járnak koncertre, és sok koncertet rendeznek. Dourban négy napig lesz program, 6 színpadon (szimultán 3 színpad üzemel) reggeltõl-estig, tematikus bontásban.  Tavaly elég rosszak voltak a szálláskörülmények, de annál jobb a program.
A fellépõk között van a Jon Spencer Blues Explosion, az amerikai underground egyik legnagyobb hatású zenekara.  Jon Spencert az amerikaiak az underground Elvisnek tartják -- amire színpadon alaposan rá is játszik --, az egyik legkarizmatikusabb elõadó a zenei életben.  A nyolcvanas években a new yorki hardcore színtér nagy alakja val (Pussy Galore), a Beastie Boys tagjaival és Beckkel kavar.  A Blues Explosion igazi posztmodern zene: a legautoriterebb mûjfajt, a bluest szedi szét darabokra majd rakja össze, hiphop alapokra, hardcore hangszerelésben, elvisi allûrökkel.   Egy másodpercig sincs üresjárat, lo-fi és zajos, intenzív és magával ragadó; Jon Spencer Beck mellett talán az egyik legjobb élõ elõadó a világon. Dour tavaly nagy sikert aratott fellépõje Bob Log III, aki ismét játszik.  Afroamerikai proli és Jon Spencer példaképe, kezében testes félakusztikus gitár, lábára kötve cintányér és lábdob, mellette lemezjátszón ütemlemez, fején bukósisak beépített torzított mikrofonnal, és autentikus, koszos, igazi bluest játszik. Jelentõs lesz az eletronica felhozatal is, valamint a hip-hop is.  A jó öreg RunDMC mellett hallhatjuk a lassú japán hiphopot játszó DJ Krush-t is.  Jövõ héten röviden bemutatjuk a legfontosabb indie rocker fellépõket.  További információ (franciául, de azért az együtteseket ki lehet silabizálni: www.dourfestival.be).*AD

SEGÍTSÉG

Ha szeretnél segíteni a lista mûködtetésében, három módja van a dolognak.
1) Vállalod, hogy iskoládban ahol tanulsz vagy tanítasz (egyetem, középiskola) vagy a munkahelyeden kirakod a heti mûsorainkat tartalmazó plakátot, ami egy egyszerû egyoldalas Word dokumentum, amit ki kell printelni és kiszögelni a hirdetõtáblára.  Többen vannak közgázosok a listán, egyáltalán nem baj az sem, ha többen raknak ki plakátot ugyanott.  A plakáton az indie lista címe lesz és a következõ hét koncertjei.  A következõképpen jelezheted ilyen szándékodat: küldj egy e-mait, a subjectben legyen az, hogy TERJESZTÉS.  Az ilyen levelek külön folderbe kerülnek, ezért kérlek, így küldd el a levelet.  Amíg le nem iratkozol, minden héten kapni fogsz egy rövid Word fájlt. 2) Hasonló érdeklõdésû ismerõseid figyelmét felhívod a listára, és elmondod nekik, hogyan jelentkezhetnek a listára.  (Teljes név, subject: feliratkozás, [email protected]) 3) Rövid, 4-5 mondatos beszámolókat küldesz a hét eseményeirõl -- ha több érkezik, azokat összevágjuk egy szöveggé --, és beszámolsz minden érdekes információról, amit az ismerõseidtõl, vagy az Internetrõl, vagy bárhonnan megtudsz szubkultúránk eseményeirõl.  A vasárnap reggelig elküldött anyagok bekerülnek a következõ heti levélbe. Ha a szerkesztésben szeretnél segíteni, akkor azt külön beszéljük meg.

KÖZVÉLEMÉNYKUTATÁS

Az elsõ hírlevelet egy kérdéssel zárjuk.  Kérünk benneteket, hogy küldjetek egy-egy rövid mailt a címünkre.  A kiváncsiságon túl természtesen azért tesszük fel ezeket a kérdéseket, hogy a hírlevélben a ti kedvenceitekre koncentráljunk, róluk keressünk információt. A kérdés: Melyik zenekarok érdekelnek a legjobban (max. 5, lehetõleg indierock, de nem feltétlenül, és lehetõleg a labelt is tegyétek mellé - csak ha tudjátok)  A választ az [email protected]-ra küldjétek, a subject mezõbe azt írjátok hogy válasz01, hogy szét tudjuk válogatni a többi beérkezõ infótól.  A válaszokból készült statisztikák a jövõ heti hírlevélben olvashatók. A közvéleménykutatásra adott válaszok mennyisége jelzi számunkra, hogy mekkora szüksége van az indie sitera, amit nyáron szeretnénk elkészíteni.

Kellemes hetet kívánunk!

Összeállította Antal Dániel
Közremûködött Smartpunk, infók Kis Borsó Edit, Ponikló Imre és Kuttor Géza.  Merci.

PS: Ha vannak ismerõseid, akik érdeklõdnének a hírlevél iránt, küldd el nekik ezt a levelet, és kérd meg õket, hogy regisztrálják magukat a címünkön.  Fontos, hogy tudjuk, hány emberhez jutunk el, hiszen a lista segítségével szeretnén késõbb külföldi indie együttesek elhozni Magyarországra.

"Dare to be surprised" - Folk Implosion
 


 
Hosted by www.Geocities.ws

1