vizitatori 0
| Dialog
despre:
Solitar |
|
| 1 |
De
ce este ales cuvantul "Solitar" ca nume de domeniu
? |
- La inceput am folosit ca si la VCT cuvantul "Adult".
- Aici se pot discuta probleme legate de o persoana
considerata singura.
- Barbat sau femeie, fata sau baiat indiferent daca
e tanar sau mai in varsta.
|
|
|
| 2
|
Este
pentru oamenii singuri ? |
- Nu numai.
- Fiecare, la un moment dat simte o anumita singuratate
legata de servici, de casa, de propria persoana in
anturajul in care se afla.
- Este pentru cei care se vad pe ei insisi ca pe o
entitate singulara indiferent de statutul lor social,
tineri cu parinti, parinti cu copii, cupluri etc.
|
|
|
| 3
|
In
jurul caror probleme s-ar invarti o astfel de persoana
? |
- Tot timpul avem nevoie de o recunoastere a calitatilor
noastre care sa ne sustina.
- Vrem sa stim daca corpul nostru fizic si psihic
functioneaza normal.
- Vrem sa ne simtim bine, liberi de orice stare neplacuta
care ne strica bucuria de a trai.
- Vrem sa stim cat de puternici suntem, cata inteligenta
avem, cata potenta, cat de buni suntem.
- De aceea suntem mai mereu in cautare de lucruri
care sa ne arate aceste lucruri despre noi.
- Sau incercam sa iesim dintr-o stare in care de cele
mai mutle ori singuri ne-am bagat prin micile erori
sau concesii pe care le-am facut propriei persoane.
|
|
|
| 4
|
A
afla despre tine inseamna a avea curajul sa te privesti
cun esti cu adevarat ? |
- Cam
asa ceva. De putine ori avem curajul de a ne privi
in fata ca intr-o oglinda.
- Ne
credem mai buni decat cred alti despre noi.
- Ne
uitam in oglinda numai cand simtim ca ceva este in
neregula cu noi si nu gasim alta scapare.
- Ar
trebui sa stim zilnic cum suntem, unde ne aflam si
ce avem de facut pentru noi.
|
|
|
| 5
|
Cum
suntem de fapt de obicei ? |
- In
general ne manifestam indolenta fata de ce e in jur
si pentru persoana noastra.
-
Nu facem ce ar trebui sa facem pentru noi.
- Ajungem
sa apelam in exces la o diversitate de mijloace de
descarcare: TV, radio, sex, sport etc.
|
|
|
| 6
|
Ce
ar caracteriza o persoana solitara ? |
- Faptul
ca nu se regaseste in ceea ce crede despre ea.
- De
aceea cauta mereu altceva fugind de realitatea in
care se afla.
- In
loc sa aiba curajul de a sta in fata oglinzii si de
a-si analiza actiunile, trairile, relatiile pentru
a gasi calea de echilibrare.
|
|
|
| 7
|
Care
ar fi caile de echilibrare ? |
- Multi
cand vorbesc de echilibrare subinteleg Yoga sau Credinta.
- Din
punctul meu de vedere, cand apar ca necesare elemente
de echilibrare, le socotesc in primul rand pe cele
naturale atat pentru echilibrarea fizica cat si pentru
cea psihica.
- Pe
langa acestea fiecare e dator sa incerce orice alt
mijloc si sa ia de acolo ce i se potriveste.
- Dar
sa nu absolutizeze un anumit mijloc si sa faca exces
de el pentru ca unicitatea unui drum duce la dezechilibru.
|
|
|
| 8
|
Cum
il puteti ajuta prin VCT ? |
- Vincent
color test este oglinda in care ar trebui sa se uite
cineva ca sa afle cum este cu adevarat.
- Daca
totul este in ordine ne vedem chipul si primim complimente.
- Daca
nu este asa, pe fundal apar cai de a ne reveni la
ce eram de fapt cand totul era in ordine.
|
|
|
| 9
|
Oricine
poate vorbi aici liber despre orice problema este legata
de corpul, psihicul, emotii si trairi personale, viata
intima vazuta prin prisma persoanei sale ? |
- Da,
aici este locul.
- Fiecare
este tratat ca si cum ar fi singur cu el insusi.
- Singur
intr-o camera, inconjurat de visurile lui, de dorintele
lui, de corpul lui, de emotiile lui, de simtirile
lui, de trairile reale sau imaginare cu care vietuieste,
cu ce face bine si cu ce nu stie inca sa faca, dar
incearca in vreun fel.
|
|
|
| 10 |
Isi va "descarca" sacul ? |
- Daca
vrea o va face.
-
Va primi poate pareri pro si contra.
- Dar
asta il va face sa se cunoasca mai bine.
- Daca
incearca si cere, va fi orientat constructiv spre
a-si rezolva problemele.
|
|
|
|
|