vizitatori 1
Solitar: 3. Dialog - abuz si lipsa.

1- Solitar

  1. Ai momente cand ai vrea ca viata ta sa fie altfel decat cea de acum ?
  2. Si atunci iti dai seama ca nu ai cu cine vorbi despre toate simtirile tale ?
  3. Ca, de fapt, intalnirile tale cu ceilalti oameni se rezuma la a-ti vorbi despre ei, rar intrebandu-te "Tu ce mai faci ?".
  4. Actrita Irina Petrescu intr-un interviu, la intrebarea:" Ce va apasa cel mai mult acum, dupa o cariera si dupa ce ati transmis atator generatii de ascultatori gandurile personajelor pe care le-ati interpretat ?" a raspuns socant: "ACUM RESIMT LIPSA DE COMUNICARE" cu cei din jur.
  5. Este oare comunicarea principalul element care il determina pe un om sa se simta solitar, poate chiar marginalizat sau respins?
20.01.2005
Bucuresti

2- Dinu

  1. Lipsa de comunicare am simtit-o din plin si mi-a facut mult rau intr-o anumita perioada a vietii mele.
  2. Tocmai atunci aveam nevoie de sustinere din partea cuiva.
  3. Primeam din exterior numai necazuri si obstacole in ceea ce vroiam sa fac.
  4. I-am rugat pe cei din jur sa ma ajute, sa ma intrebe ce mai fac, sa ma scoata din munca obositoare prin care incercam sa rezolv lucrurile, sa le indrept spre bine, prin pauze scurte, in care alaturi de ei sa aud noutati despre alte probleme decat cele care ma macinau.
  5. N-a fost sa fie.
  6. Ori eu m-am exprimat astfel ca nu au inteles cu ce ma puteau ajuta, ori erau prea preocupati de ale lor ca sa observe ca micul bine pe care nu mi-l dadeau ma directiona spre o stare de boala.
  7. Astfel, dupa un consum nervos ce s-a prelungit aproape un an si jumatate am ajuns la spital. Diagnostic: stres excesiv si singuratate.
26.01.2005
Bucuresti

3- Dudu

  1. Eu resimt lipsa de comunicare altfel.
  2. Observ ca fiecare vorbeste doar despre el.
  3. Putini incearca sa discute ceva constructiv intr-o anumita directie.
  4. Daca azi vorbesc cu cineva despre o problema de interes general pentru mica comunitate in care ma aflu (colectiv, bloc etc.) si ajungem logic la o solutie care poate fi aplicata, peste cateva zile, cu aceeasi persoana discutia o ia de la inceput, de parca nici nu ne-am fi intalnit de curand iar problema ramane nerezolvata si discutiile pe tema ei neschimbate chiar ani intregi.
  5. Cand ies intre oameni vad ca vorbim despre nimic, este un fel de a trece timpul doar.
  6. Si atunci te retragi si resimti si mai acut singuratatea.
29.01.2005
Bacau

4- Sorana

  1. Ma lovesc de cele mai multe ori de informatii eronate.
  2. Cand intreb pe cate cineva despre o problema, de obicei obtin jumatati de informatii sau unele sunt doar presupuneri.
  3. Am obiceiul sa verific din mai multe surse informatiile care imi trebuiesc ca sa pot lua o decizie pentru a rezolva o anumita problema.
  4. Multi nici nu stiu despre ce este vorba dar, foarte convingator, isi dau cu presupusul cu privire la o stare de lucruri, la o lege, la un fapt.
  5. Cand intreb despre un lucru simt acum ca ar trebui sa stiu foarte multe despre persoana respectiva deoarece multe din raspunsurile pe care mi le-ar da trec prin educatie, experienta si nu de putine ori prin prejudecatile pe care si le-a format cu privire la anumite aspecte ale vietii sau persoane.
  6. Un timp pierdut de multe ori este si incercand sa afli raspunsuri prin mijloacele media. Te lovesti de aceeasi alterare de intelesuri dupa indicatiile redactionale sau regizorale.
  7. Resimt puternic o stare de manipulare ce vine din toate partile socialului ce ma inconjoara

30.01.2005

Bucuresti

Hosted by www.Geocities.ws

1