vizitatori 1
|
|
|
|
| Solitar:
3. Dialog - abuz si lipsa. |
|
|
1-
Solitar
|
- Ai
momente cand ai vrea ca viata ta sa fie altfel decat cea
de acum ?
- Si
atunci iti dai seama ca nu ai cu cine vorbi despre toate
simtirile tale ?
- Ca,
de fapt, intalnirile tale cu ceilalti oameni se rezuma
la a-ti vorbi despre ei, rar intrebandu-te "Tu ce
mai faci ?".
- Actrita
Irina Petrescu intr-un interviu, la intrebarea:"
Ce va apasa cel mai mult acum, dupa o cariera si dupa
ce ati transmis atator generatii de ascultatori gandurile
personajelor pe care le-ati interpretat ?" a raspuns
socant: "ACUM RESIMT LIPSA DE COMUNICARE" cu
cei din jur.
- Este
oare comunicarea principalul element care il determina
pe un om sa se simta solitar, poate chiar marginalizat
sau respins?
|
|
| 20.01.2005 |
|
| Bucuresti |
|
2-
Dinu
|
- Lipsa
de comunicare am simtit-o din plin si mi-a facut mult
rau intr-o anumita perioada a vietii mele.
-
Tocmai atunci aveam nevoie de sustinere din partea cuiva.
-
Primeam din exterior numai necazuri si obstacole in ceea
ce vroiam sa fac.
-
I-am rugat pe cei din jur sa ma ajute, sa ma intrebe ce
mai fac, sa ma scoata din munca obositoare prin care incercam
sa rezolv lucrurile, sa le indrept spre bine, prin pauze
scurte, in care alaturi de ei sa aud noutati despre alte
probleme decat cele care ma macinau.
- N-a
fost sa fie.
- Ori
eu m-am exprimat astfel ca nu au inteles cu ce ma puteau
ajuta, ori erau prea preocupati de ale lor ca sa observe
ca micul bine pe care nu mi-l dadeau ma directiona spre
o stare de boala.
-
Astfel, dupa un consum nervos ce s-a prelungit aproape
un an si jumatate am ajuns la spital. Diagnostic: stres
excesiv si singuratate.
|
|
| 26.01.2005 |
|
| Bucuresti |
|
3-
Dudu
|
- Eu
resimt lipsa de comunicare altfel.
- Observ
ca fiecare vorbeste doar despre el.
- Putini
incearca sa discute ceva constructiv intr-o anumita directie.
-
Daca azi vorbesc cu cineva despre o problema de interes
general pentru mica comunitate in care ma aflu (colectiv,
bloc etc.) si ajungem logic la o solutie care poate fi
aplicata, peste cateva zile, cu aceeasi persoana discutia
o ia de la inceput, de parca nici nu ne-am fi intalnit
de curand iar problema ramane nerezolvata si discutiile
pe tema ei neschimbate chiar ani intregi.
- Cand
ies intre oameni vad ca vorbim despre nimic, este un fel
de a trece timpul doar.
- Si
atunci te retragi si resimti si mai acut singuratatea.
|
|
| 29.01.2005 |
|
| Bacau |
|
4-
Sorana
|
- Ma
lovesc de cele mai multe ori de informatii eronate.
- Cand
intreb pe cate cineva despre o problema, de obicei obtin
jumatati de informatii sau unele sunt doar presupuneri.
-
Am obiceiul sa verific din mai multe surse informatiile
care imi trebuiesc ca sa pot lua o decizie pentru a rezolva
o anumita problema.
- Multi
nici nu stiu despre ce este vorba dar, foarte convingator,
isi dau cu presupusul cu privire la o stare de lucruri,
la o lege, la un fapt.
- Cand
intreb despre un lucru simt acum ca ar trebui sa stiu
foarte multe despre persoana respectiva deoarece multe
din raspunsurile pe care mi le-ar da trec prin educatie,
experienta si nu de putine ori prin prejudecatile pe care
si le-a format cu privire la anumite aspecte ale vietii
sau persoane.
- Un
timp pierdut de multe ori este si incercand sa afli raspunsuri
prin mijloacele media. Te lovesti de aceeasi alterare
de intelesuri dupa indicatiile redactionale sau regizorale.
- Resimt
puternic o stare de manipulare ce vine din toate partile
socialului ce ma inconjoara
|
|
|
30.01.2005
|
|
| Bucuresti |
|
|