|
Orkestro istorija
1998m. įvyko pirmasis oficialus Kamerinio orkestro "LYRA" koncertas, skirtas Kovo 11-osios Lietuvos Nepriklausomybės Atstatymo minėjimui, kurį kiekvienais metais rengia Tėvynės Sąjungos Toronto Židinys.
Šie koncertai "LYRAI" tapo tradiciniais.
Per savo gyvavimo metus, Kamerinis orkestras "LYRA" atliko ivairias koncertines programas Hamiltono, Markhamo, Missisaugos koncertų salėse, kur orkestro pasirodymai buvo sutikti irgi labai šiltai.
Įžymūs lietuviai dirigentai: maestro Saulius Sondeckis ir maestro Vytautas Miškinis papuoše "LYROS" pasirodymus savo meistriškumu. Šie abu, Lietuvai nusipelnę menininkai, viešai sveikino kamerinio orkestro veiklą Toronte, tarp lietuvių. Po paskutinio koncerto su berniukų choru "Ąžuoliukas", įvykusio 2001 metais spalio mėnesio 28d., kanadietis, Šv.Mykolo mokyklos choro muzikos vadovas Brian Rae rašė, kad "...orkestras ir choras kartu skambejo dangiškai...". Tai aukščiausias įvertinimas ir "Lyros" orkestrui, kuris patvirtina šio vieneto gyvavimo reikalingumą.
Orkestro pirmas didelis pasirodymas įvyko Kovo 11-os dienos Lietuvos Nepriklausomybės Atstatymo Minėjime, 1998 m. Kovo mėn. 15 d. Prisikėlimo Parapijos salėje, Toronte.
Meninėje programos dalyje torontiečiams buvo padaryta maloni staigmena. Pirmą kartą scenoje pasirodė kamerinis orkestras, vadovaujamas smuikininkės Audronės Šarpytės. Ji, buvusi Lietuvos muzikos akademijos vyr. Dėstytoja, sukvietė lietuvius muzikus Mindaugą Gabrį, Rūtą Melkienę, Joną Govėdą, Editą Morkūnienę bei kitus, nelietuvius, kartu sudariusius dvylikos asmenų vienetą, kuris pasirodė su pakilios muzikos programa. Naujai susibūręs orkestras dailiai atliko dvi lietuvių mėgstamas tautines dainas J. Naujalio Lietuva brangi ir Kur bėga Šešupė. Pirmą kartą Prisikėlimo salėje skambėjo nuostabus M. K. Čiurlionio kūrinys Bėkit bareliai, kuriame supintos lietuviškos intonacijos ir kaimo lietuvio godos, ir kovos veržlumas.
T. Albinoni Adagio graudžiai įsijaustos smuiko kadencijos ( sol. A. Šarpytė ), su J. Govėdo atlikta vargonų partija, savo skaudžia tema priminė tuos, kurie paaukojo savo gyvenimus už Lietuvos laisvę. Mocarto D-dur. Serenadoje kamerinis orkestras, pasidalinęs į dvi grupes, savo grojimu sudarė net simfoninio orkestro įspūdį. Tikru pavasariu dvelkė Vivaldi gerai žinoma ir mėgstama muzika.
Auditorija šiltomis ovacijomis ir atsistojimu priėmė kamerinio orkestro pirmąsias pastangas. Bisui paprašytas vienetas atliko Vivaldi Žiemos antrąją dalį, kuri klausytojus paliko pakilioje nuotaikoje, sužavėtais orkestrais orkestro darbu ir norinčiais vėl jį išgirsti artimoje ateityje.
Tėviškės žiburiai, 1998.03.31
|