vizitatori 7
Solitar: 1. Cunoastere de sine

1- Marcel

  1. Ma simt intr-o stare de siguranta-nesiguranta.
  2. Siguranta - pentru ca exist, sunt activ, imi rezolv problemele.
  3. Nesiguranta - pentru ca as vrea mai mult, sa ma simt mai bine, sa fiu inconjurat de o atmosfera mai fericita.
  4. Astfel ajung mereu la dorinta de a sti mai multe despre mine, de a ma cunoaste cu adevarat.
  5. Ma consider "normal" din toate punctele de vedere.
  6. De ce atunci nu sunt fericit si vesel, optimist si iubit? Cu cine pot sa vorbesc despre asta?
30.12.2004
Bacau

2- Sorin

  1. Este totdeauna loc pentru a cunoaste mai mult.
  2. Despre lucrurile care se petrec in jurul tau si despre lucrurile care tin de tine.
  3. Sunt multe mijloace de investigare a personalitatii unei persoane.
  4. Care ar fi scopul declarat al acestei cunoasteri de sine?
  5. Pentru a fi mai bun, pentru a face lucrurile mai bine si mai catre ceilalti.
  6. A fi singur, chiar daca esti multumit de servici tot mai raman laturi ale vietii neacoperite de starea de multumire sau fericire.
  7. Aici cred ca trebuie sa se plimbe gandirea.
  8. Sa te analizezi chiar tu in ceea ce priveste viata ta, dincolo de rezolvarea problemelor de rutina.
02.01.2005
Bucuresti

3- Sorin

  1. De abia cand ajungem intr-o situatie fizica mai ales, incepem sa cautam remedii si, in incercarea noastra de a distinge ce ni se potriveste, incepem sa facem primii pasi in a ne cunoaste cum suntem cu adevarat.
  2. De cele mai multe ori cand ne gandim la persoana noastra consideram (dar nu putem demonstra imediat) ca ne stim toate posibilitatile si atuurile.
  3. Vin insa acele momente de care vorbeam cand ne dam seama ca trupul nostru reactioneaza putin diferit de ce credeam noi despre noi.
  4. A sti ce-ti face bine si ce nu, a sti pana la ce limita poti ajunge in eforturile tale fizice sau intelectuale, cat timp iti trebuie pentru refacere si cate altele formeaza matricea pe care constiinta ta trebuie sa o stie pentru a functiona corect.
06.01.2005
Bucuresti

4- Guru

  1. Incepe prin a-ti controla programul zilnic.
  2. Cu o seara inainte fa-ti un program pe puncte si cauta a doua zi sa-l respecti chiar daca nu in ordinea indicata.
  3. O sa vezi ca unele lucruri cu toate ca ti le-ai propus le vei amana spre sfarsitul zilei si poate nu le vei mai face. Incearca sa tragi concluzii urmarind listele propuse si realizarile acelor zile.
  4. Iti vor arata cata putere ai de a te controla.
  5. Daca vrei sa te cunosti trebuie sa detii controlul.
  6. Ca atunci cand vor interveni elemente de cunoastere nefavorabile sa poti actiona in sensul diminuarii efectelor acestora.
  7. Te va ajuta acest exercitiu de cunoastere in a te sustine ca poti sa depasesti o perioada mai grea, o boala acuta sau cine mai stie ce..
07.01.2005
Bucuresti

5- Vincent

  1. In cele mai multe cazuri schimbarea starii de bine survine dupa ce anumite lucruri din stilul nostru de viata incep sa predomine fata de altele cu care, intr-o perioada anterioara, eram obisnuiti.
  2. Starile prin care trecem se schimba dupa activitatile pe care le facem, dupa oamenii cu care intram in contact, dupa anotimp etc.
  3. Care este stilul tau de viata iin perioada prezenta? In linii mari desigur.
10.01.2005
Bucuresti

Hosted by www.Geocities.ws

1