« Cuprins »

Mãrturisire

Iubesc primãvara...
Imi plac mult vântul si cerul,
Vântul pentru cã învie copacii,
Cerul pentru cã îsi curge seninul
Drept în moalele capului meu
Stropindu-mã cu mirare
si strigare:
Minunat si mare, Doamne,
esti Tu!

Si ce e de mirare e strigarea
Ridicatã în lacrimi fãrã de cuvinte...
Dincolo de darul din lacrimi
Castanii frãmântati de pale
Se pleacã lin sub pas de arhanghel
Soptind spre inimã,
Adiind
Trisaghionul iubirii.

Iar norii dalbi înmãrmuriti
Stau sã-mi junghie pupila
Ce mai cuteazã sã priveascã.

Ei sunt adâncul
Si puterea,
Sufletu tãu le fie durerea...


Tãierea Capului Sfântului Ioan Botezãtorul, 1997

Hosted by www.Geocities.ws

1