|
|
Priveşte atent către bradul de lîngă tine…
“Magazin”, 1999 – de Crăciun
Cum urci spre Vălenii de Munte, pe drumul care duce la Cheia, laşi
în urmă dealurile Seciului. Undeva, la poalele viţei de vie acoperite
cu zăpadă se ascund Boldeştii şi Scăienii, două orăşele
de provincie care acum formează ţinutul sondelor răsărite
din cîmpie.
De-acolo i-am scris pentru prima dată lui Moş Crăciun.
Eram la şcoală, băiat mare, şi mă certam cu Gheorghe
pentru că el era sigur că nu vine nimeni altcineva decît unul din părinţi
să ne pună cadouri sub brad. Era un copil tare rău
Gheorghe. Îi mai spuneam şi ‘vulpe’ din pricina părului roşu care îl
acoperea ca o caschetă.
Şi ajungînd eu acasă într-o bună seară de la şcoală, mai
să mă cert cu mama despre cît de real este Moşul. Am întrebat-o
fără să clipesc: “Mamă, există Moş Crăciun?”.
La care ea, fără să se arate surprinsă cîtuşi de puţin,
mi-a replicat: “Tu ce crezi?”. Iar eu, plin de năduf, i-am răspuns:
“Păi Gheorghe zice că nu există şi că părinţii
lui i-au spus adevărul”… La care mama, privindu-mă cu drag, mi-a
spus doar atît: “Mai crezi puţin, că e aşa de frumos…”
Acuma nu mai sînt băiat mare. Şi nu mai stau la Scăieni. Viaţa m-a adus în Bucureşti, sa-mi cîştig pîinea făcîndu-mi meseria. Gheorghe tot la poalele dealului locuieşte. Are un băieţel sau, poate, o fată. De un lucru sînt însă sigur. El n-o să-i spună niciodată fetiţei sale că Moş Crăciun nu există decît în poveşti. Are un motiv acum. El ştie cu sufletul lui de copil mare că Moşul este, aşa cum şi el este, că în Moş trebuie să crezi cu toată dragostea, pentru că acest Moş din
poveste nu uită niciodată că există copii care au
nevoie de el. Şi dacă nu poate să ajungă pînă la ei , dacă iarna, frigul ori ninsoarea nu-l lasă să intre pe hornul caselor unde este aşteptat, le va trimite cu siguranţă un dar…
Ce poate fi mai frumos decît un Crăciun petrecut acasă,
la gura sobei, ronţăind o ureche de purcel?
Moşul va veni şi anul acesta. Va veni să
le aducă romanilor puterea de construi şi de a se scutura de minciună. În casa ta va intra un brad verde, împodobit cu globuri de argint, împreună cu Moşul care a văzut multe. Va intra un miros de curăţenie, vei vedea soarele strălucind
puternic în miez de iarnă, vei auzii copiii chiuind pe derdeluş
şi vei simţi dintr-o data o putere uriaşă care te va face să
mişti munţii din loc şi să aşezi lucrurile aşa cum
trebuie să fie. Moş Crăciun vine pentru tine! Moş Crăciun
există, şi tu trebuie să îl primeşti în casa ta cu
sufletul deschis, pentru ca la anul să te găsească mai puternic
şi mai întelept.
|
|
|