Braintree District Council Election, 2003
Non-metropolitan district in Essex. Whole council up for election on new ward boundaries.
BLACK NOTLEY AND TERLING [2]
Peter Turner LD 504
Margaret Galione C 501
Janet Turner LD 449
Cheryl Louis C 377
Marion Williams Lab 201
Raymond Horrell Lab 151
BOCKING BLACKWATER [3]
Jean Schmitt C 733
David Reid C 713
Ralph Haslam C 701
Agnes Bishop Lab 647
Roy Lodge Lab 572
Michael Shirvington Lab 527
Stuart Seymour LD 321
Terence Graystone LD 278
Wendy Partridge Grn 222
BOCKING NORTH [2]
David Mann Lab 496
Anthony Everard Lab 450
Thomas McMillan C 300
Patricia Walsh C 275
Eileen Fierheller LD 155
BOCKING SOUTH [2]
Lynn Green Lab 566
Moia Thorogood Lab 536
Neil Birks C 297
Alan Scattergood C 222
Duncan Stewart Grn 145
BRADWELL, SILVER END AND RIVENHALL [2]
James Abbott Grn 855
Philip Hughes Grn 755
Greta Tew Lab 434
Maureen Cann Lab 399
Ashley Final LD 178
Barbara French LD 170
BRAINTREE CENTRAL [3]
Roy Cavinder LD 487
Martin Green Lab 476
William Edwards Lab 466
Derek Lotery Lab 452
James Brown C 451
Robert McDermott LD 390
Joanne Fish LD 387
Barbara Buchan Ind 344
Robert Green Ind 256
David Darney Grn 133
BRAINTREE EAST [3]
Elwyn Bishop Lab 597
Eric Lynch Lab 531
Cornelius Coughlan Lab 502
David McIntosh C 304
Launa Clark Ind 254
Matthew Buchan Ind 228
Paul Lemon LD 219
Pauline Brooks LD 216
BRAINTREE SOUTH [3]
Michael Lynch Lab 611
Allan Millam Lab 563
Douglas Rice LD 528
Richard Parsons Lab 520
David Messer C 371
Herbert Rix C 337
Dormer Andrews Grn 187
BUMPSTEAD
John Collar C 534
Anthony Bennett Lab 218
COGGESHALL AND NORTH FEERING [2]
Patricia Newton C 767
Nigel Edey C 738
Catherine Joyce Lab 640
Terrence Lazell Lab 598
David Sibley LD 231
Martin Langsdon Grn 172
CRESSING AND STISTED
Lynette Flint Ind 353
Derek Heasman C 279
GOSFIELD AND GREENSTEAD GREEN
Barry Broyd C 531
Robert Waters Ind 294
Daisy Marshall Lab 138
GREAT NOTLEY AND BRAINTREE WEST [3]
Graham Butland C 862
Arthur Jenner C 794
Roger Walters C 767
Lesley Beckett LD 341
Peter Braley LD 316
Terrence Brooks LD 304
Anthony Watts Ind 192
Lucy Barlow Lab 168
Basil Tate Lab 158
Anthony Tearle Lab 141
HALSTEAD ST ANDREW'S [3]
Michael Gage Halstead Res 1,042
Beryl Gage Halstead Res 1,037
Helen Catley Halstead Res 1,029
Grahame McCoyd Lab 377
Tania Rogers Lab 372
Stuart Gilbert Lab 346
HALSTEAD TRINITY [2]
Jacqueline Pell Halstead Res 822
John Pilgrim Halstead Res 612
Malcolm Fincken Lab 362
Stephen Knight Lab 344
HATFIELD PEVEREL [2]
Keith Bigden C 806
David Finch C 684
Peter Watt Lab 257
Vilma Bermudez Lab 225
HEDINGHAM AND MAPLESTEAD [3]
Joanne Beavis C 1,013
Clive Tanner C 924
Wendy Scattergood C 710
Stephen Bolter LD 542
Noel Owen Lab 332
Peter Schwier Ind 310
Steven Goodfellow Lab 259
Kenneth Tew Lab 199
KELVEDON [2]
Thomas Foster C 732
Robert Mitchell C 655
Eileen Davidson Lab 592
Ian Marshall Lab 579
John Hackworth Ind 387
Bryan Boyer Ind 300
Martin Ashby LD 198
PANFIELD
Timothy Wilkinson C 421
Richard Green Lab 174
RAYNE
Anthony Meadows LD 369
Elizabeth MacNee C 358
STOUR VALLEY NORTH
Nigel Harley C 447
Mark Posen LD 136
Peter Owen Lab 130
STOUR VALLEY SOUTH
Anthony Shelton C 498
Frederick Hearn Lab 183
THE THREE COLNES [2]
Bernard Gaught Ind 740
Gabrielle Spray C 658
Robert Alston Lab 314
Sylvia Overnell Lab 305
THREE FIELDS [2]
John Finbow C 800
Simon Walsh C 783
Adrian Axtell Lab 230
John Overnell Lab 221
UPPER COLNE
Robert Bolton C 450
Elizabeth Jones LD 132
Peter Long Lab 90
WITHAM CHIPPING HILL AND CENTRAL [2]
Philip Barlow Lab 443
Michael Lager C 443
Ian Pointon Lab 372
Barry Fleet LD 363
Christine May LD 268
Nelson Brunton Grn 255
WITHAM NORTH [2]
Robert Evans Lab 462
John Gyford Lab 435
Claire Heasman C 215
Diane Barber LD 157
Nicholas Scales Grn 138
Cheryl Gerrard Grn 115
WITHAM SOUTH [3]
Jacqueline Martin Lab 583
Paul Heath Lab 574
Richard Tincknell Lab 521
Jennifer Jarvis C 515
Ronald Ramage C 498
Derrick Louis C 469
Bernard Dearlove LD 219
Carol Gerrard LD 194
Susan Ransome Grn 178
WITHAM WEST [3]
Kerin Boylan Lab 564
Kathaleen Tearle Lab 546
Joy Reekie Lab 533
Jane Walton C 426
Stephen Hicks Grn 314
Patricia Brunton Grn 297
Pamela Hooper LD 294
Kevin Peterson Grn 253
YELDHAM
Nigel McCrea C 245
Stuart Scrivens Lab 168
Trevor Ellis LD 163
Back