Futura 2002 

Evo sad par rijeci generalno o tome kako sam ja vidio ovu Futuru.

Noc Prva (BKC)

Izmjesano i naizmjenicno idu nastupi Ede i Defence-a , a poslije njih Disciplinska Komisija. Svi su svoj posao odradili vrlo profesionalno i bez ikakvih gresaka. Edo je izveo dvije pjesme sa svog albuma , a ono sto je zanimljivo je to da je to bio prvi nastup zajedno sa Defenceom kao pratecim bendom koji su pratili odlicno. Bilo je i dosta improvizacije , a sve je zvucalo kao da vjezbaju godinama zajedno. Defence radi 5 pjesama uz Edinu podrsku na mikrofonu , i digli su na noge tada polupopunjeni BKC (polupopunjen=otprilike 1000 ljudi) Nakon njih nastupa Disciplinska Komisija sa 3 pjesme. Nastup je odradjen profesionalno , ali im zamjerim jer je bilo premalo kontakta sa publikom. Poslije njih svirali su Adi Lukovac & Ornamenti. Njihov nastup je za mene bio olicenje neke psihodelije , raja se palila tu i tamo , ali generalno u poredjenju sa ostatkom izvodjaca nekako su imali manje snage.Za to vrijeme se sala sve vise punila u iscekivanju glavne atrakcije. U svjetskom stilu Fun>Da>Mental su rasturili sve i tada vec kompletno popunjenu salu (oko 2000 ljudi ili vise) digli na noge i nisu ih pustili u sljedecih par sati. Pored sve njihove snage , odlicnog scenskog nastupa , puno podjeljenih propagandnih materijala , raznovrsnosti u programu , skidanja do gola na stageu , mislim da je jedan od najjacih trenutaka bio onaj kad su pozvali Edu na binu da repa i kad su zajedno odradili Minimalni Rizik. Sa njihovim odlaskom otisla je i ovogodisnja Futura.


Noc Prva (Sarajka)

Ovdje nisam bio , a po izjavama ljudi koji su tamo bili bio je to neki klasicni techno party , a trend u posjeti , kvalitetu , designu itd. je i ove godine u opadanju.

Noc Druga (Sarajka)

Prvi floor (prizemlje) odlicava muzika srednje klase i veliki spektar muzickih pravaca. Trip Hop , House , Techno
i bog zna sta sve na jednom flooru prave od njega neki mix bez reda i pravila. Prilicno popunjeno , ali u poredjenju sa ranijim Futurama sa i po 10 000 ljudi na jednom flooru ovo bi mogao nazvati u najboljem slucaju prosjecnim.Osim dva platna sa projekcijama sa lijeve i desne strane od DJ-a nisam vidio neke dekoracije. Rasvjeta vrlo jadna.

Drugi floor (podrum) bio je vrlo cudna stvar. Nikad nisam vidio prljavije i smrdljivije mjesto za odrzavanje nekog dogadjaja. Mozda se nekom svidja da pri silasku u taj podrum prvo stane u veliku baru i onda kasnije cijelo vrijeme hoda po blatu i barama koji su se prostirali po cijelom (vecinom praznom) flooru , ali meni ne. Smrad vlage sa svih strana , ljudi koji vrse nuzdu po mracnim dijelovima prostorije nekako nisu bas najbolje utjecali na cjelokupnu atmosferu. Ljudi koji su bili dole vecinom su bili ok , ali vrlo ruznu sliku su pravili neki fejkeri koji se furaju sa nekim cvikama i majmunskim plesovima svuda okolo. Prostor je osvjetljavalo mozda najvise 20 reflektora u bojama i par light masina srednje klase , a razglas ni u najmanju ruku nije odgovarao velicini prostorije i sa svih strana se moglo cuti samo neko zujanje i brujanje , ali zvuk kakav treba na takvom festivalu se nije mogao cuti. Na pocetku je muziku vrtio DJ Ahmad iz sarajeva. Dok je vrtio normalni rap , mjesajuci ga pomalo i sa nekim trip hopom recimo , pustanjem instrumentala , vrlo solidnim mixanjem i scratchevima to je bilo odlicno , raja je i za te uslove super to prihvatila. Kasnije pocinje pustati neki old school rap , za sta to stvarno nije bilo mjesto , da bi nakraju to sve cak otislo na pustanje nekih Hip-House pjesama starih od 10 godina pa nadalje. Uz njega izlazi i neki njegov MC cije ime nisam cuo radi katastrofalnog razglasa. Isto tako je vrlo tesko bilo ocjeniti kakav je ustvari MC , ali meni je izgledalo vrlo lose. Prisutna raje je trpila neko vrijeme pozivanje na podrsku ali je atmosfera opadala. Nakon toga na ploce dolazi DJ kojem ne znam ime jer nisam pratio raspored niti sam ikoga pitao , ali je bio jedna od svijetlih tacki ove Future. Breakbeat , Drum n Bass , 2 Step i srodne tipove muzike majstorski je pustao i maximalno palio ljude dobrom i slusljivom za svakoga muzikom. On je nekako povezao sve ljude na ovom flooru i osjetno je svima godio. Kad bi se pustao rap ovi bi se tehnasi furali ko fol cim im neko kaze "ruke gore" oni jadni skacu ko budale , a ovi hip hoperi kad dodje ona spica ili neki jaci beat na elektronskoj muzici i oni ko budale vriste s onim tehnasima. Zato kazem da je ovaj covjek iskreno spojio i jedne i druge sa muzikom koja je cijelo vrijeme svima godila. Poslije toga dolaze famozni Adam F i njegov MC MC. U startu sve izgleda bombasticno sa jakim sampleovima za uvod , galamom i paljenjem raje od tog MC-a i onda - prekid. Sta je bilo? Ne valja im razglas. Kako ce im i valjati kad je potrebno barem 4 takva razglasa da se ona prostorija adekvatno ozvuci. U nedostatku kilovata oni dizu sve do daske i tako dobijaju konstantno brujanje i clipovanje , sto se na Drum N Bass muzici vrlo dobro primjeti i dosta smeta. Adam je vrtio stvarno dobru muziku , vrlo borbeno i agresivno i vecinom je to bio Jump Up DnB koji kod raje radi slusljivosti dobro prolazi. MC tu nesto non stop galami , pomalo repa , a glavno je da svakih par minuta poziva raju da kazu "BO". Meni je to bilo vrlo smijesno i ljudi su na pocetku to i vikali , ali je toliko preslo u dosadu da su se pomirili s tim da citavu noc moraju slusati BO BO. MC je dakle gubio podrsku , a vecina raje ocigledno da nije primjecivala nedostatke u razglasu i rasvjeti i da su jednostavno htjeli biti vidjeni i biti neko i nesto , dok su ljudi koji su prosle Future ucinili onim cim je taj festival bio vjerovatno sjedili na nekim skroz drugim mjestima.


Evo nekih generalnih ocjena za Futuru:

Razglas: Katastrofa.Nedovoljno na svakom flooru osim prvog dana u BKC-u. Ko je stvarno htio nesto cuti morao je stajati ispred DJ-a ili ispred zvucnika.

Rasvjeta: Katastrofa. Jos prosle godine rasvjeta je bila profesionalna i sasvim zadovoljavajuca. Ovaj put su mozda namjerno htjeli tako , ali meni nisu dovoljni obicni reflektori u boji koji se pale i gase i par pokretnih efekata koji su potpuno staromodni.

Design: hm... razmisljam da li je uopste neko radio neki design. Da li je design ako neki stvarno dobar writer nacrta po praznim zidovima neke linije a ima na raspolaganju mozda 2-3 boje , pa to sve izgleda kao kad bi na prazan list nacrtali dvije tri linije od po centimetar? Da li su traktorske gume design? Voda na podu? Design nije ove godine bio katastrofa jer ga nije ni bilo.

Organizacija: Generalno svake godine Futura ima odlicnu organizaciju. Infrastruktura cijelog festivala je potpuno ok , a jedina stvar koju bi ocjenio losom i nepotrebnom je pretresanje ljudi na ulazu. U 15 metara morate proci 3 kontrole karata i dva pretresa. U potrazi za drogom povade vam sve sto imate , razmotaju , rascerupaju i kasnije naravno sve to morate sami vratiti. Imam samo jedan primjer koliko je to efektivno - ulazio sam mozda tri puta unutra. Imao sam sesir na glavi.Sve su mi dzepove pregledali a pod tim sesirom sam mogao unijeti sta sam htio.Vrlo neprofesionalno i neefektivno jer da bi neko sakrio travu ili neke tablete dovoljno je bilo da stavi u cipelu ili recimo djevojka u grudnjak i da ne pricam dalje.

Posjeta: I dalje u opadajucem trendu gledajuci na protekle Future ako pricamo o broju. Ako pricamo o ljudima koji su se tu pojavljivali mogu reci da sam razocaran i da je vecina ljudi koje sam tamo vidio , a odnosi se na Sarajku,dosla tamo jer misli da je to fazon. U BKC-u je bilo dosta bolje jer su tu dosli ljudi koji su zeljeli cuti nesto muzicki kvalitetnije a ne da se pokazuju.


To je eto moje vidjenje ovogodisnje Future. Najsvjetlija tacka su bili Fun>Da>Mental , a ostalo je mozda i samo moje licno misljenje. Ali ako je to samo moje misljenje , gdje su onda hiljade i hiljade ljudi koji su tu dolazili ranije?

Vidimo se sljedece godine. (?)

Text by Soul - FMJAM.com

> Nazad

©2002 BH-HIPHOP :: Sva prava pridrzana.

1