Rumenocela amazonka
No taksnega ptica bi pa jaz enkrat rad imel !
Ime mi je Grega, star sem 21 let, doma sem iz Kamnika. Sem clan DRUSTVA ZA VARSTVO IN VZGOJO PTIC " LISCEK " KRANJ.
Ptice gojim ze od 12 leta. Prej sem imel kanarcke, cebrice, japonske galebcke in grlice. Sedaj pa kaksni dobri dve leti gojim: vzhodne rozele, aleksandre ( indijske ), meniske papige, agapornise, nimfe ter skobcevke. Imam tudi fazane, kanadske bronaste purane, prepelice ( gozdne in kitajske), cebrice in diamantne grlice. Nimam se veliko mladicev, ker sem vse ptice kupil zelo mlade. Nekaj uspeha sem imel pri agapornisih. Za zacetek bo : ) !
Mogoce se sprasujete zakaj imam toliko razlicnih vrst pticev? V bistvu ptice gojim skupaj z bratom Miho. Vendar jih on samo kupuje, jaz pa potem vse ostalo. Njemu je pa cisto vsak ptic zelo vsec in bi kar vse imel. Zato je pa toliko razlicnih vrst pticev.
Papige imam zunaj ( tudi cez zimo !!!) v zelo velikih kletkah ( visine 2m, sirine 1.4m in dolzine 1.2m ). Kletke sem naredil sam, trajalo je pa priblizno en mesec, da sem vse skupaj spravil pokonci. Papige imam zunaj zato, ker nimam nobenega taksnega prostora, da bi jih dal na toplo. Se nobena mi ni poginila zaradi mraza. Jim je pa potrebno dajati zelo mastno hrano. Predvsem soncnice, araside, vsak dam naribana jajca z drobtinami, veliko zelenjave in obvezno vsaj dvakrat na dan svezo vodo, ker zmrzne. Ko se pa zunaj malo otopli ( vsaj nad 0°C ) jim pa ne dajem vec toliko jajcne hrane in soncnic, ker bi se drugace prevec zredili.
Drugace pa hranim ptice z mesanico prosa in soncnic ter veliko zelenjave in sadja ( to pa dobim pri lokalnem prodajalcu zelenjave - "zastonj" ). Proso kupujem v vecjih kolicinah cca 30 kg tako pride dosti ceneje kot pa kg ali dva. Enako je s soncnicami.
Drugace pa papige niso zelo zahtevne. Predvsem skobcevke in nimfe in so zaradi tega zelo primerne za zacetnike ali pa za hisne ljubljencke. Ne potrebujejo veliko prostora !!! Vendar se vsak ptic najbolje pocuti v vecji kletki kot pa v majhni. Zato je bolje odsteti kaksen tolar vec za vecjo kletko ( cca 7.000 SIT ), se dobi ze taksna skoraj ogromna za hrcke, potem pa tiste igracke vzamete ven, vstavite palice in imate zelo veliko kletko. Te kletke sem pa videl v Semenarni Ljubljana. ( so crne barve, podenj je pa ponavadi rumen ali rdec ). Ce pa spustite ptica se vsak dan iz kletke ( v stanovanju, ne zunaj ), da se malo razmiga bo vam vec kot hvalezen.
Slike papig :
Nekaj povezav na ostale strani o papigah :
Ce imate kakrsno koli vprasanje o papigah, pisite na :
