Tematica  materialelor reflectat în paginile „Curierului Ortodox” pe parcursul a celor zece ani de activitate (1995-2005) (Fuştei Nicolae)

 

 „Curierul Ortodox” fiind organul de presă al  Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova a publicat regulat materiale ce ţin de viaţa internă a Bisericii Ortodoxe din Moldova, printre care: Pastorale, decrete adresări ale Î.P.S, Vladimir, Mitropolit al Chişinăului şi întregii Moldove; numiri în parohii, decoraţii, Hotărâri şi Declaraţii ale Sinodului Bisericii Ortodoxe  din Moldova ş.a.

Au fost publicate unele materiale, de la  adunările  protopoiatelor din Moldova la ace au fost discutate mai multe probleme cu care se confruntă în prezent Biserica Ortodoxă din Republica Moldova, cu propuneri care în opinia participanţilor la aceste adunări, ar fi putut normaliza situaţia.

 „Curierul ortodox” a ţinut la curent cu evenimentele importante din Mitropolia Chişinăului. Conflictul de la Mănăstirea Noul-Neamţ; desfiinţarea Seminarului Teologic de la Chiţcani ş.a. Ziarul „Curierul Ortodox” a fost mereu la dispoziţia clericilor şi a creştinilor care nu sunt dezinteresaţi în problemele ce ţin de viaţa Bisericii”. Astfel în paginile ziarului a fost publicat „Cum se nasc conflictele în Biserică”, referitor la evenimentele de la Seminarul din Chiţcani (13-14, 2001, p. 3); Autonomie reală – sondaj de opinii (13, 2001, p. 4); „Ierarhie sau dictatură bisericească?” (14, 2001, p. 3); „Durere şi dezamăgire” (gândurile unui student de la Seminarul Teologic din Chiţcani: „din „afacerea aceasta am suferit numai noi studenţii...acum umblăm pe drumuri ca nişte copii ai nimănui”(nr. 16), 2001, p. 3)

Un ecou deosebit a avut nr. 22, 1997 prin publicare unor materiale  sub genericul „Vor studia copii noştri religia în şcoală ?

- Depinde de noi!” (Co, nr. 22, 1996, p. 2)

 În acel număr au fost date spicuiri din programele electorale ale candidaţilor la postul de preşedinte al Republicii Moldova a dl. Mircea Snegur şi dl Petru Lucinschi.

Mulţi  creştini, inclusiv şi preoţi  până atunci stau la îndoială, dar  după ce au citit ziarul  au primit răspunsul la întrebarea care-i frământa.

Au simţit pericolul şi cei din tabăra lui Lucinschi. Astfel că vineri, 29 noiembrie,  dimineaţă, ÎPS. Vladimir primeşte un telefon de la dl Lucinschi, care îi cere să oprească  difuzarea ziarului. Urmează apoi un telefon la redacţie, de unde i s-a spus ÎPS Vladimir că nu putem interveni, deoarece ziarul fuse-se expediat pe adresele cititorilor. 

Însă nu s-au terminat persoanele care sunt gata să jertfească interesele societăţii pentru nişte ciorbă de linte. Aşa s-a întâmplat şi în cazul nostru.  Văzând că  balanţa alegerilor arată că cei care vor să înveţe copiilor religia în şcoală vor vota pentru dl Mircea Sneghur. Dl  Lucinschi, îl găseşte pe pr.  Ioan Grigoraş, care  doar pentru o zi, 30 noiembrie, 1996, devine „purtător de cuvânt al Î.P.S. Vladimir” şi la Televiziunea Naţională  a adus învinuiri ziarului „Curierul Ortodox”, care chipurile dezinformează cititorul şi că dl Lucinschi este pentru  predare religie în şcoală.  De fapt  Lucinschi pleda pentru studierea  istoriei religiei, considerând că   „propunerea de a introduce studierea religiei în şcoală este una de natură populistă. 

De fapt timpul a arătat cine a dezinformat cititorii, căci nici până în prezent copii nu    studiază în şcoală religia.

Ca şi în  cazul tâlharului înţelept, care primul a intrat cu Hristos în rai, Se pare că lumina lui Hristos era aşteptată mai mult de cei întemniţaţi, despre aceasta vorbesc o seria de materiale venite de la autori, care îşi ispăşeau pedeapsa în penitenciarele din Moldova. Aici este  necesar să le amintim în primul rând pe cele trimise de la penitenciarul 29/6,  din  Soroca scrise de către Ciorap Tudor: „Eu vreau spre bine, spre lumină”;  Mulţumire; Cititorii în dialog cu Tudor Ciorap;  Azi –condamnaţi, mâine – cetăţeni ce respectă legile”; Creştinii ortodocşi vă iubesc şi au nevoie de această publicaţie, ş.a.

 În urma materialelor publicate în Curierul Ortodox”, despre penitenciarul din Soroca, pe adresa penitenciarului au sosit 32 de scrisori de la creştinii din ţară, au fost primite 61 de ziare.

La rubrica „viaţa internă” au fost publicate  463 de articole şi materiale scrise de un număr impunător de autori, printre care îi vom aminti doar pe trei:  Tolico Dumitru, preot cu 13 articole, Ciobanu Vasile, preot  cu 9 articole  şi pe  Pînzaru Igor cu 6 articole. 

Un şir de materiale ţin de tematica „Biserica şi societatea”.

Biserica este un organism divino-uman.  Fiind trupul lui Hristos ea uneşte în sine cele două naturi, divină şi umană, cu lucrările  şi voinţele lor inerente. Biserica este legată de lume prin natura sa omenească, creată, de aceea ea nu poate să nu fie preocupată de o serie de probleme care frământă societatea umană.  Anume din aceste considerente în paginile ziarului „Curierul Ortodox” a găzduit o rubrică specială „Biserica şi societatea”.

În cadrul  acestei rubrici au fost găzduite materiale în acre au fost reflectate probleme ce ţin de relaţiile Bisericii cu statul, politica, criminalitate, bioetică, moralitate, ecologie ş. a.

„Curierul Ortodox”, a reacţionat imediat la evenimentele care  preocupau societatea umană. După actele teroriste din SUA, ziarul scria „11 septembrie 2001 a schimbat lumea. Problema creării unui sistem de securitate internaţională frământă astăzi minţile cele mai luminate din mediile politice şi ştiinţifice. Soluţionarea ei este mai mult decât dificilă şi, totuşi, comuni­tatea nu are de ales”. Însă ziarul nu s-a limitat doar cu constatarea faptelor ci a încercat să răspundă la întrebarea: Care sunt cauzele terorismului islamist. Aui fost publicate în jur de 10 articole în care se încearcă a găsi  răspunsul  la  această întrebare.

Pe parcursul acestor zece ani de activitate „Curierul Ortodox” a organizat  şi unele concursuri, pentru copii.

1996, din iniţiativa "Curierului Ortodox" a fost organizat, pentru prima dată în republica noastră, un concurs de desen pentru copii în ajunul Sfintelor Paşti, şi care s-a încheiat cu o frumoasă expoziţie la teatrul "Licurici" şi cu premierea laureaţilor.

La concurs au participat 253 de copii din Republica Moldova, prezentând circa 300 de lucrări. Majoritatea au fost lucrări de pictură reflectând evenimentele legate de  Sfintele Paşti, însă copii nu s-au limitat doar la aceasta, abordând şi alte subiecte din Vechiul Testament.

Ba mai mult - copii au trimis şi lucrări în ceramică, în metal, sculpturi în lemn, picturi cu aplicaţii etc. Ca să facă faţă situaţiei, juriul a mai instituit un şir de premii speciale, deoarece lucrările copiilor, erau una mai originală decât alta.

Pe data de 9 aprilie 1996 juriul a examinat lucrările sosite la concurs şi anumit învingătorii.

Premiului I i-a fost acordat lui  Iurică Braşoveanu.

În 1997 este organizat cel de al II-lea concurs de desen "Icoana din sufletul copilului".

La 18 mai 1997 în incinta Teatrului de păpuşi "Licurici" din capitala a avut loc ceremonia premierii laureaţilor şi deschi­derea expoziţiei de către înalt Î.P.S. Mitropolit al Chişinăului şi al întregii Moldove - Vladimir.

La aceasta sărbătoare au fost prezenţi şi Ministrul Culturii, dl Ghenadie Ciobanii, viceminiştrul dl Alexei Colâbneac, dl Volcov - directorul Palatului Repub­lican de Crreaţie a Copiilor şi adolescenţilor, precum şi reprezentantul firmei "Zepler" (director - dl Predrag Tomic), care şi-au adus contribuţia la buna desfăşurare â evenimen­tului. Au cântat din toată inima micuţii corului de copii de la catedrala "Sf. Teodor Tiron" (paroh - prot. Teodor Roşea), care au înviorat atmosfera cu vocile lor zglobii.

Învingători au fost: Locul l - Paul VRABIE "Sfântul Haralampie";

Locul II - Vasile SAVATEEV "Hris­tos a Înviat", şc. medie nr.10, Chişi­nău;

Locul III - Irina IVANCENCO "Buna-Vestire", şc. medie nr.10,Chişinău; Viorica DIDIC, "Dimineaţa sfântă", şc. medie nr.87, Chişinău.

Au mai fost menţionate şi alte 50 de lucrări deosebit de interesante.

După deschiderea şi vizitarea expoziţiei copiilor-participanţi şi oaspeţilor li s-a oferit un specta­col de păpuşi.

Al treilea concurs de desen „Icoana din sufletul copilului” a avut loc în a. 1998. Doamnele Nadejda şi Natalia Văhocenco, mamă şi fiică - profesoare la şcoala de pic­tură "A. Şciusev" din Chişinâu, împreună cu discipolii dumnealor, au pregătit o frumoasă expoziţie de desen, inspirată din trăirea şi simţirea copiilor.

Din păcate, nu s-a putut organiza un concurs repub­lican sub genericul "Icoana din sufletul copilului", asemenea celor două concursuri precedente din anii1996 şl 1997, care au adus atâta bucurie copiilor. Posibilităţile publicaţiei noastre fiind mult prea reduse, nu am putut bucura copiii şl anul acesta cu cadouri pe care le-au meritat. Şi totuşi, atât micii participanţi, cât şi profesoarele lor au fost menţionaţi cu frumoase diplome de participare la expoziţie din partea ziarului "Curierul Ortodox", precum şi cu iconiţe din partea parohiei "Sf. Dumitru" din capitală, a cărui cor de copii le-a adus un omagiu de respect tinerilor pictori. A fost prezent şi "Mesagerul" din partea TRM, care în toţi anii a fost alături cu reportaje publicitare, realizate de d-na Larisa Narojnîi şi colegii d-ei.

Al patrulea concurs de desen pentru copii a avut loc abia peste 5 ani în a. 2004.  Când în vederea promovării valorilor culturii şi spiritualităţii neamului nostru, publicaţia „Curierul Ortodox", împreună cu organizaţia obştească „ICHTHYS-Moldova"; a anunţat  un concurs de desene ale copiilor în ajunul Sărbătorilor Sfintelor Paşti „Lăsaţi copii să vină la Mine”

Concursul s-a desfăşurat sub genericul: „Sărbătoarea învierii - bucuria tuturor". La concurs au participat  copii şi adolescenţii de la 4 la 18 ani.

La 28 aprilie membrii Asociaţiei Obşteşti "ICHTHYS-Moldova" au expus în incinta Teatrului de păpuşi "Licurici" cele 450 de desene prezentate de către copii pentru concursul "Sărbătoarea învierii-bucuria tuturor", concurs desfăşurat cu suportul informaţional al publicaţiei "Curierul Ortodox".

În aceiaşi zi membrii juriului au anunţat şi au pre­miat învingătorii, oferindu-le pe lângă obişnuitele diplome seturi de cărţi ortodoxe şi laice, revista "Orthodoxia" şi ziarul "Orthodoxia pentru copii", edi­tate de Episcopia de Edineţ şi Briceni cu binecuvântarea PS Dorimedont, şi nu în ultimul rând dulciuri.

Trebuie să menţionăm din start că organizatorii con­cursului au fost plăcut surpinşi de numărul neaşteptat de mare de participanţi la concurs şi că membrilor juriului nu le-a fost deloc uşor să decidă cu-i să acorde marele premiu şi celelalte premii. Până la urmă s-a decis ca, din raţiuni de încurajare şi apreciere a eforturilor depuse de către copii să fie premiaţi toţi participanţii cu cărţi, reviste, ziare şi biscuiţi. Membrii juriului părintele Dimitrie de la biserica "Sfântul Dumitru", Liliana Trohin, licenţiată în Teologie şi dl Nicolae Fuştei, doctor în ştiinţe istorice şi teologice au acordat marele Premiu al concursului Nataliei Molodeţ din Căuşeni pentru lucrarea "Răstignirea". De primele trei locuri şi diplome de gradul I s-au învrednicit Gheorghe Goncear, Mihai Bitiv şi Sergiu Furtună. Diplomele de gradul II au revenit Elenei Gârbea, Tatianei Corobcă şi lui Constantin Borodin. Iar diplomele de gradul III li s-au acordat lui Neculescu Vitalie, Nina Ţintă şi Eugen Curcudel. Învingătorilor la concurs li s-au acordat şi premii în bani: 500 lei pentru marele Premiu; cate 300 lei pentru locul I; 200 lei - locul II şi câte 100 lei pen­tru locul III.

Părintele Dumitru i-a felicitat călduros pe copii şi le-a dorit realizări şi mai frumoase pe viitor, după care participanţii la concurs au fost conduşi de către membrii Asociaţiei "ICHTHYS-Moldova" în sala de spectacole a teatrului de păpuşi "Licurici", unde copiii au urmărit cu interes o reprezentaţie teatrală.

Curierul Ortodox a participat şi la realizarea unor proiecte internaţionale.

Cum ar fi  cel cu denumirea „Valorile creştinismului universal ca fundament de încredere şi dialog pentru grupurile  confesionale din Republica Moldova” , realizat în cadrul proiectului „Reflectarea diversităţii în mas-media” care este o parte componentă a proiectului „Crearea unui cadru de relaţii paşnice în Republica Moldova” (The Peace Bulding Framework Project), administrat de către secţia DFID din cadrul Ambasadei Marii Britanii la Chişinău. Proiectul este finanţat de Guvernul Marii Britanii pentru prevenirea conflictelor în Rusia şi alte foste state sovietice.

În  paginile ziarului au fot  publicate 10 articole,  realizate de către Pînzaru Igor,  Kovali Ludmila şi Fuştei Nicolae. 

Printre care amintim: „Interviu cu PS. Anton Coşa, episcop romano-catolic: „Biserica este chemată să-şi apere poziţia în Europa”;  „Festivalul tineretului ortodox la Râbniţa”; „Liturghia pentru Kazimir sau despre zâmbetul libertăţii în puşcăria de la Tighina”; „Cu Simplitate şi smerenie să iertăm, să iubim, să răbdăm”; „Arh. Irinarh:„Vremea trece şi noi pierdem timpul de rugăciune”; „Părintele Selafiil cel Orb: „Iartă-mă Doamne, că n-am făcut nimic bun!”; „Sfântul Antipa Românul a deschis o nouă punte spirituală între românii ortodocşi de pe cele două maluri ale Prutului”; „ÎPS Teodosie „Sfântul Antipa mărturiseşte şi spiritul ortodox, dar şi pe cel românesc”; „Arsenie Papacioc: „Moartea nu-şi vine să-i faci o cafea, vine să te ia!”; „Sfinţenia este a-i vedea pe toţi ceilalţi mai buni decât tine (Sf. Isac Sirul)”.

În total la rubrica Biserica şi societatea au fost publicate pe parcursul a zece ani  233 de articole  dintre care 17 au fost scrise de Fuştei Nicolae; 12 de Grigoraşcenco Alina şi  10 de  Pînzaru Igor.

După cum afirma, pe drept cuvânt, dl Vlad Cubreacov, „Curierul Ortodox” a dus o luptă ferventă pentru studierea religiei în şcoală. Această luptă s-a început cu publicarea în nr.6 din 1995, a „Scrisorii Deschise a Mitropolitului Chişinăului şi al întregii Moldove Vladimir către Preşedintele Republicii Moldova dl Mircea Snegur, Preşedintele Parlamentului dl Petru Lucinschi, Primul ministru al Guvernului dl Andrei Sangheli”, în care se ridica problema reintroducerii studierii religiei în sistemul preuniversitar al şcolii de stat. Ca urmare a acestei scrisori  În ziua de 20 decembrie 1995 la Preşedinţia Republicii Moldova, la iniţiativa d-lui Mircea Snegur, a avut loc o întâlnire cu delegaţia Bisericii Ortodoxe din Moldova în frunte cu I.P.S. Vladimir, Mitropolit al Chişinăului şi a întregii Moldovei.

La acea  întâlnire au fost prezenţi: dl Musteaţă - vice-ministru al învăţământului, dl Gh. Armaşu - directorul serviciului de Stat pentru problemele cultelor de pe lângă Guvernul Republicii Moldova, dl V.Grebenşcikov - consilier prezidenţial pe problemele minorităţilor naţionale şi a cultelor, dl T.Colesnic consilier prezidenţial pe problemele învăţământului şi ştiinţei, dl V. Josu - consilier prezidenţial pe problemele politicii interne.

A fost pusă în discuţie problema abordată anterior de către I.P.S. Vladimir în Scrisoarea deschisă către conducătorii-ţării, de includere în programul şcolar a religiei.

Toţi cei prezenţi au  convenit că nu poate exista o  societate prosperă şi moral sănătoasă dacă nu e bazată pe valorile şi principiile creştine.

Religiei îi aparţine rolul fundamental în educarea generaţiilor viitoare, căci doar "frica de Dumnezeu" îl poate reţine pe om de la faptele rele şi nu poliţistul cu bâta. Pentru oamenii credincioşi nu trezeşte îndoială faptul, că "duhul îşi creează forme", de aceea, cum va fi "duhul" copiilor noştri, aşa va fi şi viaţa noastră şi societatea, şi viitorul.          

Anume de aceea, în problema educaţiei copiilor, statul şi Biserica trebuie să conlucreze împreună,  deoarece după „ spusele lui Platon (429-347 î. de Hs.): „Cetăţeanul care nu cunoaşte pe Dumnezeu, este ciuma societăţii. Religia este firmamentul statu­lui". Sau cuvintele lui Ioan Slavici, scrise în 1890 în revista "Semănătorul": „Va fi având orice om cu viaţa sufletească  mai dezvoltată clipe de îndoială  religioasă,  dar cel bine îndrumat nici în asemenea clipe nu pierde din vedere adevărul, că religiozitatea este temelia bunei rânduieli în vieţuirea omenească, si fără credinţă nu e avânt, cumpănire luminoasa si măsura dreapta nici în viaţa individuală, nici în cea comună, nici în artă, nici în ştiinţă, nici în lucrarea economică".

Tot la această întâlnire s-a convenit, că e necesar să fie creată o Comisie  unită constituit din reprezentanţi ai Bisericii şi a Ministerului Învăţământului, cu scopul de a elabora modalităţile de predare a religiei  reieşind din posibilităţile oferite de legislaţia   în vigoare.

Comisia preconizată  a şi fost organizată prin decretul nr. 451 din 29 decembrie 1995 al  Preşedintelui  Mircea Snegur. Este important să menţionăm că din cei 12 membri ai Comisiei - 2 erau colaboratori ai ziarului „Curierul Ortodox”, - dl Fuştei Nicolae care   a fost numita ca copreşedinte al Comisiei şi  dl Ciobanu   Vasile, în calitate de  membru al Comisiei.

Au urmat o serie de articole în care se expunea problema educaţiei religioase şi prin prisma drepturilor omului şi a copilului în special. În total pe parcursul celor zece ani de activitate în paginile „Curierului ortodox” a fost prezentă rubrica „Biserica şi Şcoala” în cadrul căreia  au  fost publicate  143 de articolelor în care era dezbătută problema instruirii religioase în şcoală. Dintre cei mai productivi autori la acest capitol sunt: Fuştei Nicolae – 11 articole, urmat de Ciobanu Vasile, pr. cu 6 articole şi Trohin Liliana cu 4 articole.

Una din datoriile fiecărui creştin este să ştie aşi apăra credinţa. De aceea în  paginile ziarului la compartimentul Apologetică, au  fost publicate o serie de   articole şi materiale pentru apărarea şi răspândirea credinţei ortodoxe. In condiţiile când libertatea conştiinţei devine un fapt real, un creştin convins, neformal,  trebuie să fie în stare să argumenteze şi să apere adevărurile  crezului creştin ortodox.

 Articole la acest capitol se referă la  un ansamblu de probleme şi noţiuni, care preocupă misiunea şi educaţia creştină de azi. De pildă: “Ce este comun între Atena şi Ierusalim?”, care este “partea de adevăr” cuprinsă în revelaţia Vechiului Testament, cine sunt precursorii Evangheliei în lumea neatinsă de revelaţia lui Moise, câtă filizofie au însumat Evangheliile scrise? Ce raport există între filozofi, profeţi şi Iisus Hristos? Care este “partea de adevăr” în celelalte religii? Ce raport există între cunoaşterea ştiinţifică şi cea teologică? 

În total la acest capitol au fost publicate  128 de articole. Cele mai multe articole  cu tematică apologetică aparţin următorilor autori: Fuştei Nicolae – 17;  Lisnic Ioan, pr. - 9; Kuraev Andrei, diacon – 3 şi Ciobanu Vasile, pr. – 2 articole.

În paginile ziarului nu a lipsit nici rubrica „Istorie şi cultură”.

Curierul  Ortodox a fost conceput  ca o publicaţie de iluminare culturală a cititorilor din Republica Moldova. De aceea aproape în fiecare număr al ziarului era prezentă rubrica „Istorie şi cultură” în cadrul căreia au fost publicate  materiale legate de aniversări, sau jubilee din istoria şi cultura  poporului nostru: Anul jubiliar Dimitrie Cantemir (2003); Anul jubiliar Ştefan cel Mare (2004); materiale consacrate unor personalităţi din cultura românească: Mitropoliţii Petru Movilă, Dosoftei, Gavriil Bănulescu-Bodoni, Irineu Mihălcescu; teologului  Ioan, Savin,  ş.a., istoria Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova, obiceiuri şi datini româneşti ş.a. Ziarul „Curierul Ortodox”  prin cele    95 de articole publicate la rubrica „Istorie şi cultură” a încercat să-i familiarizeze pe cititori cu istoria  şi  credinţa poporului nostru şi a vecinilor lui.  Cele mai multe articole la acest capitol au fost semnate de către  Fuştei Nicolae cu 47 de articole, apoi urmează Eşanu Andrei şi Valentina  cu 10 articole şi Ciobanu Vasile, preot.  cu 6 articole.

Pentru informarea mai aprofundată a cititorilor despre cele ce se întâmplă în străinătate în fiecare număr al „Curierului Ortodox” este prezentă rubrica „Internaţional”.

„Curierul Ortodox” a ţinut la curent cititorul  cu viaţa  realizările, dar şi cu  problemele cu care se confruntă creştinii ortodocşi şi cei eterodocşi,  de peste hotare, pentru aceasta în paginile ziarului în fiecare număr era prezentă rubrica „internaţional” la care au fost publicate  417 articole şi materiale scrise de diferiţi autori.

Pe lângă aceste rubrici în paginile ziarului „Curierul Ortodox” au mai văzut lumina tiparului  o serie de articole şi materiale publicate şi la alte rubrici cum ar fi: Anunţuri (86 materiale); Documente oficiale (46 de materiale); Lecturi în familie (42 de materiale şi articole); Teologie  Pastorală (69 de articole);  Patrologie (60 de articole şi materiale); Pelerinaj (6 materiale); Poezie (25 de materiale);  Poşta redacţiei (38 de scrisori);  Sfaturi: Mâncare de post (15 reţete); 77lo.Sinaxar sau Vieţile sfinţilor (232 de articole şi materiale); Religie şi ştiinţă (7 articole);  Teologie contemporană( 99 articole); Unde să învăţăm (23 de materiale); vestea bună. Pagina pentru copii (38 de materiale) şi  Viaţa creştină (17 articole şi materiale).

În total au fost publicate în paginile ziarului „Curierul Ortodox”,  pe parcursul celor zece ani de existenţă  circa 2500 de articole şi materiale.

Pe lângă ediţia de bază a ziarului care apărea în limba română, în perioada 1995-1999 a fost editat şi un supliment în limba rusă, Ïðàâîñëàâíûé Âåñòíèê  în care erau inserate aceleaşi rubrici ca şi în „Curierul Ortodox” şi care se difuza  cititorilor prin abonament de către „Poşta Moldovei”. În paginile acestui supliment au văzut lumina tiparului 565 de articole scrise de 128 de autori. Cei mai productivi dintre autori au fost:  Fuştei Nicolae cu 29 de articole; pr. Ciobanu Vasile,   cu 12 articole; pr.  Tolico Dumitru cu -7 articole  şi  Rogovaia Galina cu 5 articole.

„Curierul Ortodox” a mai avut un supliment „Logos”, ca organ de presă al Asociaţiei Studenţilor Creştini Ortodocşi din Moldova.

În total în cei zece ani de existenţă „Curierul Ortodox” a avut un tiraj total de 485880 de exemplare, iar „Ïðàâîñëàâíûé Âåñòíèê» a avut un tiraj total de  38600  de exemplare.

Fuştei Nicolae

 

Hosted by www.Geocities.ws

1