gvass@eik.bme.hu fegyver@irisz.hu molger@freemail.c3.hu,szucsi@rmki.kfki.hu,timol@freemail.c3.hu, boss@euroastra.com,wgabor@freemail.c3.hu, a_csaba@freemail.c3.hu,tpotoczky@pgsm.hu, jodge@mail.datatrans.hu Hali, mivel a hetvegen nem leszek itthon (halozat nelkul leszek:-((((((), ezert ilyen koran kuldom el a hirlevelt, hogy legyen mit olvasgatnotok a hosszu hetvegen. gvass 19. heti hirlevel Infok A SIG Sauer P229-nek egy uj, sportvaltozata jelent meg, a pisztolynak hosszabb csove (6") van mint a standard 4", a csoveg korul csosuly vagy kompenzator talalhato, a szan rozsdamentes acel, a tok kromozott aluminum. Az iranyzekok allithatoak, a tarat egy szelesitett nyilason keresztul lehet berakni a markolatba (ez gyorsitja az ujratoltest). Egyenlore meg az USA-ban is csak tervezik a forgalmazast, igy pontos adatok nem ismeretesek. Link, ahol megnezheted a kepet: http://odaiko.ss.uci.edu/sig/sig.html (Unofficial SIG Sauer homepage) Most, egy hettel a valasztasok elott erdemes atnezni melyik partnak mi az alllaspontja a fegyvertartasrol. A FIDESZ-MPP a fegyvertartasi engedelyek kiadasanak szigoritasat igeri, (persze szokasos felszinessegukkel a hogyanrol, es miertrol egy szot sem szolnak). A KDNP a legalis fegyverek brit mintara torteno begyujteset szorgalmazza (hogy Giczy nyugodtan alhasson, a valasztopolgarok meg dogoljenek meg) Az MDF mult heten jelentette be, hogy "hatalomra kerulese esten megteremti a lehetoseget az engedely nelkul tartott fegyverek begyujtesere" (esetleg megkeri szepen a maffiozo urakat, hogy adjak mar le a rendorsegen a geppinyot???). A kormany tobb tagjának is van onvedelmi fegyvere, az egyik Keleti Gyorgy honvédelmi miniszter (HM). Az MSZP-nek nincs hatarozott allaspontja a kerdesben, de Horn Gyula tobbszor kifejtette, hogy szerinte az allampolgaroknak nagyobb szerepet kell jatszani a sajat es tulajdonuk biztonsaga erdekeben, es nem hagyatkozhatnak csak az allamra (de ezt o se fejtette ki bovebben). Az SZDSZ-nek a Fenyo-gyilkossag utan volt egy olyan kosza otlete, hogy emeljek fel az illegalis fegyvertartas buntetesi tetelet duplajara. Az SZDSZ velemenye szerint a legalis fegyvertartas lehetoseget tovabbra is fennt kell tartani, hogy a fenyegetett helyzetben levok megvedhessek magukat (csak azt felejtik el, hogy ebben az orszagban van vagy 10 millio fenyegetett...akik elnek, azoknak mindig fenyegetve van az elete). A hirek szerint megiscsak lesz valami az illegalis fegyvertartas buntetesenek megszigoritasabol, allitolag 5-tol 15 evi szabadsagvesztessel lesz buntetheto aki a lofegyverrel, loszerrel, robbanoanyaggal valo visszaelest bunszovetsegben koveti el. Hogy ez hogyan lesz bizonyithato az kerdeses. Egy biztos, hogy ez a jogszabaly sok rendor eletebe fog kerulni, hiszen a bunozonek jobban megeri agyonloni a rendort, mint hagyni magat megmotozni, hiszen fegyvertartasert ugyanannyit kaphat mind emeberolesert. Nyaradi-Berzsenyi Gyozo (gyozo@mail.elender.hu) informacioja szerint a FEG gyartja P9R-t .40S&W urmeretben is, de kizarolag amerikai exportra. Allitolag a Guns&Ammo tavaly ev vegi katalogus reszeben volt. Fegyverelemzes ME 38 Magnum revolvercsalad (4mm flobert, 6mm fb, 4,5mm diabolo, .380K) Vannak akik most legyintenek, hogy ismet csak egy flobert elemzes kovetkezik, de szerintem nagyon fontos, hogy azokat a kategoriakat (flobert, legfegyver, blackpowder) is boven targyaljuk amelyek mindannyiunk szamara elerhetoek, hiszen tobbsegunk hiaba csodal peldaul egy SIG Sauer P226-ost nem sok esely van ra, hogy valaha is birtokolhassa:-(((((((...meg ha esetleg a penze eleg is lenne ra. Az ME a fegyvereket a nemet Cuno Melcher KG gyartja Solingenben. Az itt ismertetesre kerulo tipusuknal erdekes, hogy egyetlen tokon igen kulonbozo urmeretekkel es mukodesi mechanizmussal , es sokfele kialakitasban keszitik. A tevedesek elkerulese vegett: nem ".38-as magnumrol" van szo, ez csak az idetlen fantazianeve, melytol nagyobb eladasokat remelnek a fegyverekhez semmit sem erto marketingesek. Valojaban az alabbi urmereteket gyartjak: 1. 4 mm flobert short/long 2. 6mm flobert 3. 4,5 mm legpuskalovedek elore felpumpalhato patronnal love 4. 9x17 mm R Knall gaz-riaszto Az elso harom termeszetesen nalunk is engedely nelkul tarthato (E0<7,5J), Nemetorszagban a gaz-riaszto is. A revolverek kozt kulonbseget mindossze az eltero dob es csobetet jelenti. Mindegyik megvasarolhato famarkolattal es matt nikkelezett kivitelben melyek korulbelul plusz 2000-2000ft tobbletet jelentenek, az alap fekete, muanyagmarkolatos kivitelhez kepest. Technikai adatok: urmeretek: lasd fennt hossz: 210 mm csohossz: 80 mm tomeg: 625 g (flobert es legstukker), 540 g (gaz-riaszto) tarkapacitas: 5 db A tomeg es meretadatokbol gondolom sokaknak feltunt, hogy ezek az eszkozok nem keszulhetnek teljesen acelbol. Igy is van, anyaguk az elsutoszerkezet nehany fontos alkatreszetol, es a csobetettol eltekintve spiater (Zn-Cu-Al ontveny). Csakhogy, ez spiater valahogy szazszor precizebben van ontve, osszeszerelve, mint a magyar Keseru flobertek, festese is sokkal szebb, tartosabb, alakja pedig onmagaert beszel, egesz hihetoen neznek ki. Termeszetesen igy sem osszevethetok az eles fegyverekkel vagy az azok alkatreszeit felhasznalo flobertekkel (lasd pl: Arminius HW4) Amely mindegyik forgopisztolyban kozos az a tradicionalis DA/SA (revolverezo) elsutoszerkezet, mely DA-modban rendkivul kemeny (a felturbozott rugoju KORA-6-hoz hasonlo), SA-ben elviselheto. A biztonsagot allando utoszegbiztosito szolgalja, mely egy mozgo acellap amely a kakas utesenek erejet tovabbitja az utoszeg fele, es csak az elsutobillentyu teljesen hatrahuzott helyzeteben kerul tuzelesi pozicioba (ilyen van ma mar szinte minden revolveren, a jol ismert KORA-n is). A dob nyitasa is a KORA-n megismert modon a tok bal oldalan, a markolat felett talahato gomb elorenyomasaval tortenik. A dob karjat (amin kifordul) egy erdekes megoldassal ovjak meg a tulzott lotyogestol: a tokbol egy kis csap log ki es annak ellendarabjakent egy furat van kikepezve a karon. A dob itt is az ora jarasaval ellentetesen forog (hatulrol nezve). Felvetodik a kerdes, hogy miert csak otlovetu, hiszen ez a legnagyobb hatranya versenytarsaihoz kepest? A 9mm-esbe a fegyver kis mereteit tekintve, ennyi fert bele, a 4 es 6mm-es dobban akar 7-8 toltenyur is boven elferne, azoban akkor ujra kellene tervezni a forgatasi mechanizmust, es kulonbozo alkatreszeket kellene hozza gyartani, itt pedig az volt a cel, hogy a negyfele urmeretu fegyvernek minnel tobb azonos alkatresze legyen, amelyet minnel olcsobban, es egyszerubben elo lehessen allitani. Ennek koszonheto peldaul az a KORA-nal megismert megoldas (mely fegyver hasonloan tobb urmeretben keszul), hogy 4 es 6mm flobertek eseten a huvely also peremebe ut az utoszeg. 4mm urmeretben a szokasos flobert tulajdonsagokkal rendelkezik, a gazok lefuvatasat ugy oldjak meg, hogy a csofarnal (ahol a dobbal erintkezik) a belso atmero 6mm kb. 1,5 cm-en, majd kuposan szukul le a huzagolt 4mm-esre. (mindenkire rabizom hogyan oldana meg az elmeleti tomitest) A 4mm-es flobert valtozatok egyertelmuen alternativat jelentenek a magyar Keseru flobertekkel szemben, hiszen minoseguket es kulsejuket tekintve azokat joval felulmuljak, aruk pedig nem sokkal magasabb: 18-22 ezer forinba kerulnek (A FEG-nel igen olcsok) , mig a Keseru V10F4-ert 14-18 000 penzt kell adni. A 6mm-es flobert kivitel elegge elter a megszokottaktol, ugyanis nemcsak a dob hatulja, hanem a dob eleje hosszaban is kette van vagva, es a fel dob egyutt billen ki a dob hatuljaval, mely a tenyleges forgotarkent funcional. Raadasul a dob hatulja is spiaterbol van. A huzagolt cso a csotorkolat elott kb 3 cm-rel meg van furva, hogy a gazok egy resze lefujjon (na jo, ezt nem nehez betomni: elmeletileg belehajtasz egy csavart). A 6mm-es nagyon draga, 26-32 000 ft, teljesen versenykeptelen a KORA-val szemben, nem is hozzamerheto hasznalhatosagban, minosegben. A 4,5 mm-es diabolo legpuskalovedeket lovo valtozatok igen kulonlegesek mukodesi elvet tekintve. Minden loveshez elore fel kell pumpalni 200 atmoszfera nyomasra a patront, beletenni egy legpuskalovedeket es ezt minden toltenyurre meg kell ismetelni. A revolver utoszege a "druckluftpatron" vegeben (a csappantyu helyen) levo szelepet uti meg , es nyitja ki, ezzel megtortenik a loves. A lovedek kb. 140 m/s kezdosebesseggel hagyja el a csovet. A felpumpalt patron kb. egy hetig tartja a nyomast. Ennek a mukodesi elvnek az a legnagyobb elonye, hogy nem kell draga CO2 patronokat hasznalni a loveshez. Elvileg olcsobb. Azonban a gyarto csak 1000 lovest garantal a patronokra, aztan valoszinuleg ujat kell venni. Es itt jon a feketeleves, 6db ilyen patron 79,90 DM-be azaz tobb mint 8000 ft-ba kerul!!! Ha valaki utanaszamol, akkor kijon itt is a lovesenkenti 2ft-os koltseg, mint a CO2-eseknel, csak itt bonyolultabb tolteni. Raadasul a fegyvert ha mar loni akarunk vele akkor egy 6db patront es egy kezipumpat tartalmazo keszletben kell megvennunk amely 35-45 000 ft-ba kerul . Nem veltelenul van, hogy nem nagyon latok ilyent mostanaban a boltokban, a fovam teri Nimrodban tavaly meg arultak(37 000-ert). Magat a 4,5mm-es fegyvert aranylag turheto aron meg lehet venni kulon is (huszonvalahanyezerert), ilyent venni azonban mar van ertelme, hiszen a toltenyurmeret mintegy veletlenul megegyezik a 9x17R gaz-riaszto patroneval, amelyet mint disznoolopatront engedely nelkul megvehetsz (es mivel a csoben nincs akaszto...na itt mindenki gondolja utana elmeletileg milyen klassz soretes revolvert lehet igy tartani engedely nelkul), az elmeleti gazpatronert Ausztriaba kell menned. Persze en ezt nem javaslom senkinek, hiszen ezt igy osszeallitani/betolteni torvenyekbe utkozik, tartani nem. Ehelyett engedelyre meg lehet szerezni a gaz-riaszto valtozatot, mely azonban gazpisztolyok kozt elegge az also kozepkategoriat kepviseli, 14-18 ezer forint kozti az ara, de szerintem nem sok ertelme van ilyent venni, hiszen sokkal jobbak alig dragabban kaphatoak. Raadasul itt mar jelentosen csokkentheti az elettartamot, hogy csak spiaterbol van, de peldaul egy 4mm flobert verzioval nehezen tudom elkepzelni, hogy annyit tudjon valaki loni, hogy elkopjon a stukker. Osszefogalalva ez egy erdekes fegyver melyet legfokeppen az egyszeru gyarthatosag es sokfeleseg jellemez, ugyanakkor egyertelmuen a nemet piacon valo szabad eladhatosagra terveztek. Europai a gyarto, nana, hogy nincs rajta az interneten. Igy linket se nagyon tudok adni. gvass a net-gunner http://www.geocities.com/Pentagon/1665