Tematica materialelor reflectat
în paginile „Curierului Ortodox” pe parcursul a celor zece ani de
activitate (1995-2005) (Fuştei
Nicolae)
„Curierul
Ortodox” fiind organul de presă al
Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova a publicat regulat materiale ce
ţin de viaţa internă a Bisericii Ortodoxe din Moldova, printre
care: Pastorale, decrete adresări ale Î.P.S, Vladimir, Mitropolit al
Chişinăului şi întregii Moldove; numiri în parohii,
decoraţii, Hotărâri şi Declaraţii ale Sinodului
Bisericii Ortodoxe din Moldova ş.a.
Au fost publicate unele materiale, de la adunările protopoiatelor din
Moldova la ace au fost discutate mai multe probleme cu care se confruntă
în prezent Biserica Ortodoxă din Republica Moldova, cu propuneri care
în opinia participanţilor la aceste adunări, ar fi putut
normaliza situaţia.
„Curierul
ortodox” a ţinut la curent cu evenimentele importante din Mitropolia
Chişinăului. Conflictul de la Mănăstirea Noul-Neamţ; desfiinţarea Seminarului Teologic de
la Chiţcani ş.a. Ziarul „Curierul Ortodox”
a fost mereu la dispoziţia clericilor şi a creştinilor care nu
sunt dezinteresaţi în problemele ce ţin de viaţa
Bisericii”. Astfel în paginile ziarului a fost publicat „Cum se nasc conflictele
în Biserică”, referitor la evenimentele de la Seminarul din
Chiţcani (13-14, 2001, p. 3); Autonomie reală – sondaj de opinii (13,
2001, p. 4); „Ierarhie sau dictatură bisericească?” (14, 2001, p. 3);
„Durere şi dezamăgire” (gândurile unui student de la Seminarul
Teologic din Chiţcani: „din „afacerea aceasta am suferit numai noi
studenţii...acum umblăm pe drumuri ca nişte copii ai
nimănui”(nr. 16), 2001, p. 3)
Un ecou deosebit a avut nr. 22, 1997 prin
publicare unor materiale sub genericul
„Vor studia copii noştri religia în şcoală ?
- Depinde de noi!” (Co, nr. 22, 1996, p. 2)
În
acel număr au fost date spicuiri din programele electorale ale
candidaţilor la postul de preşedinte al Republicii Moldova a dl.
Mircea Snegur şi dl Petru Lucinschi.
Mulţi
creştini, inclusiv şi preoţi până atunci stau la
îndoială, dar după ce au
citit ziarul au primit răspunsul la
întrebarea care-i frământa.
Au simţit pericolul şi cei din
tabăra lui Lucinschi. Astfel că vineri, 29
noiembrie, dimineaţă,
ÎPS. Vladimir primeşte un telefon de la dl Lucinschi,
care îi cere să oprească
difuzarea ziarului. Urmează apoi un telefon la redacţie, de
unde i s-a spus ÎPS Vladimir că nu putem interveni, deoarece ziarul
fuse-se expediat pe adresele cititorilor.
Însă nu s-au terminat persoanele care
sunt gata să jertfească interesele societăţii pentru
nişte ciorbă de linte. Aşa s-a întâmplat şi
în cazul nostru. Văzând
că balanţa alegerilor
arată că cei care vor să înveţe copiilor religia
în şcoală vor vota pentru dl Mircea Sneghur.
Dl Lucinschi,
îl găseşte pe pr. Ioan
Grigoraş, care doar pentru o zi, 30
noiembrie, 1996, devine „purtător de cuvânt al Î.P.S.
Vladimir” şi la Televiziunea Naţională a adus învinuiri ziarului „Curierul
Ortodox”, care chipurile dezinformează cititorul şi că dl Lucinschi este pentru
predare religie în şcoală. De fapt
Lucinschi pleda pentru studierea istoriei religiei, considerând
că „propunerea de a introduce
studierea religiei în şcoală este una de natură populistă.
De fapt timpul a arătat cine a dezinformat
cititorii, căci nici până în prezent copii nu studiază în şcoală
religia.
Ca şi în cazul tâlharului înţelept,
care primul a intrat cu Hristos în rai, Se pare că lumina lui
Hristos era aşteptată mai mult de cei întemniţaţi, despre
aceasta vorbesc o seria de materiale venite de la autori, care îşi
ispăşeau pedeapsa în penitenciarele din Moldova. Aici este necesar să le amintim în primul
rând pe cele trimise de la penitenciarul 29/6, din
Soroca scrise de către Ciorap Tudor: „Eu vreau spre bine, spre
lumină”; Mulţumire; Cititorii
în dialog cu Tudor Ciorap; Azi
–condamnaţi, mâine – cetăţeni ce respectă legile”;
Creştinii ortodocşi vă iubesc şi au nevoie de această
publicaţie, ş.a.
În
urma materialelor publicate în Curierul Ortodox”, despre penitenciarul
din Soroca, pe adresa penitenciarului au sosit 32 de scrisori de la
creştinii din ţară, au fost primite 61 de ziare.
La rubrica „viaţa internă” au fost
publicate 463 de articole şi
materiale scrise de un număr impunător de autori, printre care
îi vom aminti doar pe trei: Tolico
Dumitru, preot cu 13 articole, Ciobanu Vasile, preot cu 9 articole
şi pe Pînzaru Igor cu
6 articole.
Un şir de materiale ţin de tematica „Biserica şi societatea”.
Biserica este un organism divino-uman. Fiind trupul lui Hristos ea uneşte
în sine cele două naturi, divină şi umană, cu
lucrările şi voinţele lor
inerente. Biserica este legată de lume prin natura sa omenească,
creată, de aceea ea nu poate să nu fie preocupată de o serie de
probleme care frământă societatea umană. Anume din aceste considerente în
paginile ziarului „Curierul Ortodox” a găzduit o rubrică
specială „Biserica şi societatea”.
În cadrul
acestei rubrici au fost găzduite materiale în acre au fost
reflectate probleme ce ţin de relaţiile Bisericii cu statul,
politica, criminalitate, bioetică, moralitate,
ecologie ş. a.
„Curierul Ortodox”, a reacţionat imediat la
evenimentele care preocupau societatea
umană. După actele teroriste din SUA, ziarul scria „11 septembrie
2001 a schimbat lumea. Problema creării unui sistem de securitate
internaţională frământă astăzi minţile
cele mai luminate din mediile politice şi
ştiinţifice. Soluţionarea ei este mai mult decât
dificilă şi, totuşi, comunitatea nu are de
ales”. Însă ziarul nu s-a limitat doar cu constatarea faptelor ci a
încercat să răspundă la întrebarea: Care sunt
cauzele terorismului islamist. Aui fost publicate
în jur de 10 articole în care se încearcă a
găsi răspunsul la
această întrebare.
Pe parcursul acestor zece ani de activitate „Curierul
Ortodox” a organizat şi unele
concursuri, pentru copii.
1996, din iniţiativa "Curierului
Ortodox" a fost organizat, pentru prima dată în republica
noastră, un concurs de desen pentru copii în ajunul Sfintelor
Paşti, şi care s-a încheiat cu o frumoasă expoziţie
la teatrul "Licurici" şi cu premierea laureaţilor.
La concurs au participat 253 de copii din
Republica Moldova, prezentând circa 300 de lucrări. Majoritatea au
fost lucrări de pictură reflectând evenimentele legate de Sfintele Paşti, însă copii nu
s-au limitat doar la aceasta, abordând şi alte subiecte din Vechiul
Testament.
Ba mai mult - copii au trimis şi
lucrări în ceramică, în metal, sculpturi în lemn,
picturi cu aplicaţii etc. Ca să facă faţă
situaţiei, juriul a mai instituit un şir de premii speciale, deoarece
lucrările copiilor, erau una mai originală decât alta.
Pe data de 9 aprilie 1996 juriul a
examinat lucrările sosite la concurs şi anumit
învingătorii.
Premiului I i-a fost acordat lui Iurică Braşoveanu.
În 1997 este organizat cel de al
II-lea concurs de desen "Icoana din sufletul copilului".
La 18 mai 1997 în incinta Teatrului
de păpuşi "Licurici" din capitala a avut loc ceremonia
premierii laureaţilor şi deschiderea expoziţiei de către
înalt Î.P.S. Mitropolit al Chişinăului şi al
întregii Moldove - Vladimir.
La aceasta sărbătoare au fost
prezenţi şi Ministrul Culturii, dl Ghenadie
Ciobanii, viceminiştrul dl Alexei
Colâbneac, dl Volcov
- directorul Palatului Republican de Crreaţie a Copiilor şi
adolescenţilor, precum şi reprezentantul firmei "Zepler" (director - dl Predrag
Tomic), care şi-au adus contribuţia la buna
desfăşurare â evenimentului. Au cântat din toată
inima micuţii corului de copii de la catedrala "Sf. Teodor Tiron" (paroh - prot. Teodor Roşea), care au
înviorat atmosfera cu vocile lor zglobii.
Învingători au fost: Locul l -
Paul VRABIE "Sfântul Haralampie";
Locul II - Vasile SAVATEEV "Hristos
a Înviat", şc. medie nr.10, Chişinău;
Locul III - Irina
IVANCENCO "Buna-Vestire", şc. medie
nr.10,Chişinău; Viorica DIDIC, "Dimineaţa
sfântă", şc. medie nr.87, Chişinău.
Au mai fost menţionate şi alte
50 de lucrări deosebit de interesante.
După deschiderea şi vizitarea
expoziţiei copiilor-participanţi şi oaspeţilor li s-a
oferit un spectacol de păpuşi.
Al treilea concurs de desen „Icoana din
sufletul copilului” a avut loc în a. 1998. Doamnele Nadejda
şi Natalia Văhocenco, mamă şi
fiică - profesoare la şcoala de pictură "A. Şciusev" din Chişinâu,
împreună cu discipolii dumnealor, au pregătit o frumoasă
expoziţie de desen, inspirată din trăirea şi simţirea copiilor.
Din păcate, nu s-a putut organiza un
concurs republican sub genericul "Icoana din sufletul copilului",
asemenea celor două concursuri precedente din anii1996 şl 1997, care
au adus atâta bucurie copiilor. Posibilităţile publicaţiei
noastre fiind mult prea reduse, nu am putut bucura copiii şl anul acesta
cu cadouri pe care le-au meritat. Şi totuşi, atât micii
participanţi, cât şi profesoarele lor au fost
menţionaţi cu frumoase diplome de participare la expoziţie din
partea ziarului "Curierul Ortodox", precum şi cu iconiţe
din partea parohiei "Sf. Dumitru" din capitală, a cărui cor
de copii le-a adus un omagiu de respect tinerilor pictori. A fost prezent
şi "Mesagerul" din partea TRM, care în toţi anii a
fost alături cu reportaje publicitare, realizate de d-na Larisa Narojnîi şi
colegii d-ei.
Al patrulea concurs de desen pentru copii
a avut loc abia peste 5 ani în a. 2004.
Când în vederea promovării valorilor culturii şi
spiritualităţii neamului nostru, publicaţia „Curierul
Ortodox", împreună cu organizaţia obştească „ICHTHYS-Moldova"; a anunţat un concurs de desene ale copiilor în
ajunul Sărbătorilor Sfintelor Paşti „Lăsaţi copii
să vină la Mine”
Concursul s-a desfăşurat sub
genericul: „Sărbătoarea învierii - bucuria tuturor". La
concurs au participat copii şi
adolescenţii de la 4 la 18 ani.
La 28 aprilie membrii Asociaţiei
Obşteşti "ICHTHYS-Moldova" au
expus în incinta Teatrului de păpuşi "Licurici" cele
450 de desene prezentate de către copii pentru concursul
"Sărbătoarea învierii-bucuria tuturor", concurs
desfăşurat cu suportul informaţional al publicaţiei
"Curierul Ortodox".
În aceiaşi zi membrii juriului
au anunţat şi au premiat învingătorii, oferindu-le pe
lângă obişnuitele diplome seturi de cărţi ortodoxe
şi laice, revista "Orthodoxia" şi
ziarul "Orthodoxia pentru copii", editate
de Episcopia de Edineţ şi Briceni cu
binecuvântarea PS Dorimedont, şi nu
în ultimul rând dulciuri.
Trebuie să menţionăm din
start că organizatorii concursului au fost plăcut surpinşi de numărul neaşteptat de mare de
participanţi la concurs şi că membrilor juriului nu le-a fost
deloc uşor să decidă cu-i să acorde marele premiu şi
celelalte premii. Până la urmă s-a decis ca, din raţiuni
de încurajare şi apreciere a eforturilor depuse de către copii
să fie premiaţi toţi participanţii cu cărţi,
reviste, ziare şi biscuiţi. Membrii juriului părintele Dimitrie
de la biserica "Sfântul Dumitru", Liliana Trohin,
licenţiată în Teologie şi dl Nicolae Fuştei, doctor
în ştiinţe istorice şi teologice au acordat marele Premiu
al concursului Nataliei Molodeţ
din Căuşeni pentru lucrarea
"Răstignirea". De primele trei locuri şi diplome de gradul
I s-au învrednicit Gheorghe Goncear, Mihai Bitiv şi Sergiu Furtună. Diplomele de gradul II
au revenit Elenei Gârbea, Tatianei
Corobcă şi lui Constantin Borodin. Iar diplomele de gradul III li s-au acordat lui Neculescu Vitalie, Nina
Ţintă şi Eugen Curcudel.
Învingătorilor la concurs li s-au acordat şi premii în
bani: 500 lei pentru marele Premiu; cate 300 lei pentru locul I; 200 lei -
locul II şi câte 100 lei pentru locul III.
Părintele Dumitru i-a felicitat
călduros pe copii şi le-a dorit realizări şi mai frumoase
pe viitor, după care participanţii la concurs au fost conduşi de
către membrii Asociaţiei "ICHTHYS-Moldova"
în sala de spectacole a teatrului de păpuşi
"Licurici", unde copiii au urmărit cu interes o
reprezentaţie teatrală.
Curierul Ortodox a participat şi la
realizarea unor proiecte internaţionale.
Cum ar fi
cel cu denumirea „Valorile creştinismului universal ca fundament de
încredere şi dialog pentru grupurile
confesionale din Republica Moldova” , realizat în cadrul
proiectului „Reflectarea diversităţii în mas-media” care este o
parte componentă a proiectului „Crearea unui cadru de relaţii
paşnice în Republica Moldova” (The Peace Bulding Framework
Project), administrat de către secţia DFID
din cadrul Ambasadei Marii Britanii la Chişinău. Proiectul este
finanţat de Guvernul Marii Britanii pentru prevenirea conflictelor
în Rusia şi alte foste state sovietice.
În
paginile ziarului au fot
publicate 10 articole, realizate
de către Pînzaru Igor, Kovali Ludmila şi
Fuştei Nicolae.
Printre care amintim: „Interviu cu PS. Anton Coşa, episcop romano-catolic: „Biserica este
chemată să-şi apere poziţia în Europa”; „Festivalul tineretului ortodox la Râbniţa”; „Liturghia pentru Kazimir
sau despre zâmbetul libertăţii în puşcăria de
la Tighina”; „Cu Simplitate şi smerenie să iertăm, să
iubim, să răbdăm”; „Arh. Irinarh:„Vremea
trece şi noi pierdem timpul de rugăciune”; „Părintele Selafiil cel Orb: „Iartă-mă Doamne, că n-am
făcut nimic bun!”; „Sfântul Antipa
Românul a deschis o nouă punte spirituală între
românii ortodocşi de pe cele două maluri ale Prutului”;
„ÎPS Teodosie „Sfântul Antipa
mărturiseşte şi spiritul ortodox, dar şi pe cel
românesc”; „Arsenie Papacioc:
„Moartea nu-şi vine să-i faci o cafea, vine să te ia!”;
„Sfinţenia este a-i vedea pe toţi ceilalţi mai buni decât
tine (Sf. Isac Sirul)”.
În total la rubrica Biserica şi societatea au
fost publicate pe parcursul a zece ani
233 de articole dintre care 17 au
fost scrise de Fuştei Nicolae; 12 de Grigoraşcenco Alina şi 10 de
Pînzaru Igor.
După cum afirma, pe drept cuvânt, dl Vlad Cubreacov,
„Curierul Ortodox” a dus o luptă ferventă pentru studierea religiei
în şcoală. Această luptă s-a început cu
publicarea în nr.6 din 1995, a „Scrisorii Deschise a Mitropolitului
Chişinăului şi al întregii Moldove Vladimir către
Preşedintele Republicii Moldova dl Mircea Snegur, Preşedintele
Parlamentului dl Petru Lucinschi, Primul ministru al
Guvernului dl Andrei Sangheli”, în care se
ridica problema reintroducerii studierii religiei în sistemul preuniversitar al şcolii de stat. Ca urmare a acestei
scrisori În ziua de 20 decembrie
1995 la Preşedinţia Republicii Moldova, la iniţiativa d-lui Mircea
Snegur, a avut loc o întâlnire cu delegaţia Bisericii Ortodoxe
din Moldova în frunte cu I.P.S. Vladimir, Mitropolit al
Chişinăului şi a întregii Moldovei.
La
acea întâlnire au fost
prezenţi: dl Musteaţă - vice-ministru
al învăţământului, dl Gh. Armaşu -
directorul serviciului de Stat pentru problemele cultelor de pe lângă
Guvernul Republicii Moldova, dl V.Grebenşcikov -
consilier prezidenţial pe problemele minorităţilor naţionale
şi a cultelor, dl T.Colesnic consilier
prezidenţial pe problemele învăţământului
şi ştiinţei, dl V. Josu - consilier prezidenţial pe problemele politicii interne.
A fost pusă în discuţie problema abordată anterior de
către I.P.S. Vladimir în Scrisoarea deschisă către
conducătorii-ţării, de includere în programul şcolar a religiei.
Toţi cei prezenţi au
convenit că nu poate exista o
societate prosperă şi moral sănătoasă
dacă nu e bazată pe valorile şi principiile creştine.
Religiei îi aparţine rolul fundamental în educarea
generaţiilor viitoare, căci doar "frica de Dumnezeu" îl poate reţine pe om de la
faptele rele şi nu poliţistul cu
bâta. Pentru oamenii credincioşi nu trezeşte
îndoială faptul, că "duhul îşi creează forme", de aceea, cum va fi
"duhul" copiilor noştri, aşa va fi şi
viaţa noastră şi
societatea, şi viitorul.
Anume de aceea, în problema educaţiei copiilor, statul şi
Biserica trebuie să conlucreze
împreună, deoarece după
„ spusele lui Platon (429-347 î. de Hs.):
„Cetăţeanul care nu cunoaşte pe Dumnezeu, este ciuma
societăţii. Religia este firmamentul statului". Sau cuvintele
lui Ioan Slavici, scrise în 1890 în revista
"Semănătorul": „Va fi având orice om cu viaţa
sufletească mai dezvoltată
clipe de îndoială
religioasă, dar cel bine
îndrumat nici în asemenea clipe nu pierde din vedere adevărul,
că religiozitatea este temelia bunei rânduieli în
vieţuirea omenească, si fără credinţă nu e
avânt, cumpănire luminoasa si măsura dreapta nici în
viaţa individuală, nici în cea comună, nici în
artă, nici în ştiinţă, nici în lucrarea
economică".
Tot la
această întâlnire s-a
convenit, că e necesar să fie creată o Comisie unită constituit din reprezentanţi ai Bisericii şi a Ministerului
Învăţământului, cu scopul de a elabora modalităţile de predare a religiei reieşind din posibilităţile oferite de legislaţia în vigoare.
Comisia preconizată a şi fost organizată prin decretul
nr. 451 din 29 decembrie 1995 al
Preşedintelui Mircea Snegur.
Este important să menţionăm că din cei 12 membri ai
Comisiei - 2 erau colaboratori ai ziarului „Curierul Ortodox”, - dl Fuştei
Nicolae care a fost numita ca
copreşedinte al Comisiei şi dl
Ciobanu Vasile, în calitate
de membru al Comisiei.
Au urmat o serie de articole în care se
expunea problema educaţiei religioase şi prin prisma drepturilor
omului şi a copilului în special. În total pe parcursul celor
zece ani de activitate în paginile „Curierului ortodox” a fost
prezentă rubrica „Biserica şi Şcoala” în cadrul
căreia au fost publicate 143 de articolelor în care era
dezbătută problema instruirii religioase în şcoală.
Dintre cei mai productivi autori la acest capitol sunt: Fuştei Nicolae –
11 articole, urmat de Ciobanu Vasile, pr. cu 6 articole şi Trohin Liliana
cu 4 articole.
Una din datoriile fiecărui creştin este
să ştie aşi apăra credinţa. De aceea în paginile
ziarului la compartimentul Apologetică, au
fost publicate o serie de
articole şi materiale pentru apărarea şi răspândirea credinţei
ortodoxe. In condiţiile când libertatea conştiinţei devine
un fapt real, un creştin convins, neformal, trebuie să fie în stare să
argumenteze şi să apere adevărurile crezului creştin ortodox.
Articole la acest capitol se referă la
un ansamblu de probleme şi noţiuni, care preocupă
misiunea şi educaţia creştină de azi. De pildă: “Ce
este comun între Atena şi Ierusalim?”, care este “partea de
adevăr” cuprinsă în revelaţia Vechiului Testament, cine
sunt precursorii Evangheliei în lumea neatinsă de revelaţia lui
Moise, câtă filizofie au însumat
Evangheliile scrise? Ce raport există între filozofi, profeţi
şi Iisus Hristos? Care este “partea de adevăr” în celelalte
religii? Ce raport există între cunoaşterea
ştiinţifică şi cea teologică?
În total la acest capitol au fost
publicate 128 de articole. Cele mai
multe articole cu tematică
apologetică aparţin următorilor autori: Fuştei Nicolae – 17; Lisnic Ioan, pr. - 9; Kuraev Andrei, diacon –
3 şi Ciobanu Vasile, pr. – 2 articole.
În paginile ziarului nu a lipsit nici
rubrica „Istorie şi cultură”.
Curierul Ortodox a fost
conceput ca o publicaţie de
iluminare culturală a cititorilor din Republica Moldova. De aceea aproape
în fiecare număr al ziarului era prezentă rubrica „Istorie
şi cultură” în cadrul căreia au fost publicate materiale legate de aniversări, sau jubilee
din istoria şi cultura poporului
nostru: Anul jubiliar Dimitrie Cantemir (2003); Anul jubiliar Ştefan cel
Mare (2004); materiale consacrate unor personalităţi din cultura
românească: Mitropoliţii Petru Movilă, Dosoftei, Gavriil
Bănulescu-Bodoni, Irineu Mihălcescu;
teologului Ioan, Savin, ş.a., istoria
Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova, obiceiuri şi datini
româneşti ş.a. Ziarul „Curierul
Ortodox” prin cele 95 de articole publicate la rubrica
„Istorie şi cultură” a încercat să-i familiarizeze pe
cititori cu istoria şi credinţa poporului nostru şi a
vecinilor lui. Cele mai multe articole
la acest capitol au fost semnate de către
Fuştei Nicolae cu 47 de articole, apoi urmează Eşanu
Andrei şi Valentina cu 10 articole
şi Ciobanu Vasile, preot. cu 6
articole.
Pentru informarea mai aprofundată a
cititorilor despre cele ce se întâmplă în
străinătate în fiecare număr al „Curierului Ortodox” este
prezentă rubrica „Internaţional”.
„Curierul Ortodox” a ţinut la curent
cititorul cu viaţa realizările, dar şi cu problemele cu care se confruntă creştinii
ortodocşi şi cei eterodocşi,
de peste hotare, pentru aceasta în paginile ziarului în
fiecare număr era prezentă rubrica „internaţional” la care au
fost publicate 417 articole şi
materiale scrise de diferiţi autori.
Pe lângă aceste rubrici în
paginile ziarului „Curierul Ortodox” au mai văzut lumina tiparului o serie de articole şi materiale
publicate şi la alte rubrici cum ar fi: Anunţuri (86 materiale);
Documente oficiale (46 de materiale); Lecturi în familie (42 de materiale
şi articole); Teologie
Pastorală (69 de articole);
Patrologie (60 de articole şi materiale); Pelerinaj (6 materiale);
Poezie (25 de materiale); Poşta
redacţiei (38 de scrisori);
Sfaturi: Mâncare de post (15 reţete); 77lo.Sinaxar sau
Vieţile sfinţilor (232 de articole şi materiale); Religie
şi ştiinţă (7 articole);
Teologie contemporană( 99 articole); Unde să
învăţăm (23 de materiale); vestea bună. Pagina pentru
copii (38 de materiale) şi
Viaţa creştină (17 articole şi materiale).
În total au fost publicate în paginile
ziarului „Curierul Ortodox”, pe
parcursul celor zece ani de existenţă
circa 2500 de articole şi materiale.
Pe lângă ediţia de bază a
ziarului care apărea în limba română, în perioada
1995-1999 a fost editat şi un supliment în limba rusă, Ïðàâîñëàâíûé Âåñòíèê în care erau inserate aceleaşi
rubrici ca şi în „Curierul Ortodox” şi care se difuza cititorilor prin abonament de către
„Poşta Moldovei”. În paginile acestui supliment au văzut lumina
tiparului 565 de articole scrise de 128 de autori. Cei mai productivi dintre
autori au fost: Fuştei Nicolae cu
29 de articole; pr. Ciobanu Vasile, cu
12 articole; pr. Tolico Dumitru cu -7
articole şi Rogovaia Galina cu
5 articole.
„Curierul Ortodox” a mai avut un supliment
„Logos”, ca organ de presă al Asociaţiei Studenţilor
Creştini Ortodocşi din Moldova.
În total în cei zece ani de
existenţă „Curierul Ortodox” a avut un tiraj total de 485880 de
exemplare, iar „Ïðàâîñëàâíûé Âåñòíèê» a avut un tiraj total de 38600 de exemplare.
Fuştei Nicolae