fegyver@irisz.hu,molger@freemail.c3.hu,szucsi@rmki.kfki.hu,timol@freemail.c3.hu,boss@euroastra.com,wgabor@freemail.c3.hu,a_csaba@freemail.c3.hu,tpotoczky@pgsm.hu,jodge@mail.datatrans.hu 16. heti Infok Meg a FeHoVa-n lattam, hogy a KORA flobertpisztolyoknak letezik nikkelezett kivitele is. Aki szereti a giccses fegyvereket , az megtalalhatja szive vagyat. A FEG-nel is megemelkedett a Walther CP88 CO2-pisztolyok ara, eddig az alapkivitel (4", fekete, muag. markolat) ara 30 000ft volt, ez most 32 000-re ment fel. Ugyanigy csuszott a tobbi verzio ara is felfele. Az orosz Izmash fegyvergyar gyartja az MCM rovid csovu kivitelet 8mm K urmeretben, mind gazpisztolyt, Ugyancsak ok gyartjak az 5,45mm-es szuperlapos PSM pisztoly 8mm K valtozatat is. (http://www.izhmash.ru) Egy remek orosz nyelvu linkgyujtemeny a nemzetkozi terrorizmusrol, es az erre a celra hasznalt fegyverekrol : http://www.zhurnal.ru/5/zakladki_extremism.htm . Aki nem tud oroszul az se aggodjon, a focimek angolul is megvannak. Fegyverelemzes FEG GRP-9 gaz-riaszto pisztoly - a gaz-riaszto fegyverekrol altalaban Az eddigiekben talan meltatlanul melloztem ennek a kategorianak elemzeset, azonban mivel gyakorlatilag ez ma az egyetlen olyan fegyverfajta amire az egyszeru foldi halando onvedelemre engedelyt kaphat orszagunkban, igy megerdemli, hogy bovebben foglalkozzunk vele. Azt mindenkeppen elore kivanom bocsatani, hogy a gaz-riaszto fegyver az en szememben NEM FEGYVER, csak onvedelmi ESZKOZ, azonban azok kozul az egyik legjobb, leghatekonyabb. Sok helyzetben kivaloan megoldhatoak vele olyan helyzetek melyhez testi eronk keves, de egy eles fegyver hasznalata mar tulzas lenne. Eppen ezert szerintem az lenne az idealis, ha masodik fegyverkent gazpisztolyt hordanank az eles melle, es a szituacio donti el melyiket kell hasznalni. Maximum 3, fegyvertelen tamado eseteben hatekony vedelmet nyujt egy, mimimalisan 8mm-es (vagy .315) gaz-riaszto fegyver, e felett, vagy fegyveres tamado eseten csak eles lofegyverrel van (sokaknak csak lenne:-(() esely onmagunk megvedesere. Mivel korabbi levelezesekbol kiderult, hogy eleg sok tevhit el ezeknek az eszkozoknek a hatasaval, mukodesevel kapcsolatban, igy ezt szeretnem roviden osszefoglalni. A gaz-riaszto fegyverek mint nevuk is mutatja, gaz vagy riaszto loszert tudnak kiloni, a riaszto loszer tulajdonkeppen olyan mint egy rendes elesloszer csak eppen a lovedek hianyzik, helyette a lopor lefojtasara a huvelyszajat huzzak ossze, vagy perforalt muanyag kupakot tesznek a lopor fole, mely loveskor atszakad. A fentiekbol lathatoan a riasztoloszernek a dorejen es torkolattuzon kivul semmi hatasa nincs. A gazpatronok abban ternek el a riasztotol, hogy a lopor felett szilard, kristalyos konnygazkepzo anyag van (gyakran kis polietilen zacskoban) , mely a loveskor keletkezo ho hatasara gazza alakul, es kilovesre kerul a csovon keresztul (szilard anyagot kilovo patron nem kerulhet forgalomba). A gazpatronok toltetekent legtobbszor CS-t (orto-klor-benzol-malonsav-dinitril), esetleg CN-t (kloracetofenon) alkalmaznak. Ezek egyszeru konnygazok , senki se doljon be olyan szovegeknek, hogy "ideggazzal" toltik oket. Emellett, leteznek meg arzentartalmu, kapszaicines, bromacetofenonos konnygazpatronok, de ezek kereskedelmi forgalomban nem kaphatoak , se nalunk, se a kornyezo orszagokban. Ha ezzekkel valakinek az arcara ralovunk akkor az illetonek iszonyuan fajdalmasan elkezd csipni a szeme, szaja, arcbore, nem lat, dol a konny a szemebol, takony az orrabol, folyik a nyala, es 5-15 percig biztosan harckeptelen lesz. (elnezest a gusztusos bemutatasert). Ertelemszeruen kovetkezik a fentiekbol, hogy a gazpisztollyal fejbe kell loni a tamadot, ami azonban nem olyan nehez feladat, hiszen egy 20-40cm atmeroju gazsugarral kell 3-5 meterrol celba talalni. FIGYELEM: 0,5-1m tavolsagbol emberre ralove gaz vagy riasztopatronnal igen sulyos, maradando seruleseket okozhatunk, koszonhetoen a kicsapo torkolattuznek es a torkolati gazok igen nagy nyomasanak (ezt a vedekezest csak eletveszelyben alkalmazzuk, mondjuk megbicskazasi tavolsagbol :-)). A ma kaphato urmeretek: 6mm flobert platz/gas, .22Lg K, 8mm K, .315 K, .35Auto, 9x17 R, 9mm P.A.K , .45Short. Az elso ketto 1-3 meterig hatasos, eleg gyengecske peremgyujtasu, a tobbiek kozpontigyujtasuak, a fegyver kialakitasatol fuggoen 3-6 meterre lovik ki a gazt. A harom legnepszerubb urmeret egyertelmuen a 8mm K , kicsiny zsebpisztolyok szamara, 9x17 R (.380 K) foleg forgopisztolyokban hasznalt peremes loszer, 9mm P.A.K. a nagyobb ontoltokben hasznalatos. Most nezzuk milyenek azok a fegyverek melyek ezeket a loszereket kilovik. Leglenyegesebb vonasuk, hogy a csovukben akaszto van ami megakadalyozza lovedek kiloveset. Sajnalatos modon ezek a keresztcsapok, lemezek, szukitesek a fegyverek legerosebb alkatreszei:-(, nem konnyu oket kiszedni, es illegalis is . A csoben levo szukiteseknek az ontolto gazpisztolyoknal igen fontos szerepuk van, ezek biztositjak, hogy a fegyver ontolto legyen, hiszen itt hianyzik a csobol az eloremozgo lovedek ami biztositja, hogy a gazok ne fujjanak le, es mukodtessek az ontolto szerkezetet. Ezenkivul a szukitesek felgyorsitjak a gazok aramlasat is. Az ontolto gazpisztolyok szerkezete a szabad tomegzaras eles fegyvereket, a forgoke pedig a revolvereket koveti. Sajnalatos modon azonban az anyaguk altalaban sokkal rosszabb mint az eles fegyvereke, altalaban az elsutoszerkezet nehany kritikus alkatresze kivetelevel spiaterbol vannak, mely egy cink-aluminium-rez ontveny, torekenyebb, es kevesbe kopasallo mint a vas (ezert sem erdemes tul sokat kiserletezni az eles loszerre valo atalakitasssal...termeszetesen elmeletben lattam mar sikeres kiserleteket:-)). A gaz-riaszto fegyverek alakjukkal altalaban valamilyen letezo eles fegyvert masolnak, es itt esnek sokan abba a hibaba, hogy bazi nagy, latvanyos, giccses gazpisztolyt vesznek amirol egybol kiderul, hogy nem igazi, ha ramfogjak, es emellett meg hurcolaszni sem konnyu. A mai elemzesben az egyik sajat fegyveremet mutatom be (elnezest a reszrehajlasert), amely sok tekintetben kivetelt jelent a fentiek alol, hiszen _teljesen acelbol_ van. FEG GRP-9 (rovid valtozat) cal: 9mm P.A.K. hossz: 157 mm magassag: 115 mm csohossz: 85 mm tomeg: kb. 750 gramm tarkapacitas: 7+1 db Az eszkoz a FEG APK9 eles pisztolyanak gaz-riaszto csovel keszulo valtozata, tehat a cso kivetelevel _minden_ alkatreszuk azonos es csereszabatos. ( Nincs veletlenul valakinek egy 9mm Makarov vagy .380ACP csove elado??? vevo lennek ra :-)) . Az eredeti fegyver 9x18 mm Makarov es 9mm Browning Short urmeretben keszul, tehat azok gaznyomasahoz es szansebessegehez van tervezve, tartossaga, minosege messze felulmulja a szokasos gazpisztolyoket. Gyakorlatilag a Walther PPK/S magyar utanerzesenek tekintheto, igy igen kompakt meretu, jo fogasu, remekul hordhato fegyver, akar farzsebben is kenyelmesen elfer (es nem fog lekopni rola a festes), ugyanakkor az egyik legerosebb gazpatront lovi. Itt jelent problemat, hogy a bal markolathejon tamasz van a huvelykujjnak, mint a PA-63-on ami 1 cm-rel szelesebbe teszi a cuccot. Nincs valakinek egy sima bal markolata??, USA exportra ketfelevel adja a FEG, hatha maradt valahol egy, adok erte gy szeleset. Ranezesre is teljesen azonos az eles fegyverrel, kiveve a csotorkolatot mely 9mm helyett csak 6 mm urmereture van szukitve. A csofurat egyebkent eleg erdekes belulrol, van egy 9mm-es toltenyur, majd egy kupolaszeru atmenettel atmegy 4mm atmerojube kb. 3 cm hosszban, ezutan kitagul 6mm-re es kovetkezik egy ferde lemez kabe 2 cm hosszban, mely a torkolattol kb. fel centire veget er, es nem latszik 10 centinel messzebbrol. A legtobb gazpisztolynal sokkal bonyolultabban, szinteltolassal, betetezessel oldjak meg a szukitest. Sajnos nincs a cso vegen menet a jelzoraketa kilovesere szolgalo persely felcsavarasara, mint a nyugati tipusoknal (persze a jelzoraketa nalunk illegalis:-((). A fegyver mukodese, szetszedese tokeletesen megegyezik az altalam irt eles Walther PPK/S elemzesenel leirtakkal, igy azt most nem ismetlem el (utana lehet nezni a http://hal2000.elte.hu/fegyver hompedzsen az elemzesek, ismertetok alatt). Az azonos mukodesnek koszonhetoen a legtobb gazpisztolytol elteroen a biztosito feszteleniti is a kakast, csavarrugo mukodteti a kakast, drotbol keszitett helyett, az utoszeg csak loveskor kerulhet sutesi helyzetbe, igy csoretoltve-fesztelenitve-kibiztositva veszelytelenul hordhato, es en igy is hordom (IMHO: minden onvedelmre hasznalt fegyvert, melynek szerkezete ezt lehetove teszi, igy kell hordani). A jol szetszedhetoseg azert is fontos, mert a szokasos spiaterrel ellentetben az acel amibol ez a fegyver van nem korrozioallo, tehat tisztan kell tartani. Nagyon gyorsan meg lehet bizonyosodni a csoretoltottsegrol: a huvelyvono kilog a szanbol kb. 1mm-t es ez jol megtapinthato. A fesztelenitett-kibiztositott allapotban pedig a kakas 2mm-t benyomhato, ez a ket erintes valahogy meg tudja nyugtatni az embert. A GRP-9 keszul 100mm csohosszal es a BR61 helyett az AP9 (PA-63) szanjaval, ez a Walther PP-nek felel meg meretre. A tipusjelzesben semmi kulonbseg, szerintem a FEG teljesen veletlenszeruen gyartja a cuccot. Sajnos az elesekkel ellentetben csak egy tarat ad a FEG, de 1200ft-ert beszerezheto egy pottar. A hiedelmekkel ellentetben az eles AP9/APK9 tarjaival is mukodik, az en egyik taram is ilyen (erosebb a rugoja), es tokeletesn adogat. Valoszinu, hogy a fegyverbolhan 5-600 ft-ert arult PA-63 tarak is jok bele, de ezt meg nem probaltam. A GRP-9 ara is kedvezo kisebb tudasu versenytarsaihoz kepest, 25 000ft korul kaphato, kis fekete muanyag kofferben, 1 tarral, tisztitovesszovel (ami eleshez valo, amugy semmire nem jo). Sajnos kepet a mai elemzeshez csak az eles FEG APK9-rol tudok mellekelni, de a csotorkolat kivetelevel a GRP-9 ugyanugy nez ki. gvass a net-gunner http://www.geocities.com/Pentagon/1665