vizitatori 0
Dialog despre: Solitar

1 De ce este ales cuvantul "Solitar" ca nume de domeniu ?
  1. La inceput am folosit ca si la VCT cuvantul "Adult".
  2. Aici se pot discuta probleme legate de o persoana considerata singura.
  3. Barbat sau femeie, fata sau baiat indiferent daca e tanar sau mai in varsta.

2 Este pentru oamenii singuri ?
  1. Nu numai.
  2. Fiecare, la un moment dat simte o anumita singuratate legata de servici, de casa, de propria persoana in anturajul in care se afla.
  3. Este pentru cei care se vad pe ei insisi ca pe o entitate singulara indiferent de statutul lor social, tineri cu parinti, parinti cu copii, cupluri etc.

3 In jurul caror probleme s-ar invarti o astfel de persoana ?
  1. Tot timpul avem nevoie de o recunoastere a calitatilor noastre care sa ne sustina.
  2. Vrem sa stim daca corpul nostru fizic si psihic functioneaza normal.
  3. Vrem sa ne simtim bine, liberi de orice stare neplacuta care ne strica bucuria de a trai.
  4. Vrem sa stim cat de puternici suntem, cata inteligenta avem, cata potenta, cat de buni suntem.
  5. De aceea suntem mai mereu in cautare de lucruri care sa ne arate aceste lucruri despre noi.
  6. Sau incercam sa iesim dintr-o stare in care de cele mai mutle ori singuri ne-am bagat prin micile erori sau concesii pe care le-am facut propriei persoane.

4 A afla despre tine inseamna a avea curajul sa te privesti cun esti cu adevarat ?
  1. Cam asa ceva. De putine ori avem curajul de a ne privi in fata ca intr-o oglinda.
  2. Ne credem mai buni decat cred alti despre noi.
  3. Ne uitam in oglinda numai cand simtim ca ceva este in neregula cu noi si nu gasim alta scapare.
  4. Ar trebui sa stim zilnic cum suntem, unde ne aflam si ce avem de facut pentru noi.

5 Cum suntem de fapt de obicei ?
  1. In general ne manifestam indolenta fata de ce e in jur si pentru persoana noastra.
  2. Nu facem ce ar trebui sa facem pentru noi.
  3. Ajungem sa apelam in exces la o diversitate de mijloace de descarcare: TV, radio, sex, sport etc.

6 Ce ar caracteriza o persoana solitara ?
  1. Faptul ca nu se regaseste in ceea ce crede despre ea.
  2. De aceea cauta mereu altceva fugind de realitatea in care se afla.
  3. In loc sa aiba curajul de a sta in fata oglinzii si de a-si analiza actiunile, trairile, relatiile pentru a gasi calea de echilibrare.

7 Care ar fi caile de echilibrare ?
  1. Multi cand vorbesc de echilibrare subinteleg Yoga sau Credinta.
  2. Din punctul meu de vedere, cand apar ca necesare elemente de echilibrare, le socotesc in primul rand pe cele naturale atat pentru echilibrarea fizica cat si pentru cea psihica.
  3. Pe langa acestea fiecare e dator sa incerce orice alt mijloc si sa ia de acolo ce i se potriveste.
  4. Dar sa nu absolutizeze un anumit mijloc si sa faca exces de el pentru ca unicitatea unui drum duce la dezechilibru.

8 Cum il puteti ajuta prin VCT ?
  1. Vincent color test este oglinda in care ar trebui sa se uite cineva ca sa afle cum este cu adevarat.
  2. Daca totul este in ordine ne vedem chipul si primim complimente.
  3. Daca nu este asa, pe fundal apar cai de a ne reveni la ce eram de fapt cand totul era in ordine.

9 Oricine poate vorbi aici liber despre orice problema este legata de corpul, psihicul, emotii si trairi personale, viata intima vazuta prin prisma persoanei sale ?
  1. Da, aici este locul.
  2. Fiecare este tratat ca si cum ar fi singur cu el insusi.
  3. Singur intr-o camera, inconjurat de visurile lui, de dorintele lui, de corpul lui, de emotiile lui, de simtirile lui, de trairile reale sau imaginare cu care vietuieste, cu ce face bine si cu ce nu stie inca sa faca, dar incearca in vreun fel.

10 Isi va "descarca" sacul ?
  1. Daca vrea o va face.
  2. Va primi poate pareri pro si contra.
  3. Dar asta il va face sa se cunoasca mai bine.
  4. Daca incearca si cere, va fi orientat constructiv spre a-si rezolva problemele.


Hosted by www.Geocities.ws

1