
Hozzávalók: 40 dkg pulykamell filé
1 kis fej vöröshagyma
1 dl olaj
só
törött fekete bors
egy kevés apróra vágott petrezselyem és tárkonylevél
1 liter csontlé (lehet leveskockából is)
20 dkg vegyes zöldség
1 cikk zeller
10 dkg gomba
6 dkg liszt
2 dl tejszín
1 ek tárkonyecet
néhány csepp citromlé
Elkészítés: A pulykahúst kockára vágjuk, a hagymát megtisztítjuk, finomra vágjuk, majd a fele olajon aranysárgára pirítjuk. Rátesszük a pulykahúst, sózzuk, borsozzuk, megszórjuk a vágott petrezselyemmel és tárkonylevéllel, kevés csontlével felengedjük. Közben megtisztítjuk a zöldséget, a zellert, a gombát, kockára vágjuk, és a húshoz adjuk. Lassan pároljuk, majd a csontlével felengedjük. A maradék olajból és lisztből világos rántást készítünk, ezzel sűrítjük, tejszínnel dúsítjuk. Ha szükséges, még ízesítjük. A tárkonyecettel és egy kevés citromlével savanyítjuk, a végén pedig jó forrón tálaljuk. Megjegyzés: nagyon finom, Kedvesem legkedvencebb levese, foleg anglománoknak ajánlott! :-))
/Antoinette/
Mivel ezt nem másoltam valahonnan, hanem magamtól találtam ki, kicsit
lehet hogy nem olyan "hivatalos" a szövegezés... :-)))) Tehát:
Szükség van egy kb. 60 dkg-s pulykamellre, ez mondjuk három nagyétku vagy négy
kevésbé éhes felnottre elég. Egy üveg gyöngyhagyma, asszem olyan 25 deka körüli,
és egy csomag aszalt szilva, az meg asszem 30 dkg körüli. Egy kockaráma,
feketebors, fehérbors, só, egy kis félédes fehérbor, citrom, liszt,
szegfuszeg, fahéj (de jó a forralt bor - vagy a mézessütemény fuszerkeverék
is), tejszín... ha valami még eszembe jut közben, majd szólok. :-) Eloször
a pulykát szeletekre vágjuk, vékonyra, és mindkét felét sózzuk,
borsozzuk, és jó ha van rá pulykahús fuszersó is. Aztán egymásra pakoljuk
oket így befuszerezve egy tálban, lefedjük folpackkal vagy alufóliával, és
vissza a hutobe, egy félóra - egy órára. Addig csináljunk mást, van még
elég dolgunk karácsony napján... :-). Utána kivesszük, a kockarámából vágunk
egy szeletet, jó naaagy és magas falú serpenyo kell, ebben felolvasztjuk a
vajat, és eloször csak hirtelen, nagyon forró vajban, nagy lángon egy picit
megpirítjuk, és megint kivesszük. Ugyanabba a vajba csöpögtetünk egy pici,
de tényleg csak pár csepp citromlevet (nehogy nagyon savanyú legyen! ) és leöntjük
a lét a gyöngyhagymáról, és beletesszük. Jó forró legyen a vaj, de már
nem olyan nagy lángon. Akkor a legfinomabb a gyöngyhagyma, ha egy picit
megpirul kívül, és utána megpárolódik. Szóval utána pároljuk mondjuk három-négy
percig, akkor tegyük vissza a húst, forgassuk villával, és mikor halványan,
világosan már megsült, akkor tegyük bele az aszalt szilvát, öntsük nyakon
a fehérborral, és tejszínnel - nem kell sok, egy deci mondjuk. A borral jöhet
a szegfuszeg, fahéj ízlés szerint, mindkettobol az orölt a jobb. A tejszínnel
meg a hús saját levével surusödnie kell, ehhez vegyük egész picire a lángot
/ fokozatot, de azért forrjon folyamatosan, és tegyünk rá fedot, és idonként
kevergessük. Szabad kóstolgatni meg villával böködni, amikor a hús vajpuha,
és a leve mártás suruségu, akkor kész. Én burgonyakrokettel vagy ropogóssal
tálalom, és félédes fehérborral, nagyon finom. Nagyon érzékeny gyomrúaknak
a hagyma miatt nem olyan jó, de ki is lehet tenni a kis hagymákat egy tálkába.
Ja és bármilyen furcsa, a fenti pulykaleves és ez a kaja tök jól összeillik,
nem egysíkú a menü attól, hogy mindketto pulyka, mert az egy tárkonyos,
savanykás, ez meg egy édeskés-pikáns valami.
/Antoinette/
Hozzávalók:
35 dkg datolya
10 dkg cukor
20 dkg margarin
2 tojás
20 dkg liszt
2 kiskanál sütőpor
2 kk vaníliás cukor
3 evőkanál feketekávé
a forma kikenéséhez vaj, zsemlemorzsa
A datolyát kimagozzuk, feldaraboljuk, egy lábosban 3 dl vízzel és a cukorral puhára főzzük. A tűzről levéve, amikor már kihűlt, belekeverjük a margarint és a tojásokat.
A lisztet összekeverjük a sütőporral és a vaníliás cukorral, majd a gyümölcsös masszával. Feketekávéval színezzük.
A sütőformát kikenjük vajjal, meghintjük zsemlemorzsával. Beleöntjük a tésztát és közepes lángon (175 °C) 50 percig sütjük.
Ha ügyesek voltunk, nagyon finom lesz!!!
/Ginger007/
A pulykamellet vékony csíkokra vágjuk. Olajon megpirítunk egy fej apróra vágott hagymát és kb 20 dkg felszeletelt gombát. Sózzuk, borsozzuk (fehér borssal), hozzáadjuk a husit és addig pirítjuk, amíg kifehéredik. Megszórjuk egy kis liszttel, hozzáöntünk 1 dl fehérbort (ez a lelke!), és asszem 2dl tejszínt, én egy pohár tejfölt tettem bele. Addig főzzük, amíg besűrűsödik, és kész! Rizzsel tálaljuk.
/Ginger007/
Pároljunk hagymát olíva olajon, amikor kész vastag szeletekre vágott kemény
paradicsom mindkét oldalát süssük rajta puhára. Sóval, oreganóval fűszerezzük.
Végül fokhagymás pirítósra tegyük és reszelt sajttal szórjuk meg (parmezán).
Nagyon egyszerű, de annál finomabb! Jó étvágyat!
/Anyó/
2 liter vizet 2 kiló cukorral és 2 dkg citromsavval felforralsz, a cukornak fel kell oldódnia benne. 20 bodzavirágot lemosol, ebbe a lébe belerakod, még amíg meleg, és teszel még bele 2 citromot és 2 narancsot karikára vágva. Lefeded és 5 napig állni hagyod, naponta többször megkevergeted. Utána le kell szűrni és nem túl meleg helyen tárolni, üvegekben (műanyag pillepalack nem jó!!!).
/Pedrera/
7.) Túrótorta
Elég egyszerű elkészíteni, hamar megvan. 3 tojás sárgáját 3 evőkanál meleg vízzel és 2, 5 deka kristálycukorral kikeverni. Bele 8 deka liszt, 1 fél sütőpor és a 3 tojás felvert habja. Kapcsos tortaformában sütőpapírral megsütjük (2-es fokozaton kb. 12 perc). Lapot kihűtjük. Beáztatunk 18 gramm vagy 6 lap zselatint (a csomagolásán szereplő utasítás szerint, kicsit kevesebb vízzel, mint amennyit írnak). Fél kiló túrót kikeverünk 2, 5 deka cukorral (por), belevegyítjük a zselatint, hűtőbe tesszük. 2 deci tejszínt habbá verünk (én szoktam tenni bele 1 habfixáló port), és belekeverjük a túrókrémbe. A tortalapot visszatesszük a formába, rátesszük a krém felét, gyümölcsöket és a krém másik felét. Hűtőben tartjuk, amíg megdermed a krémje.
/Pedrera/
(2 őzgerincbe elég). 18 deka margarint 20 deka cukorral kikeverni, bele9 tojás sárgája, tovább keverjük. Ebbe vegyítjük bele a 20 deka lisztet és a 18 deka vegyes belevalót (csoki darabkák, dió, narancshéj, mazsola,.., ezeket kevés liszttel elkeverjük, hogy ne menjen majd le a tészta aljára). Végül hozzákeverjük még a tojások habját. Vajazott-lisztezett formában, vagy sütőpapírral sütjük. Lassú tűznél (3-as fokozat) 50-60 percig sül. Időnként meg kell nézni, ha nagyon barnul a teteje de még folyik a közepe, alufóliával le kell takarni. Előmelegített sütőben kell sütni.
/Pedrera/
Kicsit nehezebb, hosszabb ideig tart, de megéri! Szülinapra nagyon jó! Hozzávalók: marcipános laphoz: 20 deka marcipán, 2 tojás, 7 deka cukor, fél narancs reszelt héja, 10 deka darált mandula. Marcipánt nagyon apró darabkákra vágjuk, sütőt előmelegítjük. marcipános lap hozzávalóit egybegyúrjuk, sütőpapírral kibélelt tortaformába belenyomkodjuk, 18-20 percig 2-es fokozaton megsütjük, kiborítjuk.
Piskótalap: 2 tojás, 2 evőkanál narancslé, 5 deka cukor, 1 vaníliás cukor, 8 deka liszt, 1 teáskanál sütőpor. A fehérjéket narancslével habbá verjük, belekeverjük a cukrot, vaníliás cukrot, majd később a lisztet, sütőport és a tojások sárgáját. Tortaformában sütőpapírral megsütjük, kb. 20 percig. 5 percig még a formában hagyjuk, majd kiszedjük.
Krém: 50 deka gyümölcs, (legfincsibb az eper-málna-szeder változat, de mással is lehet), 10 deka zselatin, 25 deka mascarpone sajt, 3 deci joghurt, 7 deka cukor, 1 vaníliás cukor, 2 citrom leve, héja, további 5 deci tejszín.
Zselatint beáztatjuk a csomagolásán szereplő utasítás szerint. Mascarponét, joghurtot, vaníliás cukrot, citromlevet, reszelt héját összekeverjük, beletesszük a zselatint és a 3 deci felvert tejszínt. marcipános lapra rátesszük a krém 1/3-át, rá a piskótát, krém további 1/3 részét. Rádobjuk a gyümölcsöket, többi krémmel befedjük. A maradék 5 deci tejszínt felverjük és a tetejét-oldalát ezzel díszítjük, rakhatunk a tetejére is gyümölcsöket.
/Pedrera/
Hozzávalók: 3 dl natúr joghurt, vagy kefír, (végül is lehet gyümölcsös is, csak passzoljon az igazi gyümikhez). - 7-8 evőkanál kristálycukor - Horváth Rozi vagy normál étkezési zselatin ( nem a kis tortazselé, hanem a nagyobb zacskós). Egy doboz Okéééé habtejszín (vagy kettő kisebb dobozos - 0,2 dl-es) vagy egy zacskós habtejszín. Gyümölcsök. Az első három hozzávalót összeöntöd egy edényben és melegíted, amíg a cukor elolvad (de vigyázz, forralni nem szabad!). Leveszed a tűzről, hűlni hagyod, addig összeaprítod a gyümölcsöket (bármit beletehetsz, ami éppen van, a légnyeg, hogy passzoljanak egymáshoz a gyümik). Ha már csak langyos a kefíres/joghurtos - cukros- zselatinos keverék, beleöntöd a habtejszínt és a gyümölcsöket. Vizezett műanyag edénybe öntöd és hűtőben tárolod, míg megdermed. Tipp: létezik a Tupperware edénycsalád, ennek van kifejezetten ehhez az édességhez való edénye. Ugyanis nekem nem sikerült kiborítani a normál műanyag edényből! A Tupperes edénynek van egy teteje, egy közepe, meg egy alja. Az alja egyben tálca is. Amikor megdermed a "sütid", akkor a tetejét le lehet szedni, ezáltal levegőt kap és könnyedén kipottyan az edényből a tálcára, és nagyon gusztusos.
/Seashell//
Elkészítése: A cukkinit meghámozom, karikázom, besózom, kicsit állni hagyom szűrőben, aztán kiöblítem. Paradicsomot felkarikázok, juhsajtot összedarabolok. Tepsibe így rakom a réegeket: Cukkini, pari, cukkini, sajt. . . . A cukkinit picit mindig megszórom sóval, kakukkfűvel. Amikor mindent belerétegeztem a tepsibe, 1/3 citrom levével és pici olívaolajjal meglocsolom. Kb 250 fokon bő fél órát sütöm. Csak egy módon lehet még jobb: ha cukkini helyett padlizsánnal készül. De mindenhogy be lehet termelni belőle egy kistepsivel.
/Csokimacs/
Hozzávalók: 40 dkg IGLO halfilé, 1 kg héjában főtt burgonya, 40 dkg paradicsom, 3-4 gerezd fokhagyma, 1 csokor petrezslyemzöld, 5 dkg füstölt sajt, 2 dl tejföl, 2 tojás, zsemlemorzsa, 1 dl olaj, oregano, őrölt feketebors, só
Egy tepsit vagy mély tűzálló tálat kikenünk egy kevés olajjal, majd meghintjük zsemlemorzsával. A többi olajat finomra vágott petrezselyemmel és zúzott fokhagymával elkeverjük. A tepsibe először egy réteg karikára vágott burgonyát terítünk, sóval, borssal, oregánóval fűszerezzük és egy kevés fűszeres olajjal locsoljuk meg. Halszeleteket, majd paradicsomkarikát teszünk rá, ismét fűszerezzük. Az egész folyamatot megismételjük, végül az egészet burgonyaszeletekkel borítjuk be. A tejfölt reszelt sajttal, tojással, sóval simára keverjük, és a rakott ha tetejére simítjuk. Közepesen forró, előmelegített sütőben 35-40 perc alatt készre sütjük.
(a receptet a hal csomagolásáról szedtem, nálunk nagyon bejött, a vendégek nagyon dícsérték)
/Kisnyúl/
Hozzávalók: 8 szelet karaj, 1 cs makaróni, 1 tejföl, 15 dkg szalonna, 15 dkg reszelt sajt, 1 ek. Darált paprika krém vagy pirosarany, díszítéshez paprika, paradicsom izlés szerint, só.
A szalonnát kockára vágjuk, zsirjára sütjük. A kockákat félre tesszük, a visszamaradt zsírban az enyhén kivert és besózott húst fehéredésig sütjük. Közben a tésztát kifőzzük, összekeverjük a szalonnával és a tejföllel. A tepsibe kevés szalonnazsírt öntünk és elhelyezzük a karajszeleteket arányosan. Tetejére egy –egy kávéskanál csemegepaprikát teszünk. Beborítjuk a tejfölös tésztával, sajttal megszórjuk, ropogósra sütjük.
/Kisnyúl/
A mell vagy comb vagy saslik szeleteket kiverjük, sózzuk, borsozzuk. Ráhelyezzük a sajt majd a sonkaszeleteket, a csemege uborka szeleteket és összegöngyöljük. Bacon szelettel körbetekerjük és alufóliába csomagoljuk. Tepsibe téve kb. 1 dl vizet aláöntve 40 percig sütjük közepes hőfokon.
/Kisnyúl/
1,1 liter tej (felforralva és lehűtve), 6 dl tejszín, 0,5 tubus méz (maci), 2 vaníliás cukor, 1 kk, nescafé, 1-1 cs. vanília és mogyoró ízű Aranka krémpor, 2 dl 96%-os alkohol
A tejszín és az alkohol kivételével mindent összeturmixolunk utána hozzáadjuk az alkoholt és a tejszínt, majd üvegekbe töltjük. Kb 2 liter lesz belőle.
/Kisnyúl/
Tészta: 6 tojás, 6 ek. Cukor, 4 ek. Liszt, 1 cs. sütőpor, 2 ek. Kakaó, 1
dl olaj
Túrókrém: 25 dkg túró, 25 dkg margarin, 25 dkg porcukor
Narancsos vaníliapuding: 7 dl narancs íz* szénsavas ücsi (Fanta), 2 ek.
Cukor, 2 cs. vanília puding (f*zni való)
A tésztát alaposan kikeverjük, majd kisujjnyi tésztát készítünk (közepes tepsi). Megsütjük, megvárjuk míg teljesen kihül. A túrókrémet is kikeverjük, majd hideg helyre tesszük. A pudinghot 2 dl üdítővel a leírás szerint elkészítjük, majd amint forr apránként hozzáöntjük a maradék 5 dl-t is, kevergetve sűrűre főzzük.
A kakaós alapra ráterítjük a túrókrémet, majd a kihült narancsos krémet. Hűtőszekrényben hűtjük.
/Kisnyúl/
Hozzávalók: 50 dkg tészta, 3-4 paradicsom, 2 db 125 g-os mozzarella, 2 gerezd fofhagyma, 1 fej vöröshagyma, 3 tojás, 2 dl tejszín, 1/2 teáskanál bors, 1/2 tk édes pirospaprika, 1/2 tk szerecsendió, vaj, provence-i fűszerkeverék, só
Elkészítés: a tésztát bő, sós vízben megfőzzük. A megmosott paradicsomot felkarikázzuk. A mozzarellát alaposan lecsöpögtetjük, majd felszeleteljük. A megtisztított fokhagymát présen átnyomjuk vagy összezúzzuk. A hagymát megtisztítjuk, finomra lereszeljük. A tojást elkeverjük a tejszínnel, majd sóval, borssal, fokhagymával, hagymával, pirospaprikával és szerecsendióval ízesítjük. A lecsöpögtetett tésztát összekeverjük a tejszínes tojással. Margarinnal kikent tepsibe helyezzük. Tetejére rakjuk a mozzarella szeleteket, tetejére a paradicsomkarikákat. A paradicsomra kis vajdarabokat teszünk, megszórjuk provence-i fűszerkeverékkel, majd előmelegített sütőben, 200 fokon 25-30 percig sütjük. Én nagyon szeretem:-)))
/Hermi/
50 dkg zöldbabot megtisztítunk, 2-3 centis darabokra vágunk, forrásban lévő, enyhén sós vízben félpuhára főzünk (én párológépben szoktam 30 percig párolni). 5 dkg vajat habzásig hevítünk, 2 púpozott evőkanál lisztet teszünk hozzá, aztán ráöntünk 5 deci megmelegített tejet, és folyamatosan kevergetve sűrűre főzzük. Zúzott fokhagymával, sóval, borssal, mustárral és ketchuppal ízesítjük, végül a tűzről lehúzva belekeverünk 5-7 deka reszelt füstölt sajtot. (Eredetileg zalai sajtot, innen az étel neve.) Félretesszük, hogy kissé kih*ljön. 3 tojás fehérjét habbá verjük, a sárgáját belekeverjük a sajtos mártásba, majd belekeverjük a leszűrt, főtt zöldbabot is, legvégül pedig óvatosan beleforgatjuk a tojáshabot. A zöldbabos masszát belesimítjuk egy kikent tepsibe, és a tetejére szórunk még 5-7 deka füstölt sajtot. Előmelegített, forró sütőben befedve sütjük 25-30 percig, ezután levesszük a fedelét, és néhány percig pirítjuk. Vigyázzunk, nehogy megbarnuljon, mert akkor keserű lesz. Kockákra vágva tálaljuk. JÓ ÉTVÁGYAT!!!
(Megjegyzés: nekem néha a zöldbab szálkás marad, hiába tisztítom meg alaposan. Ett*l még nagyon jóízű és egészséges ez az étel!)
/Ally/
19.) Tiramisu
Hozzávalók:
20 dkg babapiskóta
25 dkg Azzuro krém vagy natúr vajkrém (eredetileg: 20 dkg mascarpone)
kristálycukor (ízlés szerint, kb. 3-4 evőkanál)
1-2 tojás
1 evőkanál rum vagy likőr
2 dl tejszín (kihagyható)
1/2 csomag vaníliás cukor
kakaópor (lehet fahéjjal összekeverni)
feketekávé
Elkészítés:
1. A vajkrémet kikeverem a kristálycukorral,
vaníliás cukorral, rummal, tojássárgájával, tejszínnel.
2. A tojásfehérjét felverem, hozzákeverem a krémhez.
3. Mély tálba fektetek egy sor babapiskótát és meglocsolom feketekávéval.
(Vagy kávéba mártom a piskótát, és úgy fektetem a tálba.)
4. A piskótára kenek egy réteget a krémből.
5. Megszórom kakaóporral.
Újra a 3., 4., 5. lépés addig, míg el nem fogynak a hozzávalók.
6. Egy-másfél napra a hűtőbe teszem (jól letakarva, hogy a család észre
ne vegye).
Jótanács: érdemes egyből dupla adagot készíteni!
Jó étvágyat!
/Ally/
/Pedrus/
21.) Savanyú káposztával töltött kacsasült
Hozzávalók: 1 egész pecsenyekacsa, 0,5-1 kg savanyú káposzta (a kacsa méreteitől függően), 1 csomag szeletelt baconszalonna, 2 dl fehérbor, a fűszerezéshez só, bors, majoranna és borókabogyó
A madarat megtisztítjuk és kívül-belül megsózzuk-borsozzuk. A belsejébe majoránnát is hintünk, és beletömködjük a borókabogyóval elegyített savanyú káposztát (kb 4-5 szem bogyó kell). A lábát összekötözzük, hogy ne potyogjon ki a káposzta.
A tepsit kibéleljük a baconszeletekkel, ráhintünk még 4-5 szem borókabogyót, és felöntjük a fehérborral. Erre helyezzük a kacsát, és először alufólia alatt sütjük 1 órán keresztül, majd a fóliát levesszük és még sütjük, locsolgatva, amíg szépen megpirul.
/Gyömbike/
22.) Bécsi fánk
(kb. 25 darab)
50 deka liszt langyosra melegítve (én mikróban szoktam, egyes fokozaton), 2,5 deci tej, ebben 4 deka élesztőt felfuttatni pici cukorral, 8 deka cukor (kristály), 8 deka vaj megolvasztva, 1 evőkanál rum, 1 citrom reszelt héja, 3 tojás sárgája és 1 egész tojás. Fontos, hogy a konyhában ne legyen nyitva ablak, ne legyen huzat!!!
Ezeket szépen kézzel hólyagosra keverjük, kidolgozzuk (10-15 perc meló, karod leszakad, nem baj :-). Utána 30 percig keleszteni kell, kb. másfélszeresére. Ne keljen túl, az nem jó!Gyúródeszkán kinyújtani ujjnyi vastagra, vizespohárral vagy pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk. Letakarjuk, a deszkán ismét kelesztjük picit. Forró olajban kell sütni, jó sok kell, hogy ússzanak. Ne legyen túl forró, mert akkor csak megbarnul kívül, belül nyers marad. Az első oldalát lefedve, a fordítás után fedő nélkül kell sütni. Ha kész, vaníliás porcukorral megszórjuk.
/Pedrus/