|
|
|
| Terhesgondozás: | Védőnőből szerintem elég a körzetihez járni, de
amikor a vérvételekre megyek (vagy a dokihoz a kórházi rendelésére),
akkor ők is mérnek vérnyomást meg súlyt. Minden alkalommal pisilni
kell előtte egy pohárba, és annak megjegyezni a számát. Ha első
vizeletet kérnek, akkor viheted magaddal, és ott átöntöd egy számozott
pohárba. /Ally/
Változó a tömeg, így a várakozási idő és az asszisztensek idegállapota is :-) Szerintem általában normálisak, nem mennek át kiosztó stílusba, ha nem bénázol sokat (pl. mindig pisilsz gondozáskor és CTG előtt, és nem csinálsz úgy, hogy erről nem is hallottál akkor nem megy fel a pumpa), velük nagyjából Ok minden. /Kismazsi/ |
| Ultrahang: | Nem adnak képet. Videó 1900 forint, amit a pénztárban
kell befizetni. A 18. heti genetikai uh-ot nem veszik fel videóra. /Pedrus/
Az UH vizsgálatokra is náluk lehet bejelentkezni ált. 2 hétre előre. Nekem a terhesgondozóban még nem volt nagy sorbaülésem, az UH-nál annál inkább. Szerintem azért jobb, ha UH-szakember végzi a vizsgálatokat, mert pontos leletet kapsz róla, amivel aztán átcsattogsz a kezelőorvoshoz. /Ally/ Az UH-on általában negyed - félóra a várakozási idő a kapott időpont ellenére, mert mindig van egy kis megcsúszás (hoznak soron kívül újszülötteket, patológiásokat is UH-ozni, stb.), hát ez van, de máshol sem jobb. Amúgy engem szinte mindig ugyanaz a szonográfus doki néni (valamilyen Éva) szokott UH-osni és nagyon kedvesen, részletesen elmagyarázta, ami a monitoron megjelent./Kismazsi/ |
| Labor: | Első vérvétel a 12. héten: Telefonon kell
bejelentkezni, felhívod a Margit kórházat, kéred a terhesgondozót.
Ott megmondod, hogy Sztanyik betege vagy, első laborra szeretnél menni,
adjanak időpontot. Nekem azt mondták, 8,15-re menjek, számíts rá,
hogy várni kell, én 9,45-kor már be is jutottam... Odamész, éhgyomorra,
vizeletet lehet vinni, de ha nem viszel, pohárba kell (ki vannak téve műanyagok),
ha viszed, át kell önteni a pohárba és megjegyezni a számát. Ezt a
folyosó legvégén kell leadni, CTG melletti ajtó. A kiskönyvedet be
kell tenned egy dobozba (van vagy 10 doboz, azt keresd, amire az első
jelentkezés vagy ilyesmi van ráírva), leülsz, vársz. Fog szólítani
egy néni a tinédzserambulancia feliratú ajtónál, ő egy védőnő,
bemész, 82 kartont kitölt, tájékoztatókat ad, kiskönyvedbe firkál,
időpontot ad AFPre. (kérdezd mán meg tőle légyszi, hogy hozzá is
kell-e rendszeresen járni, vagy elég a rendes kerületi védőnő+labor???
ezt nem tudom.). Ezután átviszi a könyvedet a laborba, nemsokára behívnak,
vért vesznek és megkérdezik, melyik pohár volt a Tied. Oszt kész,
mehetsz haza. 1,5 hét múlva van eredmény, rendszer szintén ugyanez, laborba becsattog, kiskönyvet megfelelő dobozba betesz, vár... Terheléses cukor kétszer van, a 16. és a 26. héten. A 16. heti együtt az AFP-vel. Ehhez a szőlőcukrot magunknak kell vinni, receptre felírja a néni a legelső laboron. Cirtomot lehet vinni hozzá, ha valaki nem bírja a nagyon édeset!!! /Pedrus/ A 28. heti vércukor vizsgálat NEM ÉHGYOMORRA MEGY!!! Nagyon fontos, én is csak véletlenül tudtam meg. Az előre kiváltott szőlőcukrot feloldod 3 dl vízben (esetelge citromot hozzá), reggel otthon éhgyomorra megiszod, és másfél óra múlva megjelensz a vérvételen. Persze a cukoroldat után nem ihatsz/ehetsz semmit, mert annak a hatását vizsgálják. /Ally/ |
| Szülésfelkészítő: | Kismamáknak szülésfelkészítő előadások hétfő délutánonként
vannak, telefonon kell megkérdezni, mikor miről van szó és pontosan
mikor kezdődik. Van, amit szülésznő, van amit gyerekorvos tart.
Ilyenkor van szülőszoba-látogatás is. /Pedrus/
Hétfő délután 16h-kor. 4 féle van, hol orvos tartja, hol szülésznő, hol újszülött-orvos (neonatológus). Utána mindig lehet menni szülőszoba-látogatásra, amikor körbevisz egy ügyeletes szülésznő és mindent megmutat (ami éppen nincs használatban). Szerintem nagyon jók és hasznosak ezek az előadások, főleg mert olyan sok információt lehet kapni, minden kérdésedet megválaszolják. Én azóta teljesen nyugodt vagyok a szüléssel kapcsolatban, mióta először voltam az előadáson novemberben. Ja, és minél hamarabb menj, mert akkor még végig tudod ülni/állni, nem kell közben pisilni stb. /Ally/ |
| Terhestorna: | Terhestorna: hétfő-szerda 11-12, k-cs 11:30-12:30 Nekem nagyon tetszik. A 14. héttől ajánlják, de általában később kezdenek járni a csajszik, mert akkor még dolgoznak. Többnyire jó fej lányok járnak, akikkel "klubot" lehet kialakítani, torna után együtt kajolunk az Eurocenterben és tapasztalatot cserélünk, esetleg együtt kerülünk majd be a kórházba, vagy babásan össze lehet járni (sokan itt laknak a közelben). Maga a torna klassz, elég lightos, de megéri, hogy karbantartsd magad. Használunk labdát, szalagot, botot (semmi szado-mazo!...). Légzőgyakorlatokat is csinálunk és a végén van 10 perc relax. /Ally/ |
| Papás szülés: | Max. 1 kísérő lehet bent szülésnél, bárki, de nem váltogatható a vajúdás során. Ha bent akar lenni az Apuka, nem kötelező semmilyen felkészülés, de érdemes a hónap 4. hétfőjén az együttszüléses előadást meghallgatnia. Tipp: nálunk bent lesz Apa, de ez nem volt tisztázott még az elején, idővel szépen lassan kialakult, én nem siettettem, Ő lassan érdeklődni kezdett, olvasott pár cikket, néha mutatok neki egy-egy apukás hozzászólást az nlc-s fórumról - és így döntött. Nagyon sokat számítanak a közvetlen referenciák. /Ally/ |
| Borotválás / beöntés: | Mindenképp borotválnak/beöntést adnak vagy lehet kérni, hogy ne? - Lehet kérni, hogy ne, de a szülésznő ezt is elmagyarázta részletesen, hogy miért jobb. De semmi nem kötelező. /Ally/ |
| Szülésznő: |
- Szülésznőt úgy választottam (nem kötelező, csak én jobban
szeretek biztosra menni), hogy ez a nő vezetett végig a szülőszobán
novemberben, nagyon szimpi volt, és később kiderült, hogy a barátnőm
tavaly pont nála vajúdott, és nagyon dicsérte. Szerintem a 34-35. hétnél
előbb nem érdemes - hacsak nem áll fenn a koraszülés veszélye. Én
odamentem, mondtam, hogy Őt szeretném, és borzasztó kedves volt, majd
1 órát beszéltünk. Kitöltötte előre a felvételi papírokat, hozzá
járhatok CTG-re (és nem a terhesgondozóban kell órákat sorbaülni),
megadta a telefonszámait, és bármikor hívhatom. Azért megnyugtató,
mert így megismerte a hátteremet, és nem akkor kell ismerkednünk egymással,
amikor már nem tudok kommunikálni. Valamint végig mellettem marad, még
ha közben ügyeletváltás is lenne. Elvileg nem kerül semmibe,
gyakorlatilag valakinek úgyis adnék pénzt v. ajándékot. Ja, és utána
segít az elhelyezésben, bejár hozzám a kórterembe, törődik velem.
Azért ez sem mindegy. Majd referálok. Egyelőre nagyon szimpi. /Ally/
Szülésznőt szerintem - és egy ottani szülésznő szó szerint is ezt mondta az egyik anyukának - nem kell választani, felesleges, mind nagyon segítőkész és ügyes. velem kettő is foglalkozott (műszakváltáskor vajúdtam :-), tényleg teljesen meg voltam velük elégedve. /Kismazsi/
|
| Csecsemősök: | A csecsemősök többsége tényleg a "hello, nő" kategória. Ha kedvesen közelítesz hozzájuk, akkor is előfordul, hogy szivatásnak érzik (valszeg annyira fásultak) és jó keményen válaszolnak, mert nem lehet őket hülyének nézni.. Hát tényleg furcsák, próbáltam kedvesen, vagy csak emberien kérdezni egy Ica nevűtől (kis vékony, vöröses hajú, ő hozta egyébként ki Hannát a szülőszobáról), de egyszer gúnyosan, máskor meg kiosztó hangon volt csak képes visszaugatni. Komolyan csak mosolyogtam, annyira szánalmas az ilyen. Egyébként minden más anyuka is, akivel csak beszélgettem, pont ilyen esetkről sztorizott. Még a szülésznők is bevallották, hogy nem mindig lehet velük zöld ágra vergődni, annyira elvakítja őket a saját fényességes sötétségük :-) Azért vannak ám normálisabb nővérek is, csak azokkal ritkán fut össze az ember :-) Az osztályon ügyeletes szülésznők - akik kinn ülnek a pultnál - azok rendesek, van egy fiatal csinibaba, talán Zsófinak híják, (poénkodtunk, hogy érte bármelyik férfi bevállalja az apás szülést:-)), abban még a hivatástudat és lelkiismeret is magasan az átlag felett buzog (elképedt, mikor megjegyeztem, hogy rajta kívül senki nem mérte még meg a vérnyomásomat:-) A szülésznők de-i/du-i műszakban az osztályon is dolgoznak, végzik a szarabb melót is, vagyis ők osztják a kaját, lázmérőznek meg mérik a vérnyomást, (már aki:-), vagy pl. lepedőt cserélnek és mindenfélét tőlük lehet kérni. Biztos azért van ez így, hogy lássák az érem másik oldalát, ne csak a szülés boldog pillanatait :-)) Minden nap jár arra a védőnő is, babával, fejéssel, minden problémával kapcsolatban szintén őt érdemes kérdezgetni inkább. Velük nagyjából ki is lehet kerülni a csecsemősöket :-) /Kismazsi/ |
| Szobák: | Hány ágyasak a szobák? Van hozzájuk wc-fürdő, vagy a folyosón van csak? Vannak 6 ágyasak, illetve a rooming-in szobák 2-3 ágyasak, meg van néhány fizetős (8000/nap) egyágyas is, aminek saját fürdő/WC-je van, TV, hűtőszekrény, telefon. Én ez utóbbira pályázom, attól függ az elhelyezés, hogy mennyire vannak tele a szobák. /Ally/ |
| Szülés: |
Lehet vajon mászkálni vajúdás közben, vagy feküdni kell? lehet
mondjuk szülőszéket használni? vagy mindenképp hanyatt fekve? Mindent
lehet használni (egyedül medence meg bordásfal nincs), sőt, inni is
lehet (az evés nem tanácsos). A szülőágyak tök modernek, be lehet állítani
ágynak vagy széknek is. Bármit lehet csinálni vajúdás közben, van
labda is. /Ally/
Ahogy leírtam már a topikban is, a szülészetért mindenképpen megéri a Margit Kórházat választani. Pláne, hogy most minden szülőszobát szépen felújítottak (2 éve még csak egy "luxus" szülőágy volt, én a régi vaságyon ájuldoztam a fájások alatt :-), az ágyakat kényelmesen be lehet állítani több pozícióba, magasságba (tudod, olyanok, mint azok tv- shopban reklámozott, távirányítós tévénéző fotelek, a férjem is jót aludt rajta, amíg én sétálgattam a folyosón :-)) Van nagy labda is, azon rugózva tényleg elviselhetőbbek a fájások, kérj nyugodtan, ha kipróbálnád. /Kismazsi/ |
|
|
|
| Terhesgondozás: | |
| Ultrahang: | Minden nap van rendelés
8-12-ig. Érkezési sorrendben hívnak be, kivéve a kórházi betegeket,
akik előnyt élveznek. Kb. 1 óra várakozás után be lehet jutni. Két
hölgy szokott lenni. Nagyon kedvesek, részletesen elmondanak mindent és
válaszolnak a feltett kérdésekre. Képet mindíg adnak. Mást azt
hiszem nem tudnak készíteni. Bejelentkezés nélkül, beutalóval bármikor
lehet menni. Ill. telefonon lehet időpontot kérni, ha valaki nem akar várni.
/Szépszem/
Kb. egy héttel a tervezett UH vizsgálat előtt kell telefonálni és időpontot kérni délutánra (14-18 óráig). Akkor az apukák is bemehetnek a vizsgálatra és ha visznek videó kazettát, akkor felveszik a látottakat. /Szépszem/ |
| Labor: | Első vérvétel
a 12. héten: Orvosi beutalóval
kell jelentkezni a Szt.Imre orvosi rendelőjében (Fehérvári úti SZTK),
kb. 15 perces sorban állást jelent. Rövidebb várakozás után szólítanak
és leveszik a vért. 2 napon belül meg van az eredmény. Vizeletet lehet vinni, akkor csak le kell adni a vérvétel bejelentkezés után kapott számmal vagy ott is lehet pisilni, szintén a jelentkezés után kapott pohárba. Az eredményekkel fel kell keresni a lakóhely szerinti védőnőt, majd a körzeti orvost. Én ott kaptam beutalót EKG-ra, majd ezt be kellett mutatni a körzeti orvosnak. Ha mind ez meg van, akkor vissza a nőgyógyászhoz további teendőkért ill. a leletek megmutatása végett. Ez kb. 2 hetet jelent. /Szépszem/ |
|
|
|
| Terhesgondozás: | |
| Ultrahang: | |
| Szobák: | Három ágyas szobák vannak, mindegyikhez külön vizesblokk tusolóval, WC-vel, mosdókagylóval. Látogatási idő nincs korlátozva: gyakorlatilag kb 6.30-7 környékén már láttam látogatókat és volt ,hogy 21h-kor kolbászoltak még a folyosón (persze lehet, hogy a központi portán volt egy kis zsebibaba:))). Látogató a szobába nem mehet be. A folyosón közös hűtő, külön anyatejes tároló hűtő, ha tudsz már fejni és közben baba meg nem szopizik.0-24h babamama szobák, csak a fürdetésre kell bevinni a babákat este 7.30-ra, ha végeztek a nővérkék szabad a vásár és viheted ki a "bevásárlókocsiban". Gyerekek csak forralt vizet kapnak, ha pótlást javasolnak (anyatej), akkor azt megkérdezik (pl tőlem, mert Lőrinc nagysúlyú volt és nagyon éhes, míg nem volt tejem). Gyerekgyógyász vizsgálat szobában történik, itt adják be az oltást is (vért viszont benn a csecsemős osztályon vesznek). Van két (v. tán három??) fizetős szoba is, ami ugyanúgy néz ki, mint a többi szoba, csak két ágy van benne egy a mamának+ egy a hozzátartozónak. A szobába látogató ott sem mehet be. Azt hiszem 2500/ éjszaka az anyukának, 2500/éjszaka a hozzátartozónak, de o nem kap kaját, míg a mama az igen. A kaja egyébként a klasszikus kórházi cucc-bár én most voltam először kórházban, de láttam már kis vajat, dzsemet stb. A leves 4 napig uaz volt, csak hol egy kis májgaluskával, hol egy kis zöldséggel, hol krumplival készítve, de uaz az alaplé:)))) volt viszont alma, tán kétszer is:))). A szobákban a kórházi kaját csak az elso naposoknak szabad enni, egyébként van ebédlő-társalgó rész (+TV-biztos lázba hozott:)))), ahol kajáznak a mamik. A csecsemős nővérek és a gyerekágyas nővérek egyébként zömmel kedvesek voltak. Volt persze egy-két idősebb "ápólónő", aki már a féléletét a kórházban töltötte és hát nem igazán ugrott elsőre, de alapban senkire sem panaszkodhatok. Volt aki segítőkészebb volt, volt aki kevésbé, de hát nem hiszem, hogy ez a MÁV jellegzetessége. Ami nem tetszett, hogy nem igazán vannak jó ruháik a babáknak, sem méret, sem minőség (kopottas), sem változatosság. /Kamill/ |