vizitatori 7
|
|
|
|
| Solitar:
1.
Cunoastere de sine |
|
|
1-
Marcel
|
- Ma
simt intr-o stare de siguranta-nesiguranta.
- Siguranta
- pentru ca exist, sunt activ, imi rezolv problemele.
- Nesiguranta
- pentru ca as vrea mai mult, sa ma simt mai bine, sa fiu
inconjurat de o atmosfera mai fericita.
- Astfel
ajung mereu la dorinta de a sti mai multe despre mine, de
a ma cunoaste cu adevarat.
- Ma
consider "normal" din toate punctele de vedere.
- De
ce atunci nu sunt fericit si vesel, optimist si iubit? Cu
cine pot sa vorbesc despre asta?
|
|
| 30.12.2004 |
|
| Bacau |
|
2-
Sorin
|
- Este
totdeauna loc pentru a cunoaste mai mult.
- Despre
lucrurile care se petrec in jurul tau si despre lucrurile
care tin de tine.
- Sunt
multe mijloace de investigare a personalitatii unei persoane.
- Care
ar fi scopul declarat al acestei cunoasteri de sine?
- Pentru
a fi mai bun, pentru a face lucrurile mai bine si mai catre
ceilalti.
- A
fi singur, chiar daca esti multumit de servici tot mai raman
laturi ale vietii neacoperite de starea de multumire sau
fericire.
- Aici
cred ca trebuie sa se plimbe gandirea.
- Sa
te analizezi chiar tu in ceea ce priveste viata ta, dincolo
de rezolvarea problemelor de rutina.
|
|
| 02.01.2005 |
|
| Bucuresti |
|
3-
Sorin
|
- De
abia cand ajungem intr-o situatie fizica mai ales, incepem
sa cautam remedii si, in incercarea noastra de a distinge
ce ni se potriveste, incepem sa facem primii pasi in a ne
cunoaste cum suntem cu adevarat.
- De
cele mai multe ori cand ne gandim la persoana noastra consideram
(dar nu putem demonstra imediat) ca ne stim toate posibilitatile
si atuurile.
- Vin
insa acele momente de care vorbeam cand ne dam seama ca
trupul nostru reactioneaza putin diferit de ce credeam noi
despre noi.
- A sti
ce-ti face bine si ce nu, a sti pana la ce limita poti ajunge
in eforturile tale fizice sau intelectuale, cat timp iti
trebuie pentru refacere si cate altele formeaza matricea
pe care constiinta ta trebuie sa o stie pentru a functiona
corect.
|
|
| 06.01.2005 |
|
| Bucuresti |
|
4-
Guru
|
- Incepe
prin a-ti controla programul zilnic.
- Cu
o seara inainte fa-ti un program pe puncte si cauta a doua
zi sa-l respecti chiar daca nu in ordinea indicata.
- O sa
vezi ca unele lucruri cu toate ca ti le-ai propus le vei
amana spre sfarsitul zilei si poate nu le vei mai face.
Incearca sa tragi concluzii urmarind listele propuse si
realizarile acelor zile.
- Iti
vor arata cata putere ai de a te controla.
- Daca
vrei sa te cunosti trebuie sa detii controlul.
- Ca
atunci cand vor interveni elemente de cunoastere nefavorabile
sa poti actiona in sensul diminuarii efectelor acestora.
- Te
va ajuta acest exercitiu de cunoastere in a te sustine ca
poti sa depasesti o perioada mai grea, o boala acuta sau
cine mai stie ce..
|
|
| 07.01.2005 |
|
| Bucuresti |
|
5-
Vincent
|
- In
cele mai multe cazuri schimbarea starii de bine survine
dupa ce anumite lucruri din stilul nostru de viata incep
sa predomine fata de altele cu care, intr-o perioada anterioara,
eram obisnuiti.
- Starile
prin care trecem se schimba dupa activitatile pe care le
facem, dupa oamenii cu care intram in contact, dupa anotimp
etc.
- Care
este stilul tau de viata iin perioada prezenta? In linii
mari desigur.
|
|
| 10.01.2005 |
|
| Bucuresti |
|
|